ZuzanaZ83 ZuzanaZ83 komentáře u knih

Chladnokrevně Chladnokrevně Truman Capote

Taková asi povinnost pro všechny fandy true crime a thrillerů. Rozhodně zajímavý rozbor pachatelů i zákulisí obětí. Bohužel mě kniha dost málo vtáhla, četla jsem ji strašně dlouho a často mi utíkala pozornost.

25.03.2023 3 z 5

Stařec a moře Stařec a moře Ernest Hemingway

Krátký, ale smutný příběh starého rybáře, který na moři chytne největší rybu svého života.
Klasika, kterou jsem si v rámci re-readingu dala v angličtině.

17.03.2023 3 z 5

Arabella z Marsu Arabella z Marsu David D. Levine

Tuhle knížku jsem dlouho odkládala. A vlastně mě velmi mile překvapila. Příjemné sci-fi/fantasy bez přílišných technických detailů. Zároveň příběh nepostrádá vtip, odvahu, zápletku a celé se to čte velmi dobře. Takže za mě překvapivá spokojenost.

17.03.2023 4 z 5

Smrtihlav Smrtihlav Franck Thilliez

Zvláštně znepokojující příběh komisaře Sharka, který trpí ztrátou rodiny a zároveň řeší případ plný děsivých vražd.
Thilliez buduje děj velmi chytře, postupně odkrývá pachatele i podrobnosti dějící se hlavní postavě.

14.03.2023 4 z 5

Krvavý anděl Krvavý anděl Franck Thilliez

Temný a drsný krimithriller plný detailů. Zároveň autor popisuje vnitřní hrůzy hlavního hrdiny, policisty Sharka, který už půl roku postrádá svou ženu.
Děsivé, realistické, čtivé.

10.03.2023 4 z 5

Srdce Evropy Srdce Evropy Pavla Horáková

Za mě zklamání. Kniha se mi četla velmi těžko, hledala jsem děj mezi faktografickými daty. Příprava, rešerše a práce na knize musela být obrovská, ale já zjevně nejsem cílovka.

06.03.2023

Open – Otevřená zpověď Open – Otevřená zpověď Andre Agassi

Opravdu silná a upřímná zpověď jednoho z nejlepších tenistů všech dob. Kniha plná bolesti, ztrát a proher, ale také obrovské vůle. Andreho vztah k manželce je totálně fascinující.

05.03.2023 5 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Hodně povedené. Příběh holky z bažiny Kyy, kterou opustí matka, sourozenci a nakonec i otec. Kya odmala žije sama v chatrči, všemi opovrhovaná, jen s přírodou. Číst se naučí díky Tateovi, chlapci ze sousedství. Kya touží po lásce a rodině. Když dospěje, žije opuštěná, podporovaná Skokanem, černým prodavačem, a jeho ženou Mabel. A pak je nalezen místní prominentní mladík Chase mrtvý...
Krásné, citlivé, dojemné a čtivé.

01.03.2023 5 z 5

Zlatá značí osud Zlatá značí osud Sára Vůchová

Po 70 stranách odkládám. Na knize mě nebaví nic. Divné dialogy, podivné kočky, které jsou někdy sem tam člověk, neumím si jejich podobu představit. Nedokázala jsem se do děje začíst ani vžít.

26.02.2023 1 z 5

Mluví k vám kapitán Mluví k vám kapitán Martin Moravec

Opět moc zajímavý rozhovor, tentokrát s pilotem.
Mám ráda způsob vedení rozhovorů pana Moravce, kniha tak opět kromě faktů obsahuje i humor a nadhled.

24.02.2023 4 z 5

Sama proti všem Sama proti všem Brian Freeman

Velmi podařený příběh spisovatelky Lis, které se zjeví před domem malý chlapec. Napínavé čtení o tom, co se chlapci stalo, jak smutná je rodinná historie Lis a co se bude dít dál. Přiznávám, že tohle jsem vůbec neodhadla. A posledních deset stran je hodně emotivních.
Až na trochu kostrbatý rozjezd naprosto super čtení.

