Terva Terva komentáře u knih

Podhoubí smrti Podhoubí smrti Jiří W. Procházka

Materiál nepřístupný lidem.

Již léta vím, jak jsou houby zdravý a jak jejich hledání v tichém lese blahodárně působí na nervovou soustavu. Jiří W. Procházka mi z procházky po lese udělal peklo. Už nikdy nepůjdu do lesa relaxovat, ale spíš se tam budu plížit potichu a s nervama na krajíčku, abych náhodou nějakou tu houbu neprobudil.
Tento příběh je perfektní houbový guláš. Houbičky mi dělají dobře a tohle je dobře uvařeno. Jen to vypadá, že houbičky měli trochu jiný názor na teplý obsah hrnce a všichni, co jej ochutnali, jsou v rauši. Hlavně pan spisovatel. Tohle se v normálním stavu nedá ani napsat. Dědeček „Procházka“ Hříbeček se tu pěkně rozšoupl a vytvořil perfektní, podhoubím prorostlý, svět. Od přečtení tohoto příběhu už opravdu budu na houby a houbaře koukat úplně jinak, už nikdy to nebude, co to bývalo.

Malá ochutnávka:
Samoraidy se rozštěkaly a polétavé střely se mihotaly nad mýtinou, připomínajíce útočný roj muchomůrkových motýlů. Z policejního stroje na zemi i z toho ve vzduchu se zpod sklopených blanitých křídel vyklonily bobtnající bubusy.....

Jiří W. Procházka v tomto příběhu použil snad všechny možné odkazy na filmovou i hudební tvorbu. Mnoho čtenářů tak určitě překvapí (nebo ne?), že John Francis Kovář tu použije jednu z nejklišovatějších filmových hlášek všech dob – Já se vrátím. Slavnější větu by nemohl pronést, ani kdyby se o to snažil. Pro jiné zase může býti lákavé jen samotné pojmenování kapitol. Určitě si každý připomene pár filmů, když si přečte názvy „Pod Jezevčí skálou“ nebo „Za trnkovým keřem“. Mě osobně nadchla debata na film Pulp fiction. A kdo jiný by začal vyprávět na téma „jak říkají čtvrtlibráku se sýrem v Paříži“, než sám Vincent Vega.
A přijde i Richard Miller. (bez „u“)

Už od samého počátku čtení jsem si připadal pod vlivem. Smál jsem se, až jsem brečel. Akce střídá akci, hláška střídá hlášku, houba střídá houbu. Dokonce i Loiza Vašíček, hajný, který viděl draka, byl překvapen Bedlou Jedlou, která měla nohu o průměru dvou metrů. To by bylo řízků, to by byla smaženice a co teprve guláš!!!

Nebojte se, není to jen o houbách. V tomto houbovém světě se dá sehnat i pivo. Plzeň a přineste rovnou dvě. Tady je to jak U Suchánků. Budete-li mít pocit závratě a plného žaludku z hub, najděte si vždy stránku 99 a tam se napijte piva. Nějak ten gůlášek musíte spláchnout.

CITÁT – Já mám lanýže rád, to ano, ale vždycky jsem jedl já je – nikoli naopak.........

Vřele doporučuji. Tohle je spanilá houbová jízda která vás naučí chovat se k houbám s respektem.
Vítejte konečně v tom správném světě!!!!

Jiří W. Procházka věnoval tuto knihu houbařskému guru ing. M. Smotlachovi (1920 – 2007).
Miroslav Smotlacha byl potravinářský chemik a velmi známý popularizátor mykologie a houbaření.
Byl čestný předseda České mykologické společnosti, kde aktivně působil až do své smrti.
V této knize vystupuje i jako jeden, z ne méně, hlavních hrdinů.

15.08.2016 5 z 5

Areston Areston Josef Pecinovský

Na počátku stvořil Bůh Areston.

Já na počátku série o Arestonu slyšel jeho stvořitele. Josef Pecinovský měl totiž v květnu roku 2016 přednášku na Světě knihy právě o jeho připravované trilogii. Přednáška však byla celkem zmatečná a já nějak netušil, do čeho vůbec jdu. Teď jsem právě dočetl první knihu o Sršňovi, což je hlavní postava románu. A jak jsem napsal, zmatek ve slově pana spisovatele se přenesl i do knihy a obsahu samotného příběhu. Je totiž plný zmatku, protiřečení a nelogičnosti. Ale i přes všechny tyto „nedostatky“ musím, napsat, že je to velmi slušné dílo. Dávám sice jen tři hvězdy, ale určitě budu ve sledování této série pokračovat a rozhodně si další knihy ze života na Arestonu nenechám ujít.

