1984 zajímavosti
George Orwell (p)
Jedno z najznámejších diel svetovej literatúry nášho storočia spája v sebe prvky spoločensko-politického a vedecko-fantastického románu. Je obžalobou komunistickej diktatúry, ktorá v roku 1984 ovládla všetko, vrátane ľudského myslenia. V centre románu sú osudy čestného, citlivého a uvažujúceho jedinca (Winstona Smitha), ktorý sa vzoprie systému, za čo platí krutú daň. Orwell touto knihou už v roku 1948 ponúkol svetu víziu, ktorá sa neskôr stala realitou. Podobne ako v ostatných krajinách nášho regiónu, ani u nás sa anglický spisovateľ George Orwell dlhé roky nesmel vydávať z ideologických dôvodov. Po novele Zvieracia farma má slovenský čitateľ konečne možnosť zoznámiť sa aj s Orwellovým vrcholným dielom, románom Tisíc deväťsto osemdesiatštyri. Komunistická diktatúra v roku 1984 ovládla všetko, vrátane ľudského myslenia. V centre románu, ako v celom diele tohto spisovateľa, sú osudy čestného jednotlivca (volá sa Winston Smith), ktorý sa spoločnosti vzoprie, za čo zaplatí krutú daň. Dielo je pochmúrnym, aj keď doslova vizionárskym obrazom odľudštenej spoločnosti, pod čo sa podpísal aj zdravotný stav autora, ktorý v čase, keď ho písal, umieral na tuberkulózu. Keďže slovenský čitateľ pozná z vlastnej skúsenosti spoločnosť, ktorú Orwell opisuje, bude jeho stretnutie s ňou nepochybne o to zaujímavejšie. George Orwell, vlastným menom Eric Arthur Blair (1903-1950) sa narodil v Indii a do Anglicka sa jeho rodina presťahovala, keď mal štyri roky. Prvé verše uverejnil v miestnej tlači už v roku 1914, knižne debutoval v roku 1933 dielom Bez peňazí a nádeje v Londýne a Paríži, v ktorom umelecky i dokumentárne opísal svoje zážitky zo života medzi nezamestnanými, žobrákmi, tulákmi a bezdomovcami. Aj keď vyšiel z prostredia, ktoré ho predurčovalo skôr k pravicovým ideám, hlásil sa k ľavici a pokladal sa za demokratického socialistu. Neskôr jeho doslova bytostný odpor k totalitným praktikám urobil z neho jedného z najväčších a najúdernejších kritikov komunistického režimu. Je autorom niekoľkých románov, početných zbierok esejí i reportáží. Za vrchol jeho umeleckej tvorby sa považuje novela Zvieracia farma (1945, v slovenčine v rámci edície MM v roku 1998) a najmä román Tisíc deväťsto osemdesiatštyri (1949).... celý text
Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: 1998 , Slovart (SK)Originální název:
Nineteen Eighty-Four, 1949
více info...
Zajímavosti (30)
Můzete číst knihu v knihe, což mi příjde jako velice zajímavý prvek. (Petr874)
V roce 2021 byla vydána audio kniha dokonce ve třech samostatných verzích. První načetl Vasil Fridrich, druhou načetli Jan Vondráček, Jaromír Meduna a Jitka Moučková. Tu třetí David Novotný a Zbyšek Horák. (lioncel)
V roce 2007 nově vyšlo i v audio verzi, načetl Pavel Novotný. (lioncel)
Poprvé vyšlo v audio verzi v roce 1991, načetla Radka Malá. V témže roce byla natočena i rozhlasová dramatizace s interprety: Boris Rösner, Jiří Ornest, Rudolf Hrušínský st., Josef Červinka, Josef Vinklář, Luděk Munzar, Veronika Freimanová, Dana Syslová a další. (lioncel)
Jan Zábrana ve svých denících píše:
Můj odhad je, že k totální bitvě o vládu nad zeměkoulí - a budou ji muset podstoupit i s rizikem zničení planety - musí nevyhnutelně dojít kolem roku 1985, nejpozději do roku 1990.
.. (zkráceno)
Vyhlídky v žádném případě nejsou žádné. Nikdy jsem se politickým věštěním a prorokováním nezabýval, ale v posledních letech věci takhle vidím. Jasně a neodvratně. Tedy Orwell. Trochu jinak, se změnami v detailech a nepodstatných podrobnostech, ale Orwell.
