tatafa tatafa komentáře u knih

Láska po francouzsku Láska po francouzsku Fiona Valpy

Láska po francouzsku je příběh, ke kterému jsem se dostala především díky nádherné a nápadité obálce. A jako velký klad vnímám, že knížka nemá "jen" povedenou obálku, ale také nádherný příběh.

Sice musím uznat, že příběh není zcela nejoriginálnější a spíše se zápletkou řadí mezi tuctovější romantické knížky, ale to co ztrácí na originalitě, to dohání na popisech přírody a reálií francouzského venkova.

Nevím čím mne příběh tak oslovil, možná je to zvláštní lehkostí a optimismem se kterým autorka popisuje i nepříliš pozitivní věci, takže na čtenáře zřetelně dýchá příjemné teplo a odpočinková letní atmosféra, což je věc, kterou mám u knížek velice ráda. Navíc je to kniha, která dokáže leccos naučit, třeba o francouzských tradicích nebo výrobě vína, takže dodává příběhu zajímavou přidanou hodnotu.

Láska po francouzsku je bezpochyby román, který si ve svém žánru romantických příběhů, zaslouží plný počet a vřelé doporučení všem romantickým duším.

11.09.2017 5 z 5

Láska podle Shakespeara: Sen noci univerzitní Láska podle Shakespeara: Sen noci univerzitní Georgina Guthrie

K této sérii jsem se dostala dá se říci omylem, ale přeci jen poněkud logickým. Jednak mne zaujaly nádherné obálky, které vytvořilo nakladatelství Grada a také protože mám velice ráda Shakespeara, i když jsem od něj ještě příliš knih nečetla. Přesto jsem neodolala možnosti se o něm něco dozvědět. Při výběru prvního dílu jsem měla poměrně obavu, co z toho vznikne, protože tak nějak automaticky nedůvěřuji bestsellerům. A musím říci, že jsem byla velice mile překvapena.
Ze série se vyklubal příběh, který přesně odpovídá mým požadavkům na kvalitní romantiku. Knihy byly vtipné, jiskrné a navíc díky rozborů Shakespeara dávaly přidanou hodnotu.
Je sice pravda, že celý příběh by se dal krásně shrnout do jedné silnější knihy, ale na druhou stranu to myslím příběhu nikterak neubralo na kráse, spíše naopak.
Co mu ovšem z mého pohledu silně na kráse ubíralo, byly vulgarismy, které se v některých pasážích objevovali téměř v každé přímé řeči, a působilo to silně uměle. Navíc si prostě myslím ,že podobná slova do romantických knih nepatří, a zvláště ne v takovéto míře.
Každopádně jsem velice ráda, že jsem se ke knihám dostala a vřele je každému doporučuji k přečtení.

03.09.2017 5 z 5

Továrna na sny Továrna na sny Anie Songe

Musím říci, že ke knížce jsem původně přistupovala značně skepticky, protože nejsem úplně zastáncem východních filosofických směrů (např. ve stylu Čtyř dohod), a proto mne knížka velice mile překvapila.
Hlavně mne zaujala moudrost a nadhled, který dokáže autorka i přes své mládí předat, protože je to rozhodně velmi neobvyklé a inspirující. Přeci jen napsat knihu, nad kterou se dokáží zamyslet čtenáři více generací, a která je zároveň velice čtivá, to jen tak někdo neumí.
Zároveň je Továrna na sny knihou u které zcela nezáleží na tom, čemu člověk věří, protože nevychází pouze z jedné víry nebo filosofického směru, ale zajímavě propojuje naše křesťanské i východní myšlenky do jednoho celku ze kterého se může naučit de facto každý.
I když hlavní myšlenka je vlastně velice jednoduchá a možná proto na ní všichni zapomínáme - být dětmi, které věří a sní své sny...

