Terva Terva komentáře u knih

Pátá vlna Pátá vlna Rick Yancey

..........Kdyby nás někdy navštívili vetřelci z jiné planety, myslím, že by to nedopadlo dobře.............. Po kompletním dočtení této knihy jsem zjistil, že má spousty nedostatků a několik kladů. Nejdříve ty zápory. Hlavní myšlenka přepadení naší planety je knižně a příběhově stará asi jako H.G.Wells. Nižší věk hlavní hrdinky Cassiopeii - dále jen Cassey - nás nutí si každou chvilkou přečíst její starosti, zda je učesaná, zda vypadá dobře nebo, že jí snad netáhne z huby. ..........Proč lidi sebrali pivo a limonády, peníze z pokladen a trezoru a loterijní tikety, ale nechali tady dvě palety pitné vody, bylo mimo mé chápání........... Její dvoustránkový monolog na téma chlapecký zadek je určitě obrovským přínosem do literálního světa. No a teď něco kladného. Líbí se mi, že Cassey má svébytný humor a její ironické poznámky mnohdy hraničí až s černým humorem. Dále se mi líbí rozdělenost celého příběhu. Sledujeme zde vlastně čtyři linie. První je o Cassey, druhá je o Benjaminovi, třetí je o osobě, kterou si Cassey pojmenovala Tlumič a čtvrtá linie je o jejím bratrovi Sammym. .........Pokud jsi mimozemšťan a tohle čteš: Polib mi prdel......... Nejlepší je příběh číslo III. nazvaný Tlumič. Řekl bych, že je podstatou děje a bude mít velký vliv na pokračování této knihy. Dalšími velmi povedenými kapitolami jsou I. - II. - VI. - VIII. - a - X. ...........Na své misi za splněním slibu si okolo poledne dávám pauzu, abych se napila vody a snědla tyčinku Slim Jim. Pokaždé, když tyčinku nebo sardinky nebo něco baleného, sním, napadne mě: Tak a je na světě zase o jednu méně. Likviduju tak pomalu důkazy o existenci lidstva............. Nejzajímavější je poslední třináctá kapitola, ale zároveň mě celkem naštvala. Spisovatel Rick Yancey totiž po 420 stránkovém dobrodružství shrne všechny informace sem. Vědět to předem, možná si přečtu jen tu poslední kapitolu nazvanou Černá díra. Pro nemožnost dát této knize 50% jsem nucen dát tři hvězdy. Dvě je málo a dvě a půl tu není.

24.01.2016 3 z 5

Kmotr Kmotr Mario Puzo

K tomuto jsem se dostal úplnou náhodou. Neměl jsem co číst a tak jsem šáhl po této knize. Vůbec mě to nebavilo a nějak jsem příběh neprožíval. Tuhle mafiánčtinu prostě nemusím.

15.11.2015 2 z 5

Akumulátor 1. Akumulátor 1. Jan Svěrák

Mám rád Zdeňka Svěráka a v poslední době i jeho syna Jana, jejich humor je bezpochyb jedním z nejšílenějších a nejnebezpečnějších infarktových mezníků České histo(e)rie. Už jen samotná účast v životopisech Járy Cimrmana nás nutí k zamyšlení, zda sám Zdeněk Svěrák není oním hledaným Járou. Akumulátor 1 je jeden z nejlepších a možná na dlouhou dobu i posledím, akčním Českým filmem. Protože, koho by napadlo, že přírodní léčitel bude mít sennou rýmu? Také jsem toho názoru, že v poslední době pro nás představa Boha znamená jen telefon, lednici a televizi - ne zrovna v tomto pořadí.

