vitek.sk vitek.sk komentáře u knih

Fyzika nemožného Fyzika nemožného Michio Kaku

Zásadní kniha pro všechny, kteří chtějí vědět nakolik jsou nápady ze sci-fi reálné a realizovatelné a případně v jakém časovém horizontu. Kaku rozděluje sci-fi vynálezy do nemožností tří řádů, první jsou ty technologie, které budou uskutečněny do sto let, druhé ve vzdálenější budoucnosti a třetí porušují známé fyzikální zákony a tedy nebudou možné pravděpodobně nikdy. Autor upozorňuje na těžkosti při realizaci těchto technologií, avšak zároveň je mírně optimistický a poukazuje na velké možnosti s nimi spojené. Pravděpodobně s autorem v mnoha věcech nebudete souhlasit, ale to už tak u podobných knih bývá. Já dávám 5 hvězd.

Cykly času Cykly času Roger Penrose

Autor přináší nekonvenční pohled na současnou kosmologii se svou novou teorií cyklického vesmíru. Popisuje i svou motivaci, když si uvědomil jak smutné je, že podle současných znalostí se vesmír bude rozpínat navěky věků a bude pořád řídnout a temnět. V depresi z tohoto uvědomění pak našel přijatelnější řešení osudu vesmíru. Jeho teorie je jistě zajímavá, ale zatím nepříliš dobře prokázaná. Kniha byla z fyzikálního pohledu velmi zajímavá, četla se také ovšem poměrně těžce. Na 5 hvězd to není, dávám proto 4.

10.09.2014 4 z 5

Elegantní vesmír Elegantní vesmír Brian Greene

Asi nejlepší kniha na téma superstrunové teorie. Na úvod se dozvíte něco málo o teorii relativity a kvantové mechanice, poté ovšem přichází těžší pasáže, kdy už se pohroužíte zcela do nové teorie strun, která by mohla právě teorii relativity a kvantovou teorii sjednotit. Nemohu tedy knihu doporučit laikům, neboť ve finálních kapitolách už je pokročilá fyzika. I já jsem musel některé pasáže číst vícekrát, abych aspoň trochu pochopil oč jde.
Ovšem teorie strun je na světě už 35 let a v podstatě zatím ničeho významného nedosáhla, je v tuto chvíli naprosto nedokazatelná a zdá se, že může jít o slepou uličku. Vlastně by se měla nazývat hypotézou a ne teorií, důkazy chybí, připomíná spíše víru. Jak by řekl Wolfgang Pauli: "Dokonce to není ani špatně!" Hypotéza je to bezesporu krásná a zajímavá, ale bohužel v tuto chvíli taková pohádka. Proto, i když je kniha z fyzikálního hlediska skvělá dávám jen 80%.

10.09.2014 4 z 5

Harry Potter a Fénixův řád Harry Potter a Fénixův řád J. K. Rowling (p)

Nejlépe to co si o této knize myslím vystihli v Divadle Sklep: "Ta kniha je především dlouhá a to tak dlouhá, že i kdyby byla snad o polovinu kratší, tak by byla furt moc dlouhá."
Kromě toho mne v tomto díle Harry neuvěřitelně štve, chová se s odpuštěním jako id..t. Štve ho všechno kolem, to, že Ron dostal odznak, který on ne, řve na kamarády a egoisticky vytahuje svoje zásluhy, které by bez kamarádů ale nikdy nedosáhl. Jak se už pořádně ukazuje ve finále kniha na ministerstvu, kde Harry také ukazuje svou naivitu a hloupost. Film byl však na to jaká hloupost je kniha poměrně kvalitní, asi proto, že děj hodně zkrátili.

09.09.2014 2 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Přestože Rowlingovou považuji za patrně nejpřeceňovanější spisovatelku dneška, v dětství jsem si přečetl celou sérii HP, dnes už bych to neudělal, ale aspoň jsem si uvědomil pochybné kvality jejích knih. První jsem četl někdy v deseti. Dnes mi příběh přijde neuvěřitelně naivní a prvoplánově komerčně napsaný. Hlavní hrdinové se tu chovají pochopitelně dětsky naivně, ovšem já nikdy neměl rád jednoznačně kladné hrdiny. A taky se tu poprvé ukazuje, že Harry je v podstatě takový slaboch, který by si bez kamarádů nikdy neporadil.

