TerryDee TerryDee komentáře u knih

Světla na Labi Světla na Labi Miriam Georg

(SPOILER) Kniha nás zavádí do Hamburku na konci 19. století. A my tak skrze příběh poznáváme život v tomto městě a v této době. A zjišťujeme, že to nebylo zrovna nejlehčí období na život. Jak po sociální stránce, tak po stránce společenské.

Můžeme tu vidět, v jakých nuzných podmínkách museli žít dělníci, že některé rodiny doslovala bojovaly o holý život, a že ženy nemohly skoro nic. Člověk si ani nechce představovat, že by něco takového musel zažít. Bylo mi z toho opravdu ouzko. Dále se tu řešila otázka žen a jejich úloha ve společnosti. Postupně se tu rozvíjely myšlenky feminismu a otázky boje za ženská práva.

V knize sledujeme osud mladé a bohaté dívky Lily, která nemá ponětí o opravdovém životě. Oči jí otevře až nešťastná nehoda, která se jí velmi osobně dotkne. Následně se seznamuje s Joem, který ji zrovna dvakrát nemusí. Ale jak to bývá, protiklady se přitahují a v jejich případě tomu nebylo jinak. Líbilo se mi, že jejich vztah začínal postupným seznamováním a sbližováním.

Kromě našich dvou hrdinu, můžeme sledovat i osudy vedlejších postav. Já jsem si oblíbila Charlieho a Emmu. Celkově jsem nemusela Lilinu rodinu. V některých situacích jsem je nechápala. ‍️ Koho jsem však nenáviděla, tak byl Lilin bratr Franz. To je postava, které bych na místě nafackovala.

Musím říct, že jsem čekala, že kniha je standelone a ne série. Takže z konce jsem byla hodně zaskočena. A teď si říkám, že musím vědět, jak to dopadne. Protože ten konec, to zas bylo něco.

01.03.2023 4 z 5

Vášeň Vášeň Geneva Lee

Po pravdě, do knihy bych se nejspíš sama od sebe nepustila, nebýt této štafety. Přece jen jsem viděla ohlasy ostatních čtenářů, takže jsem celkem byla na vážkách. A musím říct, že ty negativní reakce měly něco do sebe. Protože tohle bylo špatné, jakože fakt.

Máme tu smíchané 50 odstínů šedi s královskou tématikou. Což by v jiném případě mohlo fungovat, ale tady bohužel ne.

Pokud jde o hlavní hrdiny, tak ti jsou typickými případy postav, které si nijak neoblíbíte. Clara mi přišla hodně jednoduchá a naivní. A Alexander na mě působil jako nesympatický a nafouknaný bablb, který dokáže mluvit hodně o sexu, ale skutek utek.

Sečteno podtrženo tahle kniha asi není úplně pro mě a upřímně nevím, zda se budu pouštět do dalších dílů.

25.10.2022 2 z 5

Zachraň se Zachraň se Mona Kasten

Tohle jsem nutně potřebovala. Neboť tam, kde skončila jednička, tak dvojka pokračuje. Můžeme zde vidět Jamesovu snahu napravit to, co provedl Ruby. Líbí se mi, že ho právě díky tomu můžeme vidět v jiném a dost lepším světle. Jeho proměna byla super (a jsem za ni ráda). Ruby i přes to všechno je silná osobnost a člověk ji chtě nechtě fandí. Proto mě mrzelo, čím si musela projít nejen na začátku, ale především na konci. Je pravda, že jsem tušila, že se tohle stane. Takže jsem zvědavá, jak to bude pokračovat a jak se to nakonec všechno vyvrbí.
Kromě příběhu Ruby a Jamese se nám více přiblížily životní půdy ostatních, a to Lydie (která se musí potýkat s láskou a dvojitým problém), Ember (která poznává Wrena a jiskří to mezi nimi) a Lin (která to též nemá jednoduché v oblasti lásky).
Když to vezmu kolem a kolem, tak se mi první díl líbil o trochu víc. Nicméně to nic nemění na faktu, že je to super série. Teď si jen počkat na závěrečný díl.

