TaLu TaLu komentáře u knih

Ve službách zla Ve službách zla Robert Galbraith (p)

Ode mne opět plné hodnocení !
Spisovatelka zkrátka psát umí, nejen že vrátila knihu do rukou dětí, ale dokáže psát i pro nás "větší". Pro mne osobně je počet stran spíše přínosem, mám ráda pomalejší přešlapování ve vyšetřování a právě proto zůstává mým nejoblíbenějším první díl série. I tentokráte jsem četla vždy, když jsem měla chvilku a litovala času, kdy jsem musela čekat na překlad ( šťastní, jež čtou originál v originále). Tento díl mi ale rozehrával možná až moc dějových linek. A sílící temnota, či bezútěšnost v každé další knize z této série ( i když mnozí čtenáři vítají více napětí a akce), mi připomíná, kolik zla kolem nás může být. Naštěstí existují hospůdky, nejen v Londýně, kde si člověk může sednout, vychutnat si jídlo i pohodu a svěřit se příteli s tím, co nás zrovna tíží. Moc se mi líbil pohled do minulosti hlavních postav, kterými se stali ještě bližšími, než již byli.
Vraha jsem opět tušila, i když částečné překvapení s tím spojeno bylo.
Asi jediné, co mi tentokráte už trochu vadilo, bylo jiskření v ústřední trojici.
Nechtěla bych být takto nejistá, když bych měla říkat své životní ano.
Přijde mi to neférové ke všem zúčastněným, takže doufám, že to autorka nějak zdárně vyřeší.
A tím nemyslím, že se jeden z nich stane obětí nějakého dalšího vraha.

31.05.2016 5 z 5

Hedvábník Hedvábník Robert Galbraith (p)

Přečteno. A znovu musím říct, že mi ta nadílka stránek v případě této autorky rozhodně nevadí. Prožívat s hlavními hrdiny další případ a skrze to je poznat zase trochu blíž - to vždy vítám u sérií. Po přečtení není třeba se s postavami "loučit" , protože se zase potkáme v další knize. A na setkání s Cormoranem a Robin se opravdu těším.
Kniha je díky vyšetřovanému případu možná napínavější, i když mě se o něco víc líbilo Volání Kukačky.
Opět jsem odolala svému zlozvyku podívat se na konec a jsem tomu ráda. Ovšem díky jedné indicii jsem téměř hned rozpoznala vraha. Jen nevím, zda mám na sebe být hrdá, nebo zda ta indicie byla "až moc". Rozhodně se mi líbilo ve světle toho podezření číst celou knihu a sledovat, jak to do sebe pomalu zapadá.

17.07.2015 5 z 5

Po prvních dvou dílech, které se víc než fantasy románu podobaly ještě pohádce, je toto první díl, ve kterém se začíná rýsovat budoucí boje mezi dobrem a zlem.....dalo by se říci, že je již výrazně temnější.
Platí to o knize a o to víc je to vidět ve zfilmování. Při prvním sledování mi zfilmování přineslo zklamání - čekala jsem pohádkovou propracovanost , dalo by se říci doslovný přepis knihy na filmové plátno.
Později se tento pocit proměnil, a nyní si myslím , že jde zřejmě o nejlepší film ze série.
Ovšem jedno tvůrcům odpustit nemohu, ve filmu nevysvětlili, o koho vlastně jde a co o šlo mezi Červíčkem, Tichošlápkem, Dvanácterákem a Náměsíčníkem.
Podle mne to tam v pohodě v několika větách v závěrečné scéně vysvětlit šlo. No a kniha je prostě kniha, tam to je :o)

05.07.2015 5 z 5

Zmiz Zmiz Mary Burton

Svěží detektivka s výbornou zápletkou ztracených těhotných žen. Soudní patoložka zjišťuje, že vyšetřovatelka ležící v kómatu po dopravní nehodě je jí tak podobná, že nemůže jít o náhodu. Postupně houstne atmosféra, přibývá mrtvých a je jasné, že se někdo pokouší trvale pohřbít dávnou minulost. Nevýhodou je až moc postav, přišlo mi, že tím děj chvílemi ztrácí na srozumitelnosti.

