Yarwen Yarwen komentáře u knih

Pevnost u solného brodu Pevnost u solného brodu Friedrich Gerstäcker

Povídky z oblasti Severní Ameriky jsou dobře a poutavě napsané, nicméně jsem nucen jednu hvězdu strhnout za povídky lovecké - možná, že v oněch dobách bylo vystřílení medvědí rodinky zábavným povyražením, vlci se nazývali "krvelačné bestie" a rovněž další šelmy byly pronásledovány. Ovšem zároveň se jednalo o čas, kdy tato zvířata (stejně jako vysoká, bizoni a další) začala z americké divočiny mizet, stahovat se před člověkem a vymírat. Ostatně Australané dokázali některé šelmy ze své přírody vyhubit definitivně. Mně je ovšem takovýto přístup proti mysli a byť i lovecké povídky jsou zde podány zajímavým způsobem, nemohu kvůli nim dát knížce nadprůměrné hodnocení.

02.08.2015 2 z 5

Bílý Bim Bílý Bim Gavriil Nikolajevič Trojepolskij

Krásný příběh o psí věrnosti, jenž se dočkal i filmového zpracování (Bílý Bim - Černé Ucho). Jedná se o jednu z knih, které vychovávají, respektive kladou důraz na rozlišování dobrých a špatných vlastností lidí, což zejména (ale nejenom) pro dětského čtenáře může mít v tomto smyslu přínos. Knížka dokáže vzít za srdce a dojmout k slzám, a nemá to nic společného s trapnou sentimentalitou amerických filmů. Pro mě nádherně melancholický zážitek a jednoznačných pět hvězd.

08.05.2015 5 z 5

Chobotnice Chobotnice Marco Nese

Seriál Chobotnice je rozhodně vynikající a řadím ho do své "Top 10". Zatímco knižní předlohy zpravidla předčí své filmové zpracování, tady je tomu bohužel naopak. Tento první díl se ještě vyškrábe nad průměr, kvalita dalších tří jde však nezadržitelně dolů, děje jsou plytké a nudné a zážitek ze čtení vysloveně špatný. Pro fanouška seriálu nemilé zklamání.

27.04.2015 3 z 5

Stopařův průvodce po Galaxii / Restaurant na konci vesmíru Stopařův průvodce po Galaxii / Restaurant na konci vesmíru Douglas Adams

Zafod Bíblbrox má za úkol najít člověka, který SKUTEČNĚ vládne vesmíru, Arthur, když už je známa slavná odpověď "42", má najít otázku, která tuto odpověď vyvolala, a souputníky jim dělají Trillian a Ford.
Viděl jsem film a toto je shodou okolností první knížka, kterou jsem od Douglase četl. Byť jsem se nezasmál nahlas, vtipné to dozajista je, všechno je možné, všechno se hekticky mění, místy to není úplně záživné, ale přesto nakonec zvedám palec nahoru. A jdu si přečíst původního Stopaře...

17.04.2015 3 z 5

Vyprávění o sluníčku Vyprávění o sluníčku Pavel Příhoda

Vynikající počin, díky kterému jsem se jako dítě poprvé seznámil s astronomií. Fyzikální fakta se zde krásně prolínají s hezkými ilustracemi a poutavým podáním pro dětského čtenáře.

20.03.2015 5 z 5

Chladná hra Chladná hra Tomáš Němec

JFK se tentokrát vypraví do budoucnosti, do světa zažívajícího novou dobu ledovou, která vznikla po jaderné katastrofě. Jeho úkolem je nalézt agenta, který o sobě nedal už nějakou dobu vědět.
Dle mého názoru jednoznačně nejlepší díl JFK z doposud vydaných. Má to napětí, má to spád i akční zábavu a je to prosto fyzikálních nesmyslů ohledně paralelního cestování. Důkaz, že tato série může mít i kvalitní kousky. 71%.

13.03.2015 4 z 5

Armády nesmrtelných Armády nesmrtelných Miroslav Žamboch

Další - již čtvrtý - příběh JFK se odehrává v rudolfinské Praze, dozvídáme se, že největší čaroděj paralelních světů je rabi Löw a přes Čínu a Istanbul se probíjí terakotová armáda, která si to v Čechách rozdá s golemy.
Zatím nejslabší díl, který hlavně zpočátku stojí na hraně mezi špatnou knihou a brakem. Autoři doposavad nejevili snahu nějak vysvětlit techniku přenosů mezi paralelními světy, nyní se o to pokusili v rozhovoru mezi rabínem, Bytewskou a JFK - byly to takové fyzikální nesmysly, až mi z toho bylo trapně za oba pisatele. Lepší by bylo jít cestou, kterou naznačil Kocour z Červeného trpaslíka při vysvětlování časoprostorové díry ("Kouzelné okno? Aha, proč jste to neřekli hned?":)...