30.01.2022 4 z 5

Hříšní světci Hříšní světci Emily A. Duncan

Tahle gotická fantasy vás vtáhne do děje, že nebudete vědět jak. Může za to opravdu dobře vystavěný svět, v němž jsou dvě království, a to Kalyazin a Tranavie (jsou tam i další království, ale ta nemají až tak důležitou roli), jenž byla inspirována středověkým Ruskem a Polskem. A právě tyto dvě rozdílné země, které se liší nejen jazykem a zvyky, ale i náboženstvím, neboť jedni uctívají bohy a druzí provozují krvavou magii, spolu neustále válčí.
Kladnou věcí na knize jsou i její postavy, které si buď hned oblíbíte, nebo k nim najdete cestu během čtení. Mojí nejoblíbenější postavou se stal Malachiasz. Je to přesně ten typ hrdiny, který vás láká svým tajemnem a celkově svou osobností. Možná vám bude někoho připomínat. Já nevím, třeba někoho z Grishaverse!? Hm!? Další postavou je Serefin, u kterého jsem si zpočátku nemyslela, že by si mě dokázal získat, ale jak se příběh vyvíjel, tak jsem si ho začala víc a víc oblibovat. Nadya je milá a sympatická hrdinka. Je to dívka, jenž dokáže promlouvat s bohy a ti ji propůjčují různé schopnosti, tj. svou magii. Nadya je tedy nadějí pro svou zemi , ale nebezpečím pro jiné, a to krve mágy.
Příběh je vyprávěn z různých pohledů, a to Nady a Serefina. Pro nás čtenáře se tak naskytla možnost pohledu obou stran, u kterých jste na vážkách, kdo jsou ti dobří a kdo ti špatní. Já sama nevím, na kterou stranu se přiklonit.

26.12.2021 5 z 5

Zrada vítězů Zrada vítězů Marie Rutkoski

O druhých dílech se většinou říká, že jsou v sérii vycpávkové a nic převratného se v nich neděje. Tady mi to vůbec nepřišlo. Zda se mi, že pro příběh se zde odehrálo až moc důležitých událostí. Ano, tempo příběhu he podstatně mírnější než v předchozím díle, nicméně to bylo stále zajímavé a především napínavé. Hlavní hrdinka Kestrel tu sem tam udělá nějakou botu, ale za to jsem si ji více oblíbila, což je co říct. U Arina jsem to měla na střídačku, což mu i odpustím. Dále mě nadchla nová postava, a to Rošar, který příběh hezky okořenil a udělal ho zajímavým.
Jak se blížil konec tohoto dílu, tak jsem byla jak na trní, jak to skončí. A můžu říct, že to bylo něco neskutečného. Kestrel mi v tu chvíli strašně líto. Po dočtení jsem se musela hned pustit do třetího dílu.

Rituál Rituál Sergej Djačenko

Upřímně. Čekala jsem něco jiného. Jako první jsem totiž viděla filmové zpracování, které se mi opravdu líbilo a přišlo mi zajímavé. Takže jsem se na knižní předlohu těšila. A musím říct, že jsem byla překvapena, jak se tyto dvě verze od sebe liší. Jediným společným prvkem byl drak, a to Arm-Ann, jinak nic.
Takže jsem k tomu musela postavit tak, že zapomenu na film a zkusím si užít zcela nový příběh, jenž mi kniha nabízela. A popravdě - můžu konstatovat, že se mi to líbilo. I tady si mě Arman zcela získal. Nejspíš mám slabost pro draky.

Konkurz na nevěstu Konkurz na nevěstu Helen Hoang

Stejně jako první díl Rovnice lásky, tak i Konkurz na nevěstu pojednává o hrdinovi, který má Aspergerův syndrom.
Tentokrát tu máme dohodnuté manželství, které naplánovala matka hlavního hrdiny Khaie, jenž se vyhýbá lásce velkým obloukem. A tento stav by měla změnit Khaiova budoucí manželka Esmé.
Tento díl se mi líbil o porovnání míň, než ten předešlý. Něco tomu chybělo a chvílemi to byla telenovela na pokračování. Nicméně jsem zvědavá na další příběh, který je věnovaný Quanovi.

26.12.2021 3 z 5

Bennett Mafia: Zakázaná láska Bennett Mafia: Zakázaná láska Tijan (p)

Další kniha z mafiánského prostředí (předchozí Ukradený polibek), které si nebralo žádné servítky. Tohle bylo opravdu nemilosrdné a nesmlouvavé místo. A tomu všemu vládl Kai. A ten byl krutopřísný, neboť nestačíte sledovat, jak měl vše dopředu promyšlené a vždy měl nějaký plán (bylo těžké ho nachytat). Naproti tomu Riley byla chodící pohroma. Nějak jsem jí nepřišla na chuť a chvílemi byla na pěst.
Takže když to zhodnotíme, tak tu máme akční a romanticko-erotickou knihu, která je místy trochu zmatená a dialogy občas nedávaly smysl, ale jinak to není vůbec špatný.