Ty nepřesnosti jsou například dány tím, že na Areston vstupuje člověk nahý a v kontajnerech, ve kterých jsou odsouzenci přepravováni, není místo na další věci ba ani na jídlo. Proto mě neustále překvapovaly věci, které se na Arestonu objevují. Což by nebyl takový problém, jenže ty věci se objevují zrovna v době, kdy si to pan spisovatel přeje – prostě jako mávnutí kouzelného proutku. Tak zatím, co je nám neustále vkládáno do paměti, že to není možné, tak opak je pravdou. Jenže samotné odhalení smyslu a podstaty výrobků musí zákonitě spousty citlivějších čtenářů totálně odradit od dalšího čtení. Vlastně je odhalení celkem morbidní a ne každý s tím bude souhlasit. Možná se někomu zvedne i žaludek.

Proto jsem u čtení tohoto příběhu zůstal. Pan spisovatel si to totiž dělá stále těžší a těžší a já jsem zvědam, kam až se dostane.
Nemá smysl se o tom více rozepisovat, ale věřte je tam toho dost, nalezené zápory by možná daly na další román. Ale nechám to na vás. Podstata příběhu je dokonalá, jen to převyprávění má své vady.
Příkladem může být vykupování hoven. Hovno má cenu dvou dolarů (neřešte, kde se na Arestonu vzaly dolary – to je jiná stránka). Jen mi nikdo nevysvětlil, jak dlouhé hovno musí být, abych za něj ty dva dolary dostal. Co když budu mít sračku? Ta je za kolik dolarů?

Musím však dodat, že konec knihy je strhující a Sršeň se tu dostává na jiné patro svého bytí a to doslova. Přiznávám, že se na další příběh těším. Ten nese název „Útěk z Arestonu“.

CITÁT - Nějaký prase to tu zase poblilo, já se na to vyseru.

11.08.2016 3 z 5

Zatmění Zatmění Jan Hlávka

Na počátku byla tma.
Pak na sklonku osmého dne,
když Měsíc dlel v úplňku a život byl mladý,
Matka noc, Lillith, procházející se mezi hvězdami,
stvořila muže.

Teď čaromocná hvíle noční jest,
kdy zejou hřbitovy a samo peklo dýše v svět,
teď vroucí krev bych pil a konal kruté dílo,
nad nímž den by chvěl se hrůzou.

Co má společného Lillith a Hamlet?
Kováře!

Citát – Pomozte mi, tohle není můj svět!

Život, vzato kolem a kolem je samé očekávání, víte? Představujete si, že něco dopadne tak a další vaše plány zase jinak, jenže obvykle vás všechno zaskočí. Vezměte si třeba Johna Francise Kováře.

Devátá kniha a devátý příběh ze série JFK se mi moc líbil. Jan Hlávka se tu trefil do mého gusta.
Lillith jsem vždy obdivoval, je pro mě vlastně Bohyní. Stejně tak, jako pro několik osob v tomto příběhu. Příběhu vhozeného do velmi zajímavé prostředí plného tajemství, zrady a smrti.
Kovář tu není, jako skoro vždy, odvolán na akci rovnou z dovolené, ale probouzí se v nějaké realitě, na nic si nevzpomíná a ještě k tomu je zavřený v blázinci.
Zde začíná příběh plný krve, příběh skoro bez humoru, což je jen dobře, a je vidět, jak moc je ten příběh vážný a jak dokáže být napínavý i bez polehčujících vtipů..
Jan Hlávka dodal do této sérii trochu jiný rozměr a pojal vše podle svého.

Malá ochutnávka:
Pfuj, chutná to jako kočičí chcanky s klihem!!!
„Žasnu, co všechno už jsi pil“ ušklíbl se.

Asi v půlce stránky číslo 33 je od pana Hlávky napsána pocta mistru Žambochovi, snad asi v jediné vtipnější scéně tohoto příběhu. Prozradím jen, že je tu mistr pojmenován Al Žamboch.
Nesmím zapomenout, že ikdyž je to svérázný příběh, nesmí tu chybět pasáž o pivu.
CITUJI: Zapadl do malé restaurace, s odporem odmítl specialitu, houbový guláš, a objednal si dvojitý steak a brambory. Snědl všechno do posledního kousku a zapil sklenicí piva..........

Pro mou maličkost se Zatmění stalo, zatím, nejlepším příběhem v sérii. Určitě budou lepší, jsem teprve v první třetině všech napsaných příběhů, ale zatím je to nejzajímavější příběh.
Zatmění si určitě ještě několikrát přečtu.