07.08.2017 5 z 5

Musím říci, že jsem se už hodně dlouho u odhadu knížky nespletla v takové míře, jak se mi to povedlo u Šťastných lidí. Podle obálky a tak trochu i anotace jsem se těšila na prosluněný román plný romantiky, knížek, kávy a optimistické Paříže. Že se z románu vyklube příběh plný bolesti, ztrát a pesimismu bylo v prvopočátku poměrně těžké překonat.
Nicméně jsem velice ráda, že jsem se ke knize dostala, protože je to velice netradiční příběh, který dokáže čtenáře okouzlit ani neví jak. Sice jsem velkou část knihy měla pocit, že musím hlavní hrdiny vystřelit někam hodně daleko, protože svým sklonem k cigaretám a negativitě mi byli velice nesympatičtí, ale přeci jen nikdy nevíme, jak bychom se v podobné situaci zachovali, že.

02.08.2017 5 z 5

Návraty domů Návraty domů Debbie Macomber

Musím přiznat, že k této knize jsem se dostala především díky její krásné obálce a docela jsem se obávala příběhu, protože přeci jen autorka zvolila poměrně netypickou tematiku života ženy, která byla řadu let týrána. A jak to tak bývá, byla jsem velice příjemně překvapena.
Knížka dokázala vkusně propojit lehkou romantiku s citlivým tématem pozice týrané ženy. Je to tedy ideální kombinace příběhu, kdy si čtenář odpočine, ale zároveň se poučí, což se v knihách ne vždy podaří, ale tady se to autorce rozhodně podařilo. Kromě toho ukazuje také, že vztahy s rodinou se dají zničit lehce, ale náprava bývá náročná pro obě strany, což je bohužel věc velice reálná a bývá snad v každé rodině.

25.07.2017 5 z 5

Můj zálesácký zápisník Můj zálesácký zápisník Ljuba Štíplová

Krásná knížka, která dokáže dětem leccos vysvětlit i je naučit. A myslím, že jsou tam věci, o kterých bohužel většina dnešních dětí nic netuší ...

Stařec a moře Stařec a moře Ernest Hemingway

Krásné a zajímavé dílo, které se velice snadno čte. Vřele doporučuji!

07.01.2017 4 z 5

Trampoty s kapitánem Trampoty s kapitánem Vlastislav Toman

Krásný, napínavý příběh, u kterého mi bylo velice líto, že nemohu být součástí děje. Opět jedna z knížek, která pro mne nese pocit nostalgie, že tyto časy jsou už dávno pryč a už se nevrátí. Vřele doporučuji!

07.01.2017 5 z 5

Nádherná kniha s velice neobvyklým, ale o to krásnějším humorem, nad kterým je nutné se zamyslet. A zároveň kniha, která si dokáže jemně, ale o to zajímavěji hrát s češtinou a možnostmi našeho jazyka. Mohu jen doporučit.

Aréna smrti Aréna smrti Suzanne Collins

Zajímavý nápad i velice čtivá série. Nicméně nevím proč, ale tato série mne úplně nezaujala, a oproti řadě jiných mne neláká se k ní vracet. Ale přesto doporučuji.

06.01.2017

Láska s Liamem Láska s Liamem Melanie Moreland

Láska s Liamem je naprosto ukázkový příklad odpočinkového příběhu z "červené knihovny", ve kterém se potkají dva lidi, na první pohled se do sebe zamilují a od té chvíle se v knížce defacto nic neděje...

Román se velice příjemně čte a čtenáře snadno vtáhne do děje.

Příběh lze pochválit za otevření velice citlivého a aktuálního tématu, kterým je výchova a život (nejen) s dítětem s postižením. Zároveň z celého příběhu na dálku sálá, jak důležitá, potřebná a úžasná je síla rodiny, a to nejen té pokrevní.

Románu lze vyčíst řadu klišé, generalizací, stereotypů, a také extrémní předvídatelnost děje. Zároveň v příběhu chybí jakákoliv krize, větší nedorozumění ... prostě cokoliv, co by trochu zajiskřilo a oživilo děj.

Osobně musím říci, že pro mne tahle knížka byla hodně velkým zklamáním. Samotný příběh Liama a Paige je krásný a zajímavě napsaný, takže rozhodně stojí za přečtení.

