vitek.sk vitek.sk komentáře u knih

Tajuplný ostrov Tajuplný ostrov Jules Verne

Verna jsem v dětství měl hodně rád, dnes už jsem z toho vyrostl a mnohé jeho knihy se mi vůbec nelíbí, ale tato k nim nepatří. Naopak ji považuji za Verneovo vrcholné dílo. A je to v podstatě jediná jeho kniha která se mi líbí i dnes. Trosečníci na osamělém opuštěném ostrově je sice trochu klišé, ale naštěstí to Verne jako klišé nepojímá. A není zde ani taková náboženská agitka jako v Robinsonovi Crusoe. Kniha mne hodně bavila, ale do nejvyššího hodnocení něco chybí, takže dávám 4 hvězdy.

25.09.2014 4 z 5

Sto důležitých věcí, které nevíte (a ani nevíte, že je nevíte) Sto důležitých věcí, které nevíte (a ani nevíte, že je nevíte) John D. Barrow

John Barrow je odborníkem spíše na fyziku a tak jsem měl trochu strach jak skončí jeho pokus o popularizaci matematiky. Ale mé obavy byly zbytečné, protože Barrow to opět zvládl skvěle. Kéž by bylo více podobných knih a bylo o nich větší povědomí mezi veřejností,pak by snad byly přírodní vědy populárnější a jejich prestiž by se zvýšila. Knížka je totiž napsána skvěle, dozvíte se 100 zajímavostí z oblastí, ktteré by jste ani neřekli, že může matematika ovlivňovat. Od stavebních prací, přes počasí až třeba k nejostudnějšímu fotbalovému utkání všech dob. Rozhodně dávám 100% a těším i na pokračování této knihy "100 věcí, které nevíte o sportu."

25.09.2014 5 z 5

Straka v říši entropie Straka v říši entropie Markéta Baňková

Tuto knihu jsem si přečetl vlastně jen ze zvědavosti, zda bude taková jaká jsem čekal, že bude. Byla. Neměl jsem o její kvalitě iluze už od začátku. Byl jsem totiž na jejím uvedení v Brně, kde byli pan Grygar i autorka, předčítala se jedna kapitola a o té knize se mluvilo vlastně hodinu. No a paní autorka se tam chvástala, jak je to něco úplně nového na trhu a že ona píše naprosto jinak, než se věda běžně popularizuje, totiž tak typicky žensky a že je to vlastně super. Tohle mne samozřejmě varovalo, protože já mám naopak rád ten styl většiny významných autorů popularizační literatury. No a nebyl jsem překvapen, kniha obsahuje co se týče fyziky řadu nepřesností a hlavně mne vůbec nezaujala, humor nebo poučení nikde. Navíc o kvalitě příběhů by se taky dalo dlouze diskutovat. Dávám tedy jen 40%. Jo a Pan Tompkins je podle mne mnohem mnohem kvalitnější :-)

24.09.2014 2 z 5

Jistě, pane premiére 2 Jistě, pane premiére 2 Jonathan Lynn

Bohužel všechno jednou musí skončit a tak skončil i tento geniální seriál/kniha. Končí ovšem velice důstojně, kvalita dílů je naprosto stejná jako v předchozích případech a naše trojice je opět ve formě. Perlí i Hackerův předchůdce: "Hacker průměrný věk vlády zvýšil, ale její průměrné IQ snížil." Nejoblíbenější díly: Diplomatický incident, Střet zájmů, Školská reforma. 100% je samozřejmostí.

23.09.2014 5 z 5

Podivuhodné křivky, počítání králíků a jiná matematická dobrodružství Podivuhodné křivky, počítání králíků a jiná matematická dobrodružství Keith Ball

Jedna z velmi zajímavých matematických knih. Autor probírá zajímavé příklady z našeho běžného života a ukazuje, že matematika nás ovlivňuje mnohem více, než si myslíme. Knížka ovšem není vhodná pro začátečníky a matematiky neznalé lidi. Obsahuje v některých pasážích i poměrně složitou matematiku. Proto dávám 80%, ačkoli lidé, kteří se matematikou zabývají profesně jistě budou knihu hodnotit výše.

23.09.2014 4 z 5

Život Freddie Mercuryho - The show must go on Život Freddie Mercuryho - The show must go on Rick Sky

Bulvár nemám ani trochu rád a tato kniha je bulvárních informací bohužel plná. Neobsahuje moc podstatných a důležitých informací, zato se ale dočtete všechny možné perličky ze života slavného zpěváka. Ty samozřejmě běžné lidi zajímají, ale mne vůbec ne. Dávám jednu hvězdičku a ostatním doporučení aby si o Queen přečetli kvalitnější knihy.