Z příběhu jsem si také odnesl několik citátů. Napsal jsem je Janu Hlávkovi do profilu.

Poznámka: Materiál není určen do lidských rukou, mohl by ovlivnit deformace kauzality.

02.08.2016 5 z 5

Král rybář Král rybář Leonore Fleischer

Starý dobrý příběh o vině, bídě a lásce.

15.11.2015 5 z 5

Hnízdo na Zemi Hnízdo na Zemi Steve Perry

Přicházejí v noci tiše jako smrt........ První knižní díl série Vetřelci, je v podstatě povinností pro člověka jako jsem já. Milovník Vetřelců a Predátorů si tohle nemůže nechat ujít. Tato kniha popisuje setkání Wilkse s Vetřelcem. Má totiž za úkol přivést jednoho živého. A nebude to žádná sranda. Zdařilé dobrodružství plné krve jsem přečetl jedním dechem. .....jsou to dokonalé vražedné stroje z cizího světa. Kdybych byl Bůh, sám bych se smál lidské hlouposti.

08.11.2015 5 z 5

Jurský park 3 Jurský park 3 Scott Ciencin

Tady je zajímavá jedna skutečnost. Film natočený podle stejného jména je zakončen v polovině knihy. Dobrodružství malého Erika v této knize pokračuje a je tu vysvětleno, vše, co dělal pro své přežití mezi dinosaury. Pro ty, kteří viděli film je toto nutností a perfektním završením osudů ostrovů Nublar.

28.10.2015 5 z 5

Silnější než Däniken 1. Silnější než Däniken 1. Zdeněk Patrick

Rozhodně mě to překvapilo. Například úvaha na téma Člověk jménem 666 nebo Tajemství věčné hvězdy Samiel. Čtivé, mrazivé a někdy však trochu nepřehledné.

07.06.2015 4 z 5

Zlomek času Zlomek času Erich von Däniken

Tady jsem sice nejdřív nesouhlasil se stylem psaní, ale tak mě to vtáhlo do děje, že jsem se nechal unést a cestoval časem spolu s panem Dänikenem.

07.06.2015 5 z 5

Planeta lhářů Planeta lhářů Erich von Däniken

Nevím, zda je pravda o tom časovém rozdílu, kdy se příběh stal a kdy byl vydán. Pravda je však, že zase tak šokující to není a to vám nelžu. Kdo zná dílo mistra Dänikena, ví co může očekávat.

07.06.2015 4 z 5

Půlnoční stíny Půlnoční stíny Ivan Adamovič

Říkejte mi Hrobník. Poslední příběh "Opičí tlapka" je komiks. A možná je i nejbrutálnější v antologii.

04.06.2015 5 z 5

Prorok minulosti Prorok minulosti Erich von Däniken

Další odvážný krok Ericha von Dänikena do minulosti i budoucnosti. Riskantní myšlenky o všudypřítomnosti mimozemšťanů.

04.06.2015 5 z 5

Tajuplná místa Země Tajuplná místa Země Sara Schneidman

Spousty krásných fotek a kreseb. Příjemně čtecí pasáže a lehko uvěřitelné příběhy. Prostě paráda.

UFO UFO * antologie

První kniha na téma UFO, kterou jsem četl. Mě to strašně bavilo. Postupen času jsem však objevil lepší knihy, ale tohle je prvotina.

02.06.2015 4 z 5

Pán Světla Pán Světla Roger Zelazny

Něco nádherného. Ta krásně se to četlo, a i když je to nějakých 300 stran, měl jsem to za týden přečtené. Pravda je taková, že po Amberu jsem od mistra nějak moc nemusel další knihy, protože mě nesedí, ale tohle je krása. Už jen grafika obálky je bombastická a obsah perfektní.

Pestrý svět akvárií Pestrý svět akvárií Hans A. Baensch

Další a velice podrobný průvodce vybavením bytu krásným akváriem. Jo, to tenkrát ještě žili borci.

Prokleté město Prokleté město Lisa McMann

Příběh má strašně dlouhý rozjezd. Vlastně až na stránku 100 se skoro nic neděje. Pak dostane příběh lehce mysteriozní nádech šmrncnutý hororem. Druhá půlka je tedy o dost lepší. Jako celek je to lehké, nenáročné a čtivé. Za Kingovský konec, přidám jednu hvězdu. Malá ochutnávka: Klid a ticho Nás zneklidňuje, rozrušuje Naše ztrápené duše. Těkáme po podlaze, zahořklí, netrpěliví, odstrkujeme z cesty ostatní. Hledáme nový život. Pak znovu utichneme, vrátíme se na své místo. Vzpomínáme. Doufáme. Šetříme energii na další den.

