tatafa tatafa komentáře u knih

Vytočenej na Maxx Vytočenej na Maxx Melanie Moreland

(SPOILER) Vytočenej na Maxx je ukázkový příklad odpočinkového hate to love románu. Knížka je napsána velice čtivým jazykem, který oživují divoké a jiskřivé slovní přestřelky mezi hlavními hrdiny, a také jejich erotické hrátky.

Román je zasazený do poměrně výjimečného prostředí - malé autodílny kdesi na kanadském venkově. Čtenářky se tak mohou více dozvědět o jinak ryze mužském a tajemném světě. Zároveň je knížka zajímavá i tím, že se zde neobjevuje klasický příběh ve stylu "popelky, která našla bohatého prince", ale že oba hrdinové mají hodně hluboko do kapsy.

Románu lze samozřejmě vytknout velké množství klišé, generalizací, stereotypů a naprosto předvídatelný děj, u kterého už po prvních stránkách víte, jak to všechno dopadne a vlastně vás nic nepřekvapí.

Osobně musím říci, že mě knížka poměrně zklamala - v příběhu chybí nějaká výraznější krize/nedorozumění - prostě se potkali a od té chvíle bylo už všechno sluníčkové až do poslední stránky. Román má velice zajímavý a bohužel naprosto nevyužitý námět, protože vším proplouvá tak nějak po povrchu, bez většího jiskření. Kromě toho na vás ještě čeká rychle useknutý závěr a epilog.

Knížku bych doporučila všem romantickým duším, které si chtějí odpočinout u jednoduchého příběhu, u kterého nečekají nějaký výraznější děj.

02.06.2023 3 z 5

Drahý Aarone Drahý Aarone Mariana Zapata

(SPOILER) Knížka je napsána velice čtivým jazykem, který čtenáře snadno vtáhne do děje. Zhruba polovina příběhu je napsána formou emailů/zpráv mezi hlavními postavami.

Autorka přináší čtenáři příběh o vzájemném poznávání, důvěře, odvaze a také přátelství, které pomůže překonat i ty nejhorší chvíle v životě.

Knížku lze pochválit především za zajímavé a citlivé téma, které se prolíná celou knihou. Čtenář se v příběhu může blíže seznámit s životem a úskalími, které potkávají (nejen) vojáky na zahraničních misích, a také s možnostmi podpory a pomoci, které jim mohou ulehčit (nejen) jejich návrat do běžného života.

Zároveň je v knížce poutavě ukázáno to, jak citlivé jsou duše (nejen) mladých dívek a jak i jedno malé nedorozumění či odmítnutí může fatálně ovlivnit sebevědomí a sebepojetí daného člověka.

Románu lze samozřejmě vytknout řadu klišé, generalizací a stereotypů se kterými autorka pracuje a zároveň také předvídatelnost příběhu, což ale tomuto žánru prostě patří.

Osobně mi v příběhu vadila jistá rozvláčnost, povrchnost a také poměrně rychlé ukončení. Asi bych uvítala o něco kratší část s emailovými konverzacemi (které ke konci byly už poměrně o ničem) a naopak trochu více prostoru věnovaného osobnímu setkání hrdinů.

Zároveň mi přijde trochu nešťastně zvolené načasování vydání románu - hlavní hrdinka Ruby je starší sestrou Jasmine z knihy S láskou, Lukov. Příběh z knihy Drahý Aarone se odehrává cca 5 let před událostmi z románu S láskou, Lukov.

Je otázka proč nakladatelství vydalo knížky naopak, ale osobně bych doporučila si nejdříve přečíst právě Drahý Aarone a teprve až po ní se začíst do románu S láskou, Lukov.

Knihu bych chtěla vřele doporučit všem romantickým duším, které mají rády příběhy o osudové lásce, ve kterých se otevírají i citlivá témata a společenské otázky.

30.05.2023 4 z 5

Pravá čarodějka Pravá čarodějka Nora Roberts

Pravá čarodějka je naprosto ideální knížkou pro dlouhé zimní večery. Příběh vás pohladí po duši, zahřeje a přenese do říše snů.

