TaLu TaLu komentáře u knih

Zimní slib Zimní slib Rosie Goodwin

Vyprávění o životě čtyř sourozenců, kteří smrtí rodičů přišli o střechu nad hlavou i o bezpečí. Hlad, bezvýchodné situace, nespravedlivé soudy, trestanecká kolonie. Najdou sourozenci jeden druhého? Obrátí se jejich osud ? Dokáží si najít svoje místo v životě, když kolem vládne mnohdy kruté devatenácté století? Příjemné a oddechové.

12.06.2023 4 z 5

Nás se nezbavíš Nás se nezbavíš Nora Roberts

Za vraždou mladé umělkyně se toho skrývá mnohem více, než by se zdálo na první pohled. Eva s velkým nasazením ( jak jinak) svým, Roarkovým, i celého týmu, odkrývá jednu vrstvu za druhou a nechte se překvapit, kam až je to dovede!
A jen tak mimochodem se dozvídáme o koupi nového domova pro přátele a mnoho dalšího. Příběh poklidný, ale rozkrytí zločinu obrovské.

17.04.2023 5 z 5

Kamínek v botě Kamínek v botě Jarmila Dědková

Zaráží mě, jak má tato kniha a autorka obecně nízké hodnocení. Myslím, že její knihy odrážejí příběhy ze života zpracované do velmi čtivé podoby. Já jsem její knihy měla moc ráda a ještě teď si s chutí přečtu příběh o mládí pro mladé, na který narazím. Konkrétně Kamínek v botě byl jeden z nejlepších.

12.07.2022 5 z 5

Štěstí má moje jméno Štěstí má moje jméno Radka Zadinová

Tak trochu snový příběh, kdy nakukujeme do rodiny o které téměř nic nevíme a jen tak přemýšlíme, kdo jsou rodiče a tři děti.
Kdo jsou, proč jsou a čím to, že jsou takoví, jací jsou?.
Jenže o to nejde....
Jde o pomoc někomu osamocenému v nouzi, jde o hodnoty a hloubku těch, u kterých to mnozí nevidí.
Jde o zvídavou dětskou duši, na kterou ale může číhat nebezpečí ve stínech.
Velmi zajímavé čtení.
A kouzelné ilustrace.
Mám doma další knihy autorky a jsem zvědavá, co v nich najdu.

24.05.2022 4 z 5

Mistr stavitel Mistr stavitel Julian Gough

Všechny příběhy se mi moc líbí.
Něha.
Humor.
Moudré a jemné poučení.
Workoholik bobr :O) se bude muset od našich přátel naučit pár důležitých věcí.

16.05.2022 5 z 5

Nečekané přátelství Nečekané přátelství Julian Gough

Za povšimnutí v těchto kouzelných miniknížkách stojí věnování autorů. Autor věnoval tento díl dceři Sophii, za její připomínku k jedné hlášce.
Je to vlkova hláška: "Už mám plné zuby toho, jak přede mnou každá večeře utíká stovkou."
Moudrý text, krásné ilustrace. Dozvíme se, jak to všechno začalo, jak se seznámili a jak jedna zvadlá mrkev stačí k dokonalému přátelství.

16.05.2022 5 z 5

Závan smrti Závan smrti J. D. Robb (p)

Padesátý díl série a ani jeden výrazně slabší díl. Všechny se drží v červených polích.
To je opravdu obdivuhodný talent paní spisovatelky, která spolu s Evou a Roarkem své čtenáře drží u stránek knih. Tentokráte jeden z těch poklidnějších příběhů, i když originální způsob provedení vražd a následné vyšetřování je zajímavé. Motiv mi přišel trochu nepravděpodobný, ale vzhledem k tomu, že lidé jsou prazvláštní, tak proč ne ?
To, že se o sebe strachují Eva s Roarkem, i když se to snaží maskovat, je krásné, bonusem pro mě byla starost Evy o Summerseta. A té kávy, co proteče stranami textu :O)) !!
Letos se to hodí do Výzvy.

