Slepá mapa přehled

Slepá mapa
https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/532046/bmid_slepa-mapa-65c9dcbded670.png 5 6437 6437

„Lidé přicházejí na svět z různých důvodů – z lásky, náhodou, nebo omylem. Já jsem se narodila kvůli bytu,“ předesílá hlavní hrdinka Anežka na začátku ságy o trojici žen, která se začala psát už před první světovou válkou. Do Anežčina osudu se promítají nejen životní příběhy jejích rodičů a prarodičů, ale i krutý dopad dějinných událostí. Její babička Anna odjela přes odpor rodičů do pohraničního městečka na severu Čech, aby tam se svým vyvoleným začala nový život – ten se však záhy mění v boj o přežití, když je Antonín na frontě raněn a u Anny propuká tuberkulóza. O čtvrt století později se pak s těžkými začátky potýká i jejich dcera Alžběta, donucená prchat před německou armádou zabírající Sudety. Po dalším půlstoletí změní dramatický zásah osudu – tentokrát v podobě důstojníka StB – i život vypravěčky Anežky... celý text

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Slepá mapa. Přihlašte se a napište ho.


Nové komentáře (1475)

marketa.ul
12.03.2025 4 z 5

Opět skvělá Mornštajnová, která nezklamala. Co na to říct… Tato autorka umí psát. Věty do sebe zapadají a díky tomu příběh ubíhá rychle.

marciliv
10.03.2025 3.5 z 5

Generační příběh začínající před 1. sv. v. a končící v 90. letech 20. stol.
Psáno tak nějak jedním dechem a i tak (dobře) se to čte. Ze začátku jsem pořád čekala, kdy se NĚCO stane, ale později jsem zjistila, že se TO děje, a mnohdy docela hodně, od začátku. Pokud máte problém s pamětí, doporučuji si vést MAPU osob, jejich vztahů, svateb, pohřbů, stěhování a bytů :-D
Ale jo, nakonec to bylo hezké a zajímavé čtení napříč našimi pohnutými dějinami. Bavily mě obě části a fandila všem ženám :) Někdy holt není životní rozhodnutí lehké.


TerkinKnižnySve
31.01.2025 5 z 5

Opäť silná kniha troch siknych žien vo svojej generácií a z jedneho rodu.

Zaciname krehkou Annou, ktorej sa ústa nezastavia a jej vyvoleným Antonínom, ktoreho srdce sa ziskavalo veľmi ťažko a obdobím prvej svetovej vojny.

Druhou postavou je Alžbeta, Annina dcéra, jej sestra Boženka a úskalia a útrapy druhej svetovej vojny. Alžbeta je odmalička tvrdohlavá a ide si za svojim zatiaľ čo Boženka je dievča s dobrým srdcom.

Treťou postavou je Anežka, Alžbetina dcéra, ktorá žije v časoch socializmu. A nie vždy sa zachová spravne.

Tri silné ženy, každá má svoju silu v inom, každá si odžije veľkú lásku ale i veľkú bolesť, časy v ktorých žijú su jeden horší ako druhý.

Prvá svetová bola ťažká, keď uz si všetci mysleli, zeyje koniec a svitá na lepšie časy nastúpil Hitler a bolo to ešte väčšie peklo, následne vykúpenie sa zdako byť úspešné a myslimy, že v socializme nebolo až tak zle ore ľudí no tajné služby, ktoré trapiali Anežku - len ďalšie zlo a peklo!

Silné príbehy nad ktorými sa zamýšlate a rozmýšľate, ktorá to zvladla najlepšie.

Ale našťastie boli aj veľmi vtipné scény, ktore dej odľahčili.

Autorka ma úžasný štýl písania, máte pocit ako by ste boli tam s nimi a prežívali ich životy

všechny komentáře

Související novinky (24)

100 nejčtenějších knih roku 2023

27.12.2023


100 nejčtenějších knih roku 2022

27.12.2022


50 nejčtenějších knih letošních prázdnin (2022)

04.09.2022

Více souvisejících novinek je uloženo v archivu.


Citáty z knihy (18)

Žiješ ale svůj život, tak se trochu snaž. (Slepá mapa)


Dlouholeté úsilí bylo završeno šťastným koncem, pokud se dá manželství za konec a ještě k tomu šťastný vůbec považovat.


Lidé přicházejí na svět z různých důvodů - z lásky, náhodou nebo omylem. Já jsem se narodila kvůli bytu. - Anežka


Více citátů z knihy najdete u autora.


Kniha Slepá mapa v seznamech

v Právě čtených113x
v Přečtených9 843x
ve Čtenářské výzvě2 508x
v Doporučených671x
v Mé knihovně1 485x
v Chystám se číst1 549x
v Chci si koupit360x
v dalších seznamech25x

(tato data se aktualizují 1x za hodinu.)