Terva Terva komentáře u knih

Sbírka ctností Sbírka ctností Petra Lukačovičová

Další její pěšák učinil svůj tah v Praze, řekl Posel
Podivuhodné město. Jsem rád, že naši pozornost
zavedla náhoda zrovna tam, řekl Psanec.
Náhoda neexistuje. Jsme jen my, řekl Vládce.
Některé příběhy je třeba začít od konce, řekla Vypravěčka

Od této mladé spisovatelky jsem četl jen Cestu rudé tanečnice, kterou vlastně napsala se svou starší sestrou Lucií. Nedá se tedy moc posuzovat, kterak píše a jakým směrem se sama vydá. Sbírka ctností je čtivý příběh, nebude vás nudit a bude vás bavit. Má však své mouchy. Tou nejdůležitější je, že spisovatelka pracuje s větším počtem osob a já s tím měl problém. Někdy jsem si postavy v tomto románu pletl. Mám pocit, že někdy si je pletla i spisovatelka sama.

Malá ochutnávka:
Rozhodně jí poskytnu dostatek sil, aby dokázala ochránit své děti, řekla Matka.
Děti? Vždyť nemá žádné děti, řekl Šašek.
Jistě, že má, řekla Matka. Má jich celou knihovnu.

Smíšené pocity mě doprovázely celou knihou. Některé pasáže se mi zdály moc náročné a zbytečně vysvětlované. Rituály a převtělování byly pro mě záhadou, ale přijal jsem je tak, jak vypravěčka chtěla. Naštěstí se v knize objevují mimozemšťané a také hlavní postavy nezapomínají pít pivo a tím se jazýček vah naklonil do plusových hodnot. Lehce se to čte, ale nemám pocit, že se ještě někdy budu chtít k tomuto příběhu vrátit.

Citát: Nikdy bych nečekal, že to řeknu, ale ….. právě se tě pokusili unést mimozemšťani.

24.02.2020 3 z 5

Witchblade Kompendium. Kniha 3 Witchblade Kompendium. Kniha 3 Marc Silvestri

Kompendium obsahuje:
Krevní pouto (#51 až #69)
Kolbiště (#70 až #75b)
Galerie obálek (od strany 622)
Tvůrci (od strany 636)

Já zase fetoval. Ihned po rozbalení knihy jsem nasál vůni barev a dobrých deset minut jsem byl v rauši. Vůni nově rozbalené knihy snad nikdy nic nepřekoná. A kór, když je to komiksová kniha o více jak šestseti barevných stranách. Při „provětrávání“ knihy jsem si nemohl nevšimnout nádherných kreseb v celé škále tohoto příběhu. Jo, už se těším, až se k nim dostanu. Hlavně jsem zahlédl nejhezčí jeptišku v dějinách komiksu – Magdalene Patience. Už se na tuhle kočku těším. Ale všechno pěkně popořadě....

Citát: Víš, že v New Yorku není nošení kopí na veřejnosti povoleno?

Je to trochu škoda, že černý humor nezavítal i sem , tak jak jej známe z Darkness. Jo, trochu ho tu je, ale není to to správné odvázání, jak třeba dokážou Potemníci. Pez, Sára, je příběhově smutnější a ponurejší O to více si však můžete prohlížet ty temnější kresby. Kresby plné detailů se spoustou odstínů šedé. Nejlepší kresby má na svědomí Brian Ching Ale nesmím opomenout i další tvůrce, kteří se na tomto příběhu podílejí. Například Jason Gorden nebo Scott Benefiel. Asi nejhorší kresbu předvedl Dave Johnson a Francis Manapul. Při čtení komiksů vždy poslouchám hudbu. Witchblade je velká kniha a tak jsem chvilku hledal odpovídající hudební délku. Nakonec jsem udělal kompromis a pustil jsem si Alice Coopera a jeho CD z let 1987 až 1998. Spousta nádherné muziky.

Malá ochutnávka:
Žil byl jednou jeden král, který snil o tom, že se stane bohem. Těšil se obdivu i závisti svých přátel, nepřátel i všech, kteří mu sloužili. Díky neomezenému bohatství a moci si mohl dopřát všeho, po čem zatoužil. Mohl si dovolit vše a také po všem prahnul. Měl ve svých rukou úplně vše.....kromě osudu.

Se scénářem jsem měl sem tam trochu problémy. Celkem mi vadí ty podivné časové přeskoky a odchylky. Někdy stačí přetočit jednu stranu a najednou jste úplně někde jinde a někdy jinde. Někdy mě to prostě hlava nebere. Ale čtenář se proti tomu musí obrnit, protože jinak jako celek, je to velmi dobrý příběh. Asi nejbrutálnější a nejkrvavější je příběh #67, je vážně k nakousnutí..... Tohle je opravdu maso. Přesto všechno nemohu dát plný počet hvězd. Příběhy na sebe sice jakž takž navazují, ale ty mezihry v jiné době a jiném čase mi tam strašně vadí.

Citát: Občas si přeju, aby byl můj policejní život víc jako Kriminálka New York a míň jako Akta-X.

Sešit #75b opravdu existuje. Má podnázev „Sulejmán“. Kresba: Mike Choi, Brian Buccellato a Sonia Obacková. Jedná se o záložní příběh sešitu #75. A musím přiznat, že i když je kresba spíše v hnědých odstínech, strašně se mi líbí. A tento příběh končí slovy: Začátek. Mezi sešity #59 a #60 odskočíme do příběhu Tomb Raider a to konkrétně do čísla #25, který však bohužel ani nenajdete ve druhém svazku Tomb Raidera, protože není možné z licenčních důvodů tento sešit vytisknout. Tak že se ani nedá zjistit, kdo jej nakreslil. Ale víte co je bomba? Galerie alternativních obálek a dalších kreseb. Bože, tohle je boží!!!! Jo a v „poděkování“ si můžete přečíst i mé jméno :-)

Citát: Jmenuju se Sára Pezziniová a jsem polda a právě teď mám neskutečnou chuť na čokoládovej dortík....konec.

23.01.2020 4 z 5

Temnota vábí Temnota vábí Mike Mignola

Dnes v noci
bude setkání čarodějnic
jaké se ještě nikdy
v historii celého světa
nekonalo.