Bohužel však autorka celý příběh odvyprávěla už v knize Ronanovo srdce, takže se v tomto románu čtenář nedozví téměř nic nového, jen si zopakuje řadu scén z minulé knihy, případně zjistí, jak je vnímal Liam a Paige.

Knížka lze doporučit všem romantickým duším, které mají rády romány od Melanie Moreland.

Román hodnotím 3/5 a myslím si, že pokud jste četli Ronanovo srdce, tak není vůbec nutné číst i tuto knížku ...

19.06.2023 3 z 5

Drahá Avo Drahá Avo Ilsa Madden-Mills

(SPOILER) Knížka se velice příjemně čte a rychle vtáhne čtenáře do děje.

Čtenář se v románu může dozvědět více o fungování a vztazích (nejen) na soukromých školách v Americe, a také o tom, s jakými pocity a zraněními se mohou potýkat oběti znásilnění i očití svědci. Zároveň je zajímavé pozorovat, jak je (nejen) americká společnost rozdělována penězi - v duchu toho, že bohatí mohou naprosto vše a chudí by raději neměli existovat.

Osobně musím říci, že mě knížka poměrně zklamala. I když lze předpokládat, že romantické young adult příběhy budou předvídatelné, nereálné a plné klišé, v tomto případě už autorka mírně překročila hranice únosnosti a v řadě míst děj popírá zákony logiky a zdravého rozumu.

Většině hlavních postav je cca okolo 17 let, ale přemýšlí, jednají a prožívají věci, jako by jim bylo minimálně o 5/10 let více.

Hlavní hrdinka Ava naprosto nedůvěřuje komukoliv ze Žraloků, ale při tom už od začátku knížky jednomu z nich sděluje intimní věci, které většinou neznají ani nejbližší a díky kterým by jí mohl dotyčný snadno potopit.

Zároveň autorka poměrně nezvládla závěr knížky - odhalení viníka, vyřešení vztahů mezi hlavními postavami, atd. bylo jen na pár řádcích bez většího vysvětlení a potřebného rozvinutí zápletky a úplný závěr byl i z pohledu konstrukce příběhu značně matoucí a nebylo jasné o kom autorka vlastně píše.

Osobně mi přijde škoda, že autorka toto zajímavé téma nedokázala plně využít a přinesla "jen" další z řady románů, kde je vlastně za špatného oběť a o viníkovi se raději vůbec nemluví a ani se nerozebírá jeho další postih (i když u kluka z prominentní rodiny se dá o trestu docela pochybovat).

Knížku hodnotím 3/5 a myslím si, že stojí za to se jí vyhnout a nečíst ji.

02.03.2023 3 z 5

Jak si zamilovat Vánoce Jak si zamilovat Vánoce Karen Schaler

Jak si zamilovat Vánoce je velice čtivě napsaný romantický příběh plný klišé a stereotypů a celý děj dokážete odhadnout již po přečtení několika prvních stránek.

Knížku lze doporučit všem, kteří si chtějí odpočinout u velice jednoduchého romantického příběhu o osudové lásce, nasát trochu vánoční atmosféry nebo se dozvědět více o tradicích amerických Vánoc.

Románu lze vytknout naprostou nereálnost vykreslené zápletky. Červená knihovna je sice charakteristická svými růžovými brýlemi a přehnaným optimismem, ale tato knížka je podle mne až příliš sladká a přehnaná. Osobně mi na příběhu vadilo, že zde bylo až moc Vánoc.

Knížku bych ohodnotila 3/5 a takto na úvod adventního času vřele doporučuji k přečtení. :)

07.12.2021 3 z 5

Kluk odvedle Kluk odvedle Kasie West

Příběh je napsaný velice čtivým a jazykem, který snadno vtáhne čtenáře všech věkových kategorií do děje a již nepustí před dočtením celé knížky. Autorka používá jednoduchý styl vyprávění bez zbytečných popisů a dlouhých souvětí, který je typický pro žánr young adult.

