Rozbité světy

recenze

Rozbité světy (2023) 5 z 5 / Marghe
Rozbité světy

Kniha s velmi silným příběhem o válce, bídě, samotě a utrpení. Ale také o přátelství, lásce, podaných rukou a o odvaze bojovat a přežít.

Kniha je rozdělena do čtyř částí. V té první nás autorka zavede do roku 1952, kdy se Daniela po letech setkává s Oskarem, kterého potkala za války. Jejich přátelství se postupně mění ve vážný vztah a zasnoubení. Daniela během války přišla o většinu příbuzných, zbyl jí jen tatínek a strýc, maminčin bratr, který žije v zahraničí. Právě on teď přijíždí do Prahy, aby předal jejímu otci informace, díky kterým by mohli zjistit, kde jeho bratr ukryl své jmění, než zemřel. Bohužel strýc je zavražděn a její otec je policií odven jako hlavní podezřelý. Daniele tedy zbyl už jen Oskar a jeho rodina. Tedy alespoň do té doby než narazí na večírku na Cyrila, kterého neviděla čtyři roky.

"Člověk ale celý život bojuje se svými slabostmi. A leckdy prohrává."

Tady nás autorka posouvá časem zpět do další části příběhu. Do roku 1944. Do nejtrýznivějšího období a nejsilnější části této knihy. Dvanáctiletá Daniela žije se svou maminkou v malém bytě v Praze. Tatínek byl zajat a zbytek příbuzných již bylo před časem odvezeno do koncentračního tábora. Maminka Daniely je židovka, tatínek je křesťan. Když útoky proti židům začínaly nabírat na síle, prozíravě nechal Danielu pokřtít a společně s jeho dobrým přítelem farářem zfalšovali datum křtu. Daniela je tudíž ochráněna a nemusí nosit židovskou hvězdu. Ale maminka je taktéž povolána do transportu. Malou Danielu nechce nikdo ze známých vzít k sobě domů. Mají strach mít doma dítě ze smíšeného manželství. A proto Daniela zůstává sama doma a musí bojovat o přežití. Do jejího života však nečekaně vstoupí patnáctiletý chlapec Cyril. Když nedostatek jídla a těžká nemoc ji vrhnou k tenké hranici mezi životem a smrtí, on je ten, který se o ni postará a donutí ji dál bojovat.

"Nikdy jsem nepochopila, proč jsou pravidla mezi lidmi nastavená, jak jsou. Proč se jedni vyvyšují, mají všude větší výhody a pokojný život na výslunní, a ti druzí se musí obávat, co jim přinese další den."

Jak pokračuje život osamělé Daniely bez rodičů a jak vypadalo osvobození Prahy? Vrátila se maminka z koncentračního tábora? Přežila? A kdy se dostal domů otec ze zajetí?

"Velká trojka se dohodla, že Prahu osvobodí Rudá armáda.To bude mít neblahé následky, bohužel řekl Tonda a jen stěží dokázal zamaskovat nesouhlas s tímto rozhodnutím. Američané nemohou podle dohody překročit demarkační čáru. Chtěli by nám pomoct, ale čekají rozkaz velitelů. Největší světové armády si tady řeší politiku, a nám zatím umírají lidé."

Třetí část knihy nás zavede do roku 1948 a Daniela se jako 16letá znovu potkává s Cyrilem. Co se stane, když Cyril uvidí Danielu jako 16letou krásnou mladou slečnu? A proč se poté jejich životy opět rozdělily? Je Cyril jediný, komu dokáže Daniela po celou dobu důvěřovat nebo její láska k Oskarovi má hlubší kořeny?

Kniha se nečetla lehce ani svižně, ale to je samozřejmě dáno povahou příběhu, který mi brání otáčet strany bez rozmyslu. Oceňuji, že příběh nekončil, jako většina válečných knih, rokem 1945, ale pokračoval ještě několik let poté. Tím mi dal možnost nahlédnout do dalších životních okamžiků Cyrila a Daniely, kteří si od začátku získali mé sympatie. Jedinou výtku mám k absenci kapitol v knize. Kniha je rozdělena sice do 4 částí, ale více kapitol neobsahuje. Takže pokud neradi odcházíte spát uprostřed kapitoly jako já, máte smůlu. Prostě to musíte dočíst až po další část a ráno si dát kafe navíc. V žádném případě však toho ponocování s tak krásnou knihou litovat nebudete.

Autorka recenze: Markéta Pospíšilová


Rozbité světy Rozbité světy Markéta Prášková

Je začátek roku 1945. Němci cítí v ovzduší prohru, své pozice přesto urputně brání a v lednu začínají opět organizovat transporty Židů do koncentračních táborů. Dvanáctileté Danušce odjíždí jediná žijící příbuzná, kterou má: její ... více


Komentáře (0)

Přidat komentář