ZanetDesp ZanetDesp komentáře u knih

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

(SPOILER) Další naprosto skvělé a nadčasové dílo od Orwella. Zbožňuji metaforické překlopení na svět zvířat, kde v počátku zrodu je hezká myšlenka svobodného a rovného zvířecího "státu", jež ale postupně přejde do nadvlády prasat, kterým moc nakonec zatemní hlavy. A tak jako mnohé elity, rochní se prasata v "luxusu a bohatství" zatím co ostatní zvířata na farmě trpí pod tíhou nového totalitního režimu. Toto dílo, rozhodně vede k zamyšlení, a myslím, že i v dnešní době má velmi silný hlas.

05.09.2024 5 z 5

Na západní frontě klid Na západní frontě klid Erich Maria Remarque (p)

Úchvatné dílo. Příběh mladého vojáka Paula přináší realistický vhled do útrap první světové války (který ale platí pro všechny války všeobecně). Ukazuje brutalitu, smrt, beznaděj a dehumanizaci vojáků, jež jsou nakonec jen nástrojem mocenských států a jejich zájmů. Počáteční romantizace války a hrdinství, přechází v depresi a hrůzu - a po dočtení toto člověk skutečně cítí. Dílo je dle mého v literatuře zcela zásadním.

06.09.2024 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

(SPOILER) Absolutně nadčasové a místy děsivě přesné dílo - a taky od Orwella spolu s Farmou zvířat pro mě jedny z nejlepších knih vyobrazujících sílu totality a její krutá rizika. Tak jako u Huxleyho, silně oceňuji, že kniha byla napsána v první polovině minulého století. Naprosto jsem se sžila s ústřední postavou Winstona, s jeho vnitřním utrpením, touhou po svobodě a vlastní vůli. 1984 je ukázkou toho, jak může být totalita nebezpečná, a jak pod tíhou manipulace, propagandy, zastrašování, lží a vykládání různých pravd vymaže z jedince jeho individuálno. Konec je šokující - v hloubi duše, jsem doufala v "happyend", který se ale nekonal.

05.09.2024

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Jako Potterhead miluju filmovou verzi už od roku 2001, a každý rok v zimě si dávám svůj HP maratón. Ke knihám jsem se ale dostala až nedávno. Velice mě během čtení bavilo porovnávat, co ve filmovém zpracování chybí. Za mě osobně je to legendární dílo, které je zaslouženě i po tolika letech stále oblíbené a zcela jedinečné :) Kouzelný svět, vyobrazující začátek přátelství a seznámení se vším, co k čarodějnickému světu patří je pro mě prostě srdcovka.

Stařec a moře Stařec a moře Ernest Hemingway

Malá kniha, velkolepé dílo vykreslující obraz nezlomného a odhodlaného starce a jeho boj s nevyzpytatelným mořem.

06.09.2024 4 z 5

Harry Potter a Fénixův řád Harry Potter a Fénixův řád J. K. Rowling (p)

(SPOILER) Pátý díl úchvatného HP Fenixův řád, byl jak jinak, než strhujícím. Na scénu přichází neoblíbená Dolores Umbridge, kterou by člověk nejraději prohodil oknem - miluji konec, kde je odnesena kentaury. Celkové zpracování, psychologický profil a charakter růžové profesorky je naprosto geniálně propracován.

06.09.2024 5 z 5

Harry Potter a Tajemná komnata Harry Potter a Tajemná komnata J. K. Rowling (p)

Tajemná komnata je můj nejméně oblíbený díl z filmové série (i tak je ale skvělý). V knižní verzi mě ale dvojka naprosto nadchnula!

06.09.2024 5 z 5

Harry Potter a Ohnivý pohár Harry Potter a Ohnivý pohár J. K. Rowling (p)

V počátku jsem měla strach z délky knihy, ale nakonec mě nadchla (tak jako všechny HP díla), které jsou pro mě srdcovkou. Nejhorší ale pro mě bylo zjištění, že filmová verze Ohnivého poháru byla snad nejvíce ochuzena o důležité prvky. Skřítka Winky?!

