TaLu TaLu komentáře u knih

Velké maličkosti Velké maličkosti Jodi Picoult

Tak ještě k samotnému příběhu. Autorka se věnuje různým a rozhodně ne lehkým tématům. Myslím, že bych pro tu naléhavost nemohla její knihy číst jednu po druhé, ale rozhodně si přečtu i další.
Příběh porodní asistentky, která je obviněná ze smrti novorozence. Tím nic neprozrazuji, to je napsáno v souvislosti s touto knihou všude. Čtenář dostane propracovaný příběh s důrazem na detail, autorku obdivuji za práci, kterou musela odvést, aby kniha působila v nemocnici, domácnostech, ve vězení i u soudu tak věrohodně.
Osobně jsem žasla nad výběrem poroty, přemýšlela, zda bych chtěla tento soudní systém i nad prací obhájců, žalobců i soudců.
Dojetí nad krátkým životem malého chlapečka rozepisovat nebudu, možná bych jen vybídla k opatrnosti, pokud půjde o volbu knihy pro nastávající maminky.
Narozený človík v sobě nese TOLIK budoucnosti, a nad tím bychom měli vždy žasnout. Jakou má barvu kůže, by nemělo určovat tu budoucnost. Kéž jsme lidmi, kteří se toho dožijí.
Krásný je moment zamyšlení nad životem leváků a praváků ve světě kolem nás.
Doporučuji.

24.10.2018 4 z 5

Těžká hodina Těžká hodina Jiří Wolker

Hodnocením této knihy vyznávám moje dávné zaujetí pro básníkovu volbu slov a vnitřní rytmus jeho básní. Vždy se mi líbilo, jak za těmi slovy "slyším" dunění života. Je mnoho básnických sbírek, kterým nerozumím, ale tato slova byla jako moje vlastní. Mám raději ty nerevoluční verše, kdy Jiří vyznává svou lásku k životu, slovu, okamžiku. Vždy jsem přemýšlela, nakolik by mu okouzlení proletářskou ideologií vydrželo a kam by ho posunul život, pokud by měl možnost prožít jeho větší část. Třeba by se dostal svým toužebným hledáním a syrovou potřebou pochopit, nakonec jako disident do vězení.
Třeba ne - třeba by v režimu hrál významnou politickou roli. V tom případě si ale myslím, že by přestal psát poezii. Jeho život ale skončil tak brzo a možná díky tomu jsou jeho verše stále aktuální.

06.06.2018 5 z 5

Sněhulák Sněhulák Jo Nesbø

Přidávám ještě jeden komentář k této bezesporu výborné detektivce. Ale tím se znovu zabývat nebudu - kdo čte knihy s HH, ten ví, že stejně nejde popsat to, jakým způsobem autor vezme slova, zamotá je do jednoho úžasného balíku a postupně je rozmotává takovým způsobem, že na konci knihy sedíme a valíme oči na právě dočtené stránky. Chci se vyjádřit ke stavbě sněhuláků ! Několikráte tu zaznělo, že nikdy více. Vystupuji na obranu našich sněhuláků. Náš sněhulák sáňkuje s naším Krtečkem a je jim spolu velmi dobře. Podobně jako je nám, když stavíme tuto tradiční ozdobu naší zimy ( když je z čeho) s našimi dětmi a vnuky. A proto vzdoruji - ať již přečtu sebelepší detektivku, nenechám si vzít kouzlo naší země. Pokud na severu sněhuláky nestaví - pak jejich škoda :o)

15.03.2016 5 z 5

Jana Eyrová Jana Eyrová Charlotte Brontë

Nezapomenutelná kniha, ke které se člověk v životě několikrát vrátí.
Sleduji s chutí i všechny verze televizního nebo filmového zpracování knihy.
Ale kniha zatím vždy vítězí.
Doporučuji k přečtení. Vlastně si myslím, že právě tato kniha by měla být přečtena každým, kdo knihy čte.

