Král Oidipús zajímavosti

Král Oidipús
https://www.databazeknih.cz/img/books/55_/5503/bmid_kral-oidipus-4Kl-5503.jpeg 4 684 684

Král Oidipus se z věštírny dozví, že mor, který sužuje Théby, má konkrétní příčinu. Žije tu totiž vrah předchozího krále Laia. Oidipus se rozhodne, že vraha vypátrá, ale věštec označí za vraha jeho. Oidipus nevěří, ale po dalším pátrání zjistí krutou pravdu. Po narození měl být Oidipus usmrcen, protože věštba určila, že v dospělosti zabije svého otce a za manželku si vezme svou matku. Pastýř, který měl Oidipa zabít, ho přenechal pastýři korinstkého krále. V dospělosti se Oidipus dozvěděl o své věštbě a v domnění, že žije u vlastních rodičů, je raději opustil, aby se věštba nenaplnila. Na své cestě se dostal do sporu s cizincem, kterého v hněvu zabil, aniž by tušil, že zabil svého vlastního otce. Poté osvobodil Théby od Sfingy, jejíž hádanku uhodl, a za odměnu získal thébský trůn a ruku ovdovělé královny Iokasty. Aniž by to tušil, oženil se tak se svou vlastní matkou. Poznání pravdy všechny zdrtí a Iokasta spáchá sebevraždu. Oidipus se oslepí, aby neviděl svou vlastní bídu, a jako slepý žebrák s holí opouští Théby. Nové vydání vychází v klasickém překladu Ferdinanda Stiebitze jako 65. svazek edice D.... celý text

Literatura světová Divadelní hry
Vydáno: , Artur
Originální název:

Οἰδίπους Τύραννος, -429


více info...

Zajímavosti (2)

Podle historických záznamů se předpokládá, že byla napsána a uvedena na scénu v Athénách někdy kolem roku 429 př. n. l. Tato informace však není zcela jistá, a tak se udávají i jiné možné data. (Skallarix)


Rozhlasová dramatizace této hry: https://vltava.rozhlas.cz/sofokles-kral-oidipus-slavna-anticka-tragedie-s-ivanem-trojanem-v-titulni-roli-5036028 (Teckovana)