09.04.2022 5 z 5

Pokrevní pouto Pokrevní pouto Garth Nix

(SPOILER) Poslední dobou mám čtenářské štěstí na opravdová napínavá dobrodružství. Tentokráte mladí hrdinové putují džunglí plnou vlhka, hmyzu, nebezpečných zmutovaných krokodýlů a snaží se získat talisman od dalšího Velkého strážce - slona. Do cesty se jim postaví kmen jezdců na nosorožcích, kteří se stanou jejich spojencem v závěrečné bitvě. Slon Dínéš má smysl pro humor a pro čestný boj. Každý z přátel se musí rozhodovat kudy povede jeho další cesta a začíná být jasné, že bude provázená i bolestí ze ztrát. Zatím jsem si nevšimla velkých rozdílů mezi jednotlivými knihami, i když je píší různí spisovatelé. Umí obdivuhodně sledovat stejnou dějovou linku, takže určitě spolupracovali navzájem. Doporučuji všem dětem, mladým a každému, kdo, neztratil schopnost vnímat fantasii. Skvěle jsem se bavila, místy se zatajeným dechem. Nosorožčí jezdci , "stará matka" Zue a Líšaja se dvěma tygry, byli úžasným zpestřením, doufám, že se ještě objeví. Obálky nemají chybu.

28.06.2021 5 z 5

Zrození hrdinů Zrození hrdinů Brandon Mull

Dobrodružné, napínavé, výborná zápletka. Nápad se spirituálními zvířaty originální. Přirozené hledání sebe sama v těžkých chvílích, kdy rozhodnutí jednotlivce ovlivňuje celek. Přátelství mezi dospívajícími se zatím spíše rodí, aby vzápětí dostalo trhliny. Opouštění rodin a toho, co znají. Vydávání se do neznámého a nebezpečného. Ani propojenost se zvířaty, která jsou navíc původními Velkými strážci, není ideální. Překvapilo mě, jak různí autoři drží danou linku i nastavenou laťku. Zajímavý projekt.

25.06.2021 5 z 5

StarDance ... když hvězdy tančí StarDance ... když hvězdy tančí Bohuslava Holubová

Ucelený přehled jednotlivých kol oblíbené soutěže a pro mě, jako velkého fanouška, krásný vánoční dárek. Publikace obsahuje četné fotografie, mnoho informací i ze zákulisí a zajímavosti kolem a kolem.

14.12.2020 5 z 5

Myslím, že je dobře, že díky letošní výzvě si tuto knihu přečetlo, včetně mě, hodně lidí. Téma smíření s blížící se smrtí, s lidmi, i sám se sebou, není žádné lehké téma, ale autorovi se podařilo zvládnout ta úskalí dobře. Není to jen smutné čtení. Skrze postavu profesora, který oblíbenému žáku zprostředkovává "poslední semestr", se čtenář stává svědkem důstojného završení bohatě prožitého života. Sice nemoc vezme důstojnost po fyzické stránce, ale Morrie ukazuje, co je vlastně důležité, když už téměř nic nezbývá.
Tentokráte jsem tušila a tak jsem měla papír a tužku celou dobu čtení u sebe.
Takže alespoň pár myšlenek :
- Umínil si, že všem dokáže, že výraz "umírající" není synonymem slova "zbytečný" .
- Vyšel jsem na poslední dlouhou štreku, a všichni chtějí vědět, co si mají zabalit sebou.
- Musíš objevit, co je dobré, upřímné a krásné ve věku, který právě žiješ. Když se příliš ohlížíš do minulosti, chtěl bys s ní soutěžit. A věk není vhodná soutěžní disciplína.
- "Noc co noc, když uléhám ke spánku, umírám. A druhý den ráno, když se probouzím, znovu se rodím." Mahátma Gándhí