14.11.2015 5 z 5

Pušky Avalonu Pušky Avalonu Roger Zelazny

Svět Amberu je nekonečný............... Tuto knihu mám ještě pod původním názvem - Zbraně Avalonu - , který se mi, mimochodem, zdá výstižnější, než Pušky Avalonu. Po prvním příběhu o Amberu, kdy čtenář poznal Corwina a vlastně prožíval jeho, jakési znovuprobuzení od počátku, je tento příběh spíše cestou za pomstou a vypořádání se se svou vlastní kletbou, kterou Corwin uvrhl na Amber a svého bratra Erika na konci knihy Vládci stínů (Devět princů Amberu). Příběh je přímočařejší, víc osobní a postrádá to původní napětí. Hodnocení proto o jednu hvězdu klesá. Ale protože jsem tuto sérii četl již dvakrát, je jasné, že tento příběh je nedílnou součástí této série a vcelku vyzní jako jeden z nadprůměrných. Prvních pět knih je totiž o Corwinovi a je to to nejlepší z Amberu. Dalších pět knih je o jeho synovi a Corwin je zde silně upozaděn a mizí z očí do jakéhosi, nám neznámého, stínu. Malá ochutnávka: Během následujících dvou mil jsem změnil pozdní odpoledne zase v poledne, ale ponechal jsem si na obloze mraky. Potřeboval jsem polední světlo, ne horko. Pak jsem vyhledal lehký větřík. Zvyšovalo se tím riziko deště, ale stálo to za to. Člověk nemůže chtít všechno..........

08.10.2015 4 z 5

Vetřelec - Probuzení Vetřelec - Probuzení Tim Lebbon

Tak ani jako fanda sérií Predátor a Vetřelec nemohu dáti více jak 50%. Tohle je prostě lehce odfláknuté. Napětí a originalita vydrželo asi jen padesát stránek a pak už to je jen, jak to napsat slušně, kopírace a převzaté scény a situace. Tim Lebbon využívá skoro šedesátiletou mezeru mezi Vetřelcem (Nostromo) a Vetřelci (LV-426) a prostě nechá Ripleyovou v této mezeře probudit. Vnímavý čtenář, který viděl všechny čtyři filmy tedy hned na počátku začne tušit, jak to vše skončí. A tato krutá realita kazí celkový dojem z příběhu. Navíc je tu opravdu až moc převzatých situací. Jako třeba skoro stejné prostředí a nebezpečí jako na Nostromo, které si prožívají lidé na důlní lodi Marion, které se nedá přehlédnout. Další situace odehrávající se v podzemí je velmi podobná Vetřelci 3, dále je tu spousty aspektů z příběhu Vetřelec: Vzkříšení a nebo i Prometheus a další a další věci, které nechci moc popisovat aby nedošlo ke spoilerování. Tohle se dobře bude číst těm, kteří nejsou obeznámeni ze situacemi do kterých se Ripleyová během čtyř příběhů dostala a pro milovníky této série je to příjemné čtení a rychle odsýpá, ale nic nového.

16.06.2015 3 z 5

Ďáblův prsten Ďáblův prsten Ludvík Souček

Povedené povídky. Hlavně Kursk mě dostal. Tohle jen tak někdo nepobere, ale je mi to jedno, já věřím, já jsem a já pana Součka obdivuju.

09.06.2015 5 z 5

Tarzanův syn Tarzanův syn Edgar Rice Burroughs

Skvělé, ale už to ztrácí to klasické dobrodrůžo. Začíná se to lehce zamotávat. Ztratila se ilustrace Zdeňka Buriana a místo něj ilustruje Jiří Wowk. Obrázky jsou však malé a nevýrazné.

05.06.2015 4 z 5

Ve stopách všemocných Ve stopách všemocných Erich von Däniken

Kniha je stejně tak dobrá, jako celý seriál. Hlavně stroje času mě imponují.

04.06.2015 5 z 5

Doba kamenná byla docela jiná Doba kamenná byla docela jiná Erich von Däniken

Kniha o tom jak žili naši předkové na úsvitu civilizace. A rozhodně ne tak, jak nás to někdo učil. Vynikající kniha mistra astroarcheologie.

04.06.2015 5 z 5

Baltimore aneb Statečný cínový vojáček a vampýr Baltimore aneb Statečný cínový vojáček a vampýr Mike Mignola

Gotika, to je moje. Přidejte lásku, smrt, Zradu a pomstu a na temnotu je krásně zaděláno. Tohle si musím časem přečíst znovu. Malá ochutnávka: Rudé oči krys zářily jejich vlastním světlem v temnotě všude kolem mne.