09.09.2014 2 z 5

Silmarillion Silmarillion J. R. R. Tolkien

Toto stěžejní Tolkienovo dílo se samozřejmě hodí jen pro skalní fanoušky. Kniha je na čtení poměrně náročná. Ale přesto se vyplatí, pokud máte Tolkienovo dílo rádi, si ji přečíst. Získáte mnoho doplňujících informací, ztratíte mnoho naivních představ, zejména o elfech a dozvíte se více z historie Ardy, rozvedeny jsou věci, které se v Pánovi prstenů objevují pouze v náznacích. Nejvíce mne zaujaly příběhy Berena a Luthien, Túrina, Tuora a také mé nejoblíběnější postavy celého Tolkienova díla Feanora, který je takový ten správný padouch :-) Jo a u Fingolfinova pádu vždy brečím :-)

09.09.2014 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Tato kniha mne hodně zasáhla. Z přesnosti s jakou Orwell popisuje praktiky totalitních států mne dodnes mrazí. Další z mých hodně oblíbených knih, ke kterým se stále vracím.

08.09.2014 5 z 5

Quo vadis Quo vadis Henryk Sienkiewicz

Na tuto knihu mám dost rozporuplný názor. Jsem ateista, tudíž to věčné vychvalování víry (samozřejmé té jediné správné) a propagace náboženských myšlenek nepůsobí nějak dobře. Také ani to, že se tam bere křesťanství jako pravda a propaguje myšlenka, že ti kdo nevěří a neuvěří budou zatraceni i kdyby byli jinak dobří lidé a naopak ti, kteří se celý život chovali špatně, ale v okamžiku smrti uvěří budou spaseni. I když mně by nevadilo být v pekle (pokud existuje), aspoň budu svobodný člověk v dobré společnosti :-) Samozřejmě také není pravda, že Nero byl tak jednoznačně špatný, jak je v knize podáváno. Křesťané se v té době nechovali v Římské říši zrovna dobře (bodeť by ano, když ostatní nesouhlasili s jejich "pravdou") a tak je Nero stíhat musel, no a oni potom po staletích na něj hodili všechny možné i nemožné zločiny...
Přesto však, hlavně díky postavě Petronia, se mi kniha docela líbila. Petronius vytrvale křesťanství odmítá, radši si žije svým epikurejským životem a umírá se stoickým klidem. A to se mi líbí.

08.09.2014 2 z 5

Sen noci darwinovské Sen noci darwinovské Josef Lhotský

Josef Lhotský napsal vynikající knihu mezi beletrií a odbornou prací. Kniha se četla sama, přečetl jsem ji snad za 4 dny a to jsem četl jen v MHD a autobuse. Velmi oceňuji originální dialogy, chování postav a jejich různá specifika, třeba Thompsonova jablka a podobně. Další pozitivum vidím v tom, že autor v podstatě nenásilnou formou dostane do čtenářů mnoho informací z historie biologie a Darwinova života, ale i z moderní biologie. Jako popularizační kniha je tedy publikace velmi hodnotná.

Co se týče záporů. Námět mi příjde trochu podobný jako u Gamowovy knihy Pan Tompkins v říši divů, ale podle autora jde o náhodu. Občas jsou v knize drobné nepřesnosti v částech, kde autor hovoří o fyzice. Ale autor je biolog, takže mu to nevyčítám tolik jako jiným autorům snažícím se popularizovat přímo fyziku.

Takže výsledkem je, že knihu hodnotím nejvyšším počtem hvězd. A doufám, že autor ještě něco napíše. :-)

26.09.2016 5 z 5

Lehkost bytí aneb Bytí jako světlo Lehkost bytí aneb Bytí jako světlo Frank Wilczek

Kniha sama o sobě vynikající a všechna čest Franku Wilczekovi za skvělou popularizační knihu. To se u lidí, kteří jsou zároveň špičkovými fyziky tak často nevidí.

Bohužel dojem z knihy mi trochu kazí český překlad. Pan překladatel (kterého je navíc skoro nemožné dohledat) originální text zjevně příliš nepochopil a tak se text hemží zbytečnými poznámkami překladatele. Jako příklad bych uvedl poznámku, že nano rovná se trpaslík. Ehm za prvé cože? Nano je předpona pro miliardtinu. A za druhé lidé kteří čtou tyto knihy to obvykle vědí. Ani překlad sám o sobě není o moc lepší, některé věty nedávají úplně smysl. A některé termíny jsou špatně přeložené. Třeba collider se nepřekládá jako srážeč částic nýbrž jako urychlovač částic. Ano sráží se tam částice, ale tady by měl překladatel přeložit jako urychlovač a v poznámce vysvětlit, že tam dochází ke srážkám.

