valda valda komentáře u knih

Babiš - Příběh oligarchy Babiš - Příběh oligarchy Tomáš Pergler

Tohle je asi první kniha o Babišovi. Bohužel mi přišla taková trochu zbytečná. Chápu autora, že se mu nelíbí, že Babiš je bývalý příslušník STB, má jednu z největších firem v ČR a přitom je ministr financí. Tady mi to ale opravdu trochu přišlo, že tohle prostě nedokázal přenést přes tužku, tak prostě v knize vytvořil mnoho různých složitých konstrukcí, za co všechno Babiš alias Bureš může, s kým vším se potkal apod. Myslím, že tohle by se dalo napsat o jakémkoliv vlivném podnikateli.
Další problém je v tom, že Babiš je tak trochu pan Nikdo. Protože do nedávna nebyl politik ani nijak mediálně známá postava, tak se o něm v zásadě moc neví. Ani on sám o sobě moc informací nešíří. S autorem knihy nespolupracoval, což chápu. Takže se toho vlastně ani moc nedozvíte. Navíc mi kniha nepřišla ani v žádném směru zábavná, nebo přinášející zajímavé skutečnosti.

16.01.2016 1 z 5

Nepostradatelný rádce včelaře Nepostradatelný rádce včelaře James E. Tew

Kniha obsahuje 100 případů ve včelaření a jak je řešit. Od chování včel, těžby včelích produktů, léčení nemocí po třeba vyrábění svíček ze včelího vosku. Rady jsou vždy velice stručné (cca na jednu stránku), ale celkem přehledné a pochopitelné. Zároveň je každá rada doplněna pěkným obrázkem. Protože je autor Američan, tak kniha obsahuje taky některé části, specifické spíš pro USA než pro ČR, ale překladatelé se snažili, aby se nezapomnělo i na Česko.
Myslím, že tohle je kniha pro začátečníky, kteří by si jí mohli doplnit knihovnu, ve které už mají nějaký podrobnější popis, jak chovat včely. Zkušenější včelař už v ní nenajde moc nového.

09.01.2016 3 z 5

Nástavkové včelaření Nástavkové včelaření František Kamler

Jednoduchá kniha věnující se nástavkovému včelaření. Má formu takové diplomové práce. Na začátku se věnuje historii, potom stručným základům včelaření a nástavkovým specifikům. V obsáhlé příloze jsou potom tabulky, obrázky, schémata apod.
Sazba je jednoduchá, vypadá to, že se jedná o přetisk textu napsaného na psacím stroji.
Myslím, že kniha je napsaná celkem přehledně, ale trochu si myslím, že šlo spíš o to, že referent Kubrt z oddělení včelařství měl za úkol ve třetí pětiletce zvýšit o 4,5% zastoupení pokrokových nástavkových úlů mezi včelaři, aby ti už konečně zahodili ty svoje staré budečáky, což se mu zpracováním této knihy v tehdejším téměř informačním vakuu na toto téma, asi povedlo. Ale v dnešní době exituje v tomhle tématu mnoho lépe nebo podrobněji napsaných knih, nebo je aspoň snadnější sehnat ty staré publikace, takže už asi nemá smysl tuhle knihu číst a lepší je podívat se někam jinam.

02.01.2016 2 z 5

Apple: cesta k mobilům Apple: cesta k mobilům Patrick Zandl

Asi jedna z těch lepších knih o Applu. Na obálce je fotka Jobse, která samozřejmě prodává, ale rozhodně se nejedná o nějakou další Jobsovu Bibli. Autor se zaměřuje hlavně na historii mobilních zařízení od Applu, tzn. iPod, iPhone a iPad. Pokud se celkem stručnou cestou chcete dozvědět historii těchto zásadních zařízení, tak doporučuju. I když bych neřekl, že kniha obsahuje něco, kvůli čemu byste jí měli číst, pokud jste již něco na tohle téma četli. Nebývá to často, aby mi u nějaké knihy chybělo vysvětlení zkratek, ale souhlasím s martin3683, že tahle těch zkratek obsahuje opravdu hodně. Přestože rozhodně nejsem IT laik, tak jsem se v některých zkratkách trochu ztrácel.