31.07.2015 5 z 5

Hry o život Hry o život Suzanne Collins

Přečetla jsem během několika dní všechny díly.
Něco tak čtivého, jiného a vtahujícího do dění jsem už dlouho nečetla.
Doporučuji.
V knihovně vznikají kolem těchto knih zajímavé diskuse, zda číst příběh se zápletkou, kde jde o život a to o život dětí.
Říkávám k tomu asi tolik : "Tato kniha je fantasy, ale v našem světě existují lidé, kteří do rukou dětí dávají zbraně skutečné."
A filmové zpracování se podle mne také povedlo ! Díl od dílu lepší.

25.06.2015 5 z 5

Platnéř Platnéř František Niedl

Příběh zasazený do Prahy za vlády Václava z pohledu platnéřského učně, kterému pro jeho vzrůst a nesouměrnou postavu lidé přezdívají "Pavouk" .
Vylíčení doby, popis řemesel, rodinné poměry a zločiny na Starém Městě pražském, udělaly z knihy velmi čtivé dílo. Lukáš se připlete téměř ke všemu, ale naštěstí v sobě objeví talent, který by mu kdejaký pavouk mohl závidět. Velmi příjemné čtení. Líbilo se mi snad ještě více, než Rytíři z Vřesova.

17.06.2024 5 z 5

Kosení: Příběhy ze světa smrtek Kosení: Příběhy ze světa smrtek * antologie

Příjemná návštěva světa, který známe z výborné trilogie. Některé povídky přibližují události, některé osoby. Myslím, že knihu plně ocením až ji jednou zařadím bezprostředně po opětném přečtení série. Takto s prodlevou je složité vybavit si jednotlivé události.

28.02.2024 4 z 5

Temná dáma Temná dáma Nora Roberts

Jedna z knih od mé oblíbené autorky, kterou bych si přála po čase přečíst znovu. Příběh je přiměřeně napínavý, hrdinové sympatičtí a romantická linka tak akorát k odpočinku. Z autorčiných starších knih tato patří k nejlepším. V rámci žánru určitě doporučím.

23.04.2020 5 z 5

Umři znovu Umři znovu Tess Gerritsen

Tentokráte příběh rozdělen na část odehrávající se v Bostonu a v exotickém prostředí v Africe, v buši, mezi divokými zvířaty. V Bostonu řádí také predátor - člověk . Zůstávají za ním hrůzné oběti a vyšetřování odhaluje, že jde o souvislost se zločiny v minulosti i na jiných místech. Napínavé, svižné a tým hlavních hrdinů už se mi zapsal do života. Každé setkání s nimi se mi líbí. Jen jsem se opět dozvěděla něco z předešlých dílů, které jsem ještě nemohla číst. Proto určitě doporučuji číst sérii postupně, pokud máte tu možnost.
Když si představím, že mým snem v mládí bylo navštívit Afriku :o) ....nu do ZOO budu určitě chodit dál, i když ani tam nemusí být podle paní spisovatelky bezpečno.

26.08.2019 5 z 5

Bible Bible neznámý - neuveden

Myslím, že jsem ještě nepřidala svůj komentář ke knize, které pro mne vždy bude Knihou knih. Hodnotit počtem hvězd nelze....kolik je hvězd ve Vesmíru? Hodnotit slovy lze velmi obtížně. Osobní vztah k Bohu je, a vždy by měl být, svobodným rozhodnutím. Jsem ráda, že již žijeme ve státě, kde svoboda vyznání je. Velmi se mi líbil jeden názor, ve kterém učitel vyprávěl o zkušenostech - v některých předmětech lze naučit žáka platné zákony, v některých je to obtížné, neboť je zapotřebí talentu ( výtvarného, hudebního) a tak lze jen obtížně žáka spravedlivě klasifikovat a pak je tady výuka náboženství, kde by vlastně místo učení mělo jít o zprostředkování vztahu - a to je bez osobního rozhodnutí nemožné ...
V posledním týdnu jsem někde četla, že jako národ jsme velmi neznalí například výjevů na obrazech, jsme v tom prý téměř nejhorší na světě. Boj Davida a Goliáše například. A ještě máme prý tendenci svou nevzdělanost chválit a umělecká díla zesměšňovat. Patří tedy četba Bible i ke kulturnímu a všeobecnému vzdělání ? Já si myslím, že ano. Svobodná vůle je ale nejvyšším darem....takže rozhodně nikoho nutit k četbě nehodlám.