Autorka přináší magický příběh racionálního spisovatele, který se seznámí s éterickou čarodějkou pocházející z váženého rodu druidských kněží. Kromě "romantiky" s fantasy prvky se čtenáři mohou seznámit s několika druidskými (keltskými) tradicemi a zvyky. Příběh Vás dokáže naprosto okouzlit lehkostí a "hygge" atmosférou, která v dnešní době naprosto chybí.

Osobně se mi líbí, že si knížka na nic nehraje - už z anotace je naprosto jasné, že se jedná o příběh s jednoduchou dějovou linku, který je plný klišé a generalizací. Jedná se o klasickou hate to love romanci, která má již od počátku jasně daný scénář a strukturu, takže vás vlastně nic nedokáže překvapit. Na druhou stranu si myslím, že každý, kdo zná knížky z produkce Harper Collins nečeká nic jiného než jednoduchou a odpočinkovou pohádku pro dospělé, a podle toho je i potřeba tento příběh hodnotit.

Knížku bych vřele doporučila každé romantické duši, která se ráda zasní a přenese do kouzelného světa, kde všechno dobře dopadne...

29.12.2022 5 z 5

Dvanáct vánočních schůzek Dvanáct vánočních schůzek Jenny Bayliss

Dvanáct vánočních schůzek je naprosto ideální knížkou pro všechny, kteří si chtějí odpočinout a nasát trochu vánoční atmosféry.

Příběh se velice dobře čte a rychle vtáhne čtenáře do děje, ale pravděpodobně si za rok vůbec nevzpomenete o čem knížka vlastně byla.

Autorka v románu pracuje s poměrně originálním tématem a představuje neznalému čtenáři klady a zápory (nejen) americké seznamky. Vše je zahalené do vůně a atmosféry vánoc a také malého městečka ve stylu Stars Hollow ze seriálu Gilmorova děvčata.

Knížce lze vytknout opravdu jednoduchý děj a zápletku, kterou lze odhadnout již po několika úvodních stránkách. Kromě toho je příběh plný generalizací, klišé a nepříliš reálných situací, ale to prostě k romantickým příběhům pro ženy neodmyslitelně patří.

Román lze vřele doporučit všem romantickým duším, které hledají odpočinkový zamilovaný příběh s nádechem vánoc. Pokud však hledáte knihu, která ve vás zanechá hlubší dojem nebo se dozvíte nějakou hlubší myšlenku, pak nemá cenu tento příběh číst.

22.12.2021 3 z 5

Možná tentokrát Možná tentokrát Kasie West

Román je napsán čtivým a chytlavým jazykem, která čtenáře snadno vtáhne do děje. Autorka používá jednodušší styl vyprávění, který je charakteristický pro žánr young adult.

Knížku lze pochválit za zajímavé prostředí, ve kterém se příběh odehrává - pro českého čtenáře může být velice lákavé seznámení se s tradicemi, zvyklostmi i průběhem některých oslav i svátků ve Spojených státech Amerických.

Osobně musím říci, že mne román hodně zklamal. Autorka sice postavila příběh v zajímavých kulisách i s poměrně originální zápletkou a tématy, které jsou pro dospívající čtenáře aktuální, ale žádnou z nastíněných věcí podrobněji nerozebrala. Po celou dobu čtení jsem měla pocit, že autorka pouze nahodile skáče od jedné události ke druhé, aniž by je nějak propojila nebo se jim více věnovala, a to nejen v případě některých vedlejších postav, ale ani u hlavních hrdinů celého románu. Autorka bohužel ani nenechá čtenáře hlouběji poznat či případně se dokonce ztotožnit s některou z postav, které jsou popsány velice obecně a stručně.

Samozřejmě příběh obsahuje řadu generalizací, klišé i stereotypů a děj i hlavní zápletka je všem čtenářům známý již po několika úvodních stránkách.

Osobně mne však nejvíce zklamal závěr knihy, který působí velice násilně utnutý, jako by autorka přestala psát uprostřed rozepsaného souvětí.

Možná tentokrát je knížka, která určitě zaujme všechny romantické duše, které mají rády příběhy u nichž není absolutně nutné přemýšlet. Ovšem na druhou stranu je to zároveň román, u kterého po pár dnech naprosto nebudete tušit o čem byl, protože ve vás nezanechá výraznější stopu.