02.06.2015 5 z 5

Temné vize Temné vize Stephen King

Hodně nevyvážené a některé povídky se mi moc nelíbí. STEPHEN KING - 1 - Přemístění, 2 - Kecky, 3 - Věnování. DAN SIMMONS - 1 - Metastáza, 2 - Vanni Fucci v pekle strádá, osudu se nepoddává, 3 - Iversonovi jámi. GEORGE R.R. MARTIN - 1 - Proměna kůže.

29.04.2015 3 z 5

Predátor omnibus. Kniha první Predátor omnibus. Kniha první Charles Dixon

Název prvního příběhu zní ..........BETONOVÁ DŽUNGLE.......... Napsal ji sám mistr v oboru se jménem Mark Verheiden a nakreslili jí Chris Warner a Ron Randall. Příběh o tom, jak Predátor navštívil New York. Od stejných autorů je i povídka druhá. Nese název ..........STUDENÁ VÁLKA.......... A je to příběh ze severní Sibiře, který se odehrává v roce 1990. ..........TEMNÁ ŘEKA.......... Třetí dobrodružství opět od stejného týmu jako dvě předešlé povídky. Tentokráte je to příběh, který se bezprostředně odehrává po skončení filmu od Johna Mc Tiermana. Čtvrtý příběh se jmenuje ..........ZKOUŠKA DOSPĚLOSTI.........., kterou napsal Ian Edginton a nakreslil Rick Leonardi. Komiks beze slov o setkání indiána z Predátorem, má velice pěkně kreslený titulní list, který mají na svědomí dva tvůrci, a to Chris Warner a Dan Jackson. ..........LOV V NGHASE.......... Pátý příběh, který začíná v roce 1936 nakreslil Enrique Alcatena a scénář napsal Chuck Dixon. Vystupuje zde Predátor ženského pohlaví. Šestý komiks se jmenuje ..........KRVAVÉ PÍSKY ČASU.......... Scénář i kresbu má jeden člověk, Dan Barry. Příběh Joe Boba a dalších svědků ze setkání z Predátorem, má různé časy i místa. Poslední sedmá povídka má název ..........KREVNÍ MSTA.......... Toto dílo nakreslil Leo , napsal Neil Barrett JR. a rozdělili jej na čtyři části. Jedna z hlavních postav je slepá, trochu to připomene Daredevila.

Avempartha Avempartha Michael J. Sullivan

Avempartha je starobylá Elfská věž, nebezpečný tvor v ní žijící a opět dva najatí zloději,
kteří mají za úkol se do věže dostat a.....to by byl spoiler.
Doporučuji celou ságu, je to příjemné, dobrodružné fantasy u kterého se nebudete nudit.

Královské spiknutí Královské spiknutí Michael J. Sullivan

Před pěti lety u nás vyšlo trio příběhů z pera Michaela J. Sullivana ze série Dobrodružství Riyria.
Tenkrát byly slíbeny další tři příběhy.
Dlouhých pět let na ně čtenář musel čekat.
Až na sklonku roku 2014 vyšla další, v pořadí čtvrtá kniha.
A protože jsem si musel osvěžit paměť, začal jsem příběhy číst od počátku.
První příběh byl velmi povedený.

Zápisník smrti 10 Zápisník smrti 10 Tsugumi Ohba

Naše království se postupně rozšíří na celý svět,
který bude mírumilovně vzkvétat...
...pod Kirovou Ochranou...

Tady mám takový pocit, že příběh moc nepostupuje. Jen se prostě řeší stejné věci kolem samovládce, kterému dav začal říkat Kira. A Light Jagami, inu ten má stejné problémy jen s jinými lidmi. Vše se tak nějak opakuje stále dokola.

Malá ochutnávka:
Tam musí být nejmíň milion dolarů
….Kolik je to jablek?

Je to na mě docela složité. Už se v těch dohadech, lžích, dodatků, pravidel a neustálých vnitřních myšlenkových pochodů zúčastněných osob začínám ztrácet a příběh se tím stává nudným.
Důkazem toho je, že se v textu ztratil i samotný autor. Nechci moc prozrazovat, ale v jedné chvilce tu sledujeme myšlenkové pochody Mella, který uvažuje nad věcmi, o kterých vlastně ani nemůže vědět, protože nebyl součástí a Moggi nic nevyzradil. O této situaci nebudu dále psát, byl by to spoiler.