12.12.2014 1 z 5

Osudový omyl generála Vlasova Osudový omyl generála Vlasova Karel Richter

Poutavě psaná kniha o generálu Vlasovovi, popisující stručně jeho život před 2. světovou válku a následně podrobně jeho jeho osudy během války. Při četbě si čtenář uvědomí, že nebýt rasistické doktríny nacistů, tak po válečné stránce nebylo Německo zcela bez šancí válku v Rusku vyhrát nebo alespoň řádně zamíchat kartami. Rovněž Stalin, brutální diktátor, byl po vpádu Německa do Sovětského svazu spíše rozpadajícím se hadrovým panáčkem. Nicméně po bitvě je každý generál, že, ale přemýšlet a diskutovat nad tím, co by kdyby, je bezpochyby zajímavé.

21.09.2014 4 z 5

Meč a tomahawk Meč a tomahawk Miroslav Žamboch

Agent Kovář se tentokrát stává členem výpravy Vikingů, plavících se z Evropy do severní Ameriky, s úkolem zajistit úspěšné navázání kontaktů s tamějšími indiány.
Dle mého soudu zatím nelepší díl JFK, byť ani zde se autoři nevyvarovali nešvarů z minulých dílů: způsob fungování přenosu mezi paralelními světy, jeho pravidla nebo možnosti nejsou nikde popsány, proto se zde často objeví "novinka", díky níž autoři příběh ohnou tam, kde chtějí. Ano, pomáhá to překvapivým obratům, vůči čtenářům to ale není zcela férové. Nehledě na to se v knize i tak objevují další logické kiksy, které realitu pohřbívají ještě hlouběji. Tak jako tak je příběh vcelku vydařený a vyzdvihuje dílko nad průměr.

15.06.2014 3 z 5

Historie hříchu Historie hříchu Stefan Żeromski

Knihu lze zařadit k naturalistickým dílům, což je klasický žánr, jenž nemusí padnout každému a já budu asi jeden z těch, komu nepadl. Některé pasáže umí vtáhnout do děje, místy je ale kniha nudná, a to ne zřídka. Čtenář se přitom musí vyrovnat s tím, jak krása a nevinnost dolů mířící spirálou postupně, ale nezadržitelně míří k neradostnému konci.

20.04.2014 2 z 5

Hájnikova žena Hájnikova žena Pavol Országh Hviezdoslav (p)

Na Hájnikovu ženu si dobře pamatuji i po dvaceti letech. Když jsem si vytáhl u maturity otázku "slovenská literatura", neopomněl jsem se pochlubit právě touto knihou. A byl to zásah do černého, náš skvělý učitel češtiny (profesor Slavík, teď už se na nás dívá shora) byl neobyčejně potěšen, že se najde student, který přečetl něco ze slovenské poezie - a přitom je to velmi dobré - povinná literatura v sobě nezřídka skýtala krásné věci.

08.02.2014 4 z 5

Sandokan Sandokan Emilio Salgari

Kniha zde vyobrazená obsahuje první tři z pěti příběhů, které Salgari o Sandokanovi napsal, nicméně je zde prezentována jen jako první příběh a toho se týká i můj komentář. Sandokan, sultánský princ, kterému vyvraždili celou rodinu a vyhnali z jeho země, se stal pirátem ne kvůli loupení, ale z pomsty. Příběh byl zfilmován šestidílným seriálem a dlužno podotknout, že jak psaná, tak filmová podoba jsou výborné, byť se od sebe výrazně liší a setkávají se jen v některých hlavních bodech (a končí rozdílně). První příběh - Piráti z Mompracemu - vypráví o Sandokanově seznámení se s Mariannou, do které se zamiluje, z čehož pramení řada následků. Pokud někdo četl a neviděl seriál či naopak, doporučuji přečíst/zhlédnout, rozhodně se nesetkáte se zklamáním.

12.12.2013 4 z 5

Historie Svorné sedmy Historie Svorné sedmy Jaroslav Foglar

Historie svorné sedmy je dle mého soudu nejslabší Foglarovo dílo. Příběh je velmi jednoduchý až plytký a spíše se hodí pro nejmenší čtenáře.