03.06.2024 5 z 5

Samotářka Samotářka Karen Lynch

(SPOILER) Skvělé, jsem tak ráda, že autorce se podařilo udržet laťku série tak vysoko. Úvodní zápletka s útěkem přátel umožnila zdramatizování výcviku a tréninků. Vždy, když by mohl příběhu docházet dech, objeví se nějaké monstrum nebo upír, případně více monster a více upírů, které je třeba zlikvidovat, nebo se s nimi skamarádit. Vlastně mi přišlo nepravděpodobné jen to, že by Sára při uvěznění nenapadla věznitele, když by do cely přišel jen jeden. Romantická linka velmi krásná, něžná a citlivá. Setkání s matkou zajímavé a totožnost Pána překvapivá. Bonusem jsou vtipné dialogy a hlášky přátel.
Ráda doporučím, skvěle jsem se bavila a četla jsem jedním dechem. Už se těším, až si celou sérii přečtu znovu.

07.05.2024 5 z 5

Na dně Temné řeky Na dně Temné řeky Leslie Wolfe

Kniha bez hluchých míst. Bylo hezké vidět vývoj postav se kterými se čtenář seznámil v prvním díle. Samotný příběh s nalezením mrtvé dívky v jeskyni za vodopádem začal opět velmi dobře. Poté se přidalo až moc věcí. Záměna identity, únos, tajemství v privilegované rodině, sériový vrah. Uf. Přišlo mi toho moc, ale ráda bych si přečetla i další díly, pokud u nás vyjdou.

02.05.2024 4 z 5

Kdo chce víc Kdo chce víc Nora Roberts

Honba za tajemným artefaktem je častá zápletka, ale stále funguje.
Začátek velmi akční. Lila hlídá lidem, kteří odjedou na dovolenou byt. Občas se dívá dalekohledem kolem sebe. Takto se stane svědkem vraždy a dobrodružství může začít. Setkání s bratrem oběti přidává další otazníky. Oba se zaplétají do nebezpečné sítě intrik. Kdo a proč zabil? Kolik obětí ještě přibude? A podaří se Lile a Ashtonovi vyváznout živí? Ashton je malíř. Povolání mají zajímavá.
Odpočinkové, nenáročné. Líbila se mi také vedlejší linka přátel a rodiny.

22.04.2024 4 z 5

Procitnutí Procitnutí Kai Meyer

Seznámení s Rosou a Alessandrem v letadle cestou na Sicílii probíhá jako každé jiné setkání mezi mladými lidmi. Opak je pravdou. Nejen že jsou příslušníky znesvářených rodin mafie, ještě v sobě nesou mnohá tajemství, která by jim nikdo neuvěřil. Tato tajemství se postupně odkrývají, přibývá intrik, vztahy se vyhrocují. Ustojí vzájemná přitažlivost tyto zvraty? Musím se přiznat, že romány s mafií nemusím, celé to propojení rodin a zločinu ...., ale tady jde i o fantasy. Chvílemi mi to přišlo takové plynoucí po povrchu, to někdy první díly bývají.

02.04.2024 4 z 5

Agatha Raisinová a zločin na ostrově Agatha Raisinová a zločin na ostrově M. C. Beaton (p)

Příjemná jednohubka. Přečteno je to hned. Velmi ráda jsem se opět po čase setkala s Agathou, tentokráte její dobrodružství probíhá na Kypru. Hlavní hrdinka se, jak jinak, opět zaplete do vyšetřování vraždy. Dokonce nezůstane u jednoho úmrtí a v ohrožení se opět ocitá i Agatha. Příběh je zpestřen vztahovými kotrmelci, i když bych byla docela ráda, kdyby se už nějak vyřešil James ( nemusí to být jeho smrt :o) a hlavní hrdinka se mohla pohnout směrem kupředu a nejen přešlapovat ohledně vztahů na místě. Doufám, že vyjdou i další díly, jako odpočinková literatura se tato série určitě osvědčila. Trochu mě udivuje nízké hodnocení, ale je možné, že já si příběh vychutnala tím, že jsem měla velký odstup od předchozích dílů a také se tam často popisují večeře, na které jsem měla chuť. Malinko ruší citace z průvodce, ale já se na Kypr nikdy nepodívám, tak proč ne ?