Devátý spolek Devátý spolek Leigh Bardugo

Na tuhle knihu jsem byla natěšená, protože jak už je známo, tak Leigh Bardugo patří mezi mé oblíbené autory a na tuto novinku jsem byla zvědavá, protože nový svět mimo Grishaversi a nové postavy.
Ze začátku může být čtenář značně zmaten. Jsme totiž vhozeni do rozjetého příběhu, ve kterém se neustále mění časová linka. Takže to trochu působí chaoticky. Ale potom se to nějak ustálí a vy jako čtenář začínáte příběhu rozumět a víc vás vtahuje do sebe. Zjišťujeme, co znamená studovat na yaleské univerzitě, jaká je zdejší magie, jak fungují jednotlivé spolky, historii Léthé a seznamujeme se s postavami.
Já jsem si tuhle temnou atmosféru s detektivní zápletkou užívala. A nestačila jsem se divit, čemu všemu autorka vystavuje naši hlavní hrdinku Alex. Bylo to neuvěřitelné a já jen nedočkavě vyhlížím další díl. A doufám, že v něm bude více Darlingtona.
*** Zároveň bych chtěla dodat, že knihu bych nedoporučovala mladším čtenářům, protože v knize najdete násilí, krvavé scény, smrt, mrtvoly, duchy, drogy a drogovou závislost, vydírání, sexuální napadení pod vlivem či znásilnění.

26.12.2021 5 z 5

Miluju tě. Já vím Miluju tě. Já vím Nofreeusernames (p)

Na tohle volné pokračování (1. Navždycky) jsem byla zvědavá, neboť hlavní hrdinkou tu měla být Ava, která na mě v předchozí knize působila lepším dojmem než Mei, která si mě vůbec nezískala. Bohužel přišlo zklamání, protože z Avy se stala velmi zvláštní postava, která mi úplně nesedla a místy mi její chování vadilo některé věci bych řešila jinak). O proti tomu mi Chris přišel jako v pohodě kluk, i když tu neměl tolik prostoru, který by si určitě zasloužil.
V Navždycky převládal Harry Potter, tady se dočkáte odkazů především na Star wars, Rozčarování a mnoho dalších. K tomu přikládám i jednu výtku, a to, že některé knihy tu byly vyspoilerovány, což není zrovna košer. ‍️
Takže ano, kniha je oddechová a čte se svým způsobem dobře. Stejně jako u Navždycky to hodnotím jako takový průměr.

26.12.2021 3 z 5

Svět démonů Svět démonů Sally Green

Na tuhle knihu jsem četla tolik rozporuplných reakcí, že jsem dlouho oddalovala její přečtení. Bála jsem se, že to bude průser. Ale teď mužů říct, že to žádný průser nebyl, protože mně se to líbilo. Jakože fakt líbilo.
Příběh pokračuje tam, kde skončila jednička a mi sledujeme osudy našich hrdinů. Líbili se mi kapitoly z pohledu Tash, a to zejména kvůli tomu, že jsme díky ní mohli nakouknout do světa démonů. Jen škoda, že těch kapitol bylo tak málo. Rozhodně bylo zajímavé tento svět poznávat. Kdo mi tentokrát oproti jedničce nesedl, tak byla Catherine. Ne že by to nebyla zajímavá postava, ale vadila mi její nerozhodnost ohledně pánů (Ambrose nebo Zayn). Podle mě tímhle ztratila ten šmrc, co měla. Takže asi je zřejmé, že Ambrose není můj oblíbenec. Podle mě je to hodně otravná postava. Překvapivě mě pak bavila linka Edyona a Marche, a to jsem je v předchozím díle vůbec nemusela.
Jednu výtku bych k tomu měla, a to, že by to sneslo více Zayna. Protože jeho postava mi tu chyběla. Snad se ho dočkám příště.