Řbitov zviřátek Řbitov zviřátek Stephen King

(SPOILER) Legendární "Řbitov zvířatek" je má prvotinka z dílny Stephena Kinga. Prvních cca 60 stran jsem se trošku přemlouvala k čtení a měla chuť knihu několikrát odložit a nechat to být - "tak tohle je ten slavnej King?". Pak se to ale stalo - bum prásk - první várka plíživého a temného napětí a otáčím stránku za stránkou. Na chvilku nás následně King svede zpět do normálna, a pozvolna přidává na ponurých obrátkách a najednou se nemohu odtrhnout, všechno eskaluje, kde je ten kouzelný začátek na mainském venkově? - wow!
Tajil se dech, trošku ztemnil i milý soused Jude. Bavily mě myšlenkové pochody samotného Luise, které dělaly průřez celým dílem a ve kterých tak trošku sváděl boj se sebou samým a s realitou, které nechtěl uvěřit, ale nakonec musel. Nemluvě o jedinečné stylistice Kingova psaní, jedinečných slovních obratech a dějových zvratech. Z popisu kalných očí kocoura a jeho mrtvolného zápachu mi bylo až úzko. Celá kniha je protkaná smrtí a tématem smrti, na který se koukáme z více úhlů pohledu, věřím, že pro některé jedince může být toto čtení nepříjemné. Ačkoliv jsem si pár večerů zvykala na Kingův styl a některé rozhovorové pasáže mezi Judem a Luisem jsem přeskákala, byla to super potemnělá jízda! Rozhodně mě Stephen naladil na další svá díla - těším se.

15.09.2024 4 z 5

Sběratel motýlů Sběratel motýlů Dot Hutchison

(SPOILER) "Krása nebyla ještě nikdy tak děsivá"
Sběratel motýlů je jedna z mála knih, kterou bych si klidně přečetla znovu, a znovu, a znovu...Děj začíná výslechem hlavní postavy Mayi, a line se retrospektivním vyprávěním, ve kterém postupně odkrývá neuvěřitelný příběh o Zahradníkovi, jež má svou sbírku krásných motýlů. V knize nechybí vyobrazení několika příběhů každé z dívek, která byla unesena, uvězněna, a následně zavražděna, aby mohly být navěky krásné a zalité v pryskyřici. To vše se spotřební dobou, která vyprchá dosažením věku 21 let. Postava psychopatického Zahradníka, který je vlastně všechny opečovává a bezmezně miluje, ačkoliv je znásilňuje a zabíjí, mě absolutně uchvátila. A Maya - ach do jejíhož charakteru jsem se zamilovala - pragmatická, klidná, manipulativní dívka s níž se život nemazlil už od raného dětství. Její přístup k životu "je to tak jak to je" mě po celou dobu nepřestával fascinovat. S detektivy si celou dobu pohrává, zdánlivě začne odpovídat na jejich otázku, ale příběh se najednou strhne úplně jiným směrem. To uvádí k šílenství Edisona, jednoho z detektivů, jež je v kontrastu s detektivem Victorem, který dává po celou dobu Maye prostor k vyprávění - s notnou dávkou trpělivosti. V ději se také setkáváme se syny Zahradníka, jejichž charaktery jsou naprosto odlišné. Avery přináší do děje nádech brutality, dominance a touhy po mocenství nad dívkami. Zatímco Desmond, je vyobrazením naivního hodného chlapce, který si dlouhou dobu odmítá přiznat, že je jeho otec netvor. Celkový nápad na okrasnou zahradu, unesené dívky, a jejich jednotlivé příběhy přinášejí vhled do mnoha geniálně propracovaných charakterů (včetně hlavních postav). Cesta napříč několika různorodými osobnostními typy mě neskutečně bavila a rozhodně hodlám prozkoumat i další díla od Hutchisonové :)
Jediné na co se čtenář musí připravit je příběhové skákání a nesourodost děje - chronologičnost zde úplně nenajdete, což ale vychází ze samotného vyprávění Mayi a její hry s detektivy. Vše se navíc prolíná s úryvky ze života Mayi před jejím unesením do zahrady motýlů.

"Řekněme, že jsem dítě ve stínu, kterého si nikdo nevšímal, nejsem nijak polámaná. Jsem plyšák, na kterého pod postelí sedá prach, ne vojáček s ulomenou nohou."

10.09.2024 5 z 5

Memento Memento Radek John

"Memento" přináší silný a realistický vhled do života člověka, který se do drogového bludného kruhu dostal (tak jako mnozí) kvůli zvědavosti. V díle je popsána turbulentní rychlost toho, jak mohou drogy ovlivnit život, zdraví i vztahy a způsobit kompletní rozpad osobnosti. Vyobrazeno je také to, co k životu s drogami patří - shánění peněz na dávky, absťáky, složité vztahy, "feťácká" přátelství či krádeže. Kniha se ale celkově čte dobře, prolínání přítomnosti a retrospekce odkrývá postupně celý příběh Michalovi závislosti, ve kterém se happyendu úplně nedočkáme. Pro ty, kdo chtějí nahlédnou bez předsudků pod pokličku života se závislostí, je Memento určitě dobrá volba.

09.09.2024 4 z 5

Maryša Maryša Vilém Mrštík

Realistické drama z 19.století, které nás zanese na moravskou vesnici a do dob patriarchální společnosti, kdy láska šla stranou a hlavním motivem byly peníze a dobré provdání, které ale skončí katastrofou. Po celou dobu jsem s Maryšou soucítila. Je dobře, že je toto dílo součástí maturitní četby a může nám připomínat, jak vděčni můžeme být za svou svobodu se rozhodnout :)

06.09.2024 4 z 5

Jednoduché, ale hluboké principy, které vedou k zamyšlení a můžou velmi pomoci v osobním rozvoji nebo při hledání osobní spokojenosti. Obrací čtenáře k sobě samému.