22.09.2014 1 z 5

Einsteinův vesmír Einsteinův vesmír Michio Kaku

Život a dílo možná největšího fyzika všech dob očima významného amerického fyzika současnosti Michia Kaku. Kniha je velmi štivá a přístupná i širší veřejnosti, neobsahuje snad žádné vzorce a složitější matematiku nebo fyziku. Naopak se zde dozvíte mnoho o Einsteinově nevšední osobnosti, o vlivu který už 100 let má na ostatní vědce, o jeho slavných debatách s názorovými oponenty (fascinující je zvláště výměna názorů Bohr vs. Einstein, kterou Einstein prohrál), nebo o tom jakou měl Einstein přátelskou a příjemnou povahu. Vyvrací se zde také slavné omyly o Einsteinově nedostatečném propadnutí z fyziky a matematiky a o podílu Einsteina na výrobě atomové zbraně pro USA. Dávám tedy 80%.

10.09.2014 4 z 5

Podivné ticho Podivné ticho Paul Davies

Můj nejoblíbenější autor popularizační literatury nezklamal ani teď. Jako bývalý šéf SETI, programu pro hledání mimozemského života je člověkem, který je odborně na výši a bylo tak radostí jeho knihu číst. Současně dokáže psát i velmi čtivě a zábavně. Dozvíte se tak něco o programu SETI, hledání mimozemského života, pokusech o výrobu života v laboratoři a podmínkách které musí mít planeta vhodná pro život. Především mne však zaujaly posáže kde Davies vysvětluje jak lze vědecky vysvětlit "setkání s mimozemšťany", zda se život na Zemi vyvinul nezávisle dvakrát a v poslední části knihy popisuje co by se dělalo v případě kontaktu s mimozemskou civilizací, co by to pro anši civilizaci znamenalo a co by to znamenalo pro náboženství. Knihu doporučuji všem zájemcům o astronomii a biologii, ale i těm které zajímá sci-fi. Dávám jasných 5 hvězd.

Čtyři zákony, které řídí vesmír Čtyři zákony, které řídí vesmír Peter Atkins

V mnoha knihách o fyzice se hovoří o zákonech termodynamiky, mnohde jsou i jakýmsi způsobem vysvětleny, nicméně kniha tohoto typu zatím na českém trhu chyběla. Termodynamika je velmi zajímavou oblastí fyziky, navíc velmi důležitým pro praktický život, vzhledem k tomu, že jeden z těchto 4 zákonů je zákon zachování energie a také druhý zákon termodynamiky, podle mnoha fyziků nejdůležitější fyzikální zákon vůbec. Proto jsem velmi rád, že v češtině vyšla kniha obsahující ucelené informace o 4 základních zákonech termodynamiky. Knížka snad mohla být trochu delší a v některých pasážích se nečte úplně snadno, přesto dávám 100%.

Velká Fermatova věta Velká Fermatova věta Simon Singh

Strhující příběh o 300 letech řešení jednoho zdánlivě jednoduchého a nepodstatného matematického problému, který si napsal Fermat na okraj své knihy. Na jeho řešení pracovali největší matematické mozky uplynulých let, ale koncem minulého století byl problém vyřešen. Jak už to tak bývá, řešení se ukázalo velmi složité a důležité pro jiné oblasti matematiky. Dodávám, že skutečnost, že Wiles nemohl dostat Fieldsovu medaili, protože ta je udělována jen lidem pod 40 let věku, pokládám za naprosto šokující způsob diskriminace u kterého bych nevěřil, že je v 21. století možný... Singh už několikrát ukázal, že umí psát velmi čtivě a nezklamal ani teď. Proto jasných 5 hvězd.

Ztracený Měsíc Ztracený Měsíc Petr Tomek

Špičková kniha která se zabývá historií raketové techniky. Převážně před druhou světovou válkou, během ní a těsně po ní. Popisuje sny tvůrců prvních raket o meziplanetárních letech, první pokusy s kapalinovými raketami, první organizace sdružující tyto odborníky nebo odraz této jejich práce v umění. Nechybí ani kapitola o konspiračních teoriích, kterou bych dal všem jako povinnou četbu... :-) Podobné informace jinde nenajdete, většina knih o kosmonautice se zaměřuje spíše na 60. a pozdější léta. Zaslouženě tedy 5 hvězd.

10.09.2014 5 z 5

Feynmanova duha Feynmanova duha Leonard Mlodinow

Strhující příběh mladého začínajícího a značně nejistého fyzika těsně po škole, který na svém novém pracovišti potkává fyzika, který je naopak žijící legendou, nositelem nobelovy ceny, autorem mnoha originálních teorií a myšlenek, ale také který je už starý, trpí vážnou nemocí a nezbývá mu mnoho času. Kniha pak popisuje postupné sbližování těchto dvou geniálních mozků, vzájemné výměny názorů a naopak plodné fyzikální diskuze. Zpovzdálí do děje zasahuje i druhá legenda tehdejší doby a té univerzity Murray Gell-Mann, který je na rozdíl od přátelského Feynmana působí poněkud arogantně a nepříjemně (ve skutečnosti byl do značné míry arogantní i Feynman).
Mlodinow píše o svém velkém vzoru skoro lépe než sám Feynman o sobě. Jednoznačně plný počet hvězd.

