Nové komentáře u knih Camille de Toledo
Herzl: Evropský příběh
„V knize sledujeme dva příběhy - jednak Ilji Brodského, který se svou starší sestrou uteče z ruských pogromů do západní Evropy - a pak Theodora Herzla, otce myšlenky založit vlastní židovský stát.
Jedná se o atypický komiks, spíš jde o obrázkovou knihu, protože přímé řeči mnoho není, text je většinou v podobě popisných a vysvětlujících poznámek. Kresba je ucházející, žlutočerná.
Co mi krapet vadí, je slabé zasazení příběhu do historické perspektivy. Chybělo mi vícero informací a dotažení díla do momentu, kdy Izrael skutečně vznikl. Rovněž bych rád lépe pochopil původní příčiny vzniku násilí na Blízkém východě s Izraelem spojené.
I tak jsem si trochu své obzory rozšířil a zbytek dostudoval na internetu - to je hlavní důvod, proč se překulím do tří hvězd, jelikož kniha sama o sobě není ani tak zábavná, jako spíše poučná.
A nedočkal jsem se odhalení obsahu čajové "Krabičky našeho dětství"...“... celý text
— Yarwen
Herzl: Evropský příběh
„Pravděpodobně nejnudnější grafický román, jaký jsem kdy četla. Dočíst mě ho přiměl jen fakt, že momentálně ležím v komoře s nožkama nahoře a nemohla jsem vstát a odložit ho.
Sépiové fotky upomínající okrové kolorování a fakt, že všechny postavy vypadají v zásadě stejně, hlavní postava v první dějové rovině vůbec nestárne (byť uběhne nějakých jedenáct let) a všechno je to prostě jen černookrové a okrovočerné, vedlo k tomu, že jsem se poprvé při čtení komiksu soustředila výhradně na bubliny. A ty nám odvypráví příběh osiřelého ruského žida Ilji, který se svou starší sestrou Olgou prchá po jednom z mnoha pogromů na konci devatenáctého století z Ruska nejprve do Vídně a poté do Londýna. V dospělosti se začne zabývat osobností architekta židovského státu, Theodora Herzla, jeho životem a motivacemi.
Kritický přístup k Herzlovi a sionistickému hnutí chválím. Zbytek už méně.“... celý text
— Jizi
Herzl: Evropský příběh
„Dočteno v den výročí úmrtí T.H. A teď ke knize. Podle mě je velmi těžké napsat comics, který má vystihovat toto téma, tedy politicko-právně-kulturně-filozofické, ve kterém se konflikt odvíjí na pozadí a není úplně hlavním tématem, ač je všudypřítomný. Melancholií prostoupená kniha, psána na žlutavém pozadí (dle mého mínění to mělo navozovat staré fotografie), která stojí za přečtení, ale doporučoval bych k tomuto tématu i jiné historické knihy.“... celý text
— bob0985
Herzl: Evropský příběh
„Kniha mě ohromila především svým rozsahem. Jedná se o židovské dějiny v kostce. Když jsem si knihu z knihovny půjčila, myslela jsem si, že se jedná o prostý příběh jednoho člověka, který skončí sebevraždou. Nedošlo mi, kdo je Theodor Herzl a že značná část knihy bude pojednávat o jeho díle. Na komiks obsahuje kniha příliš mnoho textu, přesto si myslím, že zvolená forma je správná. Kdo by četl beletristickou knihu na podobné téma? Zatímco smyšlené příběhy z druhé světové války lákají širokou veřejnost, všeobecné povědomí o Židech a o tom, co to vůbec znamená být Židem, jaksi chybí. Zdá se mi, že v našich myslích je judaismus spojován s druhou světovou válkou a založením státu Izrael. Tato kniha pojednává o situaci evropských Židů na přelomu 19. a 20. století. Kniha byla poměrně složitá – nejen kvůli šíři tématu, ale také střídáním časových rovin. Prolíná se zde osud Ilji Brodského zastupujícího ruské utečence bez domoviny s osudem Theodora Herzla zastupujícího asimilované dobře situované Židy. Kniha rozhodně stojí za nejedno přečtení.“... celý text
— zuzi.kovar
Herzl: Evropský příběh
„Příběh, příběh, příběh. Kresba je na mě moc jednoduchá a nijak mě neoslovila, ale příběh je super. Konečně něco co není holocaust. Je prada, že by to mohlo být občas i lehce pokráceno a bylo by to lepší pro srozumitelnost, ale stejně dobrý.“... celý text
— Denny456