Osada Havranů Osada Havranů Eduard Štorch

Ach! Tato kniha mě před mnoha lety přenesla z mého dětského světa na dobrodružnou cestu napříč pravěkem do "Osady Havranů". Vzpomínám si, že jsem ji četla jedním dechem :)

Pan Theodor Mundstock Pan Theodor Mundstock Ladislav Fuks

(SPOILER) Pan Theodor Mundstock a jeho potemnělý svět. Strach a paranoia pana Mundstocka při čtení naprosto rezonovaly s celou mou duší. Dílo je autentickou cestou do mysli muže, jež kvůli svému židovskému původu očekával deportaci do tábora a velmi pilně se na ni připravoval. Protkané zoufalostí a beznadějí. Po celou dobu mi bylo hlavní postavy velmi líto (tak jako všech duší, jež zemřeli pod hrůzostrašnou rukou nacistických táborů). Dílo se mi četlo s těžkým srdcem, ale přináší možný náhled do duševního utrpení lidí, kteří takové hrůzy během druhé světové války zažili.

06.09.2024 5 z 5

Přemýšlím, jak by na mě dílo působilo, kdybych jej četla před 15 lety. Bohužel jsem ale na knihu narazila na prahu třicítky. Nemohu říci, že by se mi přímo nelíbila, ale příliš mě dějství, a vyvrcholení příběhu nezaujalo. V počátku se mnoho stran "táhne" děj, a skutečně jsem se těšila, až se tam již objeví podivné děti a děj začne mít trošku spád. Na druhou stranu mě ale nadchl koncept magických časových smyček, a slečen, které se výjimečné děti pomocí smyček snaží zachraňovat. Skákání mezi dvěma světy pomocí starého opuštěného domu pro mne bylo zajímavé. Do dalších dílů se ale i tak nepustím :)

05.09.2024 3 z 5

My děti ze stanice ZOO My děti ze stanice ZOO Christiane Vera Felscherinow

Toto dílo jsem četla před lety, když mi bylo asi 13 let - vím, že jsem to přečetla asi za dvě odpoledne. Nahlédnout do příběhu mladé dívky, která propadne drogám, prožívat její vztahové otazníky, detox, i toxické soužití a složité vztahy s rodiči bylo pro mne naprosto strhující. Je to napsané zcela bez obalu, místy až neuvěřitelné, kolik toho může jedna mladá lidská duše zažít. A taky ideální "preventivní knížka". Téma závislosti je aktuální a problematické, a je třeba aby bylo i pomocí takovýchto knih přibližováno.

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

V knize nahlédneme do duše osamělé ženy, která samotu a depresi zahání alkoholem - časté pití a delíria postupně ovlivňují její vnímání. Rozkol mezi realitou, výpadky paměti a fantazií byl dechberoucí. Mě osobně "Dívka ve vlaku" nadchla - film je jako v mnoha případech mnohem slabší, a knihu neporazí. Neskutečně mě bavilo, jak se postupně příběhy jednotlivých postav proplétaly a eskalovaly.

06.09.2024 4 z 5

Harry Potter a vězeň z Azkabanu (ilustrované vydání) Harry Potter a vězeň z Azkabanu (ilustrované vydání) J. K. Rowling (p)

(SPOILER) J.K.Rowlingová je prostě geniální - celé dílo HP je pro mě naprostou dokonalostí. Vězeň z Azkabanu nevyjímaje. Opět mě šokovalo, jaké důležité prvky byly ve filmu vynechány - ačkoliv chápu, že film by se pak natáhl na mnoho hodin. Kniha přináší i náhled a detailní rozpracování příběhu Bartyho Srka a Bartyho Skrka Juniora - to mě velmi bavilo. Opět nechybí svět skřítků a skřítčí kuchyně, či fantastická zvířata pod vedením milovaného Hagrida. Co mě ale taktéž uchvátilo, že se v knize dozvíme, jak vzniklo přátelství Jamese, Červíčka, Siriuse a Lupina (mimo to je zde více vyobrazena i Lupinova minulost). Skvělé, skvělé, skvělé!

Čarodějův klobouk Čarodějův klobouk Tove Jansson

Kniha mého dětství - dodnes ji ve své knihovně mám. Bájný, podivuhodný a pestrý svět malých mumínků a různých jiných tvorů není však jen dílem pro dětskou fantazii. Přináší hloubku, nekonečnost kreativity, nespoutanost fantazie, sílu osobního vývoje, i důležitost víry v sebe sama.