Piková dáma a jiné povídky přehled

Piková dáma  a jiné povídky
https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/165761/mid_pikova-dama-a-jine-povidky-bTC-165761.jpg 4 89 89

Výbor obsahuje: Povídky nebožtíka Ivana Petroviče Bělkina (Výstřel, Metelice, Majitel pohřebního ústavu, Staniční dozorce, Slečna selka), Dubrovský, Piková dáma. Doslov: Julius Dolanský. Vyšlo v edici Zlatoroh.

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Piková dáma a jiné povídky. Přihlašte se a napište ho.

Nové komentáře (17)

Marekh
15.07.2024 5 z 5

Od Puškina jsem již v minulosti četl knihu EVŽEN ONĚGIN a v tomto roce jsem si přečetl knihu KAPITÁNSKÁ DCERKA. Po letech jsem se vrátil k tomuto autorovi a časem si určitě přečtu další knihy.

Kniha PIKOVÁ DÁMA A JINÉ POVÍDKY obsahují tyto povídky:

- Povídky nebožtíka Ivana Petroviče Bělkina: Výstřel, Metelice, Majitel pohřebního ústavu, Staniční dozorce, Slečna selka

- Dubrovský – nejrozsáhlejší povídka. V závěru povídky si nejsem jistý, jestli jsem to pochopil správně. Pokud ano, tak jsem rád, jak to dopadlo.

- Piková dáma - hlavní postavou je HEŘMAN (inženýr a důstojník), který je posedlý zjistit tajemství 3 vyhrávajících karet

Povídky se mi líbily. Byly čtivé. Autor píše svižně a zajímavě. Podle názvu jsem znal pouze povídku Piková dáma a konečně jsem se k této povídce dostal.

V závěru knihy se nachází kapitola ČARODĚJNÝ VYPRAVĚČ (DOSLOV) a POZNÁMKY.

Kniha obsahuje barevné ilustrace. Knihu ilustroval Karel Teissig.

V Doslovu Bělinskij napsal: „Jako čaroděj v nás vyvolával zároveň smích a slzy, hrál si podle své vůle s našimi city. Zpíval a Rus byla užaslá zvukem jeho písní. A není divu, protože podobných ještě neslyšela. Jak žádostivě jim naslouchala! A není divu: chvěly se v nich všechny nervy jejího života.“

Kabuky
11.06.2022 5 z 5

Nádhera

Johny_H.
04.02.2022 3 z 5

Hodnocení Piková dáma a jiné povídky. Když to rozebereme tak Piková dáma je na solidní 4/5 Povídky nebožtíka Ivana Petroviče Bělkina je povídka, kterou jsem asi nepochopil a nemohu jinak než 0/5, Výstřel jo tak to už je jiná tuto povídku jsem si opravdu užil a je na solidních 5/5. Metelice ta je rozhodně slabší na tokový 3/5, Majitel pohřebního ústavu mírně hororově laděná povídka, kterou bych si dokázal představit i s filmovanou 5/5, Staniční dozorce je velmi zajímavá povídka no a takových pěkných 4/5 a Kapitánská dcerka opravdu moc hezká povídka u které si i popláčete 5/5.

Když ale mám být plně upřímný, tak si tuto knihu raději sežeňte v audio verzi. Na internetu jde sehnat například Kapitánská dcerka, jako rozhlasová hra a je o dost přehlednější a stravitelnější pro dnešní čtenáře. Přeci jen tato kniha není nejmladší a jsou zde výrazy, které komplikují četbu. Srovnal bych to s knihou Frankenstein, která je na tom podobně. Myšlenka úmysl vše moc povedené, ale lépe stravitelné je to v audio verzi, kdy se máte možnost nad tím lépe zamyslet

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Piková dáma a jiné povídky v seznamech

v Právě čtených2x
v dalších seznamech3x