20.05.2015 3 z 5

Vetřelci omnibus. Kniha pátá Vetřelci omnibus. Kniha pátá Dan Jolley

Najslabší článek Vetřelčí série. Některé povídky už nestojí ani za..... ale jo, je to nutnost pro ty, kteří vlastní ty předešlé čtyři vydání.

19.04.2015 3 z 5

Vějíř – sborník české mangy 2015 Vějíř – sborník české mangy 2015 Michal Wokoun

01-Kapitán Nikdo................................... -odpad- ..Scénář: Dee Kresba: FaQy
02-Špatný ráno............................................. * ….Scénář: Shinji Kresba: Kazumaki
03-Yongrui píše básně................................ *** ...Scénář: Skye Kresba: Yone
04-O mušlích............................................... * …..Scénář a Kresba: Suwi
05-Krokař.................................................... ** ….Scénář a Kresba. Dyamirity
06-Emulator Girl – První spuštění............. *** ...Scénář a Kresba: Tomáš Salva
07-Ledový.................................................. ** ….Scénář: Gituška Kresba: Alexa
08-Tabulka.......................................... -odpad- ..Scénář a Kresba: Viktor Svoboda
09-Karel & Růžena aneb civilisti na comu .* ….Scénář. Saili Kresba: Konata
10-Rytířství v oblacích............................... ** …Kresba a scénář: Jan Vohlídal
11-Nejlepší přítel plíče.............................. *** …Kresba a scénář: K-Os.
12-Anime zadarmo...................................... *..... Kresba a scénář: Jan Přibyl
13-Vánoce s buřtem..................... -odpad- ..Kresba a scénář Martin Kadeřábek
14-Cítím, tedy jsem …...............................** …..Kresba: Luc Scénář: Špendla
15-Rock album........................................... * …...Kresba a scénář: Arpi Kökeny
16-Krajina nočních můr........................**** ....Kresba a scénář: Marek Grygarčík
17-Avira a Odysseus........................... ****.... Kresba: Tereza „Kadet“ Kadečková
18-Až bude nejhůř..................................... ***..... Kresba a scénář: Itusa
19-Most …...............................................***** ...Kresba: Janiko Scénář: DenQ

Ať jsem počítal, jak jsem počítal, je to celé jen za dvě hvězdy. V tomto svazku se sešlo devatenáct povídek a nutno napsat, že za nic moc nestály. Spousta z nich nejsou manga, ale jen český nekvalitní pokus o komiksové příběhy. Nejhorší povídka je hned ta první, s názvem Kapitán Nikdo. Čím víc se prokousáváte ke konci, tím roste kvalita, ale zas tak moc ne. Poslední čtyři povídky jsou už celkem slušné. Nejlepší povídka v tomto svazku je ta poslední. To už by se dalo nazvat mangem. Povídka se jmenuje Most a je fakt dobrá.

Ke každé povídce jsem napsal obsah, komentář, malou ochutnávku a sem tam i nějaký ten citátek, Povídky jsem v sekci POVÍKDY i samostatně ohodnotil.

30.10.2017 2 z 5

Zápisník smrti 6 Zápisník smrti 6 Cugumi Óba (p)

Všichni jdou Kirovi na ruku,
protože se bojí, že je zabije.

Hned první kapitola nazvaná „Následovník“ je jen o taktice a v podstatě je trochu nudná.
Co naopak není nudné je další pravidlo ohledně zápisníku na konci této kapitoly.
Někdy si říkám „kam až tohle zajde“.
Nové pravidlo se týká vlastníka, který má dva zápisníky a informace, co s nimi může dělat – mrazivé. Jen se trochu bojím aby to ve finále nebylo moc přeplácané a nepřehledné.

Stránky v zápisníku smrti nikdy nedojdou.

Stále se mi zdálo, že mi něco chybí. A pak mě to došlo. Chybí mi Rjúk. Po událostech z předešlé knihy je teď trochu někde jinde a nějak se na něj pozapomnělo. Snad až v dalším pokračování. Zato se tu do děje zapojí druhý (á) Smrtonoš Rem. Jeho podobu také obdivuji. Oba Smrtonoši jsou velmi skvěle nakreslení.

Opět musím vyzvednou jednu nádhernou až přenádhernou kresbu na dvojlistě. Jedná se o úvodní dvojstránku k příběhu nazvaném „Květináč“, zhruba v půlce knihy. Krásně propracovaná, skoro až magická kresba. Tleskám mistru Takeši Obataovi.