Kdesi za devaterými zeměmi, v desátém carství, v Podslunečném panství.....

Číslo osm v sérii je další ucelený Hellboyúv příběh. Předmluvu k němu napsala Jane Yolenová. Tato Americká spisovatelka napsala přes tři stovky knih. U nás zatím známá jen z povídek a jedné vydané knihy Například Útěk do věčnosti (sbírka Čarodějové) nebo Máma umřela (Ve sbírce To nejlepší z hororu a fantasy z roku 1993) a nebo z knihy Princ Egyptský. Ve své předmluvě dává čtenářům jednu zásadní otázku: Víte snad ještě o někom, kdo píše o Babě Jaze? A kdo může spojit knihu „Proměny“, Rasputina, Knihu „Legends of New England“ a „Bibli“? No přece Mike Mignola!!

Citát: Tedy holky, vy vypadáte, jak když někomu utek kompost!

Tento příběh nakreslil Duncan Fegredo. Je to hlavně poznat na světlejších koutech temnějších míst. Tam, kde by Mignola vytvořil temný, strach nahánějící prostor zahlédnutý koutkem oka, vytváří Fegredo světlejší odstíny, které můžete vidět na živo. Mignola by třeba nikdy nenakreslil šibenici na kterou svítí sluníčko a kolem rostou fialové kytičky. (strana 17 tohoto příběhu) Tím vlastně dokazuje, že není Mikeův plagiátor, ale že si jede to své a umě tak doplňuje Mignolův příběh. Ale jinak je to perfektní příběh, který se vlastně skoro v ničem neliší od příběhů předcházejících. Má to humor, (Chudák veverka) akci (Drž hubu) , krev (No, pár kapek ukáplo) a klasické Hellboyovo hlášky. A sakra, to už stačí! Chvály bylo dost.

Malá ochutnávka:
Naše staré dobré Anglické zákony se nyní vypořádají s jejich bídnými těly, ale náš pán, BŮH, je bude teprve soudit. A protože jsou zatvrzelé, budou jejich duše plát v Pekle na věky.
POPRAVTE JE!

Tak trochu černá ovce v mé knihovně. Začal jsem tuto sérii později a už se mi nepodařilo sehnat Temnotu vábí (Darkness Call) v pevných vázaných deskám. Mám jen brož, která je o půl cenťáku menší, než ostatní vázané knihy v tvrdém přebalu. Působí trochu rušivě s tím zubem. Nebudu nad tím moc hellbulet, nic s tím nenadělám. Kvalitu obsahu brož nikterak nemění. Vybral jsem dvacet čtyři citátů a vložil je Miku Mignolovi do jeho profilu. Při čtení jsem poslouchal Německou speed metalovou skupinu Blind Guardian a jejich studiová alba „At The Edge Of Time“ (2010) a „Beyond The Red Mirror“ (2015)

Citát: Ať se to stalo jakkoliv, všechny příběhy končí stejně.

20.12.2019 5 z 5

Pražský upír a další povídky Pražský upír a další povídky Mike Mignola

Žádné město v Evropě
není domovem
větší a děsivější sbírky zmučených duší,
duchů, zjevení a strašidel,
než je Praha.

Toto je sedmá kniha ze série Hellboy. Jedná se o povídkovou knihu a obsahuje sedm povídek. Povídky nejsou chronologicky seřazené a prostě si jen tak skákají a žijí, jak je napadne. Každou povídku jsem oddělil, napsal k ní obsah, přidal komentář, malou ochutnávku, citát a samolitr i samostatné hodnocení. Nejméně se mi líbila Trollí čarodějka a nejvíce Pražský upír a to nejen, že se odehrává v Praze. Více najdete v sekci povídky u této knihy a nebo zde:

Citát. A do hajzlu! (Použito v několika povídkách :-) )

Předmluvu v tomto svazku má Walter Simonson. Tento řečený malíř a scénárista, který má na svědomí třeba Thora z Marvel nebo něco ze série Star Wars, nazval jednou kdysi Magnolu „tupounem“ V této předmluvě se mu omlouvá a tvrdí, že je všechno, jen ne tupounem.
Možná by bylo na místě opět trochu připomenout, že logo Hellboy vytvořil Kevin Nowlan, další z těch uznávaných koloristů a lettererů narozených v USA.

Citát: Tak že půjdete se mnou po dobrým, nebo z vás musím vymlátit duši? (Ghúl)

Z celé knihy jsem vybral devatenáct citátů a vložil je Mike Mignolovi do jeho profilu a také jsem si je přidal do oblíbených v mém profilu. Na konci je ještě Skicář, ale ten je spíš pro pokročilejší kreslíře/čtenáře. Po celou dobu čtení a prohlížení abstraktních obrazů jsem poslouchal skupinu Savage Circus. Tato Německo – Švédská skupina vydala jen dvě studiová alba: Dreamland Manor (2005) a Of Doom & Death (2009). Obě alba stojí za poslech. Jedná se o Power Metal.

Citát: Anung un-rama. (Makoma)

10.12.2019 4 z 5

Diosamante Diosamante Alejandro Jodorowsky

Osud vede toho, kdo jej přijal...
Kdo jej odmítá, toho vleče...
Diosamante, královna Arhasu,
se proti němu stavěla tak prudce,
že jí Osud o vše připravil v jediném okamžení.

Jean-Claude Gal. Mistr černobílé barvy se rozhodl spolupracovat s Jodorowskym na barevném románu Diosamante. Původně se mělo jednat o quadrologii, ale bohužel, Gal skonal v roce 1994 a druhá kniha tak zůstala nedokončená. A tak můžeme poznat jeho cit, skoro až posedlost pro detail a vychutnat si jeho nefalšované umělecké dílo, které neměl šanci dodělat.

Citát: Idiote! Chtěla jsem milence, ne mrtvolu!

Brutální. Sexuálně brutální příběh. Zamrdej si a pak chcípni! Příběh velmi kruté ženy mě uhranul. Nejen její krásou (kdyby to kreslil Jodorowsky, určitě by jí obdařil kozy desítky a nejlépe tři v řadě) naštěstí byl mistr J.C. Gal rozumnější a udělal ženu krásnou a s prsy akorát tak do ruky. Ale ta její brutalita, to je mrazivé. A i když se dala cestou Osvícení, nechává za sebou krvavou stopu.

