Ulala Ulala komentáře u knih

Pod tlakem Pod tlakem Robert Pobi

Opět skvělé, sice první díl na mně udělal větší dojem, ale i tento byl zajímavý a čtivý.

22.02.2022 4 z 5

Na začátku byl rýč Na začátku byl rýč Pavel Chlouba

Abych si v nevlídném a současně větrném únorovém počasí přiblížila jaro, sáhla jsem pro knihu Pavla Chlouby. Pořídila jsem si jí z toho důvodu, že měla zajímavý název a hezké ilustrace. Po jejím přečtení mohu však říct, že obsah je velmi milý, laskavý a je v něm tolik moudra, že se s ním dá přežít i tu nevlídnou zimu. Obdivuji autorovy znalostí, jeho zanícenost pro vše "zelené" ( v uvozovkách proto, že tím nemyslím ekologické smýšlení, ale zahradu, rostliny, květy a jejich podstatu), ale i jemný humor a schopnost laskavě skloubit člověka s rostlinou. S poslední kapitolou nazvanou "Zpráva o stavu společnosti" plně souhlasím. Všem kdo mají rádi své zahrady, anebo cizí zahrady, knihu doporučuji. Doporučuji rovněž facebookové stránky autora, kde se dozvíte další informace a prohlídnete si krásné fotky zeleně z celého světa.

20.02.2022 5 z 5

Ztracený řád Ztracený řád Steve Berry

Spojení fikce a reality je fascinující. Možná autor "chrlí" své knihy jednu za druhou, ale musím uznat, že spojit fakta z historie s vymýšleným příběhem dá určitě docela zabrat, mně však vždy potěší. Skláním pomyslný klobouk před autorem - kniha je čtivá, napínavá, sice možná v některých případech přehnaná (to ale k tomuto typu literatury asi patří) a opět jsem se dozvěděla něco málo z historie tentokrát Spojených států.

19.02.2022 4 z 5

Statečná srdce Statečná srdce Ariana Franklin (p)

Poutavě napsaný příběh. Vyprávění opata citlivě spojovalo celý děj a k tomu kousek historie - to vše dodává knize na "přitažlivosti". Tomu kdo má rád historické příběhy, vřele doporučuji.

15.02.2022 5 z 5

Němý křik Němý křik Angela Marsons

Moje první slova po přečtení byla: dobrá budu pokračovat v příbězích Kim Stoneové. I když s touto zápletkou jsem se setkala již několikrát, ale tato byla zpracovaná zajímavě, čtivě a "přitažlivě". Myslím, že autorka si mých pět hvězdiček zasloužila.

14.02.2022 5 z 5

Než udeří stín Než udeří stín J. D. Robb (p)

Krvavé, napínavé, trochu více irských kořenů a to tomu přidalo na přitažlivosti. Opět skvělé a vážně bych také přivítala nový díl.

12.02.2022 5 z 5

Nevěrné ženy pijí sauvignon Nevěrné ženy pijí sauvignon Věra Fojtová

Neodolala jsem další knize paní Fojtové. Opět jsem se ponořila do vinařské poezie s nádechem vraždy. Škoda, že autorka nepokračovala v této sérií. Možná, že se to ještě změní.

11.02.2022 4 z 5

Tramín s příchutí krve Tramín s příchutí krve Věra Fojtová

Čtivé, nenáročné, docela pohodové (až na tu vraždu). Potřebovala jsem oddech po tématech jako jsou únosy dětí, migrační problémy a tak podobně. Udělala jsem dobře, kniha mi byla blízká také tématikou odchodu na odpočinek hlavního hrdiny - za to dávám jednu hvězdičku, druhou za krásný popis naši vinařské krajiny, třetí za to, že fandím českým autorům detektivek a paní Fojtové, která ukázala naši rodnou hroudu bez přehánění. A čtvrtou navíc za ten poklid a lehký humor, která z knihy číší.

10.02.2022 4 z 5

Zmizelí Zmizelí Sibel Hodge

Na začátku mi kniha připadala trochu jako nepodařená "limonadová" detektivka. Trochu naivní, trochu zmatená, trochu přepísknutá v některých akcích. Než došlo na čokoládu. I když vymýšlený, přece jen je to dokument o možných a v některých případech i skutečných praktikách, které velké korporace používají pro navýšení zisku. Je dobře, že se takové příběhy zveřejňují i jinou formou, než dokumentární, protože se tak dostanou do povědomí širšího okruhu čtenářů. Abych řekla pravdu, docela mně přešla chuť na čokoládu.

08.02.2022 4 z 5

Stále vládne mráz Stále vládne mráz Rolf Börjlind

Problematika migrantů je aktuálním tématem mnoha knih, ale autoři ji pojali ve formě detektivky, která mně i jiné zaujala. Jako obvykle na začátku jsem si musela dát dohromady, kdo je kdo a zavzpomínat na osudy hlavních postav, posléze však děj nabral rychlost a já jsem se pouze chtěla dozvědět, jak to autoři míní ukončit. Určitě si nenechám ujít další pokračování.

