vlkodlaq vlkodlaq komentáře u knih

Co to žere a kde to spí Co to žere a kde to spí Petr Heteša

"Co to žere a kde to spí" je nadupaná cyberpunková detektivka, kde jsem ale bohužel od cca třicáté strany tušil a od cca devadesáté si byl jist hlavním pachatelem. Po dočtení se má předtucha na 99% potvrdila. Přesto je to velmi čtivé, velmi spádné, z větší části originální a rozhodně to stojí za přečtení. Za onu předvídatelnost a trochu divný konec hvězda dolů. Každopádně se pouštím do démonologie.

18.12.2020 4 z 5

Vzhůru do divočiny Vzhůru do divočiny Erin Hunter

Vzhůru do divočičiny mě překvapilo svou pohádkovostí, samozřejmě jsem čekal netradiční fantasy, ale tady je to samý kocourek, kožíšek, tlamička, jazýček a pod.. Bez těchto celkem zbytečných deminutiv by se mi to vnímalo znatelně lépe. Tento přístup ala pohádky pro nejmenší přece jen zužuje okruh potenciálních čtenářů. I přesto je to velmi čitelné, až překvapivě, ale zmíněné zdrobněliny mě přece jen trochu ruší, jako vyznavač sci-fi fantasy a dobrodružné literatury na to nejsem zvyklý. Je to podobné, jako bych já, docela velký chlap a kovář, si obul růžovostříbrné tenisky s flitry a hvězdičkami. Můžu sice chodit, ale něco nesedí..

Přesto mě kočky baví a vrhám se na druhý díl.

21.09.2020 5 z 5

Poklad na Stříbrném jezeře Poklad na Stříbrném jezeře Karel May

Poklad na stříbrném jezeře jsem nejprve viděl jako film coby malé pachole, a pak pokaždé, když hrál v televizi jsem ho musel vidět znovu. Než mi bylo patnáct, viděl jsem to aspoň desetkrát. Až v cca 13ti jsem četl knihu a i ta byla skvělá a po Vinnetou 1,2,3 je to moje nejoblíbenější "Májovka". Poklad měl ale ze všech Májovek dle mého názoru nejlepší prostředí a nejlépe vykreslené.

03.05.2020

Zakuti v oceli Zakuti v oceli Miroslav Žamboch

Velmi dobré, nebál bych se použít slovo "vynikající". Trochu Terminátora, trochu Kulhánka, superstroj, hodně postapo, zamořená Pustina, roboti, UI, prostě paráda. Přes poměrně detailní technické popisy velmi čtivé, velmi spádné, řekl bych jedna z nejlepších Žambochových knih. Některé momenty byly silně předvídatelné, hlavní WOW momenty jsem tušil od poloviny knihy, ale nijak zvlášť mi to nevadilo, spíš jsem byl spokojen s potvrzením své předtuchy. Pokud máte rádi akční postapo, tady rozhodně nebudete zklamáni.
Pane Žambochu, děkuji a smekám, prosil bych pokračování, závěr k tomu přímo vybízí :)

06.03.2020 5 z 5

Spad Spad František Kotleta (p)

Je příjemné vidět, jak autor od série Perunova krev a porno knih vyrostl. Spad je po spotřebitelské stránce výborný, skvěle se čte, děj je přijatelně vygradovaný a přesto, že autor knihou nic nemíní, dává i pár hlubších momentů k zamyšlení.

22.07.2019 4 z 5

M*A*S*H aneb Jak to bylo doopravdy M*A*S*H aneb Jak to bylo doopravdy Richard Hooker

Nejvíc mě překvapilo, jak málo má kniha společného se seriálem. Těšil jsem se na drobné rozdíly, samozřejmě, jenže postavy v knize mají mnohdy společné jen jméno. nejblíže sám sobě tak má jen Radar a možná ještě plk. Blake. Seriál mám nakoukaný zpaměti a jen obtížně se od něj odpoutávám, přesto se jedná o příjemné čtivo a stojí za přečtení. Skoro ve všech kapitolách vidím zdroj pro část dílů seriálu, což je příjemná stránka, dává mi to pocit, že čtu něco, co už dávno znám.