Malá ochutnávka:
Ctím tvou sílu, zabil jsi polovinu uchazečů.
...A ty tu druhou! Zůstali jsme jako poslední!
Dostanu tvou hlavu a královna bude moje!
...Nikdy! To já zabiju tebe!
….................Budu jejím letošním milencem!

Ta kresba, to je nádhera. Všechny ty obrázky jsou zaplněny a to doslova. V každém políčku snad nezůstává prázdné místo. Alespoň já jsem žádné neshledal. Mistr Gal jde až do extrému a měl jsem někdy pocit, že mu komiksová pole někdy ani nestačí a že by tam toho nakreslil klidně i dvakrát víc. Jodorowsky svým scénářem zase dodává brutální sexualitu a sexuální brutalitu. Neštěstí, zármutek a krev, ale vše je to vlastně snaha stát se lepším, milovanějším a milovaným.

Citát: Jen sám Bůh ví, jakou úzkostí je ztěžklé světlo, jež k nám přichází z hvězd.

Vybral jsem deset citátů a vtisknul je mistru jménem Jodorowsky do jeho profilu. Při čtení jsem poslouchal deathcorovou kapelu Fit for an Autopsy a jejich studiovku The Sea of Tragic Beasts z roku 2019. Což je, mimochodem, přízračná hudba k tomuto růžovoučkému příběhu. U této hudby se také můžete umeditovat k smrti. Tato kniha obsahuje u nedokončenou druhou knihu s názvem Diosamantiny děti. Můžeme být jen plni lítosti, že Jean-Claude Gal toto mistrovské dílo nedokončil. Je v tom ohromný potenciál, krása a nekonečná láska.....

Citát: Láska smrtí nekončí.

04.11.2019 5 z 5

Podivná místa Podivná místa Mike Mignola

Jaký může být
v ruinách amerického impéria
vhodnější symbol
spásy a současně zatracení
než Hellboy Mikea Mignoly?

Kniha obsahuje dva příběhy.

Příběh první se zove Třetí přání. Odehrává se v Africe, což přineslo spoustu černé magie, k čemuž je Afrika vyloženě zrozena. A co teprve moře u Afriky. Bog Rúša je stvoření napůl muréna a napůl žena. Ryba s kozama – tohle napadne jenom Mignolu. V předmluvě píše mistr, že Hellboyův příběh se odehrává pod vodou, a že vlastně v době, kdy příběh začal kreslit a psát, netušil, jak vyřeší dýchání pod vodou. No, povedlo se.

Citát: Nudíš mě doslova k smrti. (Tři přání)

Příběh druhý nazval Mike Mignola Ostrov a svým způsoben přímo navazuje na příběh Tří přání. Ale to není tak podstatné. Základem je, že zde konečně uvidíme obávanou nestvůru, která, zatím jen slovem, prochází skoro každým Hellboyvo příběhem. Dál nepovím, to už je jen a jen na vás.

Citát: Byl zrozen v Pekle a znovuzrozen na Zemi. (Ostrov)

Dále tento svazek obsahuje osm stran z nepoužitého prvního pokusu o příběh Ostrvov. Konečně se zde setkáme s houbovými lidmi v jejich plné kráse. Jen doufám, že tyto kreatury Mike Mignola někdy použije. Slušel by jim celý knižní příběh. Následuje Skicář. Bohužel zde není žádná Galerie. Bez ní by to nemělo fungovat. Ale....

Citát: Jsem teď vším, čím si mohl být. (Ostrov)

Oba příběhy vás zaujmou, každý něčím jiným. V prvním příběhu se méně mluví, ve druhém zase více, ale není to na škodu. Klasická Mignoliho kresba promluví za všechny. Tohle byl perfektní svazek dvou příběhů. Vybral jsem deset citátů a vložil je mistru na jeho profil. Pokud máte zájem, napsal jsem i samostatné komentáře k těmto příběhům, dodal jsme nějaké ochutnávky a hlavně samostatná hodnocení. Najdete je zde:

Citát: Odstup Satane! (Ostrov)

01.11.2019 5 z 5

Utajené orákulum Utajené orákulum Rick Riordan

VĚNOVÁNO MŮZE
Kalliopé
Měl jsem to udělat
už dávno
Neubližuj mi, prosím.

MUSÍM KONSTATOVAT, že Maghnus Chase bylo lepší počtení. Víc zábavy i akce. Apollón alias Lester Papadopoulos mi moc neseděl. Jeho ICH forma a trapné vtípky jsou spíš …...inu trapné. Jen málo jsem se zasmál a příběh mnohdy spadal do nudných pasáží a podivných nedořešených situací. Většinou to končí slovy: to nechtějte vědět, nebo: to je jiný příběh. Bohužel, promiň Apollóne, slabej průměr.

Malá ochutnávka:
PROHLÉDL JSEM SI ČERNÉ TRIČKO, které mi dal Percy. Vpředu mělo logo z turné Led Zeppelin z roku 1977, okřídleného Ikara padajícího z nebe. Led Zeppelini mi vůbec nevadili. Inspiroval jsem je ke všem nejlepším písním. Ale nemohl jsem se zbavit pocitu, že mi Percy to tričko dal jako vtip – pád z nebe......

ANO, O TOM MLUVÍM. Přesně jak je v malé ochutnávce, tak mluví Apollón skoro furt. A ono vás to po několika opakování přejde, a bude vás to nudit. Smát se přestanete někdy u třetího opakovaného vtipu a pak zjistíte, že je konec knihy a že v ní nebylo skoro žádné vzrůšo.
Slyšte mé proroctví: Za tři.

Citát: JSI BŮH PROROCTVÍ, Apollóne. Jak jsi mohl NEVĚDĚT, že se to stane?

11.09.2019 3 z 5

Naruto versus Sasuke Naruto versus Sasuke Masaši Kišimoto

Jestli zůstaneš
v týhle zaprděný vesnici,
budeš jako ostatní,
nikdy neokusíš opravdovou sílu.
Klidně si tu dál hnij.