14.06.2021 2 z 5

Země Nory Robertsové Země Nory Robertsové Ava Miles

Knížka je napsána velice čtivým a poutavým jazykem, který snadno vtáhne čtenáře do děje a jen tak nepustí před dočtením celé knížky. :) V příběhu se plynule a nenásilně prolíná "červená" knihovna s detektivním žánrem. Autorku lze zcela jistě pochválit za zajímavou a poměrně originální zápletku i propojení s legendárními romantickými příběhy od Nory Robertsové.

Osobně však ve mne knížka budí poměrně rozporuplné pocity. Příběh lze určitě doporučit díky své originalitě, zajímavému prostředí i sympatickým postavám.

V příběhu je vkusně upozorněno na to, že romantické příběhy jsou opravdu jen "pohádka pro dospělé" a že není příliš dobrý nápad, pokud bude člověk očekávat, že takto funguje svět i ve skutečnosti.

Po přečtení mi na této knize asi nejvíce vadila její délka - příběh sám o sobě nebyl špatný, ale přišel mi místy zbytečně zdlouhavý a nezáživný.

Země Nory Robertsové podle mne představuje nepříliš povedenou kombinaci romantického a detektivního příběhu, kterému k dokonalosti chybí více přitažlivosti a chemie mezi hlavními postavami a také více napětí či nebezpečí, které oběma žánrům dodávají ten správný říz. Autorka se podle mne snažila nepříliš úspěšně napodobit styl a jedinečný ráz, které mají romantické či detektivní příběhy od Nory Roberts.

Knížku Země Nory Robertsové bych vřele doporučila všem romantickým duším, které mají rády Noru Robertsovou a romány pro ženy s detektivní zápletkou, u kterých však není nutné příliš myslet.

09.06.2021 3 z 5

Odmaskovaná Julie Odmaskovaná Julie Teri Wilson

Odmaskovaná Julie je příběh napsaný veliče čtivým jazykem, který čtenáře snadno vtáhne do děje a jen tak nepustí. Hlavní zápletka i převážná část děje je tvořena mírně šablonovitě na základě dramatu od Williama Shakespeara Romeo a Julie.

Autorka se myslím ani nesnaží svého čtenáře výrazněji ničím překvapit - jak lze již podle názvu předpokládat, hlavní postavy jsou potomky znepřátelených rodin vyrábějících čokoládu na malém anglickém městečku, jejichž vzájemnou nenávist způsobilo drobné nedorozumění.

Knížku lze zcela jistě pochválit především za zajímavé prostředí, ve kterém autorka příběh rozehrála. Čtenáři se představí voňavý, sladký, ale také poměrně tvrdý svět čokolády a jejich výrobců v Anglii i Itálii, a také prostředí kulinářských soutěží.

Dle očekávání obsahuje kniha poměrně velké množství klišé, generalizací, stereotypů a už podle anotace každý čtenář dokáže odhadnout převážnou část děje i zvratů, takže čtenáře při čtení vlastně vůbec nic nepřekvapí.

Odmaskovaná Julie je prostě jedna z řady odpočinkových romantických knížek, které vás sice při prvním čtení naprosto okouzlí, ale za pár týdnů už naprosto nebudete tušit o čem vlastně byla.

Přesto bych tento příběh vřele doporučila všem romantickým duším, které mají rády odpočinkové příběhy s vůní čokolády a s nádechem velkého rodinného dramatu ve stylu Romea a Julie. :)

13.05.2021 4 z 5

Osudový návrat Osudový návrat Eloisa James

Příběh je napsán příjemnou kombinací moderního a archaického jazyka, takže se text snadno čte, ale zároveň není čtenář ochuzen o atmosféru 18. století v němž se příběh odehrává.

Osudový román lze zcela jistě pochválit za originální a neotřelou zápletku i děj. V rámci červené knihovny nenajdeme příliš historických románů jejichž hlavní postavou je známý autor cestopisů, po kterém doslova šílí všechny urozené dámy (nejen) z Londýna.