15.11.2015 3 z 5

Sám a sám Sám a sám Richard Evelyn Byrd

Richard E. Byrd je jeden z těch nejvýznamějších polárníků. V roce 1934 se rozhodl ze své základny Malá Amerika na Antarktidě vydat dále na jih, až na 80 stupeň jižní šířky, kde vybudoval Předsunutou základnu. Původně tam chtěl zůstat společně se dvěma dalšími polárníky, ale pro ekonomickou náročnost přesunu zásob takhle daleko na jih, nakonec zůstal na základně sám. Cílem bylo strávit zde polární noc a zaznamenávat meteorologické údaje. Nedokonalé spalování v kamnech však způsobilo, že se z pobyto stal boj o přežití. Byrd byl taky jeden z prvních, kteří na Antarktidě použili pro přesuny terénních traktorů.
Jedná se o velmi čtivě napsanou, hodně osobní knihu. Myslím, že by se podle ní mohla napsat zajímavá divadelní hra pro jednoho herce o boji sám se sebou atd.
Trochu nerozumím zamrzlé lodi na obálce, jestli se jednalo o komunistickou PR, přecejenom plavby kolem Antarktidy zní zajímavěji, než příběh o tom, jak někdo sedí někde na základně. Nebo jestli se jenom jednalo o chybu nakladatele, který knihu prostě nečetl, tak tam šoupl něco na téma Antarktidy.

26.09.2015 5 z 5

Firmy, které změnily svět Firmy, které změnily svět Jonathan Mantle

Příjemná oddychovka, ve které si autor vybral 50 firem, které podle autorova názoru nejvíce ovlivnili ať už nějakým nápadem nebo svým vlivem historii. Protože 50 už je docela dost vysoké číslo, tak samozřejmě nebyl moc prostor pro dlouhé úvahy a vysvětlování. Přecejenom ale oceňuji to, že si autor vybral ke každé firmě ty zajímavější pasáže a neskončil pouhým kopírováním Wikipedie. Samozřejmě zde naleznete IBM, Apple, Microsoft, Boeing, Coca-Colu apod. Ale i mnoho firem, o jejichž existenci jsem dosud neslyšel. Takže pokud si chcete trochu rozšířit přehled o tom, jak to bylo s největšími hráči na trhu, tak doporučuju.

25.09.2015 3 z 5

Mraky nad Barrandovem Mraky nad Barrandovem Stanislav Motl

Stanislav Motl je jeden z těch moderátorů Na vlastní oči, který podobně jako Radek s Pepou, dramatickým hlasem uváděl reportáže, v jeho případě hlavně o tajemných chodbách nebo 2. světové válce.
V této knize se zaměřil na propojení událostí kolem nacistického Německa s Barrandovskými studii, o které Němci už před válkou měli velký zájem. Herci byli ve válce samozřejmě jedni z prvních na ráně a tak, kdo neutekl, nebo nešel do továrny, tak si musel více či méně "potykat" s Goebbelsem. Což samozřejmě vygenerovalo spoustu tragických nebo kuriózních událostí, týkajících se známých herců jako je Adina Mandlová, Nataša Gollová, Jan Sviták, Lída Baarová, Vlasta Burian a mnoho dalších. Pokud si v tomhle chcete udělat trochu přehled, tak knihu doporučuju. Navíc hailující Karel Höger, vám taky může trochu poupravit pohled na 2. světovou válku.

25.09.2015 3 z 5

Kokain - Životopis Kokain - Životopis Natalie Naish

Myslím, že pokud se chcete dozvědět něco o historii nebo přítomnosti téhle drogy tak tohle je ideální knížka. Střídají se v ní dvě linky. V jedné autorka popisuje známé osobnosti, se kterými kokain nějakým způsobem souvisí. Ve druhé se potom věnuje historii, od časů, kdy se z kokainu vyráběly různé povzbuzující nápoje, které potom začaly být natolik oblíbené, že je musela vláda zakázat. Přes různé další populární výrobky z kokainu, jako je speed, nebo crack. Samozřejmě se kniha věnuje i mafii kolem drog fungující od prvního zákazu, až po aktuální situaci kolem téhle populární drogy pro bohaté.

25.08.2015 4 z 5

Automobilové války Automobilové války Jonathan Mantle

Kniha se zabývá různými Hrami o trůny mezi automobilovými giganty. Jedná se o takovou stručnou historii vývoje automobilových značek od 50. let do počátku 90. Jak do všeho zasahovala politika, různé krize, války apod. Doporučil bych ji všem kteří hledají úvod do automobilového průmyslu tohoto období. Dozvíte se co všechno ovlivnila 2. světová válka, jak vznikaly automobilové značky ve východním bloku, v Japonsku, Korei, Číně, Švédsku, USA, Británii apod. Celkem dost se autor věnuje i Škodovce a Tatře. V pozdějších kapitolách, už ale bohužel trochu ubylo zábavnosti. Taky bych řekl, že je v knize pár chyb.