Děj se opět posouvá. Kohona má nového vůdce a vládne jí pátá hokage. A Naruto má zase problém. Vše se musí vyřešit. Sasuke potřebuje lekci. Prví tři sešity se Naruto sice skoro pořád směje, ale pak půjde do tuhého. Vlastně první tři sešity jsou nuda plná keců a nedořešených výkřiků. Vše základní se začne odehrávat až v # 175, což je až čtvrtý sešit v této sbírce.

Malá ochutnávka:
Naruto se Sasukem jsou skuteční rivalové. Jejich soupeření je posouvá dál. Možná se Narutovi začalo zajídat, že ho Sasuke nebere jako sobě rovného. Snažil se mu vyrovnat od chvíle, kdy se poznali. Touží po uznání.

Jsou tu dvě krásné celostránkové kresby, které stojí za bližší prozkoumání, ale jinak tohle byl průměr. Tento svazek obsahuje sešity #172 - #180. Vybral jsem z nich …. citátů a vložil je mistru Kišimotovi do jeho profilu. Při čtení těchto příběhů jsem poslouchal španělskou heavy metalovou skupinu Vhäldemar a jejich studiové album z roku 2017 s názvem Against All Kings.

Citát: Zahraju si na tvý žebra jako na xylofon!

05.09.2019 3 z 5

Země Indiánů Země Indiánů Jason Aaron

Ty jeden zasranej
pyjokuřnej prasomrde!
Nechám ti tu tvoji
zahovnělou prdel
stáhnout z kůže!

Jason Aaron není skvělý scénárista, který je náhodou Američan, je to skvělý scénárista, protože je Američan! A kdo by mohl lépe napsat příběh o prvních vlastnících Amerického kontinentu líp, než Američan? Rajko Miloševič Guéra sice není Američan, ale Srb. Vemte však v potaz, jak by špatně dopadlo, kdyby to Američan kreslil. Ne, ne R. M. Guéra byl dobrý tah. Myslíte, že by prostředí Jižní Dakoty lépe nakreslil nějakej amík? Ne, nikdy! Přidejte temné barvy, úžasné indiánské prostředí a jeho sexuální scény, které vám přímo vlezou do postele a vyjde vám dokonalost sama.

Malá ochutnávka:
Nabízíme oběť všem šesti silám světa. Modlíme se k tobě svými slabými hlasy. Shlédni na nás v našem žalu, neboť jsme nezapomněli ničeho, co jsi učinil. Dnes se modlíme za ty, kdož propadají beznaději......

Asi nejbrutálnější kresba se nachází na šesté, sedmé a osmé straně čísla #3. Nádherně nakreslená přestřelka naprostého masakru. A ty perfektní barvy, jen se kochat a nepřijít k úrazu. Nutno také dodati, že kniha je určena pro dospělé čtenáře. Některé výrazy a pojmy by totiž mnoho maminek mladých čtenářek nepřežily.

Citát: Zasranej zasrane, nasrat!

Tento svazek obsahuje sešity original Scalped U.S. #1 - #3 Země indiánů a #4 - #5 Hoka Hey. Pravda je však, že první tři svazky byly lepší, než Hoka Hey – v té bylo moc flasbacků a na mě moc informací nahuštěných do dvou sešitů. Ale já se z toho dostanu. Vybral jsem několik citátů, vložil je do profilu Jasona Aarona. Při čtení jsem poslouchal skupinu Nightwish a jejich live album Ower France.

Citát: ..ale já se vrátím, to ti slibuju.

15.08.2019 4 z 5

Probuzení ďábla Probuzení ďábla Mike Mignola

Vítejte
na konci
dvacátého století....
...na začátku
konce světa.

Okamžitě mě praštil do očí změněný styl bublin v komiksu. Zatím co „Sémě zkázy“ mělo velkou část textů na levé straně v obdélnících, zde už figurují klasické bubliny vložené do obrázků. Myslím si, že to je obrovská škoda. Texty měly zůstat bokem, bylo to přehlednější a z obrázků toho bylo víc vidět.

Malá ochutnávka:
Jsem tady proto, abych vám dal všechno, co mám....
peníze, lidi, vybavení, majetek a pozemky, které vlastním po celé Americe i Evropě.
Politické známosti....
Všechno, co mám, je tu teď pro vás.....
Naprosto všechno.

Druhá věc, která vás hned napadne, je zlepšený slovník Hellboye. Konečně se tu objevují ve větší míře jeho ironické narážky a komentáře k postavám. Ano, tohle je ten pravej držkohubej chlapec z Pekla. Jeho souboj z čarodějkama z Thesálie je tomu příkladem. Slez sakra ze mě! Nejsem žádný žrádlo pro nějaký ptačí ženštiny! Blam, blam......click.

Citát: Trochu silný slova na chlapa bez gatí.

Ale i tak bez těch vedlejších dialogů s klasickými bublinami je tohle dobrej příběh. Při čtení jsem poslouchal skupinu Sabaton a jejich poslední dvě studiová alba Heores a The Last Stand. A také jsem vybral osm citátů a vepsal je do pekelného profilu mistra Mignoli.

16.05.2019 5 z 5

Praštěný Praštěný Kevin Hearne

Mohu vám připomenout,
že jsme sem přišli pro zlatá jablka?
Pronesl smyšlený Spock.
Neměli bychom se nechat rozptylovat
jinými druhy ovoce.

Tak tady nastalo zděšení a zklamání. Zatím, co v prvních dvou setkání se Železným druidem je tento napadán a sám nucen se bránit, a v rámci té obrany i zabíjet, tady je to jinak. Zde se naopak Atticus sám vydává na sebevražednou misi a zabíjí ne v sebeobraně, ale prostě zabíjí. Co naplat, že řádí v Ásgardu, ale už je to mise založená na nenávisti a odplatě. Což se mi nelíbí.

Citát: Když nevíte, co dál, sveďte to na temné álfy.

Všechno se ztratilo. Humoru je málo, ironie už skoro žádná, Oberon je tu jen loutkou, vše je smutné, nevyrovnané a je tu spousty zbytečné smrti. Navíc asi první polovina příběhu je ještě celkem hustý dobrodružství, ale druhá část už je jen zmar, nuda a zbytečné zabíjení. Já byl totálně zklamán a vůbec mě to nebavilo.