Autorce se podařilo vystavět příběh, který v rámci možností žánru, dokáže napínat čtenáře až do úplného závěru. Lze sice předpokládat, jak asi kniha skončí a která dvojice zůstane spolu, ale i přesto dokáže autorka pozvolným rozvíjením životních příběhů i postupnou gradací vztahů mezi hlavními postavami, udržovat čtenáře v napětí až do samého závěru.

Knize lze vytknout rozvláčnost a poněkud bezdůvodné opakování některých situací (např. lukostřeleckého souboje apod.), které by šlo vynechat a příběh bez výraznější škody o něco zkrátit.

Osudový návrat je příběh, který lze vřele doporučit všem čtenářům, kteří mají rádi romantické historické příběhy v nichž není nouze o jadrnější slovní přestřelky mezi hlavními postavami. Kniha zároveň myslím osloví všechny milovníky 18. století v prostředí anglické šlechty a smetánky. :)

13.05.2021 4 z 5

Talisman pro štěstí Talisman pro štěstí Helena Hunting

Talisman pro štěstí je napsán velice čtivým a svižným jazykem, který rychle vtáhne čtenáře do děje. Autorka v příběhu používá poměrně akční styl vyprávění, ve kterém se příliš neobjevují popisy okolí ani hlavních postav.

Osobně musím říci, že mám po přečtení tohoto příběhu značně rozporuplné pocity.

Knížku lze určitě ocenit za to, že ji lze krásně přečíst za jedno odpoledne a není potřeba nad ní příliš přemýšlet. Hloubavější čtenář se možná i dokáže zamyslet nad otázkou zdravého sebevědomí, budování vztahů v nichž jsou si oba partneři rovni nebo o tom, co čemu klademe vinu za své (ne)úspěchy.

Jinak jsou však středobodem celého příběhu podrobně rozepsané milostné scény a erotické hrátky hlavních postav.

Talisman pro štěstí se bohužel nijak výrazně neodlišuje od řady dalších příběhů z červené knihovny s erotickým námětem.

Příběh je plný klišé, generalizace a jeho pointa i zápletka je čtenáři známá už po prvních stránkách.
Osobně mi poměrně vadilo nastavení příběhu, ve kterém všechny postavy považovali za naprosto samozřejmé, že je naprosto normální, aby se žena naprosto ve všem podřídila a přizpůsobila svému partnerovi, který si téměř ani nevšímá jejích potřeb a starostí.

Talisman pro štěstí lze vřele doporučit všem čtenářům, kteří si chtějí odpočinout u erotického příběhu a nechtějí nad dějem vůbec přemýšlet...

11.05.2021 3 z 5

Vzpomeň si na lásku Vzpomeň si na lásku Sarah Jio

Knížka je napsána velice čtivým a svižným jazykem, který čtenáře rychle vtáhne do příběhu a už jen tak nepustí. Autorka velice zajímavým způsobem pracuje s prolínáním současnosti s minulostí i pomalejších scén s akčnějšími, takže se při čtení rozhodně nikdo nebude nudit. :)

Hlavním kladem tohoto příběhu je poměrně originální zápletka, se kterou se v červené knihovně příliš nelze setkat. Je sice krajně nereálné, že by se ve skutečnosti podobný romantický příběh o bezdomovci, který najde svou dřívější lásku a začlení se zpět do společnosti. Ovšem na druhou stranu kniha poměrně věrně ilustruje situaci bezdomovců (nejen) ve Spojených státech Amerických.

Knížce lze zcela určitě vytknout předvídatelnost, kdy čtenář dokáže už po několika úvodních stránkách snadno odhadnout hlavní zápletku i převážnou část děje. Zároveň se jedná o příběh plný klišé, generalizací a nereálných situací, bez kterých si žánr romantických příběhů pro ženy asi nelze dost dobře představit.

Vzpomeň si na lásku je příběh, který lze vřele doporučit všem romantickým duším, které mají chuť se zasnít nad osudovou láskou a zároveň si odpočinout u jednoduchého příběhu. :)

05.05.2021 5 z 5

Štěstí na dně silné kávy Štěstí na dně silné kávy Agnès Martin-Lugand

Knížka je napsána velice čtivým jazykem, který snadno a rychle vtáhne čtenáře do děje. Velkým pozitivem této knihy, že je poměrně nepředvídatelná, tedy v rámci možností, které autorce nabízí žánr romantických příběhů pro ženy.