17.11.2020 4 z 5

Ostrov zasvěcení Ostrov zasvěcení Ilka Pacovská

V poslední době mám štěstí na knihy, které jsou určeny mladým čtenářům, ale i my "odrostlejší" je přečteme s velikou chutí. O paní autorce jsem nic nevěděla. Mám za sebou první díl, druhý rozečtený. Příběh je inspirovaný Harry Potterem , což autorka přiznává. Takových nás je, komu série J.K Rowlingové otevřela netušené obzory naší fantazie. Ale zdaleka ne všichni dokáží zpracovat inspiraci pomocí slov. Příběh paní Ilky je čtivý, tempo výborné, žádná hluchá místa, několik strhujících míst musíte přečíst aniž jdete spát....jak já se bavila ! Draci, Jednorožci , Sirény a mnohá roztomilá i méně roztomilá stvoření. Děti jsou statečné takovým upřímným způsobem, takže si nás hned získají. Vše je vysvětleno a barvitě do sebe zapadá popis i děj. Jsem hrdá, že je paní Pacovská naše. A zároveň smutný povzdech, že pokud by byla cizinka, tak už by v kinech ožíval její příběh. Ale nechtěla bych jej vidět zfilmovaný špatně, to ať nám obrazy raději kouzlí naše fantazie. Skvělé. Doporučuji.

02.11.2020 5 z 5

Poslední vdova Poslední vdova Karin Slaughter

Ke své smůle jsem neměla prostor a čas na plynulé čtení knihy, takže jsem se připravila o lepší čtenářský zážitek. Ale já se tak těšila na další pokračování Willa, že jsem četla alespoň po kouskách.
Paní spisovatelka dokáže využít svůj talent, znalosti a nastudované informace takovým způsobem, že vytvoří uvěřitelný příběh.
Nevšední prostředí sekty, šířící rasovou nenávist ve svých stoupencích, kteří se neštítí nejhoršího terorismu. Přesvědčivé okolnosti vyšetřování únosu, úzkost o osud hlavních hrdinů, lítost nad nevinnými....
Je možné změnit někoho, kdo je válcovaný špinavou propagandou ve zranitelném věku?
Odpovědnost médií, které "komercionalizují nenávist".
Postupné stupňování napětí směrem ke strhujícímu závěru.
Musím se přiznat, že Willa mám raději...., například to, jak se snaží přes své hendikepy vyjádřit lásku.
Sára si ale prožila svoje a možná se tím stala trochu bližší.

18.07.2020 4 z 5

Čas je zvláštní. Přijde mi to nedávno, kdy odstartovalo ve světě putování s Harry Potterem. Živě si vzpomínám na fronty před knihkupectvími, když vycházel další díl. Náš syn doslova rostl s Harrym. Ono to vydání jedné knihy do roka, kdy i čtenář byl opět o rok starší, bylo naprosto geniální. Jak já bych přála současným čtenářům, aby to mohli zažívat také, ale to jde jen poprvé.
I tak můžeme tak trochu závidět někomu, kdo svět Bradavic objevuje prvně.
Fantazie vykresluje první podobu úplně nového světa.
Na premiéry filmů jsme jezdívali namačkaní v autě do vzdáleného krajského města a celou cestu zpět rozebírali klady a zápory v porovnávání filmů a knih.
Nu a teď jsem si nadělila opět takovou "první radost" - otevřela jsem ilustrované vydání knihy. Jim Kay nám ukazuje, jak to vše vidí on. A mně se moc líbí, co vidím já.
Třeba dvojstrana Atlas trollů nemá chybu !
Až budu jednou číst tuto knihu vnoučatům, myslím, že ilustrace budou velkým přínosem.

30.01.2019

Vražedná temnota Vražedná temnota Lisa Regan

Zajímavě vystavěné charaktery postav, osudy těch, kteří odešli žít své životy do prostředí sekty. Ale jak už to tak se sektami bývá, nic není tak, jak se na první pohled zdá. Co kdo ukrývá musí zjistit Josie a její tým dříve, než zemře někdo další.

