Jan Kosek
česká, 1958
Populární knihy
/ všech 10 knihNové komentáře u knih Jan Kosek
Filozofové pod Petřínem
„Když může Petřínská rozhledna od roku 1891 Pražanům nahrazovat Eiffelovu věž, proč by alespoň pro jednou nemohla nad Karlovým mostem naopak čnít opravdová Eiffelovka? Přinejmenším na titulní straně zajímavých nonsensových hříček se slovy. Ty sice spíš než geniálního Morgensterna připomínají Brikciuse (zejména opakovaným pomrkáváním na čtenáře v duchu "To koukáš, jak jsem úžasně chytrej a přitom neskutečně skromnej"), nicméně například Ropuší éra, Kafkovská reflexe nebo Učitel tance určitě pobaví. Na jednotný styl autorových nebásní , založený na ignorování interpunkce a velkých písmenech na začátku každého řádku, jsem si poměrně rychle zvykl, avšak důvod ztučnění písmen na konci všech jednotlivých výtvorů jsem nepochopil. Protože o žádná důležitá sdělení zasluhující zdůraznění rozhodně nešlo. Že by snad nějaké hlubší dada na druhou?“... celý text
— PetrCepek
Člověk je (ne)tvor společenský
„Název "Člověk je (ne)tvor společenský" je v tomto případě naprosto irelevantní, protože se nejedná o nějaký výcuc studií a experimentů z hlediska toho, jak nemorální a zlí mohou lidé být. Jedná se o historický souhrn oboru sociální psychologie spolu s jeho významnými jmény, některými experimenty (které se ovšem netýkají a priori nemorálního, agresivního či jinak špatného chování), takže pro všechny, kteří od knihy očekávali něco podobného, jako já, varuji - je to především HISTORICKÝ SOUHRN oboru sociální psychologie, dobrý možná tak na přijímací zkoušky na psychologii či jako osvěžení si paměti.“... celý text
— hu_87
Právo (n)a předsudek
„Kniha v sebe skrýva niečo iné, než by človek podľa názvu povedal. To ma prekvapilo a sklamalo. 90 % z nej sa totiž točí okolo Židov a predsudkov voči nim. Spracované excelentne, uznávam, či už z historického alebo súčasného hľadiska, no stále to nič nemení na tom, že som čakala niečo širšie a filozofickejšie. Autor sa občas točil ako koliesko v hodinkách, stále dookola a na obzore žiaden cieľ, občas to naopak bolo nesmierne pútavé.
Len tak medzi rečou, v jednej časti je citovaný slovenský prejav. Teda autor si asi myslel, že je to slovenčina. V skutočnosti to bola nejaká otrasná hatlanina. Prekvapuje ma, že nikto z redakcie to nebol schopný poslať nejakému Slovákovi na kontrolu, lebo toto bol fakt des a hrôza.
Ak vás zaujímajú Židia a ich história, bude to pre vás to pravé orechové.
„Člověk se pohybuje ode zdi ke zdi, namlouvá si, jak se vyvíjí, ale ve skutečnosti zůstává stejný, stále žije v zajetí výchovy, jíž kdysi prošel. Nakonec kdo by se nechtěl vrátit do dětství.““... celý text
— kurama45
Létající kanape aneb Vojta na cestách
„Veršované vprávění má své lepší i horší momenty jak po stránce básnické, tak po stránce příběhové. Myslím, že pro děti bude nejzajímavějších tak prvních 20 stran. Třeba tahle sloka o babě Abě je dobrým příkladem poněkud nesmyslných, ale zábavných rýmovaček pro děti.
Zvyky má věru svérázné
Neumí se moc chovat
Kdykoli jazyk vyplázne
Tak na něm sedí ovád
Kdyby se celá knížka nesla v tomto duchu, odklikla bych určitě tři hvězdičky. Jenže ve chvíli, kdy se začíná s kanapem létat po Praze a po světě, šla moje pozornost dolů a přišlo mi, že tam je příliš mnoho pasáží "pro rodiče", které zaujmou jen málokteré dítě. Co má takové šestileté dítě mít třeba z tohohle?
Navštívili slavný přístav Livorno
Florencie už je vítá bon giorno
Až kapela na náměstí zařinčí
Probudí se Leonardo da Vinci
Později zase přicházejí zajímavější momenty jako kapitola Kniha džunglí, ale já být dítě, tak bych tedy neměla mnoho pochopení pro to, že si autor plete vlky s vlčáky (byla jsem v tomto ohledu dost netolerantní dítě a vyrostl ze mě ještě netolerantnější dospělý). Kdo ví, jak Akéla zemřel, jistě chápe, jakou urážkou pro něj je být nazván psím synem. Vlček, vlkouš... všechno by bylo lepší než vlčák. Naštěstí to většina malých čtenářů nejspíš nebude vědět.
Mnoho rodičů by ale mohlo potěšit, že kniha je apolitická a úspěšně se vyhýbá jakýmkoliv choulostivým tématům dneška. Neumím si dost dobře představit, že by mohla negativně ovlivnit výchovu dítěte. Některé rodiče by ovšem naopak mohlo urazit právě to, jak se kniha vyhýbá všem choulostivým tématům dneška. Nevím, zda aspoň nějací ti skřítci neměli být registrovaný pár, aby to uspokojilo soudobé požadavky na dětskou literaturu. Aspoň se v příběhu několikrát hovoří o počítači, což by zase mohlo potěšit děti. Oceňuji také ilustrace žáků z kladenské ZUŠky. Je vidět, že si dali záležet.
Abych to nějak shrnula... Když se to dětem bude líbit, tak jim Létající klidně budu číst, ale tak trochu doufám, že to nebude nejoblíbenější knížka v knihovničce, kterou budu muset číst až do úplného zblbnutí navzdory tomu, že děti ji už budou umět zpaměti.“... celý text
— Zelený_Drak
Skeptikova dovolená
„Mám tu čest hodnotit jako první a proto nebudu až příliš kritická.
Skeptikova dovolená - název se mi líbil.
A možná právě toto nadšení zapříčinilo zklamání, které jsem viděla v pozdějším textu, v samotných básních.
Plytké rýmy (když už se to rýmuje) , nerytmické verše.
Hloubku a význam pro mě tato kniha postrádá. Bohužel.
Plusové body za název a malbu na obalu.“... celý text
— Veru.nka
Jan Kosek - knihy
Žánry autora
Romány Literatura česká Poezie Literatura naučná Cestopisy a místopisy Historie
Štítky z knih
smrt vzpomínky Franz Kafka, 1883-1924
Kosek je 1x v oblíbených.