Jukio Mišima
japonská, 1925 - 1970
Brzy vyjde
Zakázané barvy - Jukio Mišima
Stárnoucí zahořklý spisovatel Šunsuke se rozhodne pomstít ženám, jež jej zradily, ponížily nebo odmítly. Dokonalý nástroj pro svoji pomstu nachází v Júičim, krá... detail knihy
Nové komentáře u knih Jukio Mišima
Zpověď masky
„Jukio Mišima byl výjimečně talentovaný spisovatel s okem pro krásu. Když čtete jeho literaturu, jako západní čtenář nepociťujete žádný zvláštní cizí prvek, který by vás mystifikoval. Text protkaný metaforami a literárními odkazy odkazuje na světovou, Evropskou kulturu a literaturu. Samotné dílo pak připomíná Bildungsroman, neustále jsem vzpomínala na Damiana od Hesseho.
Mišima viděl erotickou krásu násilí, která provází i hlavního hrdinu knihy jako fatalistický obraz. Homosexuální a zvrácené touhy je potřeba skrývat, Kóčan se je snaží zapudit a i sám sobě namlouvá, že nejde o jeho skutečné touhy. Vztahem s dívkou Sonoko se snaží sám sebe přesvědčit o své schopnosti být normální.“... celý text
— vivivovo
Zlatý pavilon
„Japonské romány pro českého čtenáře vždycky znamenají ponor do úplně jiného světa. Tady to ale platí hned trojnásobně – děj se odehrává v Japonsku v době před, v průběhu a krátce po druhé světové válce, nadto v prostředí buddhistických mnichů a navíc hlavní hrdina a jeho největší přítel trpí tělesným postižením, které je i z toho jejich domácího světa vyčleňuje. Je to silný psychologický román, řešící především otázku, jak může tělěsné postižení zdeformovat pohled jeho nositele na život, svět a lidi, včetně blízkých, a do značné míry také román o kráse (jejímž symbolem je tu prastarý Zlatý pavilon) – o schopnosti ji vnímat, o jejím vlivu na život citlivého člověka a třeba i o tom, že ani schopnost přesahu (v této formě) není žádnou zárukou morálního a citlivého chování k jiným lidem, potažmo ke světu jako celku. Doslov mě překvapil hned ve dvou směrech – jednak zjištěním, že se příběh zakládá na skutečné události, za druhé pak informacemi o osobě, životě a smrti samotného autora (na mnoha místech románu zřejmě prosakují jeho skutečné názory a postoje, jakkoli šokující se zdají být).“... celý text
— Taťka Hraboš
Život na prodej
„Jsem rád, že jsem objevil nového japonského autora, od kterého by se mi mohly líbit další knihy (např. ZPOVĚĎ MASKY). Autora bychom mohli zařadit mezi klasiky japonské literatury.
Psal eseje, povídky a divadelní hry. Některé divadelní hry sám režíroval, v jiných osobně hrál. Spolupracoval také na několika filmech natočených podle jeho děl. Byl celkem třikrát nominován na Nobelovu cenu za literaturu, kterou však nikdy nezískal.
Předpokládá se, že byl gay, přestože se oženil. Ke své homosexuální orientaci se veřejně nikdy nepřihlásil. Zaujalo mě, že spáchal rituální sebevraždu seppuku.
ŽIVOT NA PRODEJ je novela, která byla původně publikována na pokračování v časopise. Dalo by se říci, že se jedná o existencialistický thriller. Černý humor paroduje horory a špionážní romány, zesměšňuje mezinárodní zločinecké syndikáty. Děj se odehrává v 60. letech 20. století. V románu jsou zmínky o hippies, LSD nebo radikální studentské organizaci Zengakuren.
Hlavní hrdina HANIO JAMADA (27 let) se dostává do řady absurdních situací. Pracuje jako mladý reklamní textař a jednoho dne se rozhodne spáchat sebevraždu, ale jeho záměr se nepovede. Posléze se rozhodne nabídnout svůj život za peníze a na jeho inzerát se přihlásí několik zájemců. Pro něj je to ideální řešení, poněvadž se vyhne všem problémům, které sebevražda přináší.
Autor se zabývá filosofií, tématem lidského bytí a lidské svobody včetně práva člověka na svobodné rozhodnutí ukončit vlastní život.
Kniha se četla dobře, má krátké kapitoly. Některé situace byly bizarní, ale celkově mě kniha bavila a byl jsem zvědavý, jak se to bude vyvíjet. Závěr knihy je překvapivý a otevřený, což moc nemám v knihách rád, ale v tomto případě je to asi lepší, protože mám tušení, jak by to skončilo.
Oceňuji DOSLOV, ve kterém nalezneme informace o autorovi a jeho knihách. V závěru knihy se také nacházejí VYSVĚTLIVKY“... celý text
— Marekh
Život na prodej
„Mám rád divné knihy. A tato je divná dost. Příběh je ujetý, absurdní a vtipný. Takže přesně dle mého gusta. Useknutý konec je trošku WTF a nějak mě to netrápí.
Letos první kniha, které můžu dát plný počet.“... celý text
— martin6849
Život na prodej
„Za mě trošku zklamání, čekal jsem víc.
Ale pokud tuhle knížku budete brát jen jako nenáročnou zábavu, docela si ji užijete. Je to takový trochu krotší japonský bizár, občas vás pobaví, občas budete překvapeně koukat, špatné to není.
Jsou to prostě povídky pro japonský Playboy a tak o moc víc nečekejte.“... celý text
— Finn69
Jukio Mišima - knihy
2025 | Zakázané barvy |
1998 | Zlatý pavilon |
2019 | Zpověď masky |
2023 | Život na prodej |
2018 | Láska k vlasti |
1988 | Smäd po láske / Príboj |
1986 | Pět moderních her nó |
Žánry autora
Literatura světová Divadelní hry Novely Romány
Štítky z knih
sebevražda Japonsko zfilmováno stáří vlastenectví japonská literatura divadelní hry samurajové psychologické romány autobiografické prvky
Mišima je 19x v oblíbených.
Osobní web autora