Celkově bych čekal trochu více péče s knihou nositele Nobelovy ceny. Celé to na mne působí jako kdyby dali překlad nějakému studentovi anglistiky v bakalářském studijním oboru, který o fyzice neví zhola nic. Knihu si raději přečtu v originále.

Za knihu samotnou 5 hvězd jasných, za překlad ale jedna až dvě dolů. Nakonec asi jen jedna vzhledem k tomu, že knihy nositelů vědeckých Nobelových cen u nás tak často nevycházejí. Ale doufám, že úroveň překladů se do budoucna zvedne.

28.03.2016 4 z 5

Darwinova černá skříňka Darwinova černá skříňka Michael J. Behe

Jak někdo může dát téhle snůšce nesmyslů, polopravd, omylů, nepochopení ale především vyložených lží 100% prostě nechápu. Tahle kniha není ani dobrá pro biology jako pobavení, je spíše smutná, užitečná je maximálně jako odstrašující příklad. Autor je sice biolog, ale biochemik,který o evoluci ví jak se ukazuje bohužel dost málo. Nicméně některým lidem evidentně stačí, že je biolog, shoduje se s jejich světonázorem a už mu dávají vysoké hodnocení. Nicméně já nemůžu jinak než dát zcela zaslouženě odpad!

15.12.2015 odpad!

Úvod do evoluční biologie Úvod do evoluční biologie Jaroslav Flegr

Tuto knihu od Flegra jsem zvolil jako základní odbornější seznámení s problematikou evoluční biologie. Ze zpětného pohledu to možná byla chyba a měl jsem raději sáhnout po Sobeckém genu od R. Dawkinse. Kniha je totiž pro nebiologa poměrně náročná na čtení, četl jsem ji snad 2 měsíce a mnohé pasáže musel číst vícekrát, abych se chytil a abych porozuměl některým pojmům. Trochu mi vadily i občasné méně přesné informace související s fyzikou a astronomií. A také některé nepříliš vypovídající statistiky (statistika z 50 osob aj.). Naopak oceňuji, že se autor krotil v propagaci své teorie zamrzlé plasticity. Kniha jako celek byla velmi zajímavá, poučná a jsem rád, že jsem ji přečetl, pouze bych ji asi nedoporučil úplným začátečníkům s evoluční biologií a doporučil bych jim spíše začít u Dawkinse a k této knize sáhnout až později. Za mne ovšem jasných 5 hvězd.

03.01.2015 5 z 5

Velký třesk Velký třesk Simon Singh

Simon Singh se tentokrát pustil do fyziky a opět mu to jde skvěle. V této knize píše o historii nejdůležitější a nejúspěšnější kosmologické teorie dneška od jejích skromných počátků s Georgesem Lemeitrem, Edwinem Hubblem a Einsteinem, který ji z počátku nepodporoval. Přes období mnoha problémů v polovině minulého století, kdy současně vznikla také konkurenční teorie stacionárního vesmíru, jejíž největší zastánce Hoyle ironií osudu teorii velkého třesku hodně pomohl a objevu reliktního záření se autor dostává až k vyřešení posledních vážných problémů s teorií inflace. Knížka je vhodná pro všechny zájemce o vesmír, neobsahuje žádnou složitou matematiku. Dávám jasně nejvyšší hodnocení.

Nový kvantový vesmír Nový kvantový vesmír Tony Hey

Patrně nejlepší kniha o kvantové fyzice, kterou jsem kdy četl. Poměrně přistupná ke čtení, současně však nezjednodušuje až moc, jak je občas zvykem. Obsahuje informace snad ze všech základních kvantových oborů, od tranzistorů až po teorii kapalného helia. Zvláště pak oceňuji krátké leč výstižné a velmi vhodně doplňující informace o jendotlivých fyzicích, kteří v historii kvantové fyziky sehráli zásadní roli. Výborné jsou také obrázky a poslední kapitola kombinující informace z kvantového a kosmologického světa. Samozřejmě tedy uděluji nejvyšší hodnocení.