Smrt jednoho člověka může teoreticky prodloužit život jinému člověku.

Tak jsem se prokousal až do konce, ale nějak mě to nenadchlo. Rjúk tu moc nevystupuje, jen dvě nebo tři pěkné celoplošné kresby a moc přehuštěný taktikou. Připadá mi to jako nejhorší kniha v sérii, ale ještě tři jsem nečetl. Snad se to nebude zhoršovat.

20.11.2017 2 z 5

03-Čarodějův účetník ….......** ….Kresba: Lucák Scénář: Špendla
04-Kapre …........................**** ...Kresba a scénář: Filip Tichý
05-Príbehy z Artist Alley. -odpad- .Kresba a scénář: Saniika
06-Výměna …........................* …..Kresba: Janko Scénář: Sayahope
07-Za mřížemi …...................* ….Kresba: Míša Srovnalová Scénář: DanQ a M.S.
08-Země nočního slunce ...***** ..Kresba: Jan Mareš Scénář: Tomáš Bandžuch
09-Karel & Růžena …...........* …..Kresba: Konata Scénář: Saili
10-Mezi životem a smrtí ..-odpad- .Kresba a scénář: Aneta „Haru“
11-Speedy …...........................* ….Kresba a scénář: Richard „Lygast“ Voldán
12-Allen v říši divů ….............* ….Kresba a scénář: Natálie Karásková
13-Mají bílou srst ….............*** ...Kresba a scénář: Jan Přibyl
14-Trigger happy …...............** ….Kresba a scénář: Jan „Arenoth“ Vohlídal
15-Graveyard: origins …......*** ….Kresba a Scénář: Ivča „Severka“ Minářová
16-Samuraj …...................-odpad- .Kresba a scénář: Jamin
17-Hvězda …..........................* …..Kresba: Arashi Scénář: DanQ

Měl jsem tu čest přečíst již dva Vějíře. Ty z roku 2015 a 2016. Tohle byl můj třetí Vějíř a nutno dodat, že je nejhorší. Zatím co u předešlých Vějířů se ke konci objevilo i několik velmi dobrých kreseb a příběhů, v tomto Vějíři jsem dal jen jednomu příběhu pět hvězd a ostatním už jen míň a míň a některým i odpad. Navíc, Vějíř má být, jak se tím sám chlubí, Sborník České Mangy, ale manga jako taková je tu obsahově velmi zřídka. Vše jsou to vlastně jen komiksy. Jenže tento Vějíř jich přinesl velkou spoustu nepovedených, špatně nakreslených a scénáristicky nedodělaných. Vlastně jak to tak sleduju, Vějiř pěkně upadá. Těžko totiž věřit, že se v Čechách nenajde nic kvalitnějšího. Protože pokud opravdu ne, nemá snad ani smysl v tom pokračovat.
Důkazem propadu je i to, že jsem tentokrát z těch sedmnácti povídek nevybral ani jeden citát. Nebylo totiž z čeho. Ke každé povídce jsem napsal obsah, komentář, sem tam malou ochutnávku a všechny jsem samostatně ohodnotil v sekci povídky. Další Vějíř koupím jen tehdy, až se tam dostane kresba mé dcery.

05.11.2017 2 z 5

Filuta Filuta Terry Pratchett

Filutovi někdy připadalo,
že město a řeka jsou jedno a to samé stvoření,
až na skutečnost,
že některé jeho části jsou mokřejší než ostatní.

Moje první setkání s Terry Pratchettem a nutno dodat, že i poslední.
Leta jsem se tomuto spisovateli vyhýbal a vůbec jsem na něj neměl náladu.
Teprve v roce 2016 jsem pod stromeček dostal tuto knihu.
Nemusím snad ani psát, že jsem se jí statečně v knihovně varoval dobrých deset měsíců.
Když jsem ji konečně začal číst, přestal jsem někdy okolo padesáté strany a dal si přestávku na Kladivo na čaroděje. Pak jsem opět znovu začal číst, ale s odporem. Příběh mě nebavil, je plný prázdných slov a hluchých odstavců. Bez pořádného humoru i dobrodružství, kterýž to to slibovalo.
Filuta se vám vlastně změní jen během tří dnů a už tato skutečnost je nevěrohodná. Když se pak několik politiků rozhodlo s Filutou vlézti do Londýnské kanalizace – už jsem jen nevěřícně kroutil hlavou. Scéna se Sweeney Toddem už mě pak jen ubezpečila, že čtu celkem velkou blbost a proč jí vlastně čtu!!!!! Postava Filuty je absurdně nevěrohodná, suchá a nevýrazná.