Malá ochutnávka:
Další požehnaný pohár mi do pramene přinesla sličná lesní víla. Bylo to Goibhniovo magmellské pivo: lahodný nasládlý mok, řízný, ale s jemným obilným základem a odvážným, dráždivým ocasem, ve kterém se snoubí prostopášnost broskví s nevinností panen. Jestli se někdy dostanete do Mag Mellu, točí ho tam zdarma.

Jisté klady by se tu našli. Celkem povedené jsou parodie a citáty z příběhů Star Trek. A zajímavostí je, že se zde Atticus dostává do Čech až na území Prahy a jistý příběh o prastarém upírovi určitě potěší milovníky tajemna. Nakonec jsem tomu dal jen dvě hvězdy, vybral jsem sedm citátů a rozhodl se, že další tři knihy, které vyšly, zatím nechám pěkně stát v knihovně. K příběhu se vrátím až později. Po tomto debaklu na to zatím nemám chuť.

Citát: Dávám ti svolení políbit si prdel.

03.05.2019 2 z 5

Thorovo kladivo Thorovo kladivo Rick Riordan

Kapitola 1 – Zabitím zachráněn před jistou smrtí

TECHNICKY VZATO JSEM UŽ MRTVÝ, což znamená,
že se mě záležitosti života a smrti
vlastně netýkají.

OBSAH KOMENTÁŘE:

01 Zabitím zachráněn před jistou smrtí
02 Radši dřív než BRZO (Varování)
03 Přestal bys mi laskavě vraždit kozu?
04 Čas Malých VELKÝCH ochutnávek
05 Máme drobný problém
06 Nazdar, paranoie, má stará známá (doba prvního Citátu)
07 Trochu jedu na osvěžení do tváře, pane?
08 Bowlingový pytel ve stylu prêt-à-porter (doba druhého Citátu)
09 Jsme poctěny runami a bonusy
10 Nikdy nechoďte do vířivky s bezhlavým bohem (Já věděl, že sem dostanu třetí citát)

Kapitola 2 - Radši dřív než BRZO

VAROVÁNÍ PRO TY, KTEŘÍ NEČETLI MŮJ PRVNÍ KOMENTÁŘ. Tento komentář může obsahovat spoilery k mému prvnímu komentáři. Nečtěte tento komentář dříve, než ten první. (já vás varoval)

Kapitola 3 - Přestal bys mi laskavě vraždit kozu?

TEDY MUSÍM UZNAT, OTIS JE BOREC. Takového tajného agenta, kterého předvedl na počátku příběhu, jsem dlouho neviděl. Je k sežrání. Ale donesl špatnou zprávu. A poslové špatných zpráv převážně nežijí dlouho. (konkrétně Otis jen do večeře) PONAUČENÍ: Pozvěte valkýru na kafe, a zůstane vám na krku účet a mrtvola. (a možná večeře zdarma)
Thor ztratil...(vy víte co) ...a skupina z devatenáctého patra hotelu Valhala se musí opět vydat na velkolepé dobrodružství, aby předvedli svou statečnost, stali se hrdiny, získali nehynoucí...bla, bla, bla... najít to Thorovo klad.... vlastně se žádný kladivo neztratilo. (neříkejte obrům, že Thor ztratil kladivo)
Magnus Chase je tu zase a vyřeší tho.....prase.....rův problém s kladivem, které se vlastně vůbec neztratilo. (na to si spolu prdem)

Kapitola 4 - Čas Malých VELKÝCH ochutnávek

A PROČ SE THOR NESKOČÍ DO TÉ MOHYLY MRKNOUT SÁM? napadlo mě. Počkat... budu hádat. Nechce přitáhnout pozornost. Nebo nám chce dopřát šanci stát se hrdiny. Nebo je to dřina a on musí čučet na telku.
Upřímně řečeno, připustil Otis, zrovna začala nová řada Jessiky Jonesové.
Ta koza za to nemůže, opakoval jsem si. Ta si ránu nezaslouží.

Kapitola 5 - Máme drobný problém

MUSÍM VŠAK PŘIZNAT URČITÝ POKLES. Nejen morálky zapojených osob, méně ukecaného meče, ale i jistý úpadek humoru. (jen obrů je čím dál víc, POZOR TOHLE NENÍ SPOILER jsou větší a maj plno keců) Ale u ostatních není humor tak intenzivní, jako v předešlém příběhu, část vtipů se opakuje a ubylo i černého humoru. Je to asi proto, že tady jde už o život. (kecy, stejně jsou všichni už mrtvý) Proč obři? Ragnarök přeci. Tam spolu s Lokim táhnou obři zničit devět světů. Ragnarök neRagnarök v každém případě dostane tento příběh o hvězdu méně, než ten předchozí. (důvody: viz výše i níže))

Kapitola 6 - Nazdar, paranoie, má stará známá

ANO, ANO, UHODLI JSTE. První citát je zde:
Dá se tomu říkat ruční práce, když nemáte ruce?

Kapitola 7 – Trochu jedu na osvěžení do tváře, pane?

ANI LOKI TU NEPŘEDVEDL NIC SVĚTOBORNÉHO a to chce těch světů zbourat rovnou devět. Zatím si jen nechá jed kapat do ksichtu a sem tam zatřese zemí. Žádné velké lsti ani lži. (Jak mohl pomoct Johnnymu Rebovi vyhrát první bitvu u Bull Runu?)
Výprava za skřítkem, co má zlato a prsten (ano, ani tady nechybí zlý prsten) také za moc nestála, (jasně, dostala nás blíž k Lokimu) ale se stala nejnudnější pasáží této knihy. Hurá. Jediný, kdo to mohl zachránit je Marvin. Ale kde je sakra Marvin, to už ho zase někdo sežral? (Thore, no tak hledáme přece tvoje...ty víš co)

Kapitola 8 – Bowlingový pytel ve stylu prêt-à-porter

NÁSLEDUJE DRUHÝ CITÁT A PAK UŽ BUDE KONEC. (fakt nekecám)
Honily mě valkýry. Honili mě elfové se střelnými zbraněmi. Honili mě trpaslíci s tankem. A teď, při svém štěstí, jsem se dočkal toho, že mě honili obři s obřími bowlingovými koulemi.

Kapitola 9 – Jsme poctěny runami a bonusy

BONUS OBSAHUJÍCÍ SLOVNÍČEK NEBUDE. Vybraná slova si můžete přečíst v mém prvním komentáři u Prastarého meče (nezapomeňte mu dát palec) Runy taky nebudou, stále jsem nesehnal Keltsko-Vikingskou klávesnici.