04.01.2024 4 z 5

Vesničanka Vesničanka Mirka Skočílková

Krásná vypovídající obálka. Příběh ženy ve středním věku je jak na houpačce. Jednou dole, chvíli trochu nahoře. Život s maminkou, kterou mění demence. Rozpad vztahu, problémy s dětmi, přesídlení na rodnou vesnici.
Chvílemi jsem se našla v líčení událostí a vzápětí mi to přišlo celé nepravděpodobné. Sečteno a podtrženo jde o celkem příjemné, odpočinkové čtení.

01.11.2023 4 z 5

Zabije tě Zabije tě Charlie Gallagher

Myslím že zdravý člověk, který prožívá zdravé a pravdivé vztahy není schopen pochopit situaci obětí domácího násilí. Můžeme se jen snažit přát všem, kteří prožívají něco podobného, aby našli sílu k řešení a pomoc dobrých lidí. Obdivuji všechny, kteří vytvářejí bezpečná místa a těmto obětem se věnují. Kriminální případ zajímavý, hlavní vyšetřovací dvojice sympatická. Jediné, s čím se stále nemohu popasovat, jsou velké rozdíly v přístupu společnosti k policii a sociálním a zdravotním problematikám. Vždy si říkám, jak jsme na tom tady dobře!

04.09.2023 4 z 5

Cress Cress Marissa Meyer

Jak já nerada opouštím hrdiny! A u této série nemusím. To bylo největším překvapením, že se všechny postavy plynule zapojují do dalšího vývoje příběhu. A pokud jde o mě, tento autorčin záměr je v této sérii tím nejlepším. Dalším bonusem je propojení s pohádkami. Tentokrát s vlasatou, naivní Locikou. Jenže zkuste být "v obraze" když jste sedm let vězněm ve vesmírné stanici. Cress spřádá romantické sny, a když se už zachránce konečně objeví, tak to žádný hrdina není, spíše kriminálník, se kterým nejen ztroskotá, ale ještě ke všemu na poušti, kde půjde o všechno, nejen o vlasy, ale také o oči a srdce. Rozdělení přátelé se zoufale snaží o záchranu všech. Finále plné bojů a touhy vysvobodit z neřešitelné situace prince i celý pozemský svět. Doktor je opravdu rozporuplná postava, na jeho osudu čtenář vidí, jak těžké je rozlišovat dobro a zlo. Černá, bílá, nebo spíše mnoho odstínů šedé? Počet stránek mi ani trochu nevadí. Mě ne, jsem s touhle tlupou přátel moc ráda. A nesmím zapomenou na jeden konkrétní polibek, ten tedy neměl chybu. Vždyť zemřít nepolíbená - to by nebylo ono.

24.07.2023 5 z 5

Eliška andílek Eliška andílek Pavlína Jurková

Velmi hezky vyprávěný příběh o Elišce a její rodině, která se přestěhovala z Prahy na malé město. Opravený a krásný dům ukrývá tajemství dřívější majitelky. Eliška se snaží najít nové kamarády. S tím ji nečekaně pomůžou neštovice, které ona a její malý bratr dostali.
Krásně ilustrováno.

26.06.2023 5 z 5

Princezny - Princezna na hrášku Princezny - Princezna na hrášku Carmen Guerra

Záměrně zvyšuji hodnocení této knížce, protože u nás v knihovně je velmi oblíbená. Určitě za to mohou hlavně ilustrace a krásný měkký přebal.
A samotný text?
Určitě je lepší ta varianta, že se promoklá dívka nevyspala kvůli cestou unavenému tělu, než kvůli hrášku. Malé dívenky (i ty přestárlé) by měly věřit, že na ně čeká princ a jsme v jeho očích těmi pravými princeznami.

07.06.2022 4 z 5