Román zavádí čtenáře do populárního amerického prostředí fanoušků fotbalu, baseballu a života rodin "střední třídy" s více dětmi periferii města.

Autorka se nebojí lehkou formou podávat poměrně závažná témata a (nejen) duševní zranění, které mohou být aktuální pro velké množství dospívajících.

Kluk odvedle přináší možnost zamyslet se např. nad otázkou domácího násilí, alkoholismu, potlačování vzpomínek na prožitou rodinnou tragédii v dětství, deprese a mnoho dalšího.

Osobně mne zaujala také otázka výchovy dívky v čistě mužské domácnosti bez přítomnosti matky a zároveň znalosti, dovednosti či způsob uvažování, které mohou dívkám z těchto rodin chybět a musí se je v dospívání velice těžce učit např. od kolegyň či spolužaček.

V příběhu se mezi řádky, podle mého názoru, objevuje jeden velký společenský problém, který je ve Spojených státech Amerických přehlížen či podceňován - konkrétně psychologická, psychiatrická či sociální pomoc rodinám po nějaké tragédii.

Příběhu lze vytknout značnou předvídatelnost a práci s klišé, generalizacemi a stereotypy, především týkajících se zvyků a potřeb jednotlivých pohlaví v dospívání.

Román Kluk odvedle lze vřele doporučit všem romantickým duším, které mají rády odpočinkové příběhy o lásce, přátelství, ochranné síti rozvětvené rodiny, a také všem, které zajímá každodenní život ve Spojených státech Amerických (byť v mírně "pohádkovém" provedení. :)

14.06.2021 4 z 5

Snít znovu Snít znovu Mona Kasten

Knížka Snít znovu je napsána velice čtivým a také poměrně jednoduchým jazykem, který čtenáře snadno vtáhne do děje a jen tak nepustí. Autorka v příběhu nepoužívá příliš popisů reálií ani hlavních postav, díky čemuž se ani dospívající čtenáři při čtení rozhodně nudit nebudou. :)

Knížka lze zcela jistě pochválit za zajímavé prostředí, ve kterém se příběh odehrává. Českému čtenáři je představen styl výuky typický pro Spojené státy Americké, prostředí studentských hokejových soutěží a také jak těžké to mohou mít začínající herci v proslulém Los Angeles.

Románu lze vytknout řadu klišé, generalizací a stereotypů objevujících se v příběhu. Zároveň je kniha velice předvídatelná, takže každý čtenář už po pár úvodních stránkách ví, jaké dějové zvraty se v knize pravděpodobně objeví i jak celý příběh dopadne.

Osobně bych si dovedla představit, že by knížka byla o pár stránek kratší, protože mi příběh přišel místy zbytečně zdlouhavý a natahovaný.

Román Snít znovu bych vřele doporučila všem čtenářům, kteří mají rádi odpočinkové romantické příběhy pro dospívající z prostředí amerických škol a hokejových turnajů.

12.05.2021 4 z 5

Začít znovu Začít znovu Mona Kasten

Román je napsán velice čtivým jazykem, který snadno vtáhne čtenáře do děje. Autorka v knize velice málo používá popisy a věnuje se pouze samotným hrdinům. Zároveň je kniha napsána moderním a jednoduchým jazykem, který je pro tento žánr typický a mladými čtenáři očekávaný.

Knížku lze zcela jistě pochválit za to, jak postupně odhaluje příběhy hlavních hrdinů a v rámci možností žánru nechává čtenáře v napětí až do samého závěru. Začít znovu je román, ve kterém se čtenář může nenásilně dozvědět řadu zajímavých věcí o běžném životě a studiu na vysokých školách ve Spojených státech Amerických. Autorka velice zajímavě předkládá mladým lidem relativně těžká témata, jako jsou odmítnutí rodiči, sexuální zneužívání, znásilnění a „zametení těchto problémů pod koberec“.