P.S. Richard Feynman Leonardu Mlodinowovi: "Říkáte hlouposti, objevovat se nenaučíte tak, že se budete zabívat takovou hloupostí jako je psychologie. Já bych si z toho příběhu vzal jiné ponaučení. Když může udělat objev opice, tak vy taky!"

10.09.2014 5 z 5

Stručná historie času Stručná historie času Stephen W. Hawking (p)

Dle mého názoru trochu přeceněná kniha. Četl jsem podstatně lepší popularizační knihy o fyzice. Nicméně kniha je napsána velmi srozumitelně a pro základní přehled bohatě postačuje. Kniha se také stala bestsellerem a patrně přivedla k zájmu o fyziku spoustu lidí. Proto dávám vysoké hodnocení.

09.09.2014 4 z 5

Poslední muž na Měsíci Poslední muž na Měsíci Eugene Cernan

Zajímavý pohled do osobního i pracovního života člověka, který zasvětil svůj život armádě a poté kosmickému výzkumu a měl to štěstí stát se jedním ze dvanácti mužů na Měsíci. Kniha obsahuje i některé úsměvné historky, například o omluvě za vulgární mluvu při Apollu 10 nebo havárii o telegrafní sloup v Cernanově mládí a také poučný pohled do zákulisí NASA, od zůosbu vybírání posádek, přes Cernanův pohled na tragédie Apolla 1 a hlavní posádky Gemini 9 až po názor na ruské kosmonauty. Rozhodně tuto knihu mohu doporučit jak zájemcům o kosmonautiku a vesmír, tak i těm kteří se o toto téma příliš nezajímají nebo s ním teprve začínají. Kniha se čte velmi dobře a lehce.

Jasnější než tisíc sluncí Jasnější než tisíc sluncí Robert Jungk

Jedním z mých nejoblíbenějších historických období je právě období novodobých dějin a především vývoje atomové zbraně a osudy vědců na ní pracujících. Je pravda, že knížka je trochu ovlivněna dobou napsání, ale to jí na kvalitách až tolik neubírá. A i tak přináší mnoho nových informací, které jsme dosud neznal, nebo si je aspoň připomněl. Zajimavé je také jak se dospělo k rozhodnutí bomby použít a následné vyšetřování J.R. Oppenheimera. Jako mírný mínus hodnostím ideologický doslov, ale faktem je, že bez něj by kniha asi nemohla v té době u nás vyjít. Proto dávám jednoznačně nejvyšší hodnocení.

09.09.2014 5 z 5

Básně sebrané Básně sebrané J. H. Krchovský (p)

Ke Krchovskému mne přivedla učitelka společenských věd na gymnááziu, která ho měla hodně ráda a i já jsem si ho brzy zamiloval a stal se po Janu Vodňanském mým druhým nejoblíbenějším českým básníkem. Jeho posedlost sexem a temná atmosféra knih mi vyhovuje. Nejoblíbenější báseň je "Chci-li zmizet beze stopy." Touto geniální, i když temnou básní si mne Krchovský definitivně získal.

Generální úklid Generální úklid Jan Vodňanský

Na této knížce se mi líbí především množství pro mne předtím neznámých textů mistra Vodňanského. Ani jeden mne nezklamal, jsou stejně geniální jako všechny předchozí a k této knize se tak obracím vždy když mám špatnou náladu.

Když Duben přichází Když Duben přichází Jaroslav Foglar

Jedna z povedenějších Foglarových knih, samozřejmě proto, že není zasazena do prostředí skautu, ale školy a k tomuto prostředí mám blízko. Bohužel ani zde nechybí prvoplánové moralozování, poučování atd. Nevím co je tak špatného na knize s erotickými fotografiemi :-) Ale v době, kdy byly běžné rozdělené třídy podle pohlaví a kontakt chlapců a dívek se odkládal na co nejpozdější dobu to tak divné není, i když dnes je toto samozřejmě už překonáno. Nicméně příběh sám o sobě je docela hezký a k Řezinovi obzvlášť mám jisté sympatie.

09.09.2014 3 z 5

Pro mne asi nejlepší HP kniha, hlavně proto, že tady není na konci další souboj s Lordem Voldemortem. Přesto je kniha podle mne jen o něco málo lepší než ostatní, můj neoblíbený styl psaní JKR, ta věčná naivita a komerce je tu bohužel stále přítomná.

09.09.2014 3 z 5

Harry Potter a relikvie smrti Harry Potter a relikvie smrti J. K. Rowling (p)

Pro mne v ničem nevybočuje z nekvality předchozích dílů. Ale aspoň jako drobné plus připočítávám fakta o Brumbálovi, nemám rád takové ty jednoznačně kladné hrdiny (škoda, že ho nehrál McKellen). Epilog mne moc nepotěšil, i když bylo jasné, že to takto nějak dopadne. A bitva o bradavice mi silně připomíná bitvy z jiných fantasy knih (že by náhoda :-) )...

09.09.2014 2 z 5