tenax tenax komentáře u knih

Tma Tma Ondřej Neff

Neznám zatím původní verzi tohoto románu, tak nemohu porovnávat, ale zejména druhá polovina mi připadá až přehnaně drastická. Výchozí nápad je skvělý, ale jeho domýšlení se mi už tak nelíbilo. Jak mám Neffa rád, zdá se mi, že tady to trochu přehnal a jeho představa alternativního světa vracejícího se do středověku po elektrické smrti je až moc pesimistická.

16.03.2014 4 z 5

Věda v Aktech X Věda v Aktech X Michael White

Dojem z četby je poněkud ambivalentní. Na jednu stranu vědecká fakta jsou asi nezpochybnitelná, ale zdráhám se uvěřit, že všechno kolem mimozemšťanů, parapsychologie, samovznícení a lidových léčitelů lze vysvětlit pouhými matematickými výpočty podle současných znalostí fyzikálních zákonů. Na tato témata existuje mnoho lepších knížek. Navíc je v knize hodně překlepů a tiskových chyb, které zpochybňují správnost a přesnost překladu.

08.03.2014 3 z 5

Kontinent neomezených možností Kontinent neomezených možností Jaroslav Velinský

Christy Bigs je investigativní novinář a detektiv marlowovského typu, překypující hláškami. Skvělé čtení, jako vždy u Velinského. On snad ani neuměl napsat vyloženě špatnou knížku.

27.02.2014 5 z 5

Královský pitaval: Kralovraždy ve světových dějinách Královský pitaval: Kralovraždy ve světových dějinách Ervín Hrych

Knihu začal psát Ervín Hrych, ale protože onemocněl, rozpracovaný rukopis podle jeho konceptu dopracoval Aleš Česal.
Vyprávění je to skutečně poutavé, i když časem dost ubíjející - bratrovraždy, atentáty, rodinné neshody o území řešené vraždou, pořád dokola. Na závadu je velmi nedbalá redakční práce, protože snad na každé stránce je minimálně jedna pravopisná chyba, překlep, nelogické větné spojení nebo špatná větná vazba. Trochu komicky pak vypadá úvodní poznámka nakladatele o citlivé redakční úpravě PhDr Miluše Frančové.

15.02.2014 3 z 5

Velká povídka o Americe Velká povídka o Americe Josef Škvorecký

Je to velmi čtivý cestopis, psaný lehkým, mírně ironickým stylem, přesto faktograficky nabitý.

02.02.2014 4 z 5

Stromy Stromy Allen J. Coombes

Publikace určená začátečníkům i pokročilým zájemcům. Působivý text, dokonalé fotografie, kvalitní polygrafické zpracování.

01.02.2014 5 z 5

Svět rodokapsu Svět rodokapsu Pavel Janáček

Není to kniha na souvislé čtení, spíš ke studiu pro vážné zájemce a nesmírně cenný zdroj informací o této oblasti literatury. Obdivuji úsilí a seriózní přístup autorů, musela to být vyčerpávající, ale velice záslužná práce.

31.01.2014 5 z 5

Krvavé pole shrewsburské Krvavé pole shrewsburské Edith Pargeter

Skvělý historický román, líčící složité období anglických dějin na přelomu 14. a 15. století, a neméně složité osobní vztahy protagonistů. Rozsáhlé historické vědomosti, láska k rodnému kraji a znalost psychologie jsou znát z každého řádku tohoto románu. Navíc vynikající překlad Stanislavy Pošustové. Čtenářský zážitek, který nemá chybu.

30.01.2014 5 z 5

Neuvěřitelné události Neuvěřitelné události Alan Carter

Šestá autorova kniha o nevysvětlitelných záhadách. Bylo by zajímavé, kdyby to, co je v ní, byla pravda. Ale jsou to všechno tvrzení, která se dají těžko ověřit, takže stále zůstává velký otazník.

29.01.2014 4 z 5

UFO - už jsou tady... UFO - už jsou tady... Gildas Bourdais

Zajímavá kniha, která ovšem stejně nedává žádnou definitivní odpověď, co se vlastně tehdy v Roswellu stalo. Různých svědectví je mnoho, ale vzhledem k časovému odstupu - a možná i záměrně - jsou rozporná.

25.01.2014 4 z 5

Kat hejtmana Žižky Kat hejtmana Žižky Jan Bauer

Z četby mám dost smíšené pocity. Příběh se drží základních historických faktů husitských válek a je docela napínavý. Trochu cynický popis chování husitů je asi bližší realitě než u Jiráska. Záměna Ješka za Jana Žižku je originální nápad, postava kata Matěje je licence, na kterou má autor právo. Ale chybělo mi nějaké zdůvodnění, proč je Matěj takový, jaký je, kde se vzal a co bylo dál.