Návrat krále Návrat krále J. R. R. Tolkien

Velmi důstojné zakončení celé série. Opět trochu kazí dojem můj neoblíbená linie příběhu Frodo a Sam, zato druhá část knihy to nahrazuje a ještě vylepšuje. Velké plus dávám i za dodatky, které se mi už mnohokrát hodily a odtajnily mi hodně nejasností.
A další plus za úžasný příběh Aragorna a Arwen. Jedná se o jeden z mých nejoblíbenějších milostných příběhů. Někteří říkají, že tohoto příběhu je ve filmu moc, já říkám, že ne, protože aspoň tak jak to já chápu, je jejich příběh jednou z nejdůležitějších linií Tolkienova díla, jehož důležitost a osudovost si ovšem člověk uvědomí až z dodatků a ze Silmarillionu. Jednoznačně opět nejvyšší hodnocení.

Společenstvo Prstenu Společenstvo Prstenu J. R. R. Tolkien

Mistr Tolkien je mým nejoblíbenějším spisovatelem a trilogii Pána prstenů považuji za nejzdařilejší dílo fantasy v historii. Poprvé jsem četl v cca. 10 letech, kdy mne tato kniha tolik nezaujala, ale naštěstí jsem se k ní později vrátil a byl jsem unešen. Od té doby jsem ji četl mnohokrát a vždy se mi líbí snad ještě víc než při předchozím čtení :-) Jako plus připočítám i skvělé zfilmování celé trilogie. Takže jako skalní fanoušek Tolkienových děl musím dát plný počet.

09.09.2014 5 z 5

Gravitace – Jak nejslabší síla ve vesmíru formovala naše životy Gravitace – Jak nejslabší síla ve vesmíru formovala naše životy Brian Clegg

Souhlasím s tím, že kniha je napsaná čtivě. Bohužel však obsahuje řadu chyb a nepřesností. Běžný čtenář je asi neodhalí, ale já jako fyzik ano. Je to dáno tím, že Clegg není fyzik, ale novinář popularizující vědu. Jen málo popularizátorů jsou skuteční odborníci na fyziku.
V hodnocení tedy nejsem úplně rozhodnutý. Za informace které kniha přináší bych jí dal 4 hvězdy. ale zasety chyby to sráží na 3. Je to sice popularizace, ale otázka je zda nám taková popularizace spíše neškodí... Ale prozatím dám asi 4 hvězdy.

28.12.2015 4 z 5

Ateista: Cejch, za který se nikdy nesmíme stydět Ateista: Cejch, za který se nikdy nesmíme stydět Petr Tomek

Petra Tomka znám osobně. Vyslechl jsem mnoho jeho přednášek a přečetl mnoho textů ať už o náboženství nebo o kosmonautice. A Petr mne nezklamal ani teď. Kniha je výborným pojítkem pro mnoho textů, které by se daly číst i nezávisle. Jsou rozděleny do několika skupin, například zde najdeme texty o Ježíšovi, o rovnoprávnosti mužů a žen a tak dále. Autor se samozřejmě vyjadřuje i k Dawkinsovi a dalším moderním ateistům. Ne že bych se všemi texty bez výhrad souhlasil, ale je příjemné si pro změnu přečíst názory inteligentního, racionálně uvažujícího člověka, místo názorů mnohých zaslepených věřících. Uděluji s radostí nejvyšší hodnocení.

P.S. Kromě toho je Petr jeden z nejlepších lidí co jsem poznal, takže i za to plné hodnocení. :-)

30.03.2015 5 z 5

Proč platí E=mc2 Proč platí E=mc2 Brian Cox

Brian Cox a Jeff Forshaw touto knihou ukázali, že jsou právem řazeni mezi nejnadějnější popularizátory fyziky dnešní doby. Většina knih týkajících se teorie relativity se zabývá především obecnou relativitou případně vývojem představ o relativitě. Toto je tedy nejlepší kniha kterou jsem měl možnost přečíst o speciální teorii relativity. Srozumitelně jsou zde vysvětleny základí pojmy STR, které občas lidé mají problém pochopit. V poslední kapitole přecejen příjde i exkurze do obecné teorie relativity, opět velmi zajímavá. Kniha celkově je čtivá a mohu ji doporučit pro první seznámení s Einsteinovými myšlenkami. Celkově jasných 5 hvězd.

07.01.2015 5 z 5

Záskok Záskok Zdeněk Svěrák

Nemám rád Boženu Němcovou, ale o to více mne potěšila tato parodie na její dílo Karla. Prácheňský je geniální postava (to bych doved taky takhle dědit, podivejte se!). Seminář také kvalitní, ať už jde o Hamleta bez Hamleta nebo herecké desatero (při potlesku na otevřené scéně se neukláněj, patří patrně někomu jinému). Samozřejmě plný počet hvězd.

18.11.2014 5 z 5