Sybelle Online Sybelle komentáře u knih

Dech smrti Dech smrti Åsa Larsson

Jak příběh postupuje dále stále přituhuje a časové úseky ve, kterých se děj jednotlivých dílů odehrává se zkracuje. I když tento díl nemá strukturu jako ty předchozí je předzvěstí něčeho horšího. Atmosféra a nálada občanů v Mariefredu se stále zhoršuje a stačí málo, aby se lidé nechali pobláznit. Další díly ukáží, jak si s tím strážci knihovny poradí.

29.01.2024 4 z 5

Léčivá síla vody Léčivá síla vody Jarmila Mandžuková

Hezky a srozumitelně napsaná kniha o významu vody pro život. Obsahuje doporučení, jak vodu upravovat a používat vhodně dle situací. Na co je lepší teplá voda nebo studená. Na své si přijdou i uživatelé alternativních metod. Určitě stojí za přečtení. Člověk tak aspoň lépe porozumí chodu těla a jak s ním zacházet.

15.01.2024 5 z 5

Moudrost psychopatů: Praktická lekce od svatých, špionů a sériových vrahů Moudrost psychopatů: Praktická lekce od svatých, špionů a sériových vrahů Kevin Dutton

Kniha psaná s odborným nadhledem, ale naprosto srozumitelná i pro laika. Autor neobhajuje myšlenku, že psychopat je dobrý soused. Ale spíše myšlenku, že některé vlastnosti těchto lidí by se občas hodily i lidem z běžné populace (v určitých situacích). Na pokusech a výzkumech se snaží odhalit mechanismy, jak fungují a jak smýšlí. A že psychopat se nerovná masový vrah. Může jít o odborníka ve svém oboru, který je pro společnost přínosný. Zajímavý je fakt, že mniši a jiné „svaté“ osoby mají některé rysy s psychopaty společné. Asi se dá narazit i na odbornější a detailnější knihy, ale pokud si chcete udělat ucelenější a přesnější obrázek tohoto tématu (než z internetu nebo seriálů) je to dobrá volba.

27.12.2023 4 z 5

Holmes z Kjóta 6 Holmes z Kjóta 6 Mai Močizuki

Opět pěkné lehké čtení s dávkou historie a vzdělání. Tentokrát na novoročním večírku Kijotakova dědy. I čtenář se může tak trochu zapojit do řešení hádanky na večírku.

15.12.2023 3 z 5

Mars Red 3 Mars Red 3 Bun'ó Fudžisawa

Toto je spíše celkové hodnocení série a zároveň to platí pro každý díl zvlášť. Manga má svižný a dobře čtivý příběh ve, kterém se nedá ztratit. Čtenáři je odhalena i minulost hlavních hrdinů do takové míry, aby byli jasné jejich motivy, ale bez citového vydírání nebo přehánění. Příběh má i jasný konec. Pěkná záležitost, která se dá přečíst celá za pár dnů.

11.12.2023 4 z 5

Mars Red 1 Mars Red 1 Bun'ó Fudžisawa

Dějově svižná manga s jasným příběhem. Zajímavě pojatí upíři. Nechybí ani vysvětlení, jak upíři v tomto světě fungují nebo jak byli někteří přeměněni. A také, jak se s tím vyrovnávají. Jde se na další díl .

07.12.2023 4 z 5

Postrach jezera Postrach jezera Åsa Larsson

Na to, že Alrik má strach z vody tady se koupe hodně, ale je to k něčemu dobré. V tomto díle se trochu ujasní vztahy mezi postavami. Lehce se poodhalí minulost Iris. Celé to působí jako předzvěst nadcházejících potíží. Větších než těch, kterým čelili doposud. V brzké době to vidím na pokračování.

24.11.2023 4 z 5

Mimo dobro a zlo: předehra k filosofii budoucnosti Mimo dobro a zlo: předehra k filosofii budoucnosti Friedrich Nietzsche

Tohle bylo něco na pocvičení. I když sám autor v textu odsuzuje příliš rozvláčný styl psaní, sám se mu nevyhýbá. Přesto je knize hodně postřehů k myšlení tehdejší společnosti a některé by mohli platit i dnes. S některými názory nelze souhlasit, ale kniha je poplatná své době a jak sám autor píše nelze se vyhnout nákaze jistého myšlení, když člověk žije na daném území.

20.11.2023 4 z 5

Holmes z Kjóta 5 Holmes z Kjóta 5 Mai Močizuki

Tentokrát je hlavní děj soustředěný na divadlo a jeho prostředí. Nechybí samozřejmě případ. A život běží dále. Jsou Vánoce a události kolem nich čtenáře zavedou i do osobních životů hlavních postav. Jako vždy odpočinková jednohubka.

30.10.2023 3 z 5

Holmes z Kjóta 4 Holmes z Kjóta 4 Mai Močizuki

Opět pěkné odpočinkové čtení. Hlavní příběhová linka, která je naznačena na konci předchozího dílu je zde hlavním tématem. Také Aoi se její trénink na odhadování uměleckých děl vyplatil.

12.09.2023 3 z 5

Holmes z Kjóta 3 Holmes z Kjóta 3 Mai Močizuki

Třetí díl v sérii je věnován více rodině a majiteli krámku se starožitnostmi a náznakem otevírá ucelenější příběh, který se zatím skládal z jednotlivých nesouvisejících případů. Jako předchozí díly to bylo příjemné odpočinkové čtení.

