ujira ujira komentáře u knih

Dusím se ve vlastní šťávě Dusím se ve vlastní šťávě Betty MacDonald

Úžasná kniha zejména pro rodiče dospívajících, což mi uteklo. Nicméně jsem se usmívala nad knihou v době, kdy už jsem babičkou a povzbuzovala se nadčasovostí a nadějností příběhu ,,moderní,, ženy a matky.

11.04.2022 5 z 5

Sladká pomsta Sladká pomsta Jonas Jonasson

Po přečtení Sladké pomsty jsem si autora přidala do oblíbených. Umí psát vtipné, tématicky různorodé a čtivé knížky a i když jsem se u téhle nebavila tolik, jako u Stoletého staříka, pobavila mne také a tak se budu těšit na další lepší, či jiné Jonassonovy knihy, neboť autor má vzácný dar psaním rozesmívat.

08.04.2022 5 z 5

Morová rána Morová rána Betty MacDonald

Moje první kniha humoristicky píšící americké autorky. Obdivuhodná vtipnost s jakou píše o těžkém zdravotním osudu i o naději v morbidním sanatoriu mne překvapila, román není ubíjející, naopak vyznívá povzbudivě.

06.04.2022 5 z 5

Praskliny Praskliny Klára Vlasáková

Trochu zvláštní, zajímavé, ale hůře uchopitelné, české sci-fi. Klára Vlasáková by mohla ještě překvapit.

05.04.2022 3 z 5

Zapadlé dny Zapadlé dny Anna Malchárková

Vyprávění jemné, romanticky moravské, provází nás českým rokem, zvyky a tradicemi, vyprávění o ideální rodině a vesnici. Krásné, milé.

31.03.2022 5 z 5

Ikona Ikona Frederick Forsyth

Netušila jsem, když jsem knihu začínala číst, jakým vizionářským spisovatelem je Frederick Forsyth. Nebo ho jeho znalost Ruska a její minulosti prostě přivedla k tomuto námětu, který se v současné situaci jeví tak děsivě realistický. Rusko se zmítá v chaosu pseudodemokracie , korupci, kriminalitě a najde s ,,vůdce ,,který ví, jak Rusko zachránit. Jen ten závěr působil trochu moc ala ,,americky triller,,.

30.03.2022 4 z 5

Nový tajný deník Hendrika Groena, 85 let Nový tajný deník Hendrika Groena, 85 let Hendrik Groen

Nové, mírně vtipnější, méně depresivní, ale pořád smutné čtení o stáří.
Cením si však toho, jak to přes všechny strasti a nesnadnosti, s vidinou konce, tihle staří lidé nevzdávají a jak jsou vděční za každý nový den.

16.03.2022 4 z 5

Noc plná lží Noc plná lží Dominik Dán

,,Dánovky,, jak jim říkám, se čtou vždy dobře, i když autor trochu námět přepískne a pustí se do politického trilleru ze Slovenska. Ale možná v reálu je to ještě horší. D. D. umí psát a píše rád a to je poznat.

15.03.2022 3 z 5

Tajný deník Hendrika Groena, 83 1/4 roku Tajný deník Hendrika Groena, 83 1/4 roku Hendrik Groen

Milé, tragikomické, opravdové, místy žalostné čtení o staříkovi v domě pro staré, o posledních věcech příjemných a hlavně o těžkostech stáří nepříjemných. Přes všechnu snahu, aby deníkové zápisky Hendrika vyzněly pozitivně, působí kniha depresivně, ale bohužel tak to asi je, stáří je neveselé.

11.03.2022 3 z 5

Přijeď ochutnat Přijeď ochutnat Lenka Procházková

Osobité, hutné, dobře vyprávěné povídky.

08.03.2022 5 z 5

Smolná kniha Smolná kniha Lenka Procházková

Vyzrálejší dílo, s prvky autobiografickými, zajímavá sonda ze života českého disentu.

Beránek Beránek Lenka Procházková

Lehce provokativní, ženské zpracování apokryfního příběhu o Ježíši z Nazareta. Dnes už se za takovou literaturu neupaluje ani nevězní, naštěstí.

Oční kapky Oční kapky Lenka Procházková

Byly doby, kdy jsem považovala Lenku Procházkovou za jednu z nejlepších autorek současné české prózy a četla od ní vše, co se dalo. Dnes už si nemohu vzpomenout o čem tato kniha byla, takže asi průměrná četba bez výrazného přesahu.

Čtvrtá opice Čtvrtá opice Jonathan Dylan Barker

Neuvěřitelně drsné, psychologicky bohaté vykreslení zla, zločince a zároveň nezvyklé vyústění kriminálního příběhu. Ale i přes napínavost příběhu nemohu říci, že bych byla unesena.

03.03.2022 3 z 5

Nad rovinou Nad rovinou Marie Stryjová

Vzpomínkové vyprávění ze života volyňských Čechů ústy mladé školačky a studentky, zachycuje těžké období mezi válkami, za druhé světové války a krátce po ní. Vyprávění smutné o smutném čase.

02.03.2022 5 z 5

Babička Babička Božena Němcová

Dojemné, hluboké, užitečné čtení, které vede k uvědomění si hodnoty moudrosti stáří a důležitosti mezigeneračních vztahů pro vývoj člověka. Měla jsem také takovou krásnou, laskavou babičku a vděčně na ni vzpomínám.

01.03.2022 4 z 5

Matka Noc Matka Noc Kurt Vonnegut Jr.

Absurdně vtipný, absurdně reálný příběh o vině a smyslu pro spravedlnost, o bezcharakternosti a hrdinství v absurdní době. Howard Campbell je zde typickým příkladem netypického amerického hrdiny druhé světové války.

16.02.2022 4 z 5

Rózka je mi rodina Rózka je mi rodina Gerald Durrell

Není špatná Durrellova kniha o dobrodružství mladíka a slonice, ale četla jsem mnohem vtipnější, i krásnější dílka autora, který rozumí zvířatům a lidem a miluje je stejnou láskou.

15.02.2022 3 z 5

Spasitel Spasitel Andy Weir

Vynikající, současné, napínavé, dojemné sci-fi. Především obdivuji technické a jazykové nadání autora.

10.02.2022 5 z 5

Stručné dějiny světa pro mladé čtenáře Stručné dějiny světa pro mladé čtenáře Ernst Hans Gombrich

Gombrich patří mezi špičku mezi popularizátory dějin a umění, ale tahle kniha mne nenadchla.

06.02.2022 3 z 5