04.06.2015 3 z 5

Tanec s draky Tanec s draky George R. R. Martin

Zatím poslední díl Písně ledu a ohně. Z pěti dílů zatím nejrozsáhlejší. Hlavní důvod je obrovské množství rozehraných partií, které v Martinově sáze zatím probíhají. Jak dopadne řádění Daenerys s jejími draky na východě. Podaří se najít ji trpaslíkovi Tyrionovi, dornskému princi, železnému kapitánovi, nebo snad tajemnému mladíkovi s modrými vlasy. Jak dopadne střet Jona Sněha a jeho černých s Divokými, Stannisem a Melisandrou? Co se stane s Rickonem, Branem, Meerou, Jojenem a Hodorem? Co Theon, Asha a ostatní železní. Jak se dál bude vyvíjet příběh dcer Eddarda Starka Aryi a Sansy? Jak vším zamíchají krutí Boltonové. Co Kamenosrdce, Cersei, podivný experiment mistra Qyburna, co Malíček, žije ještě Varys a Sandor Clegan? Jak skončí Jame Lannister a Brienne?
Jak je vidět, tak dějových linek je opravdu hodně a sám už se v nich trochu ztrácím. Autor ve většině pasáží v posledních dvou dílech trochu zvolnil. Stejně se ale hodně těším na další díl, ať už bude finální nebo ne :-)

04.06.2015 5 z 5

Zapomeň na brzdy Zapomeň na brzdy Jeremy Clarkson

Pokračování předchozího http://www.databazeknih.cz/knihy/na-plny-plyn-89783. V podstatě platí, to co jsem psal o předchozím dílu. Tentokrát jsou články z roku 2008 až 2009. Každý článek je o nějakém jiném autě, to ale ještě neznamená, že v něm bude Jeremy o tom autě psát. Každopádně mi trochu chybí přiložená série fotografií ke každému autu, o kterém Jeremy píše. Jinak autorův macho puberťácký styl, je pořád hodně zábavný a jako oddychovka je tohle naprosto dokonalé. Jeremy nepopisuje z čeho se auto skládá, jak správně nastavovat různé přepínače v jeho počítači, jak se změnil motor, takže má o 0,1% nižší spotřebu a podobně. Píše prostě o tom, jaký měl pocit, když auto řídil. A protože tenhle blázen řídil už opravdu skoro všechno, co má 4 kola, tak si jeho trochu ujetý názor na některé auto rád přečtu.

04.06.2015 4 z 5

První populární škodovka - 80 let dálkových jízd Škody Popular světem První populární škodovka - 80 let dálkových jízd Škody Popular světem Zdeněk Vacek

Autor má rád veterány a Karla Čapka. V roce 2011 tyhle témata skloubil v knize Za volantem s Karlem Čapkem. Tentokrát si zvolil hlavní téma Škodu Popular. Kniha je rozdělená do tří částí. V první autor popisuje technickou specifikaci a historii Popularu. Ve druhé významné cesty, které ve 30. letech podnikali lovci kilometrů. Pro někoho může být překvapivé, kolik výprav se před válkou podnikalo, a jak daleko se lidé s tímto jednoduchým vozem dostali. V obou částech se ale jedná o dost zkrácený pohled. Poslední část je potom věnována autorově cestě s manželkou Albionem ve stopách Karla Čapka.