Hořící království Hořící království Sally Green

Po tom, co se stalo na konci dvojky, jsem se musela pustit do závěrečného dílu, abych zjistila, jak tohle všechno dopadne.
Jsem ráda, že se tu konečně více objevuje Zayn, neboť on je opravdu zajímavá postava a příběhu dává něco navíc. A pak tu máme Catherine, která teď (ještě více než předtím) vězí v milostném trojúhelníku. Nicméně i po nastalých událostech se z ní stala zase ta silná žena, která dokázala velké věci. Kdo byl stále úžasný, tak to byla naše Tash. Tahle holka to udržovala po celou dobu. Díky ní jsme poznali svět démonů i samotné démony. Škoda jen, že jsme se toho nedozvěděli víc. Kapitoly Edyona a Marche mi tentokrát přišli na pomezí, jakože nebyly špatné, ale něco mi tam chybělo.
Nechci úplně spoilerovat, jak příběh skončí a jak dopadnou naši hrdinové. K tomu musíte dojít sami.

Podlý král Podlý král Holly Black

Krutého prince jsem četla někdy před rokem a pamatuji si, že jsem z toho měla celkem smíšené pocity a svým způsobem mě to tolik nepohltilo jako ostatní.
Nicméně po přečtení Podlého krále musím změnit názor a přiznat se, že mě to totálně dostalo a už chápu, co na tom všichni mají.
Kniha byla neuvěřitelně čtivá i přes to politikaření a pletichaření ze začátku, ale potom to už nabíralo na síle, až přišel konec a já nestačila koukat. Jako tohle bylo neskutečné a chci další díl. Ještě, že je duben za dveřmi.
Co mi přišlo zajímavé, byla má změna názorů na postavy, především na Jude. Vybavuji si, že v jedničce jsem ji nemohla vystát a celkově mi vadila její osoba. Ale rady, totální obrat a já jí najednou začala fandit (jakože fakt). Taryn mě iritovala stejně jak v jedničce, tak ve dvojce. Opravdu hrozná postava. Cardana jsem si ještě více zamilovala, neboť je to prototyp hajzlíka, kterého si člověk musí oblíbit.
Sečteno a podtrženo Holly Black je úžasná autorka, která mě dokázala přesvědčit, že její série Krutý princ je úžasná.

23.03.2020 5 z 5

Temné a osamělé prokletí Temné a osamělé prokletí Brigid Kemmerer

Pár retellingů na příběh Krásky a zvířete jsem už četla (Dvory, Na lovu, Krutá krása), a tak jsem si řekla, že další kniha mi neublíží. Proto jsem se rozhodla, že si přečtu Temné a osamělé prokletí od Brigid Kemmerer, od níž jsem už četla Dopisy ztraceným, a ty se mi opravdu moc líbily. Z toho důvodu jsem byla neskutečně zvědavá, jaké tohle bude.
Člověk by čekal, že už toho bylo napsáno hodně. Nicméně jsem byla velmi mile překvapena, že je tato kniha oproti dalším trochu jiná a svá. Autorčin svět je klasicky pohádkový a vyobrazení Uhlíkova (bože ten překlad)se mi zamlouvalo. Zároveň tu nechybí kouzla, a právě díky nim se do našeho království dostane hlavní hrdinka Harper. Což není úplně klasická hrdinka, je to dívka, která prodělala mozkovou obranu a kvůli tomu trochu kulhá na jednu nohu, nicméně ji to jinak neomezuje a snaží se být odvážná a milující. Potom je tu věrný Grey, což je ochotný ochránce svého pána, a to prince Rhena, kterého postihla kletba.

23.03.2020 4 z 5

Zjizvený král Zjizvený král Leigh Bardugo

S recenzí na Zjizveného krále jsem si dávala chvíli načas, abych si uspořádala myšlenky, protože z knížky mám smíšené pocity.
S jistotou nemůžu říct, zda se mi to líbilo či nelíbilo. Na příběh Nikolaie jsem se opravdu těšila, neboť jsem si ho v Griše velmi oblíbila.
I když se jedná o nenavazující sérii, tak si myslím, že je lepší, kdyby si člověk přečetl nejprve Grišu a následně Šest vran a Prohnilé město.
V knize se odehrávají dva příběhy paralelně. Jeden v Ravce, kde se Nikolai snaží upevnit moc své země a zároveň se snaží zbavit démona v sobě, a druhý ve Fjerdě, kde Nina Zeniková plní nelehký úkol svěřený samotným králem. A možná právě tohle rozdělení mohlo za fakt, že jsem se občas do čtení musela nutit, abych to vůbec dočetla. Bohužel tou slabší stránkou byla Ninina linie příběhu. Nevím proč, ale přišlo mi to takové zvláštní. Nina už nebyla ta samá postava, kterou jsem si v Šesti vranách oblíbila. A její nový love interest!? O tom raději nemluvit. Za to Nikolaiův příběh mě hned zaujal a celou dobu jsem byla napnutá, jak to asi dopadne. Ještě musím vyzdvihnout to, že nám autorka víc přiblížila postavu Zoji, kterou jsme mohli lépe poznat a pochopit.
Snad bude pokračování lepší.