Kapitola 10 – Nikdy nechoďte do vířivky s bezhlavým bohem

TAK TEDY S BOHEM. (nebo s Bohy) Propašoval jsem sem třetí citát:
S Bohy je ten problém, že je člověk nemůže praštit, když se chovají jako idioti.

08.03.2019 4 z 5

Život a doba Skrblíka McKváka Život a doba Skrblíka McKváka Don Rosa

D.U.C.K.
Dedicated to Uncle Carl from Keno.
Strýčkovi Carlovi věnuje Keno.
Keno Don Rosa.

Komentáře a samostatná hodnocení ke každé povídce zde:

Klíčovým se nakonec ukázal argument, že knihu o Skrblíkovi nejlépe napíše někdo, kdo ho má opravdu rád. A tím je zajisté Don Rosa. Před každý příběh umístil vlastní komentáře, ve kterých se snaží kačeří fanoušky seznámit s různými zajímavostmi, které jsou spojeny s okolnostmi vzniku jednotlivých příběhů nebo zde najdete spousty odkazů na jiné příběhy. Je tu opravdu spousty informací nejen pro začátečníky, ale i pro dokonalé znalce, kteří mají chuť se ještě přiučit. Já znám Kačerov jen ze žvýkaček Donald a pak hlavně ze seriálu, který byl ovšem trochu upraven. Velkým přínosem je, že se Rosa snaží zachovat chronologii života Kačera Skrblíka McKváka tak, jak jej vytvořil jeho zakladatel Carl Barks a posléze v pokračování, Jack Chalker.

Malá ochutnávka:
Skrblík McKvák je nejbohatším kačerem na světě! Miluje své peníze, celých pět multiultramilionů, devět nepředstavitelionů. Sedm fantastilionů dolarů a šestnáct centů.

Všech dvanáct příběhů je krásně nakreslených, tou známou obdélníkovou formou, bez které si Kačerov už ani nedokážeme představit. Barvy jsou teplé ne však agresivní. Příběhy samotné jsou leckdy až neuvěřitelné, ale se Skrblíkem je možné všechno. Třeba i převrátit parník a odpadová služba vám ho zase vrátí komínem nahoru. Skoro všude, na každém obrázku najdete spousty detailů, vymazlených detailů, nutno podotknouti. Zabere vám to sice více času, ale ten průzkum za to stojí. Příklady některých zajímavých skrytých kreseb najdete sem tam v komentářích u samostatných povídek.

Citát. Až se zase setkáme, bude ze mě boháč.

Bohužel od devátého příběhu kvalita trochu klesá a tak jsem nedal pět hvězd, dokonce jsem uvažoval i o třech hvězdách. Ale nakonec jsem dal ****, protože je to ucelená zábava.

Citát: Když máš problémy, uklidní tě hudba!

Při čtení těchto dvanácti příběhů jsem mimo jiné poslouchal skupinu Arch Enemy a jejich nejnovější počin coverových songů Covered in Blood (2019), poté studiové album z roku 2017 s názvem Will to Pover a také skupinu Avatar a jejich CD z roku 2018 Avatar Country a jejich počin z názvem Feathers a Flesh (2016)

Citát: Vyhánět neoprávněné obyvatele z pozemků je jeden z mých koníčků.

Následuje seznam názvů povídek. Hodnocení povídek jsem zde smazal. Pokud chcete vědět, kolik jaké povídce jsem dal hvězd, zde je odkaz na povídky samotné:

POVÍDKY:
12 – Samotář z panství McKváků – The Reclue of McDuck Manor

22.02.2019 4 z 5

Americký upír 2 Americký upír 2 Scott Snyder

Píše se rok 1936
a Amerika je čím dál modernější,
jenže její Západ je divočejší
než kdy předtím...

Po rozbalení jsem dlouze přiváněl. Pach krve sice není tak výrazný, ale barva chutnala skvěle. Vše je opět v krásných temných barvách, prostředí ve kterém se příběh odehrává mi vůbec nevadí a příběh jsem si užíval.

Malá ochutnávka:
V dětství jsem míval noční můry o netvorech, kteří se skrývají ve stínech mého pokojíčku. Vždycky jsem se s křikem vzbudil a pořád je viděl, všude, v každém temném koutě. Nešel jsem spát, dokud táta nerozsvítil lampy a nepředvedl mi, že v koutech a skříních nikdo není......

Tento svazek tvoří dva příběhy. Ďábel v písku a Úniková cesta. Pokud vás zajímá více, najdete komentáře v sekci povídky u této knihy.

Citát: Vždycky musím být poslední chlap, co zůstane na nohou.

Jenže, tady to končí. Kniha druhá byla v České republice vydána jako poslední. Asi se v době mainstreamu Batmana a Avengers upíři špatně prodávají a společnost BB/art další příběhy od roku 2013 nevydala. A to ještě pro své čtenáře nakladatelství vložilo na konec této knihy tří stránkovou speciální ukázku jako reklamu pro třetí knihu. A kde nic, tu nic.

Odpověď na mou otázku, zda vyjde třetí slibovaná kniha:
Dobrý den, bohužel další díly komiksové série Americký upír již nevydáme. Nevyplatí se to.
S pozdravem
Karolina Špičková
BB/art s.r.o.
Bořivojova 75
130 00 Praha 3

Citát: Když se kolem sebe rozhlídnu, vidím noční můru.

Při čtení těhto příběhů jsem poslouchal českou dívčí rockovou kapelu, zpívající pouze anglicky, The Agony a jejich druhé studiové album, trefně pojmenované „986“. Album je vydané v roce 2017. A dále pak jsem si pustil (nemám country – sakra) alternativu Jeepers Creepers, soudtrack k druhému filmu z roku 2003.

23.11.2018 5 z 5

Revoluce mravenců Revoluce mravenců Bernard Werber

1 + 1 = 3
Alespoň
v to doufám
z celého srdce.