02.04.2015 2 z 5

Hostina pro vrány Hostina pro vrány George R. R. Martin

Hra o trůny bylo takové pozvolné rozestavění figurek na hracím poli. Ve Střetu králů se všechno trochu vyostřilo, aby v Bouři mečů krvavé šílenství mohlo propuknout naplno. Po tom, co to tedy v předchozím díle schytalo celkem dost významných postav, zbyla jenom Hostina pro vrány. V tomhle díle, a hlavně v jeho první půlce se opravdu najednou vše trochu zastaví a zklidní, jak to po zuřivých bitvách bývá. Postupně se ale začínají objevovat nové výzvy pro postavy, které předchozí Bouři přežily. Kdo stane na místo Železného muže Balona Greyjoye, a jaké budou jeho plány? Co čeká vzdělaného tlustého zbabělce Sama Zabijáka? Jak si šílená vypočítavá Cersei povede v Králově přístavišti? Jak jí v tom pomůže její milenec dvojče Jaime, když teď už ztratil schopnost bojovat s mečem? Jaké jsou Malíčkovi plány s Lady Sansou? Dokáže bojovnice Brienne Sansu najít, jak slíbila? A kde zmizela Arya?
Tohle všechno se v Hostině dovíte.
Co Jon Sníh, dračí královna Daenerys Targaryen, trpaslík Tyrion, Rickon a Bran?
Tak o těhle se nedovíte nic.
Martin se nejspší tak hrozně rozepsal o svých postavách, že na konci zjistil, že kniha by měla nejmíň 1500 stran, což už by si asi nikdo do tramvaje nepřibalil, takže do Hostiny vybral jenom některé postavy a zbytek postav přidal do první poloviny následujícího dílu Tanec draků.
Jak jsem psal, tenhle díl je ze začátku trochu pomalejší, a neděje se v něm toho tolik jako v předchozím, ale pořád obsahuje spoustu nádherných pasáží.

28.02.2015 5 z 5

Osudy zlatých pokladů Osudy zlatých pokladů Milan Vároš

Tohle je další příklad dobře udělané populárně naučné knížky z historie. Na můj vkus je těch příběhů až trochu moc. Celkově to má potom kulometné tempo. Taky rozhodně nejde o nějakou učebnici, nebo souborný přehled. Autor prostě zvolil několik oblastí, které mu přišli zajímavé. Kromě jiného se jedná o poklady starých Inků v Jižní Americe, búrské války v Africe, nebo zlaté cihly z 2. světové války. Líbilo se mi, že autor má celkem přehled o historii, takže dokáže stručně popsat historické souvislosti, spojené s poklady, o kterých vypráví. Kniha taky obsahuje spoustu ilustrací. Pokud hledáte odpočinkovou četbu, tak doporučuji.

18.10.2014 4 z 5

Střet králů Střet králů George R. R. Martin

Zemře král Robert Baratheon, následně i jeho pobočník Eddard Stark. Na trůn dosedne Joffrey Baratheon, mladý sadistický spratek. Syn intrikářské královny Cersei, která jej měla se svým bratrem Jaimem Lannisterem. Každý má nyní nějaký důvod dosednout na trůn.
Mladý Robb Stark vytáhne se svým vojskem pomstít vraždu svého otce. Právoplatný dědic podivínský nemluvný Stannis Baratheon k dobití trůnu využívá zvláštní černou magii. Jeho bratr mladý lord Renly vytáhne k dobytí trůnu s obrovskou armádou. Samozřejmě nechybí Tyrion, který se snaží přežít v Králově přístavišti mezi vypočítavým dvorem složeným z dobře informovaného eunucha Varyse, tajemného Malíčka a Tyrionovy sestry Cersei. Daleko na východě cestuje se svými draky Daenerys Targaryen, poslední přeživší z rodu, který nechal král Robert povraždit, aby sám mohl dosednout na trůn. Na severu se ale pomalu šíří další nebezpečí v podobě divokého prince Železných ostrovů, Theona Greyjoye.
Mimo tyto události putují členové Noční hlídky s Jonem Sněhem, Eddardovým bastardem, na sever od Zdi, aby prozkoumali, co chystá vládce Divokých Mance Nájezdník, a co s tím mají společného Jiní.
V prvním díle jsem psal, že Martin jede na půl plynu. Teď už musím říct, že se opravdu rozjel skoro na maximální rychlost, a druhý díl mě tak bavil o dost víc. Děj dalšího tisíce stránek se sice odehrává v kratším časovém období, ale různých dějových linek je opravdu hodně, a musím říct, že mě teď baví snad všechny postavy, protože i ty co se v prvním díle jevily trochu ploše, procházejí vývojem. Jinak v tomhle díle jestli jsem to pochopil dobře, to schytají jenom dvě významnější postavy, z nichž obě nebyly moc zajímavé, takže zatím vzhledem k tomu, co se o Martinovi říká, celkem pohoda. Tak uvidíme v dalším díle. :-)

23.09.2014 5 z 5

Tajemný svět včel II - Záhadné včely Tajemný svět včel II - Záhadné včely Václav Švamberk

Název je trochu zavádějící, nejedná se o pokračování Tajemného světa včel, ale pouze o aktualizované vydání. Rozdíly v kapitolách jsou minimální, liší se pouze doplněné fotografie.

