Arthur Janov
americká, 1924
Populární knihy
Nové komentáře u knih Arthur Janov
Prvotní výkřik
„Četla jsem kdysi, přišlo mi to dost divný. I když dnes se zase jedná populární psychometodu. Já bych z toho naopak zešílela.“
— Radimka
Prvotní otisky a jejich vliv na život člověka
„Tohle snad ani ohodnotit nejde. Asi jsem na to moc málo psycholog. Nebo naopak hodně biolog.
Samotná myšlenka a podstata knihy - už pobyt v děloze a samotný porod mají vliv na další vývoj a život člověka, je smysluplná, logická, v dnešní době (2022) snad už i všeobecně uznávaná. Podání, struktura, jazyk, a tón ale dělají z knihy bojový výsadek na nepřátelském území. Čtenář se musí prodírat takovým balastem, že nakonec ztratí veškerou chuť se o tématu dozvědět více.
Autor stejnou myšlenko opakuje stále dokola, občas v obměnách, občas doslově. Vědecky je publikace katastrofická. Obsahuje pár citací, ale většina výzkumů není nijak konkretizovaná ("Výzkumy ukazují, že..."), autor se opírá o své subjektivní názory, hodně cituje sám sebe, uvádí pouze nepřímé důkazy, doměnky a používá až příliš oslích můstků. Celkově působí Janov jako ukázková drama-queen. Uváděné příklady jsou vyhnané do extrému a některé body jsou prostě přehnané (brzkým přestřižením pupeční šňůry dítě přijde o nějaké výhody, ale rozhodně se nebude dusit). Trnem v oku mi bylo i časté zmiňování polohy koncem pánevním jako indikací k císařskému řezu a smrtelnému nebezpečí pro matku i dítě.
Nejčastěji skloňované slovo je asi neuróza, nicméně řádná definice chybí. Porodním traumatem se zde vysvětluje všechno - úplně všechno: fyzické a psychické nemoci, autismus a epilepsie, homosexualita, držení těla, vzhled, kariéra, volba partnera, charakter, kousání nehtů i workoholismus. A JEDINÝM správným řešením je terapie, kterou nabízí pouze autor. Všechno ostatní je smrtelně nebezpečné. Zajímavá je myslšnka, že pokud pacient ničím netrpěl, v průběhu terapie se nějaká neuróza objeví, aby ji pak po X sezeních zdárně procítil a zbavil se jí.
Nevím, jestli tohle není třeba překladem, ale často jsou chybně užita slova fyziologický vs fyzický. A "projikování" je už jen třešnička na dortu.
Celkově vyznívá kniha velmi pesimisticky a dramaticky. Všechno je špatně, nejde tomu zabránit ani to vyřešit. Jediná cesta, na kterou autor poukazuje, je změna přístupu k porodu. Nicméně, jak má podle něj takový "správný a bezpečný" porod vypadat, to se už nedozvíme.
Místy jsem si nebyla jistá, jestli má jít o odbornou literaturu nebo manuál sekty: Když člověk žije pravdivě, funguje ve větší harmonii.
Nejpřínosnější pro mě byla asi kapitola 11. Konečně trocha vědy a logických vět.
Zaujala mě také myšlenka, že rytmus porodních kontrakcí se ukládá v těle jako budoucí smysl pro rytmus a že po dialýze na čas ustanou psychické obtíže. Tady by mě fakt zajímaly zdroje.
Nad diskusí v poslední kapitole o potratech jsem nevěděla, jestli se smát nebo brečet. Opravdu autor navrhuje, že pokud žena neprošla jeho terapií, tak by měla jít raději na potrat, protože její dítě má právo na zdravý a spokojený život?“... celý text
— Turmee
Prvotní otisky a jejich vliv na život člověka
„Toto je další, resp. jedna z mála knih, které nehodnotím počtem hvězdiček.
Zajímavé a neotřelé téma - prvotní otisky a jejich vliv na kvalitu života, na chování a prožívání - které lze vystopovat až do raných dob našich životů.
Autor napsal vyčerpávající dílo, ve kterém se bohužel opakuje (to samé co dělá/dělal A. Maslow ve svých knihách například), jedna myšlenka je opakovaně rozvíjena trochu jinak. Klidně se mohlo ubrat na počtu stránek, ale na druhou stranu zase jsou zde obsaženy mnohé kazuistiky. Otázkou je, zda nebylo na místě více exaktnosti a méně subjektivních prožitků. Ke konci autor zmiňuje některé vědecké studie o vlivu různých stresorů na následný vývoj člověka - upřímně si myslím, že takových částí v knize mohlo být mnohem více.
I tak je to zajímavé, ale pro mě to byla zkouška trpělivosti to dočíst.“... celý text
— hu_87
Primární terapie
„Mohl by někdo nastínit jaká je zhruba ta metoda? Nechci jen kvůli tomu tu knihu objednávat... Díky“
— JulčaHluk
Prvotní výkřik
„Ve své době přelomová a nesmírně přínosná kniha. I dnes stojí za přečtení. I když jako jediná metoda mi nepřijde dostatečná. Přijde mi to trochu do sebe uzavřené. Pro práci s traumatem je v dnešní době celá řada dalších metod pracujících na psychologické i fyzické úrovni.“... celý text
— Měnící
Arthur Janov - knihy
2014 | Primární terapie |
2007 | Prvotní výkřik |
2012 | Prvotní otisky a jejich vliv na život člověka |
2013 | Biologie lásky |
Žánry autora
Literatura naučná Osobní rozvoj a styl Psychologie a pedagogika Rodina
Štítky z knih
psychologie psychoterapie psychoanalýza dětství léčba bolesti
Janov je 3x v oblíbených.
Osobní web autora