Naučte se myslet sami a bez toho, abyste se nechávali ovlivnit. Toto je dobrá rada. A já se nechal ovlivnit a jsem zklamán. Po prvním úžasném románu Mravenci a jeho velmi povedeném pokračování Den mravenců jsem uvěřil, že i trojka, Revoluce mravenců bude dobrá. Opak je krutou pravdou. Vlastně jsem měl poslechnout sám sebe, když jsem knihu měl poprvé v ruce. Její tloušťka přes 700 stran měla býti varováním.

Rada spisovatele Werbera: Pasáže, jenž vám připadají příliš dlouhé, klidně přeskočte. Kniha není nic posvátného.....

Jeho rady jsem se řídil třeba v momentě, kdy jsem narazil na postup výroby chleba a nebo majolky. Tohle mi připadalo naprosto zbytečné a jen prodlužující nudu, kterou jsem s touto knihou zažil. Nad vodou mě držela jen hlavní zápletka – podivný nález pyramidy uprostřed lesa a jeho tajemní obyvatelé. Bohužel, než se čtenář dostane k jádru pudla, několikrát má chuť knihu zavřít.

Citát: Mravenci mi dělají starosti.

Opět je tu v akci hlavní hrdinka 103 683, která nese svému mraveništi velmi špatnou zprávu a kterou na její dlouhé cestě potká mnoho nepříjemností, překvapení, ale i přátel. Vše je však prošpikováno takovými nesmyslnými pasážemi, výroky a výňatky s Encyklopedie relativního a absolutního vědění, až mi z toho bolela hlava.

Citát: Funkce dělá orgán, ale absence funkce orgán zničí.

Nevím, proč spisovatel chtěl vše dotáhnout ad absurdum a zdělit čtenáři, že se má vlastně ještě hodně co učit. Ale u mě to zafungovalo, uvědomil jsem si sám sebe a už tuhle knihu nikdy nebudu číst, ani jí nikomu nedoporučím. Svým obsahem vlastně není nijak výrazným pokračováním prvních dvou knih a tak je úplně jedno, když jí nepřečtete.

25.08.2018 2 z 5

Ovocné a zeleninové nápoje Ovocné a zeleninové nápoje Vladimír Kott

Nápoje slouží především k odstranění pocitu žízně neboli k vyrovnání ztrátové bilance vody v našem organismu, ale také k celkovému osvěžení. Někteří to řeší pivem, ale i pivo je dobré zapít vodou, aby nedocházelo k dehydrataci celého těla. Také musíte koukat na obsah bublin v koupených limonádách. Čím větší bublinky, tím více vás nafukuji, čím menší bubliny, tím více vám dráždí žaludek a ten má pocit ještě větší žízně. Nejlepší jsou tak koktejly vyrobené z neperlivé vody. Vladimír Kott vám zde přináší nepřebernou škálu nápojů. Vybírat tak můžete jak z ovoce nebo zeleniny a jako bonus jsou tu nápoje se zajímavých a mnohdy mě neznámých bylin. Nápoje jsou tak plné chutí, barev, vůní, vitamínů nebo minerálů.

Torino vermut:
k 10 litrům dezertního jablečného vína přidáme macerát z 1,5 g hřebíčku, 1 g kardamomu, 3 g listů máty peprné, 4 g meduňky lékařské, 1 g skořice, 3 g pelyňku černobýlu, 12 g kořene hořce žlutého, 5 g pelyňku pravého, 3 g fenyklu a 4 g kořene děliky lékařské.
Drogy macerujeme asi 6 dnů v 0,3 litru lihu s obsahem 60 objemových % alkoholu.

Pravda, není to zrovna nápoj, který se dá pít hned a pokud nebudete těch šest dnů pít, kdoví, jak by to s vámi dopadlo. A proto si zalistujte dále touto knihou a připravte si mezi tím něco rychlejšího. Ať pak nemáte žízeň až bude vermut hotový.

Citát: Základní charakter a účel nápoje musí zůstat nedotčen.

21.04.2018 5 z 5

Tanec papírových draků 2: Hon Tanec papírových draků 2: Hon Petr Brožovský

„Doktor, nový Doktor,
doktor Pacient a Mrtvola.
Znělo to jako začátek vtipu z pitevny.
Ty debilní přezdívky
mi přerůstaly přes hlavu.“

„Když jsem se probudil, pozoroval mě Adolf Hitler. Nikoliv živý, samozřejmě, přesto mě obraz s Vůdcem na stěně poněkud zarazil. Podobnou bytovou dekoraci jsem naposledy viděl na návštěvě u kamaráda v Bruntálu.“ Někdy se z knih člověk dozví docela zajímavé informace. Ano, a hned se tu rýsuje otázka: Kdo je z Bruntálu? Kdo pracuje v Epoše (pracoval?) a je z Bruntálu? No jasně – vortex-blik!

Citát: Píchali jsme stejnou holku, tak že jsme něco jako poševní bratři.

Velmi mě pobavila a nadchla akční scéna odehrávající se na stranách 129 až 132. U tohoto výkonu hlavního hrdiny jsem se pobavil snad nejvíc v celém příběhu. I když i to ostatní za to stojí. Celkově mám dojem, že kniha druhá je akčnější i vtipnější. Jakoby se Mrtvola poučil a nechtěl své čtenáře zklamat. A když se přidalo cestování časem, tak jsem tleskal. Pravda, musím se zeptat, co je to, do prdele, vortex!?!? A i kdyby mě na to autor v doslovu doslova neupozornil, stejně bych se zeptal.

Malá ochutnávka:
„Hele, to je von,?“ nacpal mi před obličej displej s fotografií opáleného sympaťáka s lehce oplácanými rysy a bělajícími vlasy.
„Strč si ten telefon někam, nechci se vybourat,“ zavrčel jsem.
„Nebude to tak těžký, neboj,“ uklidňoval mě.
„Dáme si drink na pláži, štípneme notebook, a než se naděješ, jsme na cestě domů.“
„V Kanadě se to taky tvářilo jednoduše. A zpáteční cestu jsem strávil v umělým spánku,“ povzdychl jsem si.

