TheSarcasm TheSarcasm komentáře u knih

Démoni pralesa Démoni pralesa Alec Palmer (p)

No, jako školní práce na téma “Klišé a stereotypy v dobrodružné literatuře” dobrý, ale jinak škoda času. Myslím, že komentář 1972Sixo níže je ještě docela milosrdný. Pravda, když borci nejsou schopni trefit z bezprostřední blízkosti samopalem 10ti metrového ještěra, který se objevuje a mizí hbitě a nenápadně jak liška tak to už je docela na pováženou.

28.12.2019 2 z 5

Opravdu mrtev? Opravdu mrtev? Peter James

Dobré. Mohu za sebe doporučit. Souhlasím přitom s komentáři níže, že té překombinovanosti a náhod bylo až moc, ale děj má spád, o napětí není nouze a sám vyšetřovatel docela ujde, tak ty občasné nelogičnosti rád odpustím. Trochu jsem se bál jestli tam nebude moc nějakého nadpřirozena, ale mé obavy se naštěstí nepotvrdily. Četl jsem od Petera Jamese ještě pár dalších knih a určitě budu i nadále pokračovat.

31.10.2019 5 z 5

15 minus 15 minus Tomáš Zářecký

Slušná jízda. Co tedy dokázali ti hrdinové všechno vydržet a přežít... Styl mi občas trochu připomínal knihy Matthewa Reillyho. Námět není nijak originální, ani zpracování. Všechno jsme už asi dříve někde četli, ale děj hezky odsejpá, napětí graduje, atmosféra houstne a hnusárny jdou občas až na hranu, co chtít od takové knihy víc? Dávám palec nahoru a jdu se poohlédnout po Krysim requiem.

12.04.2019 5 z 5

Nehoda Nehoda C. L. Taylor

"Nehoda" je standardní thriller, neurazí ani nenadchne. Celý děj se, více či méně, odvíjí k očekávanému konci. Jak se postupně seznamujeme s Jamesem nemůže ale nepřijít na mysl otázka, jak může někdo podlehnout (navíc opakovaně) takovému zjevnému kreténovi. V reálném životě se to asi týká týká převážně žen, ale ani muži nejsou výjimkou.

20.01.2019 4 z 5

Mistrovský tah Mistrovský tah James Patterson

No tak já nevím. Od Jamese Pattersona mám přečteno hafo knih, ale asi jsem z nich nějak vyrost nebo co. V poslední době mě jeho knihy připadají jako spíchnuté horkou jehlou. Vím, že na něho píšou i jiní autoři a mám pocit, že je to dost znát. Ne, že by se třeba "Mistrovský tah" nedal číst, ale když se nad tím zamyslím... SPOILERY
Máme dva střelce, kteří vraždí, nevíme proč, vlastně ani koho, kdo si je najal, za jakým účelem. Nedozvíme se jak se dali Denny a Mitch dohromady, proč fungují zrovna tímto způsobem. Proč Denny zabil Mitchovu matku, jaký mělo smysl aby sám na sebe zavolal policii/FBI a začal jim nesmyslně pálit do auta místo aby prostě zmizel. Co ten vraždící profesor - jaký to mělo kontext? No a nakonec sám Kyle Craig - génius zločinu, cha! Proč zabil tu agentku? A co vlastně měl být ten mistrovský tah? Ta Kyleho závěrečná fušeřina, kdy se nechá zlikvidovat sprejem na vlasy? A to mu to ještě Alex usnadnil. Přestože je on i rodina v ohrožení a platí si drahou ostrahu, pobíhá nahatý po pláži, přičemž bouchačku si samozřejmě nechá doma.
Nemohu si pomoct, ale tato kniha mi přijde poněkud odfláknutá.

31.12.2018 3 z 5

Ďábelská garda Ďábelská garda George Robert Elford

No, tak toto je má první kniha s takovým hodnocením. Nemohu si pomoct, ale jinak tuto slátaninu ocenit nedokážu. Ne, že by se to nedalo přečíst, jde v podstatě o takové chlapecké čtení, někdo má holt Old Shatterhanda a rudé bratry, někdo zase Hanse Wagemullera a jeho chrabré esesáky, ale tu glorifikaci vraždění "podlidí" ať už v Rusku nebo ve Vietnamu prostě nedávám. Možná by nebylo úplně od věci si uvědomit že ti teroristé, jak jsou partyzáni nazýváni (mimochodem Němci používali výraz bandité) byli prostě doma a tyto vždy spravedlivé nájezdníky nikdo nezval. Skutečně, představa esesáků kteří sice vraždí koho potkají, ale vždy spravedlivě, mi přijde naprosto scestná. Upřímně, největším překvapením pro mne bylo, že v dnešní době, kdy se zakazuje každá blbost protože není dostatečně korektní, taková kniha vůbec může vyjít.

