Rekviem přehled

Rekviem https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/2356/rekviem-2356.jpg 4 134 134

Soubor tří historických povídek (Kurýr, Budějovická louka a Valdice). Povídky se odehrávají v době třicetileté války po smrti Albrechta z Valdštejna. Hlavní myšlenkou tohoto díla je kritika vypočítavosti a zrady. Kurýr - Kurýr přijíždí do Olomouce a po kardinálovi a generálovi požaduje věrnost Valdštejnovi. Netuší, že Valdštejn je po smrti. Kurýr jim uvěří až přivedou jeho bratra. Budějovická louka - Spojenci Valdštejna jsou ve vazbě válečného soudu. Když na louce odpočívají po honu, přijde mezi ně milenka uherského krále, která utíká z Vídně. Řekne jim o mši, kterou nechal sloužit císař za zbavení Valdštejna. Valdice - švédský generál Banér přijede do valdického kláštera, kde je pohřben Valdštejn ve své hrobce. Ukradne z jeho mrtvoly hlavu a pravou ruku, protože jeho král padl kvůli Valdštejnovi v bitvě.... celý text

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Rekviem. Přihlašte se a napište ho.

sika444
09.12.2023 5 z 5

Podivuhodná rozkotlanost této trilogie na malé ploše vyvolává silné emoce. Jazyk, líčení atmosféry, zvuky a celková atmosféra prostředí (arcibiskupský palác, hořící modříny osvětlující scénu, valdický kapucínský kostel). Autor nás nešetří, nic nevysvětluje, jména a události se jen míhají, aniž čtenář většinou tuší, kdo právě mluví a o čem. Nic z toho totiž není třeba. Má na nás sáhnout cosi, co by se dalo nazvat osudem nebo dějinnou nezbytností, ale je to možná jen to, že se někdo ocitl v určité chvíli na špatném místě. Doba je vymknutá z kloubů a lidé podle toho jednají. A přeci zůstávají zbytky normálnosti (chování arcibiskupa, "Jsme přeci kavalíři", paní Banérová zvažuje, jak se ke kapucínům obléknout). Děj, jakkoli hrozný, se převalí. Valdštejnové totiž nikdy neovládnou scénu nadlouho. Jak asi Jaroslav Durych na tuto svou knihu pohlížel po roce 1948?

milan.valden
07.02.2023 4 z 5

Rekviem (1930), "menší valdštejnská trilogie" Jaroslava Durycha (1886–1962), vyšla rok po rozsáhlé "větší valdštejnské trilogii" Bloudění (1929) a obsahuje tři povídky, které již předtím vyšly samostatně a vznikly, když Durych pracoval na románu Bloudění: Kurýr v roce 1927, Budějovická louka a Valdice v roce 1928. Jak píše v doslovu Mojmír Trávníček, tři povídky "nejsou odpadem nebo nevyužitým stavebním materiálem Bloudění. Byly koncipovány samostatně. Chronologií vzniku i postupným vydáním předešly ,větší valdštejnskou trilogii'. Jsou-li chápány jako dějový i myšlenkový dovětek a dozvuk Bloudění, rovnou měrou mají význam a platnost preludia." Tyto tři prozaické skvosty se odehrávají po zavraždění Albrechta z Valdštejna, jímž vyvrcholilo a skončilo Bloudění.

Ema22
03.02.2023 2 z 5

I pro zkušeného čtenáře dnešní doby náročné texty. Jak po jazykové, tak syntaktické stránce. Nejsem s to rozklíčovat všechny postavy a jejich vztahy, proto jsem se dost ztrácela.

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Rekviem v seznamech

v Právě čtených1x