Je to příjemný mix akce, lásky, klidu a napětí. Příběh se odehrává pět let po prvních událostech. Tým PSZÚ (Význam zkratky je dvojsmyslný, nejděte si to svoje) je trochu obnovený, ale zatím docela mizerný. Situace kolem přezdívek se velmi pomalu stabilizuje. Napětí vzrůstá krok od kroku. Smrt je blízko. Všechen ten zmatek kolem krystalu je stupňující. Užíval jsem si tyto chvilky. A jak jsem již řekl, vrcholem byl vortex. (co je to . . .) Jo, já se bavil. A teď si ho jdu vykouřit. Cestou jsem vybral asi dvacet citátů a vkouřil je panu Brožovskému na jeho DKProfil. Dobrej je ten o kozách . . .

Citát: A je teda teplý si ho sám vykouřit, nebo ne? (ten není o kozách)

31.08.2024 5 z 5

Orbital 7 a 8 Orbital 7 a 8 Sylvain Runberg

„Uvědomuješ si, že to, co tu děláme,
se ještě nikomu nepodařilo?
Zmocnit se Nakruidské placenty!
O které se tvrdí,
že dokáže prodloužit život . . .“

Podstata příběhu je jasná z úvodního citátu. Kam by toto zjištění vedlo, zjistí čtenář během prvního příběhu v tomto svazku. Ten se zove „Imploze“ Ten podvod od Kristýny byl málem smrtící, ale mohlo by to uprchlíky osvobodit. Tak že emoce na druhou. Strach, Hnus, Napětí a Zvědavost. Tempo čtení příběhu – Rychlé :-) Přímo strhující. Inu, když jde posádce o život a vy ji máte rádi – není co řešit. Ale strach s Neuronomů je na místě. Imploze to dala jasně najevo.

Citát: Opravdová kosmická stanice, co se pořád přesunuje, co žije, křičí, smrdí, potí se . . . něco úplně jiného než ten váš blbý Orbital, co?

Druhý sešit, (respektive #8) v tomto svazku se jmenuje Kontakty. Po strhujícím konci minulého dobrodružství jsou v očekávání další šílené akce. A nebyl jsem zklamán. Hned na začátku se o napětí postará Angus. Je oslabenej Entitama. Ke konci je to strhující. Co se týče kresby, ta je střídmá. Žádné barevné výbuchy, spíše tmavé prostředí. Někdy mě vadily ty zamlžené obrázky, moc tam toho vidět není. Ale jinak v celku spokojenost. Zatím nejlepší svazek v této sérii. Co se ke konci událo je záhadou. Jisté však je, že tohle nebyl konec jako takový.

Citát: Ty nemáš co rozhodovat, jakými mravními zásadami se budeme řídit!

16.08.2024 5 z 5

Někdy příště Někdy příště Warren Ellis

„Bez práce, bez bejváku,
bez přátel, bez naděje – co teď?
Někam si lehnem
a chcípnem?
(Někdy příště)

Po naprosto úžasném pátém díle nazvaném Osamělé město přichází Spider Jerusalem s dalším článkem. Respektive se čtyřmi články, s tím, že ten čtvrtý je rozdělen na tři sloupky. A hned ten první článek s názvem „Nikdo mě nemá rád“ je bizardně nadopovaný drogama. Inhalátor v rukách Jerusalema Spidera je doslova nebezpečnou záležitostí. Ne pro něj, ale pro ty, co čtou jeho články.

Malá ochutnávka:
„S oficiálním upozorněním, vytýkacími listy a písemným varováním jsme si vytřeli zadek. Takže jsme se rozhodli přistoupit k věci.“
Jen si poslužte, jenom si mě dobře prohlídněte, vy svině . . . všichni dobře víte, že je to jen otázka času, kdy starej Spider přijde na to, jak se do vás pustit, jen otázka času . . . . mám celý den ve svém luxusním apartmánu na to, abych vymyslel, jak vám ty životy úplně zkurvit . . .
(Muž na chodníku)

Vlastně všechny příběhy jsou pod drogama, hnusný vírou a špinavý sračkama z apokalyptickýho průjmovýho záchvatu. Něco jako rektální vulkám se Spider řítí městem do totálních průserů. Ale má plán. Ten se sice dozvíme až v dalším příběhu, ale i tak . . . já mu věřím. Chvilku mi bylo líto jeho asistentek Shanon a Yeleny, ale dva panáky a už jsem je chápal. Není to stoprocentní, ale 80% klasika.

Citát: Podle domovních senzorů máte ve svých ústech odjištěnou pistoli, pane Jerusaleme. (Nikdo mě nemá rád)

17.07.2024 4 z 5

Sochaři masa Sochaři masa Jakub Hoza

„Annabell plakala.
Poručík ani nezvedl hlavu.
Julius se tiše modlil.
Smrťák klel jak pohan.
Horn se . . . vracel.¨“

Ačkoliv se mi zdálo v předešlých knihách, že je pan Jakub Hoza samostatně uvažující spisovatel, v této jeho poslední knize mě krutě vyvedl z omylu. Zdá se mi, že až skoro sprostě vykradl Tarantinovo filmové zpracování Osm hrozných. Ano v anotaci je to dokonce reklamováno, že je to styl Tarantino. Ovšem tohle není styl Tarantino, to je prach sprosté opisování. Jsem zklamán i z toho, že druhá půlka příběhu není o upírech, nebo mimozemšťanech. (když už jsme u toho Quentina) ale o kožoměncích.

Citát: Už od prvního setkání mám nutkání ho zabít.

V půlce se totiž příběh vydává tak trochu úplně někam jinam. A když už se v anotaci mluví o Věci (Kultovní horor o mimozemské entitě od Billa Lancastera), tak jsem opravdu očekával mimozemšťany. Ale hovno, jsou to jen obyčejní pekelníci. Už jsem si zvykl na styl pana spisovatele a to jak v sérii Strašák, tak v sérii Nathaniel Darnsworn. Ale zde mě zklamal. Měl jsem za to, že má na víc, a ne jen přepsat pár scén z filmu i scénáře z roku 2015 . . . a pak k tomu dodat nějaký mišmaš o pekelné bráně. Bral jsem příběhy Nathanilea Danrsworna s nadhledem, jako součást image, ovšem toto poslední dobrodružství mě skutečně otrávilo ve všech významech tohoto slova. (Pardon pane spisovateli za papouškování jednoho vašeho výroku v této knize.)

Citát: Jestli jsem se něco naučil, tak to, že jak se jednou rozhodnou k činu, krutost trestu je neodradí.

26.05.2024 odpad!