01.07.2014 3 z 5

Tajemný svět včel Tajemný svět včel Václav Švamberk

Útlá knížka, která popisuje různé zajímavosti, nějakým způsobem blízké včelám, ze všech možných úhlů pohledu. Líbilo se mi, že autor nezacházel do zbytečných podrobností, i když by se do knížky hodilo přidat pár názorných schémat a ilustrací. Ze začátku jsem byl knížkou celkem nadšený, protože v ní bylo spoustu informací, o kterých si rád přečte i zkušený včelař. Kniha rozhodně není příručka pro chování včel, nebo snad vědecká studie, ale typická populárně naučná literatura.
V druhé části se ale kniha zabývá recepty a včelařským rokem, což jsou podle mě témata, která by se hodila do úplně jiné samostatné knihy, a v rozsahu, který je v této knížce jsou prakticky nepoužitelné. Měl jsem z nich spíš pocit, že jsou tam jenom, aby v knize bylo více stran.

01.07.2014 3 z 5

Hory shora 2 Hory shora 2 Radek Jaroš

V prvním díle Radek Jaroš popisuje výstupy na prvních 6 osmitisícovek, bez kyslíku a šerpů. V tomhle díle přidává dalších 7. Nyní mu zbývá do sbírky poslední K2, o kterou se pokusil už pětkrát. Oproti prvnímu dílu, je vidět velký posun. Zkušeného spoluautora vyměnil za svojí dceru, a myslím, že knize to dost prospělo. Děj už není tak suše popisný a obsahuje i zábavnější části. Taky hodně oceňuju velký pokrok v sazbě, celková grafika mi přijde o dost povedenější. Taky výběr fotek je o mnohem lepší. Drsná je kapitola o tom jak velký byznys je dneska Everest, ale nabídka poptávka hold funguje všude. Tak snad to Radkovi tento rok vyjde, i když má určitě i spoustu odpůrců, kteří ho za sbírání osmitisícovek pro himalájskou korunu, asi nemají moc rádi.

28.04.2014 4 z 5

Hory shora Hory shora Arnošt Tabášek

Radek Jaroš je obrovský fenomén českého himalájského lezení. Můžeme o tom diskutovat, můžeme o tom vést spory a můžeme s tím nesouhlasit, ale to je tak všechno, co proti tomu můžeme dělat. V lezení na osmitisícovky zdaleka překonal všechny ostatní české lezce a momentálně mu do Himalájské koruny zbývá poslední výstup, na K2. Klobouk dolů nad takovým výkonem, nezabít se, přestože je k tomu v Himalajích nespočet příležitostí. Vylézt bez kyslíku, většinou lehkým alpským stylem, na 13 osmitisícovek, a vůbec zorganizovat, takovou spoustu výstupů, když náklady na každý pokus se počítají na miliony korun, to zasluhuje obdiv.
V téhle knížce Radek Jaroš popsal, jak se mu podařilo vylézt na prvních 6 osmitisícovek. Zároveň kniha obsahuje i tři neúspěšné pokusy o K2.
Na mě vyprávění ale působilo dost suše a nezajímavě, prostě autoři jenom popisují, jak je to hrozně náročné lézt do toho kopce. Jen občas je nějaká zajímavá pasáž. Myslím, že volba zkušeného spoluautora Arnošta Tabáška, nebyla moc dobrá.
Jak píše lukas454, s těmi sponzory to autoři taky trochu přehánějí, opravdu mě nezajímá, jakou tyčinku si Radek přibalil do batohu. I když chápu, že nebýt sponzorů, tak by žádná expedice nebyla.
Každopádně Radkovi přeju, ať se mu tento rok K2 podaří, a bude se moct zapsat mezi těch 14 lezců, kteří zdolali 14 osmitisícovek bez kyslíku v čele s legendárním Reinholdem Messnerem.

05.04.2014 3 z 5

Jizerské hory Jizerské hory Miloslav Nevrlý

Kniha fotografií, většinou černobílých, z Jizerských hor. Obsahuje pěkné úvodní povídání od Miloslava Nevrlého. Jinak je plná spousty krásných fotografií od různých autorů, většinou s přírodní tématikou. K fotografiím jsou jen velmi stručné popisky. Je zajímavé podívat se, kolik se toho za těch 40 let změnilo. Jinak je taky překvapující, že vzhledem k době vzniku neobsahuje kniha prakticky žádnou zmínku o SSSR apod.

02.03.2014 4 z 5