30.08.2023 3 z 5

Sluhové zla Sluhové zla Åsa Larsson

Zdařilé pokračování série. Děj opět chytlavý a v podání namluvené knihy skončíte na konci ani nevíte jak. V závěru je malá ochutnávka, co bude dál. Takže v brzké době to vidím na další díl.

02.08.2023 4 z 5

Život po životě / Úvahy o životě po životě / Světlo po životě Život po životě / Úvahy o životě po životě / Světlo po životě Raymond A. Moody

Jedná se o rozšíření knihy Život po životě. Autor doplňuje informace a nové poznatky.
Také se vyjadřuje k názorům různých lidí a kruhů a otázkám ke své práci. V této části platí, že informace a odpovědi jsou platné pro dobu vydání knihy (1977). Možná novější kniha Doteky věčnosti bude aktuálnější ve všech směrech.

01.08.2023 3 z 5

Orange. Kniha sedmá Orange. Kniha sedmá Ichigo Takano

Pěkné zakončení této série. Pro pochopení tohoto dílu stačí vidět i anime. Ono je věrná kopie mangy. Předchozí díly jsem četla v průběhu roku 2022 a anime jsem viděla ještě dříve. Část příběhu je věnována jednotlivým postavám (v podstatě takový malý sestřih), ale druhá část je z pohledu Kakerua a dotahuje konec nastínění v předchozím díle. Celkově je to pěkná série.

26.06.2023 3 z 5

Hříšní světci Hříšní světci Emily A. Duncan

Kniha má rozhodně potenciál, který se možná více projevil ve dvou zbývajících dílech, které u nás nejsou přeložené. Takže to nemohu posoudit. Líbilo se mi slovanské prostředí a myšlenka příběhu. I styl psaní. V přístupu postav i když se jednalo o božské záležitosti nebyla zbytečná upjatost a postavy dokázali myslet sami za sebe.
Bohužel mi časem začalo vadit to neustálé sahání do vlasů mezi postavami navzájem. Byla místa, kde to dávalo smysl, ale taky nevhodná a bylo to jaksi divné. Nepůsobilo to vůbec přirozeně. V jednom případě, kdyby za to byla jedna z postav zabita, vůbec bych se nedivila. Teď trochu spoiler, nestalo se .
Podobné téma, bohové, jen z jiného prostředí a okolností je zpracované v jiné trilogii začínající knihou Město schodů. A kdybych si měla momentálně vybrat, volila bych tuto knihu. Celkově shrnuto jedná se o dobrý příběh s potenciálem, pěkně napsaný. Ale stále nezanechal dojem, musím si koupit druhý díl. To neznamená, že to není dobrá kniha na takové to odpočinkové čtení. Jen asi nebudu ta správná cílová skupina.

02.06.2023 3 z 5

Origins Origins Anthony Del Col

Komiks hezky uzavírá dějovou linku ohledně vzniku skrytých. Ve spojení s knihou Pouštní přísaha a hrou AC origins tvoří pěkný celek, sledující hlavní hrdiny od mládí až po založení bratrstva skrytých. Kresba se mi moc líbila. Komiks je věnovaný Aye a děj jako vždy zapadá do historických událostí. A pokud jste hru nehráli, nevadí. Hned v úvodu je v krátkosti shrnuto, co událostem předcházelo a příběh s pěknou kresbou je možné si užít i tak.

19.05.2023 3 z 5

Pouštní přísaha Pouštní přísaha Oliver Bowden (p)

Děj se odehrává před samotnou hrou AC origins. Je to pěkný úvod do hry, ale i jako samostatný příběh se dobře čte. A to i bez znalosti herního prostředí nebo světa AC. Zavede čtenáře do doby Bayekova a Ayina dospívání. Samotný příběh má jasnou dějovou linku bez odboček. Bylo to příjemné čtení na večer nebo když byla chvíle klidu.

19.05.2023 3 z 5

Neviditelný zloděj Neviditelný zloděj Åsa Larsson

Tento díl není tak akční jako předchozí, ale bratři a strážci knihovny se již dostanou na stopu černé čarodějnici, která způsobuje potíže a snaží se bratry dostat z města. Když to nešlo silou, tak na to jde tentokrát jinou cestou. Užila jsem si i tento díl a později se k pokračování určitě vrátím.

28.04.2023 3 z 5

Dívka ze záhrobí Dívka ze záhrobí Åsa Larsson

Povedené pokračování předchozích dílů. Sotva jeden problém zmizí, objeví se další k řešení. Ani tento není o nic méně nebezpečný než Grim. Ale dohromady a hodně díky Viggově úsudku si s tím poradí. Ani tento díl nezklamal. A rozšířil obzory v oblasti folkloru. Hned po poslechu jsem šla hledat na netu mylinga, zda skutečně něco takového existuje .

28.04.2023 4 z 5

Kult rozumu a nejvyšší bytosti Kult rozumu a nejvyšší bytosti Tomáš Garrigue Masaryk

Krátké historické pojednání o méně známé stránce francouzské revoluce. Běžně se učí nebo píše o této revoluci z hlediska politiky a ekonomie. Ale z tohoto pojednání se člověk dozví více o vztahu revoluce a církve a co zasahovalo do života běžného člověka. Je to užitečné a přehledné doplnění náhledu na tuto historickou událost.

21.04.2023 4 z 5