27.10.2018 odpad!

Jednoduchý plán Jednoduchý plán Scott Smith

Po přečtení úžasných Ruin jsem byl zvědavý i na další knihu autora. No, nemohu říct, že by mne příběh nezaujal, ale nějak strašně nadšený jsem z něj taky nebyl. Na můj vkus už bylo těch náhod trochu moc a i jednání hlavních protagonistů bylo chvílemi stěží uvěřitelné. Na druhou stranu děj se odvíjí docela svižným tempem a určitě nenudí. Tato variace na téma co s lidmi dokážou udělat prachy a že z rozjetého vlaku se obtížně vystupuje ale nakonec za přečtení stojí.

02.10.2018 4 z 5

Odkaz - Pravdivý příběh bratří Mašínů Odkaz - Pravdivý příběh bratří Mašínů Barbara Masin

"Odkaz..." je velmi podobný knize "Zatím dobrý". V podstatě se jedná o stejný příběh vyprávěný podobnými slovy. "Odkaz ..." je ale více tendenční, což není asi tak překvapivé, když ho napsala dcera jednoho z hlavních protagonistů. Osud bratří Mašínů je skutečně neuvěřitelný, a to bez ohledu na to jestli s nimi sympatizujeme nebo nikoli. Především dramatický útěk Německem do Západního Berlína si nezadá s dobrodružným thrillerem. Upřímně, stále se mi nechce věřit, že se to odehrálo skutečně takto. Nemohl jsem si ale zároveň nepovšimnout značné naivity mladých Mašínů (a jejich přátel), ale, svým způsobem, i jejich otce. Na druhou stranu těžko hodnotit z pohledu dnešní dějinné zkušenosti jak mohli vnímat dobu její tehdejší současníci navíc bez informací, které máme dnes k disposici. Samotná kniha je napsaná dobře, dramaticky, děj má spád, přestože se vlastně jedná o literaturu faktu. Osobně bych dal přednost zpracování látky v knize "Zatím dobrý", které je minimálně více objektivní. Na druhou stranu bych považoval za poněkud zjednodušené označit tuto knihu jako "odpad" jenom proto, že s činy Mašínů nesouhlasím.

24.02.2018 5 z 5

Ruiny Ruiny Scott Smith

Výborné. Před časem jsem viděl film a ten se mi líbil. Když jsem se dostal ke knize, neváhal jsem a pustil se do ní. I se znalostí děje jsem přečetl jedním dechem. Charaktery jednotlivých postav jsou dobře vykreslené a hlavně docela uvěřitelné. Na pozadí, svým způsobem, jednoduchého příběhu je vystavěn gradující boj o přežití skupiny mladých lidí čelících neuvěřitelné situaci. Houstnoucí atmosféra, beznaděj, naděje, zklamání, napětí, tajemno... to jsou ingredience ala Stephen King v nejlepší formě (nemohu nevzpomenout úžasnou Kingovu povídku Prám). Nehledejme nelogičnosti typu proč nikdy nikdo nikoho z dříve zmizelých nehledal apod. Je to jenom kniha a ta je podle mne hodně dobrá.

12.02.2018 5 z 5

Soumrak Soumrak Dmitry Glukhovsky

Na knize je zajímavé akorát to, kolik se toho dá napsat o ničem. V prvních dvou třetinách se neděje nic, kromě toho, že v noci někdo zabouchá na dveře. Závěr je už jen zmatená fantasmagorie o Bohu a konci světa. Jediné co má alespoň trochu děj je popis putování conquistadorů kdesi na Yucatanu.

16.06.2017 1 z 5

Němá dívka Němá dívka Hans Rosenfeldt (p)

Mám z knihy trochu rozporuplné pocity, chvílemi mě moc nebavila, ale jindy to byla docela jízda (hlavně ten závěr). Docela dlouho jsem si myslel, že je vše jasné, ale samozřejmě se ukázalo, že tak úplně není. Na můj vkus zde bylo až příliš mnoho osob a vztahů ve vyšetřovacím týmu ve kterých jsem se občas ztrácel. Možná to bylo tím, že jsem nečetl předchozí díly série. Z mého pohledu se nicméně jedná o nadprůměr v žánru, který určitě stojí za přečtení.