(23. listopadu 1976, 3 hodiny 45 minut v noci)
https://www.databazeknih.cz/knihy/cely-zivot-vybor-z-deniku-1948-1984-11326 (elfos)
Připojuji odkaz na recenzi Zamjatinovy knihy "My", která byla Orwellovi inspirací pro napsání "1984". Tu recenzi sepsal sám Orwell:
http://orwell.ru/library/reviews/zamyatin/english/e_zamy (Lector)
Fotka "Víťazný Február - oslavy na Stalinovom námestí v Bratislave" z archivov TASR vyzera ako ilustracia z knizky 1984.
http://www.vtedy.sk/galeria/1945?currentPhoto=45 (andrej0867)
Z tohoto románu pochází také rčení "dva plus dva rovná se pět" a předpokládá se, že ilustruje snahu Sovětského svazu dosáhnout pětiletku za čtyři roky. (ddkk)
Mapa Orwellova světa:
http://www.openculture.com/2018/01/a-map-of-george-orwells-1984.html (Lector)
Kniha je zahrnuta to tzv.povinné četby (SeverusSnape)
Slavný román se dostal na první místo nejprodávanějších knih internetového obchodu Amazon poté, co poradkyně Amerického prezidenta Trumpa - Kellyanne Conwayová označila lež o návštěvnosti na inauguraci za „alternativní fakta“. Obrovský zájem o klasické dílo překvapil i nakladatele Penguin, který musel rychle zareagovat a oznámit, že naplánoval dotisk 75 tisíc vydání. (BarryBlack)
Kniha, nebo spíš její postava, tedy Winston Smith, je námětem také stejnojmenné písně od Michala Hrůzy. (slajd)
V roce 1998 byl titul zařazen mezi 100 knih, které měly největší vliv na společnost. (chaera)
Velký bratr se stal symbolem porušování soukromí nejrůznějšími institucemi i jednotlivci. (chaera)
V roce 2002 byl natočen film Equilibrium (režie Kurt Wimmer) s Christianem Balem v hlavní roli. Ačkoli román 1984 nebyl oficiálně předlohou pro film, tak jeho motivy, děj i některé detaily jsou mu až nápadně podobné. (chaera)
Novela měla velký kulturní dopad i na hudbu - Van Halen, Eurythmics nebo Rick Wakeman vydali alba s názvem 1984. Řada interpretů nazpívala písně odkazující na knihu - David Bowie, Clash, Muse, Judas Priest, Offspring nebo Radiohead. (chaera)
Román byl poprvé publikován 8. června 1949 v Londýně nakladatelstvím Secker and Warburg (chaera)
Ústřední heslo oficiální ideologie Oceánie tzv. Angsoc zní: Válka je mír, svoboda je otroctví, nevědomost je síla. (chaera)
Kniha byla inspirací českému pořadu Big Brother (chaera)
Román 1984 George Orwella se stal symbolem protestů v Thajsku v roce 2014. The Bangkok Post napsal, že bylo policií ukončeno veřejné promítání filmu 1984, skupinky protestujících čtou na veřejných místech knihu a různě se objevují plakáty s nápisem "Thailand 1984". (Neenah)
Americká punk rocková skupina Anti-Flag přímo odkazuje na knihu v písni „Welcome to 1984“. (Kmotr99)
Po skandálu špehování NSA zveřejněném Edwardem Snowdenem prodej knihy rekordně stoupl. (Kmotr99)
Názorné videoshrnutí a krátké zamyšlení nad knihou přístupné skutečně širokým vrstvám vyšlo nedávno v rámci čtyřminutového "naučného" cyklu Thug notes (USA), s českými titulky ke shlédnutí zde http://www.videacesky.cz/skece/bichle-1984 (VIDEO OBSAHUJE SPOILERY!). (Dáma s hrnstjm)
http://afinabul.blog.cz/1306/prodej-orwellova-romanu-1984-stoupl-o-7000 (zahadum)
George Orwell pojmenoval román 1984 pracovně „Poslední člověk v Evropě". (vhojta)
V Československu vznikal překlad na přelomu let 1983/4 - tedy prakticky 40 let po vydání originálu. Překlad byl přísně utajován a rozdělen mezi několik undergroundových nadšenců. Jeden z překladatelů se nechal slyšet, že při překladu zažíval pocity velmi podobné úryvkům z knihy. (vhojta)
V roce 1984 investovala firma Apple přes 1 milion dolarů do reklamy, která byla inspirovaná filmem a knihou 1984. Firma prý zaznamenala zvýšenou poptávku. (vhojta)
Kniha se dočkala několika filmových adaptací. Za zmínku stojí například stejnojmenný film 1984, nebo Brazil od režiséra Terryho Gilliama. (vhojta)
Časopis TIME zařadil 1984 mezi stovku nejvlivnějších knih od roku 1923. (vhojta)
Právě z této knihy pochází známý výrok „Velký bratr (Big brother) tě sleduje!“ (vhojta)
Štítky knihy
antiutopie, dystopie, kakotopie totalitní stát zfilmováno anglická literatura psychologické romány svoboda britská literatura vládní sledování občanů (surveillance) vymývání mozkůAutorovy další knížky
2000 | Farma zvířat |
2021 | 1984 |
2015 | Na dně v Paříži a Londýně |
2007 | Válečný deník |
2015 | Hold Katalánsku |