15.07.2013

Poprvé a pak pořád znovu Poprvé a pak pořád znovu Lisa Moos

Čtenář si mnoho radosti při četbě této knihy neužije. Fandí hlavní hrdince, aby vybředla z prostředí, do kterého spadla a ta, když už má štěstí na dosah a opratě svého života začíná třímat ve svých rukou, se díky vině své či jiných, případně souhrnu náhod ocitá opět na dně. Beru tento příběh spíše jako potvrzení, že bez ohledu na různou startovací čáru se může člověk s pevnou vůlí dostat výše. Kniha obsahuje i pornografické prvky, které mi připadají, jako kdyby měly nalákat erotiky chtivé čtenáře, mě osobně nijak vzrušující nepřipadaly a jejich zařazení do příběhu nebylo nutné.

02.06.2013 3 z 5

Ledová sfinga Ledová sfinga Jules Verne

Edgar Alan Poe je můj oblíbený spisovatel a tento příběh v podstatě navazuje a dále rozvíjí Poeův původní román.

29.07.2012 4 z 5

Stopař Stopař James Fenimore Cooper

Zatímco v Lovci jelenů je Sokolí oko téměř neopýřené mládě a v Posledním Mohykánu zkušený mladý zálesák, román Stopař jej zastihuje již ve středním věku, kdy se začíná dívat zpátky za svým minulým životem, hodnotí jej a pomalu ztrácí víru v lepší zítřky. Jakoby se potácel na hraně životní skepse, ze které ho vytrhne přítomnost mladé dámy a domněnka, že se jí líbí. Najednou začíná vnímat možnost nového smyslu života a chytá se této naděje jako tonoucí stébla. Nu a samozřejmě, čtenář nebude ochuzen ani o dobrodružný příběh.

05.07.2012 4 z 5

Krvavé pohraničí Krvavé pohraničí Vladimír Šlechta

Byl jsem na knihu zvědav, neboť od Šlechty jsem ještě nic nečetl a recenze na něj byly pozitivní. Nejprve na mě vykoukla mapka, na žánr fantasy poměrně primitivní, nicméně autor dokáže čtenáře do prostředí dobře uvést, jednotlivé postavy naopak odkrývá spíše postupně. Román je to rozhodně čtivý, čtenář se rychle ponoří do děje, ale najednou zjistí, že tři čtvrtiny knihy je za ním a ono se vlastně ještě nic moc nestalo. V zásadě to tak i skončí, dějová zápletka je tedy poměrně jednoduchá, což knize trochu škodí. Jádro je ale vice než dobré a kniha je - alespoň pro mě - pozvánkou k četbě další tvorby tohoto autora.

05.07.2012 3 z 5

Panovníci českých zemí 1. ve faktech, mýtech a otaznících Panovníci českých zemí 1. ve faktech, mýtech a otaznících Vladimír Liška

Bezesporu zajímavá kniha, ve které se čtenář dozví pozadí a detailnější rozbor vlády vybraných Přemyslovců a Lucemburků. Autor objektivně shrnuje aktuální poznatky historiků a zamýšlí se nad pravděpodobnými motivy jednání popisovaných postav nebo příčinami jejich jednání a skonů. Na druhé straně se nevyvaroval řady chyb v datech, plete si vzájemné příbuzenské vztahy osob a dopouští se laciných chyb, např. ve věku popisovaného panovníka, byť je zřejmé, že v daném okamžiku musel být o deset let starší. Tato druhá stránka mince snižuje mé hodnocení, nicméně nadprůměrných 60%, které dávám, je dáno zaokrouhlením dolů - pro ty, kdo se zajímají o širší souvislosti okolo panovníků, kterým v žilách kolovala přemyslovská krev, je tato knížka vhodným způsobem, jak naplnit svou zálibu.

23.01.2012 3 z 5

Rájem i peklem Rájem i peklem Otakar Batlička

Rájem a peklem je možná nejdelší próza, kterou Batlička napsal a celá se nese přesně v dobrodužném stylu jeho povídek. Příběh je zasazen do neprostupného pralesa, který skrývá bohaté naleziště diamantů, o jehož nalezení soupeří dvě výpravy, klasicky tvořenými kladnými postavami v prvním a těmi zápornými ve druhém případě.

23.11.2011 5 z 5

Lord John a důvěrná záležitost Lord John a důvěrná záležitost Diana Gabaldon

Detektivní příběh z Anglie 18. století. Autorka si dala práci se zjišťováním tehdejších obleků a zvyklostí, ale co je to platné, když zápletka je překombinovaná, občas jsem se v ní ztrácel a v závěru je ji třeba celou vysvětlit, aby si to čtenář mohl celé poskládat. Kniha byla pro mě nezábavná, místy naivní, a jsem rád, že je za mnou - celý život se řídím tím, že když už knihu začnu číst, tak ji dočtu, někdy je to ale masochismus.

25.09.2024 1 z 5