22.02.2023 4 z 5

Meta Meta Pavel Bareš

Tohle budu ještě chvíli zpracovávat.
Kniha psaná z pohledu mladé holky s utajovanými schopnostmi. Příběh je psaný jazykem "dnešní" mladé holky.
Spousta vtipu, sarkasmu, ale především těžkých témat jako je zneužívání a stalking.
Vlastně super nápad - vytáhnout takhle závažná témata na pozadí nereálných hrdinů. V kombinaci s moc dobrým provedením můžu jen doporučit.

18.02.2023 4 z 5

Temné říční proudy Temné říční proudy Sharon J. Bolton

Další příběh s Lacey. Tentokrát Lacey nachází mrtvoly a policie i ona tak musí zjistit, o koho jde, a proč je nachází právě toho času "vodní strážnice" Lacey.
Mimo hlavní dějovou linku se rozvíjí i osobní příběh šéfky Dany i vztah Lacey s polocistou Joesburym.
Tahle série mě prostě baví.

17.02.2023 5 z 5

Klaun v kukuřičném poli Klaun v kukuřičném poli Adam Cesare

Tenhle horor byl vlastně strašně bizarní. Málo uvěřitelná zápletka, prapodivný děj, příliš americký konec.
Celkově ale mám pocit, že tohle byl tak trochu záměr. A kniha se četla tak moc dobře, že tohle beru jako velmi zdařilou parodii na horor, a jako takovou ji i hodnotím.

13.02.2023 4 z 5

Nejsem mrtvá Nejsem mrtvá Anne Frasier (p)

Detektivní thriller v super tempu. Příběh Jude, policistky, které se po třech letech věznění podaří uniknout. Vrátí se do práce, kde s novým kolegou vyšetřují případ mrtvé dívky. Ale Jude není úplně v pořádku a některé věci se vymykají...
Parádní tempo, skvělá myšlenka, sympatické hlavní postavy.

11.02.2023 5 z 5

Židovka z Toleda Židovka z Toleda Lion Feuchtwanger

Příběh o mladé židovce Raquel, která se zamiluje do kastilského křesťanského krále dona Alfonsa. Její otec, Jehuda ibn Ezra, je královým poradcem.
Alfonso ale touží po válce, která změní osud nejen jemu.
Klasický román, který pro mě stále dokola popisuje nesmyslnost svatých válek i náboženských neshod.

09.02.2023 4 z 5

Dcery jezera Dcery jezera Wendy Webb

Velmi dobrý román, kde se postupně odhaluje minulost a důvod, proč se Kate zdají divné sny a proč právě ona věděla, že mrtvá žena u jezera měla u sebe mrtvé dítě.
Temné, tajemné, ale zároveň velmi neobvyklé zpracování. Tohle mě hodně bavilo.

03.02.2023 5 z 5

Tanec skalpelů Tanec skalpelů Jenny Milewski

Průměrný, ale vůbec ne špatný thriller (ne horor) o spisovateli Jonasovi, který píše brutální knihy plné násilí. A v průběhu své literární krize zjišťuje, že jeho příběhy se stávají realitou.

31.01.2023 3 z 5

Billy Summers Billy Summers Stephen King

Thriller o "hodném" nájemném vrahovi, který zabíjí jen zlé lidi. A o jeho posledním kšeftu.
Kniha má spád, čte se moc dobře. Oproti Kingovým knihám, co jsem zatím četla, je čtivá od první stránky a v podstatě bez komplikovaného děje.

27.01.2023 4 z 5

Je to jinak, mami Je to jinak, mami Tamara Tainová

Příběh o mladém gayi Borisovi, jeho rodině, přátelích a práci.
Boris se plácá ve svých vztazích, bojí se "přiznat" své matce, pozoruje vztahy na pracovišti.
Zároveň se kniha dotýká podobností i odlišností hetero a homo vztahů.
Příběh má dynamiku, postavy jsou uvěřitelné. Smutné i milé čtení.

20.01.2023 4 z 5