Oproti dalším příběhům z této série je Začít znovu poněkud rozvláčněji pojaté a zvláště úvodní část by šlo trochu zkrátit. Autorka sice nechá prostor pro čtenářovo pozvolné seznámení s prostředím i jednotlivými postavami, ale z mého pohledu se tato část poměrně vlekla.

Začít znovu je zároveň příběh plný klišé a generalizací, u kterého už po přečtení anotace víte, co se v něm bude odehrávat a jak vše skončí, což je ovšem charakteristický rys žánru young adult.

13.04.2021 4 z 5

Cukrárna v Paříži Cukrárna v Paříži Julie Caplin

Knížka je napsána čtivým jazykem a autorka dokáže prostřednictvím příběhu velice realisticky přenést veškeré vůně, chutě i pocity až ke čtenáři.

Za velké pozitivum tohoto románu lze označit velice povedené a podrobně rozepsané příběhy nejen hlavních hrdinů, ale také vedlejších postav, což u tohoto žánru nebývá příliš časté. Autorka nenásilnou formou přivádí čtenáře k zamyšlení nad tím, jaká úskalí či duševní radosti i strasti mohou prožívat lidé vyrůstající se spoustou sourozenců i naopak jedináčci z nepříliš fungujících rodin.

Za velký nedostatek u tohoto románu považuji to, že autorka značně upozadila "cestovatelkou" tematickou linku románu. Oproti dalším knihám ze série Romantické útěky se v tomto příběhu objevuje atmosféra Paříže a jejích tradic či obyvatel jen poměrně okrajově a čtenář nemá možnost nasát atmosféru města ani zákusků.

Pro některé čtenáře může být značným nedostatkem řada generalizací, klišé či nereálnost příběhu, což jsou dle mého názoru stěžejní znaky bez kterých si nedokážu představit ten "správný" román pro ženy.

Cukrárnu v Paříži bych vřele doporučila všem romantickým duším, které si chtějí přečíst oddechový příběh odehrávající se v prostředí Paříže.

27.03.2021

Příjemný odpočinkový příběh, u kterého se vůbec nemusíte soustředit, protože už z názvu je patrné, jak to všechno dopadne. :) Bylo velice osvěžující číst romantický příběh, kde hlavním hrdinou je muž, který se snaží okouzlit svou studentskou, osudovou lásku A zajímavé je také prostředí, kde se příběh odehrává - seznamka, kde jsou lidé seznámeni na základě osobní barvy ... Kniha je vyprávěna střídavě z pohledu obou hlavních hrdinů a také se záznamem sms zpráv.
Je to hodně nereálné se značně podrobnými erotickými popisy, ale také humorné a odpočinkové... Vřele doporučuji k přečtení :)

27.03.2020 4 z 5

Osudy porodní báby Osudy porodní báby Sabine Ebert

Naprosto úžasná sága, která čtenáři přibližuje každodenní život ve středověku napříč společenskými vrstvami. Ač se celým příběhem výrazně prolíná milostný příběh porodní báby Marty, přesto si myslím, že knihy zaujmou nejen romantické duše, ale i poněkud tvrdší povahy. Řada situací je napsána poměrně drsným až naturalistických způsobem, ze kterého nejen mrazí, ale někdy přivádí až nevolnost. Prostě mistrovsky napsaná série, kterou mohu vřele doporučit každému čtenáři, kterého alespoň trochu zajímá historie.

24.06.2018 4 z 5

Slibuji ti, Annabelle Slibuji ti, Annabelle Tamara McKinley

Velice zajímavá kniha, která se snadno čte a docela povedeně bortí mýty o romantických knížkách, jakožto braku v literatuře. Podle mne je to ideální příběh, který v sobě ukrývá neobyčejnou osudovou lásku, napětí ze závěru příběhu a navíc ještě poměrně realistické popisy Paříže 30. let minulého století i prostředí španělské občanské války, ze kterého rozhodně silně mrazí. Prostě velice povedená kniha, kterou vřele všem doporučuji k přečtení.

20.01.2018 5 z 5