23.03.2020 3 z 5

Linda Linda Zuzana Ryšavá

Linda je volné pokračování ze série Niky stories. Takže, když už jsem četla předešlé knihy, a to Niky a Nelu, tak jsem tuhle přece nemohla opomenout. A hlavně to bylo z toho důvodu, že jsem tak trochu tušila do čeho jdu. Protože se jedná o oddechové počteníčko, kde není nouze o první lásku a věci s ní spojené, jako je první polibek či sex.
Musím říct, že než jsem si zvykla na hlavní hrdinku, tak mi to chvíli trvalo, protože ne vždy jsem s jejím jednáním souhlasila a říkala si, že by se nad sebou mohla chvíli zamyslet. Naštěstí postupem času to bylo už lepší. Řekla bych, že za změnu mohl především David, kterého jsem si hned oblíbila (nevím proč, ale v poslední době mám problém s hlavními hrdinkami. Ještě že tam jsou ti mužští hrdinové.).Díky této knize jsme mohli nakouknout do světa bohatých rodin a poznat jejich radosti či úskalí. To je zejména ze strany bulváru, který se nebojí vůbec ničeho. Protože pro prodej se udělá vše a neohlíží se na důsledky, které to může způsobit dotyčné osobě.
Asi se budu opakovat jako u předešlé knihy Nely, nebylo to špatné, ale na první knihu Niky to bohužel nemá. Nicméně autorce nemůžu upřít, že se to četlo velmi dobře. Takže jsem zvědavá s čím přijde příště.

30.01.2020 3 z 5

Elita Elita Kiera Cass

Tady mě zajímalo, jak to bude pokračovat. Na to, jak jsem měla Americu v předchozím díle ráda, tak tady mi začala celkem štvát. Především mi vadila její nerozhodnost a celkové chování. Ona se může líbat a muchlovat s jiným, ale Maxon ne, protože jinak je to lhář a podvodník, a bůhví co ještě. Tahle její logika mě jednoduše vytáčela. Takže jsem se nedivila, že se Maxon začal sbližovat i s dalšími děvčaty z Elity. Maxona jsem si ještě více oblíbila. Takže doufám, že se America konečně rozhodne a mi budeme mít klid.

První První Kiera Cass

Když už jsem došla až sem, tak chci vědět, jak to dopadne. I když asi mám tušení, jak tohle celé dopadne. Nicméně mě zajímá samotná cesta k vytouženému konci.
Maxon jen čeká, až se America vyjádří. Jenže ta stále váha a dělá drahoty, za což bych jí dala pár facek. Ona si opravdu myslela, že může všechno a že bude po jejím. Mno nic.
Nejvíce mě mrzelo, že jsme přišli o některé postavy. Některých byla opravdu škoda. A zároveň mi přišlo, že záležitost s rebely se vyřešila či nevyřešila lusknutím prstů.
Nicméně dobře to dopadlo a my se dočkali šťastného konce. Takže za mě dobrý. Nelituji, že jsem to četla, protože to beru jako velmi dobrou čtenářskou zkušenost.

Dcera Dcera Kiera Cass

V rámci série Selekce nás čeká další příběh, a to příběh princezny Eadlyn, která musí najít lásku v Selekci, jako předtím její otec Maxon.
Bohužel na původní trilogii to vůbec nemá. Ani zdaleka. Hlavní hrdinka je šíleně nesympatická, a to hlavně díky svému namyšlenému chování. Takového rozmazleného fracka jsem už dlouho nezažila. Aspoň její bratři byli o něco lepší, především Ahren. Ani k jednotlivým nápadníkům jsem si nenašla cestu. Ale nakonec jsem si tam našla svého favorita, a to Kilea. Tak uvidíme, kam až dojde.

10.11.2019 3 z 5

Šťastně až navěky Šťastně až navěky Kiera Cass

Šťastně až na věky je kniha povídek ze světa Selekce. Z toho všeho se mi líbily povídky Královna, Princ, Miláček a Co dělají teď. Ostatní byly dle mého názoru slabší.