Autorka se v románu věnuje poměrně hluboce mateřské lásce, vztahům mezi matkou a synem i ženou a jejími potencionálními partnery či osudovými láskami. :) Štěstí na dně silné kávy je příběh, který velice zajímavě ukazuje mentalitu a kulturu Francie i jejích obyvatel a může být pro čtenáře přínosný i díky možnosti poznat tuto rozmanitou zemi.

Za jistý nedostatek příběhu lze považovat nereálnost děje, až místy přehnanou teatrálnost a rozebírány a prožívány naprosto veškeré emoce či city. Zároveň je kniha postavena na řadě klišé a generalizací, které však k tomuto žánru bezpochybně patří.

Knihy Anges Martin-Lugand jsou podle mne jedny z nejzajímavějších a nejkvalitnějších románů pro ženy, které jsou v Čechách v posledních letech vydávány a vřele doporučuji k jejich přečtení. :)

30.04.2021 5 z 5

Víkend s panem Darcym Víkend s panem Darcym Victoria Connelly

Román s velice odpočinkovou zápletkou sice ničím výrazně neohromí, ale zavede čtenáře do krásného prostředí malého penzionu z dob Jane Austen a jejích děl. Krásný romantický příběh, který se příjemně čte a lze vřele doporučit jako relax po těžkém týdnu, zvláště pokud jste příznivci Jane Austen :)

16.03.2019 3 z 5

Kletba porodní báby Kletba porodní báby Sabine Ebert

Naprosto úžasná sága, která čtenáři přibližuje každodenní život ve středověku napříč společenskými vrstvami. Ač se celým příběhem výrazně prolíná milostný příběh porodní báby Marty, přesto si myslím, že knihy zaujmou nejen romantické duše, ale i poněkud tvrdší povahy. Řada situací je napsána poměrně drsným až naturalistických způsobem, ze kterého nejen mrazí, ale někdy přivádí až nevolnost. Prostě mistrovsky napsaná série, kterou mohu vřele doporučit každému čtenáři, kterého alespoň trochu zajímá historie.

Sen porodní báby Sen porodní báby Sabine Ebert

Tajemství porodní báby Tajemství porodní báby Sabine Ebert

Doktorka z konce světa Doktorka z konce světa Meredith Appleyard

Příjemný, oddechový román, který se dobře čte a příběh rychle utíká. Ideální kniha na víkend či dovolenou, která ničím neurazí, ale na druhou stranu se ani příliš neodlišuje od podobně zaměřených příběhů např. z edice Harlequin. Přesto mohu vřele doporučit k přečtení.

24.06.2018 4 z 5

Ostrovy splněných snů Ostrovy splněných snů Nora Roberts

Ostrovy splněných snů jsou kniha, která mne zaujala nejen krásnou obálku, ale také velice čtivým příběhem, ze kterého sálá romantika a teplo tropické dovolené. Ač příběhy v sobě neukrývají příliš hlubokou zápletku, přesto jsem si jejich čtení velice užila a zároveň i nostalgicky zavzpomínala na nedávné doby, kdy jsem se věnovala především podobným knihám z edice Harlekýn.
I když Harlekýnky mezi čtenáři patří mezi knihy s nejhorší pověstí a hodnocením, dovolila bych se postavit do opozice proti většině. Sice jsem si vědoma, že většina kritiky je založena na pravdě, protože se opravdu jedná o příběhy velmi jednoduché a předvídatelné, které čtenáře ničím nepřekvapí a ve většině případů ani nepoučí, ale na druhou stranu si myslím, že mají své kouzlo.
Osobně na tyto knihy nahlížím jako na prvotřídní večerníčky či jiné pohádky pro dospělé.
Pro mne je to především odpočinek a fakt, že nad příběhem není naprosto nutné přemýšlet nebo se soustředit. Kromě toho Harlekýnky mají jedno velice významné pozitivum, které mnohdy lidé opomíjejí, a tím jsou promyšlené a barvité popisy nejen krajiny, ale i dalších kulis ve kterých je děj vystavěn, takže se čtenář může prostřednictvím knihy příjemně pokochat a zasnít se .