20.11.2019 4 z 5

Nové povídky Nové povídky Zdeněk Svěrák

Hřejivé....slova krásné češtiny popisují střípky života.
Autor na zadním přebalu píše, jak vytváří povídku a čím pro něho je. Při četbě na těchto několik vět určitě nezapomeňte. Já je přečetla a dívala se kolem sebe a cítila vděčnost za dary, které autor má a rozdává mezi nás, čtenáře. Díky.
Nejvtipnější i nejsmutnější pro mě byla povídka "Nákup" - naprosto jasně jsem to celé viděla před sebou. Dlouhodobé manželství je místy obtížná cesta, pokud je ale partnerství uzavřeno z poměrně vratkých důvodů, nemůže se člověk ve stáří opřít ani o ten pevný základ jeho počátku. Téměř všechny povídky jsou zaměřeny na stárnutí a stáří.
Takže počítejte s melancholií, která na vás padne.
Ale je to překrásná melancholie.

04.09.2018 5 z 5

Tři přání Tři přání Liane Moriarty

Kniha vytváří krásnou úvodní scénu plnou vnitřní dynamiky. U stolu v restauraci sedí tři sestry a slaví společné narozeniny.
Trojčata.
Do veselého slavení se s obrovskou silou vetře konflikt a výsledkem je zapíchnutá hozená vidlička v těhotném bříšku, omdlelá a zraněná sestra, která vidličkou mrskla a jedna rozumě telefonující o pomoc.
Vyzradila jsem jen úvodní scénu :o)
Moc mě potěšilo, že autorka se již ve své prvotině držela svého stylu psaní, kdy se z různých stran sbíhají nitky příběhu od mnoha lidí, aby ve výsledku utkaly pestrobarevný koberec života.
O tom v knihách autorky jde především.
O život.
O jeho barevnou škálu.
O vědomí, že co prožijeme, zasáhne nejen nás, ale i životy dalších lidí.
Příběh je křehký i silný.
Vtipný i dramatický.
O každodennu i neopakovatelných momentech.
O sourozenecké sounáležitosti i soutěživosti.
Vychutnala jsem si každé slovo.
Hloubkou mě nejvíce oslovily krátké úryvky náhodných kolemjdoucích, kteří "vyprávějí" jak někde potkali trojčata a jaký ta chvíle měla dopad do jejich vlastního života.
Trochu nechápu poměrně nízké hodnocení.
Já nemohu jinak, než doporučit k přečtení.

06.06.2018 5 z 5

Vražedný chlad Vražedný chlad Louise Penny

Detektivka plynoucí v mírnějším tempu. Kouzelné městečko, přesto jsem měla místy dojem, že skrze tu popisovanou atmosféru na mne pod povrchem dýchá cosi tíživě temného. Ale ráda si přečtu další díl, protože komisař si mne získal i s většinou svých kolegů.
Grácie - to byla síla !
Také bych chtěla mít vedle sebe jednou někoho takového.

30.03.2016 4 z 5

Jak Krtek ke kalhotkám přišel Jak Krtek ke kalhotkám přišel Eduard Petiška

Klasika. Kdysi dávno jeden Krtek ke kalhotkám přišel a začal psát svůj životní příběh. A ten příběh stojí za to číst. Vzpomínat na to, kdy jsme zahlédli Krtka poprvé to už je opravdu kus nestárnoucí historie. Četli nám, četli jsme a dá-li Bůh budeme i my číst někomu, kdo uvidí Krtka prvně.