08.02.2022 4 z 5

Dívka pod hladinou Dívka pod hladinou Andrew Mayne

Přečteno jedním dechem. Sloan a George Solar vypadají na správnou dvojku. Knize sice dávám čtyři hvězdičky, ale musím uznat, že příběh byl zajímavý, neotřelý. Odehrává se v podmořském světě a s tím se zase tak často nesetkáváme. Kromě toho se mi líbil styl vyprávění hlavní hrdinkou, její vzpomínky, které zapadají do sledu události. Určitě si přečtu další díl, který letos doufám vyjde.

04.02.2022 4 z 5

Skleněné domy Skleněné domy Louise Penny

Tiše jsem vydechla, obrátila poslední stranu a uvědomila si hlubokou pravdu, kterou autorka uvádí ve své poznámce: „Když dáme přednost toleranci před nenávistí, dobrotě před krutostí, laskavosti před šikanováním. Když se rozhodneme nebýt cyničtí a mít naději. Pak žijeme v Three Pines". Knihu jsem měla v knihovně od jejího vydání. Odkládala jsem její čtení na vhodnou dobu a ta nastala předevčírem. Neudělala jsem chybu, knihu jsem si v klidu mohla vychutnat a stálo to za to. Poklidné městečko se sice dostalo do centra dění, ale je tady vždy něco, co mně uchvátí. Mistrně provázané situace v jednotlivých dobách příběhu, skvělý popis prožitků osob, pravdy a fikce. Doufám, že své umění psát autorka bude rozvíjet dál.

02.02.2022 5 z 5

Debutantka Debutantka Jan Gardner

Svižné a vtipné. Kromě toho moje oblíbená prvorepubliková atmosféra s řadou jmen, které známe z vyprávění. Vše to se spojilo v detektivku, která se dá číst. Jsem ráda, že autor pokračuje v této sérií a že se dočkáme dalšího šetření detektivních záhad slečnou Vavřincovou a komorníkem jejího otce.

30.01.2022 4 z 5

Maltézská výměna Maltézská výměna Steve Berry

Hodně historie a to mně baví. Jako obvykle se autor opírá o skutečné problémy současné civilizace. Občas se mi zdály trochu "přepísknuté" honičky, ale zapadalo to do děje. I dle poznámky autora věci vymyšlené mi připadají skutečné. Popis vztahů uvnitř církve opět potvrdil můj názor na ní. Jde prostě o politiku = moc a peníze.

29.01.2022 4 z 5

Vražda ve Vídni Vražda ve Vídni Beate Maxian

Docela dobrá oddechovka, tentokrát z novinářského prostředí. Trochu málo klasické Vídně, ale nemám nic proti.

25.01.2022 4 z 5

Drak spí Drak spí Michaela Klevisová

Tento příběh mi přišel lepší než minulý, který jsem četla. Docela autorce fandím, odehrává se to v místech, které člověk skoro zná, příběh je docela napínavý, určitě si nenechám ujít další pokračování.

25.01.2022 4 z 5

Tiše a přesně Tiše a přesně J. D. Robb (p)

Oproti mému poslednímu zveřejněnému názoru na "Dallasovou" se nic nezměnilo. Není to sice výkvět klasické detektivky, ale je to dobře napsaná série. Že je podobnost v některých momentech jednotlivých dílů to nepopírám. Ale ta podobnost se vyskytuje u všech sérií všech autzorů. Přečetla jsem tři Dallasové za sebou a mohu jen potvrdit, že autorka umí udržet napětí až do konce. Když člověk potřebuje například detox od práce, je to sice krvavé, ale hodně dobré čtení a když při tom dobro zvítězí nad zlem, tak proč ne.

20.01.2022 4 z 5

Schůzka s ďáblem Schůzka s ďáblem J. D. Robb (p)

Jsou zajímavé názory různých čtenářů. Mně další díl připadá docela fajn. Až mně překvapuje, že se u každého dílu nemohu od čtení odtrhnou. Autorka umí vygradovat situaci a možná jsou si příběhy v něčem podobné, mně jsou schopny vždy zaujmout. Kromě toho i když se akce odehrává v budoucnosti, není odtržená od reality. Zkusím navázat dalším dílem Dallasové a možná změním názor.

12.01.2022 5 z 5

Sněžný měsíc Sněžný měsíc Michaela Klevisová

Jako bych četla dvě knihy. První půlka - román o životě v Beskydech, druhá půlka - detektivka. Nemám nic proti i když mi to připadá zvláštní. Zápletka dobrá, vyústění zajímavé, ale v tom románu se mi trochu pletla jména, postavy a dlouho mi trvalo, než jsem se zorientovala kdo, s kým a kde. V detektivce to už bylo lepší. Autorka však nezklamala a už mám nachystaný další díl k čtení.

12.01.2022 4 z 5

Hra s ohněm Hra s ohněm Dana Stabenow

Trochu odlišné, možná netradiční, ale na druhé straně jsme se o Kate dozvěděli více než obvykle. Plně souhlasím s Trudošem, přesto dávám hvězdiček pět. Za vystihující popis blbosti fanatismu, za poukázání na problémy, které se vyskytují ve všech končinách světa a napříč generacemi, za vystižnou charakteristiku povah lidí a samozřejmě i za popis krásné přírody a ještě musím dodat - za přístup k tradicím národa, ke kterému patříme.

28.12.2021 5 z 5