terinkha terinkha komentáře u knih

Sova Sova Samuel Bjørk (p)

Ten námět neměl chybu! Pasáže o malém klučíkovi byly fakt creepy, ani si nechci představovat, že někdo v něčem takovém vyrůstá.
Mia je kupodivu ještě stále živá, zas jí hrabe, ale to k ní tak nějak patří (a rozhodně to nedosahuje rozměrů psychopatů od Flynnový). Líbí se mi, že se hodně objasňují příběhy jednotlivých postav, dodává to příběhu trochu jinej rozměr.
Ehm, vrahovy praktiky jsou FAKT odporný, konec opět trochu přitaženej za vlasy, ale bavilo mě to číst a to se počítá ;-)

12.12.2017 3 z 5

Nomád Nomád James Swallow

achjo! Já fakt chtěla mít tuhle knihu ráda! Těšila jsem se na ni jak malá, navíc jsem ji jako první ukořistila v knihovně, takže radost o to větší...A jako naschvál jsem onemocněla, takže jsem měla na čtení čas...A prostě nic. Žádný uchvácení, zatajenej dech, hltání každýho slova. Zápletka dobrá, nejvíc mě bavila dějová linka Halila. Ale Marc mi nebyl jako hlavní hrdina moc sympatickej, a to je vždycky kámen úrazu...Jsem fanynka Poutníka, ale tohle jeho kvalit zdaleka nedosahuje.

11.12.2017 3 z 5

Jméno ďábla Jméno ďábla Andrew Mayne

09/2024
Trochu míň čarování než v prvním díle, ale ta zápletka mi moc chutnala!
Jasně, Jessica je takovej Jack Reacher v sukních, ale co na tom, bavilo mě to, neotřelej příběh, nový technologie a lidi a prostě...dobrý to bylo. Jen ten konec byl strašně odfláklej, doufala jsem aspoň v nějakou konfrontaci a ono to skončí takovou...plichtou.
A řekla bych, že každá žena by potřebovala takovýho svýho Damiana, protože to je (nezdravá) láska až za hrob! :-D
4 hvězdy, 85 %.

04.03.2024 4 z 5

Královna rebelů Královna rebelů Lynette Noni

05/2024
Doporučila mi ji švagrová a já vám nevim. Jsem z Kivy strašně rozpačitá. Taková uťáplice, který se zázrakem všechno povede...
Ani se mi to nějak extra dobře nečetlo, čekala jsem nejspíš víc, konec mi přišel vyloženě mimo mísu (nemám ráda, když se hlavní message knihy odehraje na posledních 10 stranách). Už asi potřebuju i nějakej čtenářskej, nikoliv jen dějovej zážitek.
Fantasy mám ráda, ale v téhle kategorii jsem četla lepší, třeba naši českou Faju nebo Havraní kruhy.
Dávám tři hvězdy, tak 65 %, zda si přečtu pokračování netuším, spíš ne.

19.02.2024 3 z 5

Čajovna v Tokiu Čajovna v Tokiu Julie Caplin

40/2023
Hvězda za Japonsko, hvězda za téma fotografování (přiznávám se, že popisy fotografií autorce šly a já si je dokázala představit celkem živě, fakt!) a hvězda za docela fungující ústřední dvojici.
Přelouskala jsem to za jeden den, dala jsem hlavě oraz a bylo mi fajn :-)
Dávám tak 70 %, dobré to bylo.

28.12.2023 3 z 5

Pacientka Pacientka Tim Sullivan (p)

36/2023
Líbil se mi Cyklista i Zubař a Pacientka je za mě zatím nejlepší autorův počin. Bavilo mě to od začátku do konce, i když je fakt, že ten podivín Cross z prvního dílu už je to jen tak krapet, protože je hodně "napravenej". Každopádně jeho styl vyšetřování mě pořád baví, těšila jsem se na rozuzlení a téma asistované sebevraždy mi přišlo neotřelé.
90 % a vřele doporučuju, moc fajn detektivka!

28.12.2023 5 z 5

Černé jazyky Černé jazyky Dita Táborská

Jelikož jsem i dva dny po dočtení přemýšlela nad tím, jak to všechno skončilo, tak říkám jo. Hlavní hrdina Bao byl teda alibista až hrůza, ale to, jak autorka vykreslila náturu Taiwanců, to je neskutečný.
Celá druhá část knihy pro mě byla vlastně zlomová a fakt mi to chvílema až bralo dech.