Citát – Umím přečíst „hospoda“, „pivo“ a „gin“

Malá ochutnávka:
Tahle nestydatá scénka mu vysloužila velkou mísu ovesné kaše a navíc s velmi uspokojivou dávkou cukru. Skopové ještě nebylo ve stavu, kdy by se rozhodovalo, zda se nemá vydat na cesty, a tak ho s díky přijal.

Čím více jsem se blížil do finále, tím více mě to nebavilo a už jsem chtěl dokonce knihu úplně zavřít a nedočíst. Nakonec jsem si blbec další připravenou knihu zapomněl doma a tak jsem Filutu dočetl. Nechal jsem knihu ležet v tramvaji na sedačce. Snad to někoho potěší.

Vybral jsem osm citátů a vepsal jsem je Terrymu Pratchettovi do profilu.
Napsal hodně knih, ale já už od něj nic nedám. Znám lepší.

Citát – Pravda je mlha, v níž jeden zahlédne andělstvo nebeské a jiný zase prchajícího slona.

29.10.2017 1 z 5

Kladivo na démony Kladivo na démony Jiří Pavlovský

Byl jsem v Pekle
a jediné, co jsem si přivezl,
je tohle blbý tričko!

Série, alespoň její vytyčená část, se pomalu blíží do finále.
Otěže opět převzal její zakladatel a patron Jiří Pavlovský.

Okamžitě se dá poznat, že se vrátila ta klasická forma. Forma vtipu, popkulturních odkazů, filmových hlášek a samozřejmě i klasického dobrodružství, které tentokrát čerpá až ze samotných základů. Základů, které daly jméno této sérii. Legendární Kladivo na čaroděje je opět v akci, akorát si teď na paškál vzalo démony. V rukou Felixe Jonáše je to velmi nebezpečná zbraň, zvláště, když jej v ruce drží klasický šílenec. A tím Jonáš rozhodně je. Stačí se jen podívat na obrázek od mistra Lubomíra Kupčíka na obalu knihy. Připadá vám tam Felix jako normální člověk?

Malá ochutnávka:
Felix Jonáš ležel na posteli v hotelovém apartmánu a přepínal kanály na prťavé televizi vmáčknuté do ještě prťavějšího šatníku. Baterie na ovladači byly už skoro vybité, a tak vždycky chvíli trvalo, než se televize dala ukecat a změnila kanál. Ne, že by byl v programech nějaký velký rozdíl. Polovina nabízela reality show, druhá reklamy na reality show.

I když se zde opět vyskytují všechny čtyři základní postavy, největší prostor zde dostal již zmíněný Felix Jonáš. Vstoupil do samotného pekla, aby ….... ale to si přečtěte sami, abych nespoileroval.

Kabát je jen Eva a Vašek pro senilní metalisty.

O zábavu je postaráno a podle hesla „Sobectvím k lepším zítřkům“ očekávejte mnohá překvapení.
Jako příklad bych vyzvedl scénu s pavoukama. Je boží a rozhodně nic pro arachnofobiky.

Vybral jsem čtrnáct solidních citátů a kladivem na démony jsem je vtloukl do složky „citáty“ u mistra Pavlovského na profilu.

Citát: Ty vole, ty seš fakt debil, vole!

21.10.2017 4 z 5

Labyrint záhad Labyrint záhad Arnošt Vašíček

Tohle je moje první knižní setkání s panem Arnoštem Vašíčkem.
A jsem celkem zklamán.