22.10.2017 4 z 5

Lovec věna Lovec věna Kateřina Loučková

Je sice pravda, že k této knize jsem se dostala díky nabídce recenzního výtisku na Facebooku, a původně jsem o knížce neměla nijak valné iluze. Spíše jsem chtěla zkusit nějakého nadějného českého spisovatele, i kdyby kvalita nebyla nikterak vysoká, protože si myslím, že každá příležitost podpořit naše autory se musí využít, zvláště dnes, kdy je česká literární tvorba čtenáři poměrně opomíjená.
A musím říci, že jsem byla velice mile překvapena. Podle autorčina popisu jsem čekala nějaký temný historický román, který se bude blížit detektivce nebo podobnému žánru, protože se kniha měla odlišovat od příběhů, které běžně naleznete na tomto blogu. Ale opak byl pravdou, z románu se vyklubal příběh, který splňuje mé požadavky na žánr historických románů pro ženy. Kniha je napsána čtivě, poutavě a napíná čtenáře do poslední chvíle. Dokonce se knize povedlo něco poměrně nečekaného - dokázala mít překvapivý a ne zcela odhadnutelný závěr, což je u romantických příběhů velice nezvyklé.
Je sice pravda, že některé pasáže mi trochu brnkali na nervy, zvláště ve chvílích, kdy je až uměle zdůrazňována dvorská etiketa a způsoby, i když hlavní postavy mluví a jednají spíše po vzoru dnešního způsobu hovoru. Ale na druhou stranu to může ke knížce přivést mladé čtenáře.
Ač mám ke knížce pár drobných výhrad, přesto ji s čistým svědomím vřele doporučuji k přečtení, protože rozhodně stojí za ten strávený čas.

14.09.2017 4 z 5

Je pravda, že i tato kniha mne značně zmátla svou pozitivní obálkou i názvem, ale přeci jen jsem již na to trochu byla připravená po přečtení prvního dílu. A musím říci, že se mi líbila podstatně více, než předchozí kniha. Konečně jsem u hlavní hrdinky viděla trochu více pozitivního myšlení a chuti se s věcmi poprat. Ač se knížka dotýká podobně těžkých témat, jako předchozí román, překvapivě na mne působila podstatně světleji a radostněji, takže obsažené tragédie se daly snáze překonat.
Stále si myslím, že je to velice netradiční román, který boří hranice mezi žánry a kombinuje rodinné tragédie natolik překvapivě, ale přeci reálně, že lze před autorkou jen smeknout pomyslný klobouk, protože takové dílo se jen tak nevidí.
A také pořád mne dokáže v příběhu vytočit doběla neustálá přítomnost cigarety v ruce hlavních hrdinů, protože to jako nekuřačka opravdu ze srdce nenávidím i v normálním životě, natož v knížkách.
Ač mám k příběhu své drobné osobní výhrady, přesto je to kniha, kterou bych doporučila každému čtenáři. A to překvapivě i tomu, který nemá rád romantické příběhy.

04.09.2017 4 z 5

Katalánec Katalánec Noah Gordon

Když o tom tak přemýšlí, naprosto netuším, jak jsem se k této knize mohla dostat. A ani nevím, co si o ní myslet. Je to naprosto úžasně napsaný a vykreslený příběh, který mne naučil mnohému o výrobě vína ve středověku. Zároveň jsem se v knize ale také pořádně spletla, protože jsem čekala běžný romantický příběh z dávné historie a najednou přede mnou ležel spíše společenský a napínavý příběh o muži, který buduje své vinařství.

Asi mohu říci o příběhu toto: Katalánec je úžasný, čtivý a jedinečný román, který mohu každému vřele doporučit, ale mne osobně se sice líbil, ale na druhou stranu ničím výrazně neoslovil a na rozdíl od většiny knih, které jsem přečetla se k němu nemám chuť vracet, tedy prozatím. Prostě je to ideální kniha, ale pro někoho jiného a méně romantického, než jsem já.

03.09.2017 4 z 5