22.07.2015 5 z 5

Vojna a mír I. díl Vojna a mír I. díl Lev Nikolajevič Tolstoj

Přečetla jsem na škole.
Nikdy nezapomenu.
Trochu se bojím přečíst znovu, aby s odstupem času nebyl dojem jiný...
Ale mám to v plánu.
Člověk by měl mít odvahu se i po dlouhé době k něčemu vrátit.
A dokud máme plány a sny....tak žijeme :o)

23.06.2015 5 z 5

Uteč, dokud můžeš Uteč, dokud můžeš Rebecca Zanetti

Četla jsem neobvykle dlouho. Dost těžko jsem se vyrovnávala s tím, že se chvílemi příběh jevil jako červená knihovna. Sice se doslova vyvalí hromada mrtvých, ale jako by zůstávala někde na kraji dění. Vyšetřovací tým teprve vzniká.
Psychopatka je až moc čitelná. Závěrem knihy přibývá akce a už jsem se dokázala ponořit více do děje. Další díl si po čase přečtu, ale jde opravdu spíše o ženský román s detektivní zápletkou. Nedovedu si představit, že by vyšetřovatelka FBI, snažící se odhalit masového vraha, měla čas řešit rande a motýlky v břiše.

16.07.2024 3 z 5

Vzpoura Vzpoura Kai Meyer

Oproti prvnímu dílu střídá akce akci, vztahy se rozjely na hlubinu, i fantasy prvky působí opravdově. Poznáváme detailně trauma Rosiny minulosti. Překvapivé zvraty, noví hrdinové dostávají prostor.

02.04.2024 5 z 5

Zaklínačka koní Zaklínačka koní Tamora Pierce

Fantasy příběh pro mladší čtenáře. Daina rozumí zvířatům, po tragické ztrátě rodiny se s pomocí nových přátel učí rozumět svému daru a rozvíjet ho. Na království útočí nepřátelé z říše lidí i zvířat včetně těch kouzelných a tak o dobrodružství není nouze.

21.03.2024 4 z 5

Podzim - Obrázkové příběhy Podzim - Obrázkové příběhy Rotraut Susanne Berner

Líbí se mi, že v této sérii nacházíme stejné postavy a tím se jejich příběh vytváří stále dál. A nejen postavy, samozřejmě s vnučkou hledáme i zvířátka.

14.02.2020 5 z 5

Objevuj s úsměvem: Dinosauři Objevuj s úsměvem: Dinosauři Emilia Dziubak

Knihu jsme koupili, protože autorka a ilustrátorka je prostě báječná. Nu a také proto, že vnučka miluje dinosaury. Informací je v knize hodně, obrázky opět kouzelné, jen se budu muset zdokonalit ve čtení názvů jednotlivých dinosaurů. No zkuste si rychle a plynule říci například DEINONYCHUS. Knihy jsou ozdobou knihovničky, jsme rádi, že je máme stále po ruce, stejně bychom je nechtěli vracet.

12.02.2020 5 z 5

Americkým západem Americkým západem Leoš Šimánek

Přiznávám, že cestopisy nečtu. Proto jsem přemýšlela, jaký zvolit, abych splnila bod letošní Čtenářské výzvy. Od autora jsem si chtěla již dlouho něco přečíst a vybrala jsem si místo, které mě vrátilo do dětství, kdy jsem hltala knihy Karla Maye, J.O. Curwooda a podobně. Daleký západ. A určitě nejsem zklamaná. Kniha je sice takovým deníkem rodinné dovolené, ale krásné fotografie doplňuje určitě čtivý text. Občas bych uvítala hlubší rozebrání nějaké chvíle, například podrobnosti vyprávění lidí, které autor se svou rodinou na cestě potkal. Dokonce jsem si vyhledala informaci o autorově rodině, protože jsem chvílemi měla obavy, zda svá dobrodružství tato rodina přežila ve zdraví. Myslím, že časem přečtu i další vyprávění z jiných dobrodružných cest, protože to bylo zajímavé čtení. Přírodu, dobrodruhy a zvířata mám moc ráda.

06.12.2019 5 z 5