19.12.2017 5 z 5

Luisa a Lotka Luisa a Lotka Erich Kästner

Nevšední příběh, přečtený kdysi dávno a nezapomenutelný. Těším se, až vnoučci povyrostou, že budu číst i jim. Rozhodně tato kniha na pomyslném seznamu, který si již v duchu vytvářím, nebude chybět.
Jak já těm holkám fandila, aby to se všemi dobře dopadlo a jejich plán se zdařil!

11.05.2017 5 z 5

Život po tobě Život po tobě Jojo Moyes

Musím se přiznat, že nejprve mne vyděsilo, když jsem se dozvěděla o pokračování knihy Než jsem tě poznala.
Přišla mi totiž tak silně definitivní, že jsem si nedovedla představit pokračování, které by mělo smysl.
Postupně jsem v sobě měnila názor, aniž bych tuto knihu četla.
Uvědomila jsem si, že smrtí blízkého člověka nekončí život těch, co mu byli blízko....a že rozhodnutí zemřít se netýká a nepoznamená svou konečností jen toho, který toto rozhodnutí udělal.
Pokud se autorce podaří zachytit tuto atmosféru v životech těch, "kteří zbyli", pak by to smysl dávalo.
Dnes jsem dočetla Život po tobě.
Podařilo se jí to - již první slova vykreslila obraz baru - ona ten dar slov má, že přímo vidíme a cítíme to, co se popisuje.
A smysl tohoto románu je pro mne ve vyznění srovnatelný, pokud ne ještě silnější, než první kniha.
Život pokračuje, i když jste jako kobliha s dírou uvnitř ( krásné přirovnání a že jich tam je!)
Jsem vděčná autorce za živé, a hluboce pravdivě lidské zpracování všech osudů.
Z vedlejších postav se mi osobně moc líbil přístup maminky - žena ve středním věku s dospělými dětmi, která si uvědomí, že to, co naplňovalo její dny ji už nenaplňuje tak, aby cítila, že žije i ona.
Jsem opravdu ráda, že autorka to pokračování napsala !

07.05.2017 5 z 5

Knihu, která se celosvětově umísťuje na předních místech žebříčků, jsem přečetla kdysi na škole. A asi nikdy ji nebudu číst znovu. Ten kdo příběh prožil, nezapomene. Genialita autora je podle mne v tom, že skutečně čtenáře vtáhne do Egypta a do života hlavního hrdiny. Já jen četla a četla a četla, dokud jsem nedočetla. A dosud si pamatuji ten pocit zvláštního neskutečna, když jsem se zase rozhlédla kolem sebe. Málokterá kniha mne tak dlouho "neopustila" ani po svém dočtení. Myslím, že je v mnoha ohledech opravdu jedinečná a hlavně jedinečně napsaná.

21.07.2015 5 z 5

Krutá rozkoš Krutá rozkoš J. D. Robb (p)

Díky hned dvěma nepřečteným dílům jsem se mohla ponořit do světa Evy, Roarka, vyšetřovacího týmu a přátel na delší čas, což bylo úžasné. Velmi krásná obálka. Děj tentokráte opět dramatičtější než tomu bylo u minulých příběhů. Nález mrtvého děvčete ukazuje na dobře organizovanou skupinu, které zřejmě stojí za únosy a obchody s dětmi. Pohledy z obou stran, ze stran obětí i vyšetřovatelů. Ještě nikdy mě Eva nezklamala. Obdivuji autorku, jak vysoko drží laťku již 25 let!
Návrat k překladu pana Zdíka je skvělá volba! Hurá, člověk by nevěřil, jak to změní celkovou atmosféru knihy. On už prostě Evu zná :o)