Příběhy vně knihy nemají žádný pořádný tajemný podtext. Vše je psáno, jako by se pan Vašíček bál do toho více rýpnout. Je v tom cítit snaha nikoho moc neurazit a držet se jen jako pozorovatel, který nepřidá moc svých závěrů. Vlastně je kniha kopírovaná slovo od slova, toho, co je na ČT1 vysíláno pod stejným názvem, tedy Labyrint záhad. Z knihy a jejího obsahu se tak vlastně vůbec nedozvím nic nového. Ani fotografie nejsou moc věrohodné a spousta z nich je jen fotomontáží nebo je na nich zachycena připravená situace nebo jen pokus navodit to, o čem se v některém z článků píše.
Utvrdil jsem se vlastně v tom, že je dobré vidět Arnošta Vašíčka živě na přednáškách, ale ignorovat produkt placement, který přednášky doprovází.

Malá ochutnávka:
Příběhy lidí, kteří tvrdí, že přišli do styku se zemřelými, ale jasně naznačují, že definitivní rozluštění záhady spojení se záhrobím musíme hledat především sami v sobě..............

Jediné co mě na obsahu knihy zaujalo, je příběh Radhoště. Příběh vstupu pod Radhoští, kde je uložen zlatý poklad i se sochou Radegasta, se velmi podobá příběhu....jednoho Prstenu, který vládne všem. Vstup do hory z jednoho ze tří vchodů střeží drak, druhým vchodem je studna, (ta do které, tuším Smíšek, shodí tu kostru), klíč k hoře hlídá černý pes (Jackson měl nějakou chobotnici) povrch Radhoště je z Godulského pískovce (to zní tak strašidelně) a i Radegast se zde objevuje.(Tolkien měl Radagasta) a pár dalších maličkostí se velmi schoduje. Kam na to pan Tolkien chodil, když mi to máme za humny i s drakem?

Z knihy jsem nevyjmul ani jeden citát, protože vše v knize jsou spíše citáty jiných osob, než pana spisovatele.

03.07.2017 3 z 5

Kodex Apokalypsy Kodex Apokalypsy Luis Royo

Tuhle knihu jsem si koupil hlavně pro krásné kresby Luise Roya. Tady jsem vůbec neváhal a šel do toho. Obsahově mě to moc neočarovalo, je to měkké, růžové a nekrvavé. Ostatně, svět v apokalypse, jak je zde popisován je skoro pohoda. Funguje elektřina, dokonce i mocný internet a sem tam jede i metro. Už jsem se jen bál aby nezačaly fungovat mobilní telefony – to bych to asi nedočetl. Je to spíše teen román a vlastně ani není moc napínavý. Má jistou dávku erotiky, ale né té klasické Luisovské, jen to kolem erotiky prochází. Což je také obrovská škoda. Ano, chápu, že Lilith je patronkou lesbiček, ale tohle bylo opravdu moc růžovoučké.
Příběh to není špatný, jen se pan spisovatel Jesús bál přitvrdit a nechal román pro hranici +12
Ono mít v knize taková esa, jako je Samael, Gabriel, Lucifer, Lilith a další a vůbec je nevyužít, to je obrovská škoda. Mohl to být krutý krvák – leč není.

Malá ochutnávka:
Touha po vědění. Hledání světla. Nebezpečná cesta po neznámých stezkách. A jakmile přijdeš do cíle, sežehnutá křídla. Propast. Podívat se tyranovi zpříma do očí je obtížné. Princ nebes, sražen k zemi. Princ Lucifer..........

Trochu si rýpnu i do názvu – Kodex Apokalypsy – není kodex. Kodex má být návod, rady a porady, jak přežít apokalypsu- Zde není ani jedno. Je to deníček psaný jednou osobou, která vás informuje o tom, jak žije druhá popřípadě třetí osoba, ale už vůbec se nezaobírá podstatou, toho jak přežily. Oni prostě žijí v této době, maj nějaké poslání, ale rady od nich nečekejte – funguje internet, ne.

Tak nezbývá, než se radovat z toho, že za tu cenu mám několik krásných kreseb, které se asi nikde jinde sehnat nedají. To mě uspokojuje a jsem za ně rád. Pokud se Ježíš rozhodne napsat druhý příběh a budou v něm opět kresby Luise a jeho syna Romula, tak si to koupím. Jinak ne.

CITÁT – Bylo by pro vás všechny lepší, kdybyste se přestali plést do záležitostí bohů.

Z příběhu jsem vybral jedenáct citátů a Jesús B. Vilches už je má ve svém profilu.

19.06.2017 3 z 5