20.11.2018 4 z 5

Biomanželka Biomanželka Michal Viewegh

Noční můra. Muži pozor, pokud jdete na rande a Vaše rozmilá potenciální přítelkyně má tyto tendence, rychle pryč! Ženy, pokud máte tyto tendence, vzpamatujte se!

09.11.2018 odpad!

Na volné noze Na volné noze Robert Vlach

Po důkladnějším seznámení s knihou musím revidovat svůj názor. Kniha rozhodně NENÍ hodnotným titulem pro začínající OSVČ. Začínající živnostník, který tápe v zákonech, povinnostech OSVČ a vlastně ve všem, co může a nemůže, se z "Volné nohy" nic zásadního ani převratného nedozví. Kniha je určitě vhodná pro zkušené podnikatele, kteří mají základní dovednosti a zkušenosti dávno za sebou a chtějí se profesně/osobně rozvíjet. Je plná teorie a úvah o všem možném. Praktických příkladů, návodů a rad v ní ale najdete jen opravdu málo.
Nejvíc mě iritují příběhy skutečných lidí, kteří něco dělali špatně a pak to začali dělat jinak, ale autor už neuvede konkrétní příklad, byť třeba jen pro inspiraci, jak to udělali.
Ale co je asi nejdůležitější, je vhodná hlavně pro ty, kteří pracují za stolem, u počítače, pro grafiky, designéry, webeditory, coprywritery a pod. Pokud jste, jako já, řemeslník/tvůrce, který prodává své výrobky do zahraničí, tato kniha pro Vás nebude mít valný význam. Možná až časem. Pro začátek potřebuji návod a příklady, postupy, a až budu ovládat základy, pak teprve je můžu zdokonalovat.
Celkově kniha tak nějak zapomněla na lidi, kteří vytváří nějakou hmatatelnou hodnotu, tím myslím výrobky. Začínající zedník/truhlář/kovář taky potřebuje zefektivnit svůj čas, propagaci i komunikaci, z této knihy je však pro něj vhodných jen několik kapitol, což je za nějakých 800 poněkud smutný poměr cena/užitná hodnota.

08.10.2018 2 z 5

Tulák po hvězdách Tulák po hvězdách Jack London

Výborné. Ačkoli toto téma nepatří k mému oblíbenému žánru, kniha mě chytla a povětšinu čtení to ve mě vřelo vztekem a zanechala ve mě hluboký šrám. Podobně jako kukly, jenže tohle bylo na motivy skutečných událostí, o to to bylo horší. Skvěle napsáno.

28.06.2018 5 z 5

Hardcore Hardcore Jiří Kulhánek

Už je tomu víc jak deset let, co jsem dvojku četl poprvé, takže si hrubou kostru a některé detaily vcelku živě pamatuju, přesto mě (opět) Kulhánek baví a ačkoli některé jeho knihy upadají pod Kulhánkův průměr, pořád i ty "horší" patří k nejlepší české sci-fi/fantasy.
V této konkrétní (a konci předchozí) je trochu chaos kolem cestování v čase a na to jsem trochu vysazený (a tak trochu odborník :-) ), ale jinak není co vytknout.

03.12.2017 5 z 5

U táborového ohně U táborového ohně Vladimír Rogl

Jak jsem tu už psal, na této knize jsem vyrostl a bohužel se při některém stěhování před lety ztratila. Pak jsem ji sháněl přes dva roky a byl jsem u vytržení a slza ukápla, když jsem ji konečně sehnal. Asi začínám být sentimentální, protože teď, když udělali reprint po padesáti (!) letech a pan Rogl se účastnil křestu (rekřestu?) knihy, dojalo mě to tak, až mě to rozbrečelo. Nebrečím u filmů, dojáky mě nechávají klidným, ale tohle mě rozbrečí? Asi pro mě kniha znamená víc, než jsem myslel. Mám sice starý, ale jdu i pro nový kus. Jen víc takových reprintů!!!