07.08.2023 4 z 5

Zůstane to v rodině Zůstane to v rodině Martin Váša

Pro Vášu mám slabost, Vášu platonicky miluju a chci bejt v jeho fanklubu. Moje hodnocení není objektivní, SobOta už nikdy nebude sobotou a chci žít ve Švédsku, kde bude Váša vládnout. Pít filtr z hrnečku od Dana někde na břehu moře na verandě pěkného dřevěného domku.
Howgh.

26.04.2022 5 z 5

A přece nezemřeš A přece nezemřeš Lee Child

Druhej díl mě rozhodně nebavil tolik jako první. Ale je to oddychovka, bylo zajímavý si přečíst o trochu extremistický skupině (a ono to v tý Americe takhle fakt je!), Reacher zase elitní voják a nadsamec, ale co už. Tohle není literatura faktu :-D
Poctivý tři hvězdy, až zase nebudu vědět co, Reacher to jistí.

22.10.2021 3 z 5

Hezký, ale narovnej se! Hezký, ale narovnej se! Johana Fundová

Přiznám se bez mučení - nalákala mě obálka od Tomski & Polanski, protože jejich tvorbu sleduju a mám ráda. Za tu jsou asi tak dvě hvězdy.
Jinak jsem veskrze rozpačitá.
Nefunkční rodinný vztahy, malý kleptomanky, co ukradnou i vyšisovanou Fantu ze stánku, zase ten alkoholismus, vztahy, ve kterejch to neklape, zkratkovitý jednání...Vážně je tohle takovej novodobej standard?
Já jsem dočetla s pachutí toho, že je to sice fikce, ale věřím, že spousta lidí se v tom najde "hele, ta to má stejně jako já!". Protože jestli to má někdo stejně jako kdokoliv z hlavních hrdinů, měl by si o tom popovídat s někým fundovaným. A ten konec? Proč??
Uf. Fakt jsem chtěla mít tuhle knihu ráda, ale nejde to.

22.10.2021 3 z 5

Kříďák Kříďák C. J. Tudor

První půlka pro mě bylo utrpení, vůbec jsem se nemohla začíst, trochu jsem se ztrácela v tom, kdo je kdo (zamlada přezdívky a v současnosti už jména)...Vlastně ani hlavní hrdina mě příliš nezaujal (a zase ochlasta, boha jeho!).
Druhá půlka už do toho začala ale šlapat líp, některý věci se začaly rozplétat a bavilo mě to o poznání víc.
Konec mi přišel šílenej, přitaženej za vlasy, ale vlastně to do sebe všechno hezky zapadlo, takže nakonec jsem to nějak přijala :-D
Každopádně hodnocení spíš slabší, četla jsem rozhodně lepší knihy než Kříďáka. Ale hodil se mi do výzvy, no...:-D
je to takových slabých 70 %.

23.09.2020 3 z 5

Doufejme v to nejlepší Doufejme v to nejlepší Carolina Setterwall

Smrt partnera je jedna z největších stresových situací v životě člověka. Myslím, že Caroline poskytla tímhle románem dokonalý vhled primárně do takové situace, ale druhotně i do ženských hlav. Není to teda rozhodně čtení pro chlapy, ale myslím si, že představu o ženském mozku by si podle téhle knihy udělali solidní :-)
Téma těžký, pro mě naštěstí nepoznaný, ale myslím, že kniha stojí za přečtení prostě jen proto, že stát se může něco takového každému z nás.
Necelý 3,5 hvězdy, jazykově ani slohově to nebyla žádná extra třída.

02.01.2020 3 z 5

Kousky štěstí Kousky štěstí Anne Christine Østby

Snad nikdy jsem nečetla knihu o ženách v letech. Ale tak nějak podvědomě (s představou čokoládového dobrodružství) jsem po ní sáhla. Začátek byl vleklý, ale pak mě dějové linky jednotlivých "babiček" opravdu vtáhly. Moc jsem si celou knihu užila, líbila se mi ta diametrální odlišnost jednotlivých postav a zároveň jejich společenství, líbilo se mi prostředí a fidžijská nátura, líbila se mi pečlivě skrývaná tajemství, která postupně vyplouvala napovrch.
Zasloužený 4 hvězdy :-)

19.09.2019 4 z 5

Morana Morana Aleksandra Cimpl Simeonović

Padla mi do ruky náhodou v novinkách v knihovně. Slupla jsem ji jako malinu, protože příběh Leny (a Teony) měl spád, napětí, erotiku, vypočítavost, lásku, rodinné drama. Prvotina téhle autorky si rozhodně zaslouží pozornost, navíc charakter měst, ve kterých Lena přebývá, a jejich obyvatel, je opravdu barvitě vykreslen. 5 hvězd, jsem fakt nadšená.