12.04.2024 5 z 5

Ostrovy bohů Ostrovy bohů Amie Kaufman

Překvapuje mě poměrně nízké hodnocení, já s velkou radostí dávám plný počet. Dobrodružný příběh Selly, která vyrostla na lodích svého otce, "nezodpovědného" Leandera, a uprchlého mladého knihomola, nás zavede na moře, do bitev a magických zvratů. I vedlejší postavy měly prokreslené charaktery, líbilo se mi kolik času autorka věnovala jejich osudu, například členům posádky.
Sally plánuje útěk od drsné kapitánky a Leander ji nevědomky její plány zhatí. Podobně je na tom Keegan, který si nepřeje nic jiného, než zmizet uprostřed knih na škole, kam tajně míří. Na sny a přání je třeba zapomenout, protože osud celé země je vratký, podobně jako paluba lodě. Napětí jde ve vlnách a stupňuje se. Střípky zvláštních a jinde neviděných jevů ( za magii a pomoc je třeba důchům zaplatit něčím, co má osobní cenu) osvěží jako kapky vody. Já se opravdu bavila, je to kniha, kterou je nejlepší nekouskovat, ale raději přečíst jedním dechem.

18.03.2024 5 z 5

Veselá kočička Veselá kočička Kimberley Scott

Skákající kniha. Jako nápad je to vlastně velmi originální. Když se malé leporelo stlačí dolů a prudce pustí, tak knížka "vyskočí". Obrázky na těch několika málo stranách jsou roztomilé a u nás v knihovně to bude zpestření knih pro nejmenší. Takže, jak praví text: "všichni skákejte co nejvýš" , třeba nám to přinese potřebnou radost. :o)

03.05.2022 4 z 5

Prasátko hledá zvířátka Prasátko hledá zvířátka Jindřich Balík

Překvapily mě velmi reálné obrázky zvířat. Vždy mám radost, když pes vypadá jako pes a ne jako obraz Picassa. Hádanky se vždy vztahují k jednomu zvířátku ze sedmi možných, takže děti musejí chviličku pátrat a hádat. Hezké leporelo.

03.05.2022 5 z 5

Hádanky pro nejmenší Hádanky pro nejmenší Monika Loudová

Veršované hádanky pro nejmenší. Leporelo. I obrázky se podobají omalovánkám pro nejmenší děti.
Každé ráno vesele
tahá spáče z postele.
Za tu službu nevděčníci
hned ho klepnou po palici.

Uhodli jste? :o))

09.12.2020 5 z 5

Kája Kája Tereza Booth

Vtipný a něžný příběh vyprávěný z pohledu fenky Káji. Kouzelné ilustrace. Na několika stranách několik vět a v očích čtenáře se objeví úsměv. Už se těším, až se budeme usmívat s vnoučaty. "Návrat do útulku neplánuji, nechám si tuhle rodinu...haf!"

14.04.2020 5 z 5

Sama sebou Sama sebou Jojo Moyes

A život plyne dál. A já beru ty nové řádky o naší "staré známé" opět nově. Kus dalšího života. Nesrovnávám s díly minulými, vždyť i v našem životě z minulosti zůstanou pouhé vzpomínky. Důležité, mnohdy určující, ale přesto vzpomínky. A tak jediné na čem opravdu záleží je Louisino tady a teď. A to je život v New Yorku. Na pozadí všeho, co se odehrává a že je toho opravdu hodně, se mi moc líbil ten lidský rozměr. Snad nejkrásnější byl příběh o opuštěném stáří uprostřed davů. Autorka mi vždy podtrhne atmosféru mých dnů. Děkuji a doporučuji.
Knihu si zařadím do Výzvy, i když Anglii ani New York zřejmě nikdy nespatřím na vlastní oči , mám tato místa ráda, i když většinou díky knihám a filmům.

18.02.2019 5 z 5