01.06.2017 5 z 5

Vládci strachu Vládci strachu Jiří Kulhánek

Kulhánek nevydal žádnou knihu, kde bych šel s hodnocením pod 5*. Vládci strachu jsou přece jen trochu jiní. Kyberpunková atmosféra podtržená skvělým spádem a opravdu nečekanými zvraty. Paráda

05.11.2016 5 z 5

Kat Kat Martin Moudrý

Člověk by /skoro/ nepoznal, že to nenapsal Kulhánek. Protože jsem četl na PC tištěnouohmatanou verzi (originál nebyl k sehnání), považoval jsem Kata za Kulhánkovo dílo s tím, že jen trošku změnil styl. Když jsem se pak dozvěděl, že to Kulhánek nenapsal, považoval jsem za autora Žambocha, a to dlouho. Moudrý překvapil, a to velice mile. Díky

02.09.2016 5 z 5

SAS - Příručka jak přežít SAS - Příručka jak přežít John Wiseman

Vynikající čtení a zdroj studia pro každého preppera či survivalistu. Podle mého mohla být trochu víc trampingově zaměřená (nebo spíše rozšířená), ale i tak stojí za vlastnění.

08.09.2015 4 z 5

Harry Potter a Fénixův řád Harry Potter a Fénixův řád J. K. Rowling (p)

Tady je krásně vidět obrovský rozdíl mezi filmem a knihou. Ve filmu je (nejen) Harry předkládán mnohem lépe než v knize, kde na mě působí tak trochu jako debílek, který si nic neuvědomuje, nic nechápe, nic neumí a ano, je poněkud sebestředný, až to není milé. Ano, stále si uvědomuji, že nelze do jednoho filmu nacpat celou knihu a je třeba děj zjednodušit a upravit, ale tady se toho v úpravách ztratilo tolik, že film vyznívá v mnoha ohledech opravdu velmi rozdílně, mnoho postav dostalo úplně jiný charakter, včetně Harryho samotného, který tak znatelně ztratil mé sympatie.
Jako nejlepší herecký výkon a nejvěrnější podání podle knihy tak hodnotím Umbridgovou, která jako by si z knihy vypadla :-)

14.05.2015 4 z 5

Fimfárum Fimfárum Jan Werich

Dodnes nejoblíbenější pohádky. Když pak udělali zfilmované loutkové Fimfárum, skoro až slza ukápla a já nadšením zapomínal ujídat čokoládu. Skvělé, vtipné, poučné a úžasně zábavné.

06.11.2014 5 z 5

Patnáctiletý kapitán Patnáctiletý kapitán Jules Verne

Když jsem poporostl ze "Štorchovského věku", přešel jsem postupně na Vernea a bylo to asi to nejlepší, co jsem v té době mohl udělat. Společně s Pět neděl v balónu, dva roky prázdnin a cesta do středu země nejoblíbenější Verneovka.

06.11.2014 4 z 5

Na vlnách odvahy a dobrodružství Na vlnách odvahy a dobrodružství Otakar Batlička

Jediná kniha, kterou jsem od Batličky četl, má zvláštní přístup, který mi silně připomíná Karla Maye. Jakože jsem to všechno prožil a že jsem vlastně strašně skromný a že se vlastně nic neděje. Z dnešního pohledu mi přijde tento styl úsměvný, ale jako kluk jsem to hltal, div jsem se nezakuckal.

06.11.2014 3 z 5

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Pominu-li Vernea, toto je jedna z prvních novodobějších sci-fi knih, kterou jsem četl. Občas je to s lidskými vášněmi a zálibami tak, že v lidech dřímají a bývají probuzeny právě například knihou. Trifidi ve mě vzbudili neutuchající zájem o postapo žánr, který se projevuje i v mém běžném životě (ano, mám doma připravený emergency bag a ano, nosím u sebe neustále survival kit..) a nevypadá to, že to, co ve mě vzbudil Wyndham svými trifidy, mě jen tak opustí.

02.09.2014

Už vím proč 2. Už vím proč 2. Eduard Škoda

Škodovi s p. Kubaštou odvedli vynikající práci. Tuto knihu jsem dostal coby asi osmiletý a mé rodiče tak uchránila od mnohých "proč". Stále ji mám a občas s příjemnou nostalgií prolistuju.

30.07.2014 5 z 5