03.09.2019 5 z 5

Holanďanka Holanďanka Ellen Keith

Uf. I když je kniha psaná jako román, tíha tehdejší situace na vás chtě nechtě dolehne. Ve vztahu Marijke ke Karlovi jsem trochu viděla Stockholmský syndrom (a ruku na srdce, nedokážeme si vůbec představit, co bychom na místě kohokoliv, kdo si prošel holocaustem, dělali my) a co se týče Karla, myslím, že i když byl na začátku ve své podstatě hodný člověk, semlel by ho režim rychleji a stala se z něj stejná hyena jako ze všech ostatních (viz pokus z roku 1967 na střední škole v Americe pojmenovaný Třetí vlna, doporučuju přečíst nějaký článek). Linie Luciana byla pro mě spíš osvětová, i když po zhlédnutí filmu Kolonie (chilská kolonie Dignidad, velký uf) pro mě nebylo zlo páchané na sebemenších odpůrcích režimu tolik neznámé.
Za mě 3,5 hvězdy ;-)

18.07.2019 3 z 5

Napětí Napětí Naomi Alderman

Jsem asi ve dvou třetinách a na neurčito tuhle knihu odkládám. Je to na mě těžkopádný, přitažený za vlasy, těžko se orientuju v postavách...Navíc tahle kniha způsobila, že teď vůbec nemám chuť číst, takže jdu radši na něco pro mě stravitelnějšího. Nechci knihu hodnotit, pokud dočtu, hvězdy přidám. Zatím tak 40%...:-/

14.07.2019

Zrnka soli Zrnka soli Šárka Bubíková

Popravdě vůbec nechápu, jak je možný, že píšu první komentář a uděluju první hodnocení téhle knize! 150 stran plných lidské moudrosti, lásky, víry, utrpení i zloby. Moc se mi líbil formát knihy (pohledy do různé doby očima různých postav), doporučuju se prvně podívat na rodokmen Hermíny (na konci knihy), abyste se zorientovali v některých jménech, ale pak vám to všechno dá smysl...
Historie evangelismu v Bratříkově se vine celou knihou a je to velmi nenásilná linka, se kterou je spjata většina osudů.
Líbilo se mi to moc. Nechám to den dva odležet a asi si ji přečtu znovu.
Boží kniha, doslova!

27.06.2019 5 z 5

Mám nad tebou moc Mám nad tebou moc Teresa Driscoll

Dějová linka je zajímavá, ale některý věci mě fakt rušily..
- to, jak nikdo nebyl upřímný, když se Anna ztratila a po roce se začnou vytahovat kostlivci ze skříní
- jak se každá důležitější kapitola ukončovala větami typu "musím ti něco říct", "to není všechno", "je tu ještě jedna věc" atd.
- rozčilovala mě Ella, jak byla naivní a pořád strašně opatrná a všeobecně ta neupřímnost mezi jednotlivými postavami
Pachatele jsem si otipovala celkem správně, konec byl ale i tak zajímavý.
Hezky se to četlo, zápletka zajímavá, za mě 3,5 hvězdy!

11.06.2019 3 z 5

Moje Pacifická hřebenovka Moje Pacifická hřebenovka Monika Benešová

Moniku jsem viděla naživo na libereckém TEDx a byla jediná, kdo měl tehdy standing ovation. Její vyprávění bylo poutavé, vtipné a ona je prostě hodna obdivu. Dvacetiminutový TED Talk nemohl obsáhnout vše a kniha se víc zaměřuje na popis cesty, pocity, setkávání s lidmi. Jazyková úroveň není závratná, některé myšlenky se opakují, ale - jen Monika ví, co se jí během těch tisíců kilometrů honilo hlavou a tak jí věřím. Protože to, co dokázala, je fakt hodný respektu a uznání. Má můj neskrývaný obdiv a jsem strašně vděčná, že jsem ji viděla naživo. Odhodlat se k takové cestě, to chce koule! Klobouk dolů, Moniko ♥

14.05.2019 4 z 5

Čtvrtá oběť Čtvrtá oběť Håkan Nesser

Podtitul téhle knihy by mohl být "aneb jak komisař tápe půl knihy"...Líbí se mi, jak Nesser píše, ale tady byla fakt každá druhá strana věnována tomu, jak jeden nebo druhej někde sedí/kouří/popíjejí/diskutují a nevědí. A pak se to najednou na posledních 30 stranách vyřeší. Vlastně samo...Za mě spíš 2,5 hvězdy...

06.05.2019 3 z 5