26.04.2017 4 z 5

Poslední rituál Poslední rituál Yrsa Sigurðardóttir

Kniha mě moc nenadchla. Přišlo mi to dost překombinované a takové nijaké. Vlastně se tam nic moc nedělo a příběh se ani nějak nevyvíjel/neposouval. Celé to čarodějnické pozadí působí poněkud násilně. Souhlasím s názorem níže, že možná Yrsa původně zamýšlela napsat něco trochu jiného, kde by tu linku více využila. Že Yrsa mystično umí jsem si ověřil na jejím románu "Pamatuji si vás všechny", který se mi líbil víc.

24.12.2016 3 z 5

Zuřící lev Zuřící lev Roman Bureš

Román jednoduchý, předvídatelný, ale krásný. Nemohu si pomoci, ale mě prostě knížky Romana Bureše strašně baví. Škoda, že jich nenapsal víc. Kdysi jsem hltal příběhy Jarmily Loukotkové o Spartakově povstání a ta atmosféra se mi touto knihou zase připomněla. Doba antického Říma má své nepopiratelné kouzlo, nedivím se, že mu Roman Bureš podlehl. Vždy když stojím před nějakou starověkou památkou nebo na historických místech v Itálii tak se mi podobné příběhy vybaví.
Mimochodem používám slovo "decimovat", ale do přečtení této knihy jsem netušil, že tento výraz má svůj původ v brutální formě trestu vojáků v legiích.

18.10.2016 5 z 5

Pomsta Pomsta Chris Ryan (p)

Dobré. Děj je sice předvídatelný a kousky hlavního hrdiny sotva uvěřitelné, ale frčí to solidním tempem. Příběh je dostatečně napínavý, akční a drsný - zde žádné výhrady nemám. Po přečtení kapitoly jsem většinou nedokázal odolat a hned začal číst další. V rámci žánru řekl bych nadprůměr.

15.06.2016 5 z 5

Za všechny prachy Za všechny prachy Janet Evanovich

Tak nevím. Zas úplně nadšený z toho nejsem. Čekal jsem větší pecku. Děj tam vlastně není žádný, detektivkou bych to snad ani nenazval. Občas je to úsměvné, ale smíchy jsem se zase teda neválel. Docela to ale odsejpá, to musím uznat. Mám pocit, že je to spíš čtení pro ženský, který ulítaj na Bridget Jonesový.

17.03.2016 3 z 5

Mráz Mráz Bernard Minier

Bylo to docela zábavné, i když: Děj je poněkud překombinovaný a zápletka kulhá na obě nohy; komisař je občas takový matla, ale naštěstí není opilec nebo feťák jako ti skandinávci; kde kdo tam trpí nějakou deviací (minimálně homosexualitou); logiku v chování padouchů jsem tedy moc nechápal; ale odsejpalo to a bylo to napínavé; jsem zvědavý jestli se nějak posune/vyvine vztah Servaze a manželky jeho zástupce; další díl (Kruh) si přečtu...

03.03.2016 4 z 5

Ňork Ňork Stephan Wul

Dobrý. Dal jsem na doporučení pobijecemuch a nelituji. Klidně to mohl autor natáhnout, víc se rozvášnit a nachystat na hrdiny další záludnosti. Ke konci už to sice trochu ztratilo náboj, ale i tak - dost zábavné čtení.

05.02.2016 5 z 5

Ranhojič Ranhojič Noah Gordon

Hezká kniha, zajímavá. Poutavý příběh i se člověk něco dozví. Docela překvapivé je dnes číst o tom jak islámské země byly kdysi pokrokovější než křesťanské. Netušil jsem, že v podstatě všechna monoteistická náboženství zakazovala pitvu člověka, na rozdíl od antiky.

24.01.2016 5 z 5

Atlantský gen Atlantský gen A.G. Riddle

Mám rád sci-fi, ale už dlouho jsem nečetl větší slátaninu. Do dalších dílů rozhodně nejdu. Souhlas s rose, jeden a půl hvězdy je až až.

23.01.2016 2 z 5

Posedlost Posedlost James Patterson

Přišlo mi to dost jako nuda. Plytký příběh, žádný nápad, kam se to hrabe na autorovy starší věci. Docela zklamání.

23.01.2016 3 z 5