CITÁT – Modelky a herečky, jak známo, na velkou nechodí.

Tak po úvodní, celkem nevýrazné části se asi v půlce konečně začne něco dít. Akční a nebezpečné scény končí tuto knihu. Tady jde o život. Celkem jsem do zápisníku zapsal čtyři na hvězdné pole, ale popřemýšlel jsem i o pouhých třech. Ale jako výsek k celé třináctidílné sérii, to prostě někde musí trochu skřípat.

Jen neříkej „hop“, zatím jsme to zabíjení nezastavili.

Vybral jsem také čtyři citáty a zapsal je panu C. Ó. do CTT.

24.10.2017 4 z 5

Vějíř – sborník české mangy 2016 Vějíř – sborník české mangy 2016 * antologie

Své dceři, která bude mít příští měsíc narozeniny, jsem koupil tři Vějíře a to z roků 2015 až 2017. Tento Vějíř 2016 mi přišel poštou nejdříve a tak jsem si řekl, že když už jej mám na stole, pustím se do čtení.
Ale nebylo to tak lehké. Do Sborníku píše a kreslí spíš omladina a já už jsem starší člověk a tak některé povídky snad ani nechápu. První zklamání této knihy je poznání, že ne všechny povídky jsou manga. Velké procento je spíše jen komiks, respektive Český komiks od Českých tvůrců z nichž si většina říká japonským pseudonymem a jejich kresby mají do manga hodně daleko.
Pokud se podíváte na spodní část mého komentáře, kde jsem vypsal a ohodnotil všechny povídky, zjistíte, že slabý průměr čítá jako celek 2,4 hvězd. Což z toho činí velmi podprůměrnou dvojhvězdičkovou sbírku.
Jako nejlepší a nejpovedenější povídku jsem vybral Emulator Girl – Útěk od Tomáše Salvi. Opět to není pravá manga, ale je to velmi nadprůměrná povídka.
Jako druhou nejlepší povídku bych zařadil tu od muže, co si říká Žebrovník. Má to nádherný styl kresby a velmi smutný až mrazivý děj.
Třetí nejlepší povídka je ta poslední od DanQ. Je to důstojné završení celé té tragédie nazvané Vějíř – Sborník České mangy 2016.

01 …................................... Zatoulaná ** Scénář: Shinji Kresba: Janiko a Hayath.
02 …......................Mahó kemuši Psyché *** Scénář: Danq Kresba: Kazumaki
03 ….....................................Duchobraní *** Scénář: Špendla Kresba: Luc
04 …......................Twiinkomy 1 Kazitul *** Scénář a Kresba: Arisu
05 ….................Twiinkomy 2 Jako cumel. * Scénář a Kresba: Arisu
06 Twiinkomy 3 Co je tvoje, je i moje. -ODPAD- Scénář a Kresba: Arisu.
07 …..........................................Mámení.*** Scénář: Kadet Kresba: Ryuki
08 …...........................................Nezvaní ** Scénář a Kresba: Arenoth
09 …................................Zbožná kočka *** Scénář a Kresba: Abbe
10 …....................Psycholog pro příšery *** Scénář a Kresba: Dyamirity
11 …..........................................Návštěva ** Scénář a Kresba: Filip Tichý
12 .…......................................Belle Morte * Scénář: Kamikaze Kresba: Máro
13 …..........Karel a Růžena....dost mimo *** Scénář: Saili Kresba: Konata
14 …..............................................Straight * Scénář: Dragoniana Kresba: Eseona
15 …..............................Padající hvězda **** Scénář a Kresba: Žebrovník
16 …..............................................Theurg ** Scénář a Kresba Jan Mareš
17 …..........Napsáno (ne)reálným životem * Scénář: Gituška Kresba: Alexa
18 …....................Emulator Girl – Útěk ***** Scénář a Kresba Tomáš Salva
19 …...............................................Fuška ** Scénář a Kresba: Marcel Dokoupil
20 …...........Ve stínu svitu měsíce **** Scénář: DanQ Kresba: Míša Srovnalová

Všechny povídky jsem vložil do sekce povídky v této knize, samostatně je ohodnotil, přidal jsem ke každé komentář, napsal obsahy, malé ochutnávky a sem tam i nějaký ten citát.

Dále se rozhoduji zda se pustit do Vějíře z roku 2015, protože jsem celkem zklamaný a obávám se, že se mi nebude líbit ani to z roku 2015 ani z roku 2017.

Ještě to musím promyslet.

08.10.2017 2 z 5