18.01.2014 3 z 5

Měsíční Zátoka Měsíční Zátoka John Meade Falkner

Romantický dobrodružný román pro mládež, jehož styl vyprávění odpovídá době vzniku (1898). Když je čten ve správném věku, určitě nezklame.

13.01.2014 4 z 5

Zlatý kůň dcery bohů Zlatý kůň dcery bohů Anna Bauerová

Dramatický i romantický příběh z autorčina oblíbeného období Keltů a Římanů. Dobře se čte, i když některé motivy se již v tom množství románů Anny Bauerové na toto téma opakují. Částečně červená knihovna, částečně klasický historický román. Rozhodně stojí za přečtení.

Zelený paprsek Zelený paprsek Jules Verne

Četl jsem ve skvostném vydání Josefa Vybírala z roku 2012 a byl příjemně překvapen. Ani ne tak příběhem, ten je mile naivní přesně v duchu klasických verneovek. Spíš jsem ocenil nakladatelskou práci, kvalitní reprodukce ilustrací, vazbu a vůbec péči, věnovanou tomuto vydání. Román sám je z těch méně známých a opomíjených, asi zaslouženě, ale rozhodně neurazí a má v sobě i humor. Malý citát výroku jedné záměrně nesympatické postavy - Aristobula Ursiclose:
"Moře!... Chemická sloučenina vodíku a kyslíku se dvěma a půl procenty chloridu sodného! Vskutku není nic krásnějšího nad běsnění chloridu sodného!"

05.01.2014 3 z 5

Král zvedá meč Král zvedá meč Jan Bauer

Trochu jiný pohled na Karla IV. a jeho dobu. Král a císař je zde vylíčen poněkud jinak, než ho známe z dějepisu, možná je tento pohled i autentičtější a lidštější, méně "kamenný". Důležitou postavou je ale dominikán Pavel, o němž toho ale v tomto prvním dílu série mnoho prozrazeno není. Je to jakýsi středověký James Bond, který se zjevuje a zasahuje v nejneočekávanějších okamžicích. Autor si zřejmě nechává v záloze další překvapení. A na to se těším.

Bigfoot alias Sasquatch Bigfoot alias Sasquatch Karel Wágner

Velmi zajímavá kniha, rozebírá problematiku možnosti existence velkého hominida v různých částech světa. Zároveň podává nejnovější aktuální informace a výsledky zkoumání včetně hlediska klimatologického, fyziologického a ekologického. Přes snahu o objektivitu je patrná autorova naděje, že možná...

Stín dvou orlů Stín dvou orlů Václav Šolc

Celkem poklidné čtení, nijak dramatické, nenadchne ani neurazí.

04.01.2014 3 z 5

Chyť vlka za uši Chyť vlka za uši Anna Bauerová

Přečetl jsem se zájmem, stejně jako jiné autorčiny knihy. Dozvěděl jsem se spoustu nových věcí o Marobodovi, jeho dětství a mládí, reáliích antického Říma a poměrech v Římské říši. Ale mám neodbytný dojem, že by mělo být nějaké pokračování. Autorka se obsáhle zabývá Marobodovým pobytem v Římě, ale jeho cesta do Bohemie a zakládání vlastního království je popsána jen na několika posledních desítkách stran velice stručně. Mnoho věcí je nedořečených - vztah s Julií, totožnost atentátníka "lemura", osudy některých Marobodových přátel, boje s Římem, je toho víc, co by se dalo napsat. Snad se dočkáme.

10.12.2013 4 z 5

Co encyklopedie tají Co encyklopedie tají Stanislava Jarolímková

Přesně ten typ knížek, který mám rád. Fakta, ale zároveň i drby, perličky a zajímavosti o nejrůznějších věcech, osobnostech a událostech, na které člověk občas narazí v časopisech a knihách, ale zde jsou krásně shrnuty a zpřehledněny do ucelených kapitol. Je poznat, že tomuto koníčku se autorka věnuje řadu let, sbírá méně známé zajímavosti o známých věcech a teď jim dala knižní formu, poutavou a čtivou, která musí zaujmout každého, kdo si nevidí jen na špičku nosu.

08.12.2013 4 z 5

Strážci zlatých kopí Strážci zlatých kopí Anna Bauerová

Rozsáhlá freska z období bojů mezi Římany a Kelty, napínavá i romantická. Při rychlejším čtení trochu matou některá jména hlavních hrdinů (Katulon, Katulus, Katumand) a jejich příbuzenské vztahy. Stejně tak je složitější orientovat se ve jménech Římanů s jejich mnohými vlastními, rodovými a přijatými jmény. Ale navzdory tomu jde o výborné čtení, poskytující i mnoho informací o dobových poměrech a zvycích.

05.12.2013 4 z 5