Nové komentáře u knih Kim Fu
Méně známé nestvůry 21. století
„Anotace nečtu, ale možná bych měla začít. Knihu Méně známé nestvůry 21. století jsem si vzala jen kvůli názvu a úžasné obálce. Čekala jsem něco jako atlas monster. Dostala jsem ale všechno, jen ne monstra. Sbírka dvanácti povídek, které kombinují prvky fantasy, magického realismu, dystopie či surrealismu. Jde o různorodé příběhy, které se od sebe liší tak moc, jak jen to jde. Autorka mistrně zakomponovala motivy smutku, osamělosti, lítosti, touhy, lásky i stárnutí.
Nejvíce se mi líbila první povídka – Presimulační konzultace XF007867. Rozhovor operátora s dcerou zemřelé matky, která by se s ní chtěla ještě naposledy setkat v simulaci. Jenže operátor má svoje pokyny.
„Potom co jsem zabil svou ženu, jsem měl dvacet hodin, než se jí ve sklepě vytiskne nové tělo… Otrávil jsem ji pořádnou hrstí jedu v ranním kafi….“ Povídka Dvacet hodin byla unikání a ten nápad mě zaujal. Znudění boháči se doma neustále vraždí navzájem, nebo sami sebe a pak si tisknou nové tělo ve 3D tiskárně?
Ostatní povídky mi přišly jako průměr, některé i podprůměr. Jednotlivé příběhy jsem si dávkovala a knihu četla od konce května. Výsledek? Už si sotva některé povíky pamatuji. Zůstal jen neurčitý pocit divnosti. Autorka často mluví v metaforách, až je to někdy otravné a konce nechává otevřené, nejednoznačné. Možná je to očekáváním, možná mi zkrátka nesedl styl psaní. Ale nemůžu říct, že by mě kniha bavila. Hodnotím proto 2/5* a děkuji nakladatelství Host za poskytnutí knihy.“... celý text
— PosPol
Méně známé nestvůry 21. století
„Kniha Méně známé nestvůry 21. století mě zaujala především obálkou a názvem. Měla jsem nějakou představu o ději, ale nakonec jsem byla úplně mimo a něco jiného čekala. Nedalo se ale nic dělat, už jsem měla povídkovou knihu v ruce.
.
Povídek tu najdete celkem dvanáct. Knížka je útlá, takže samostatně povídky nejsou nijak dlouhé. Po první jsem si ale řekla, že si je budu muset dávkovat a to samé bych doporučila i vám, pokud se do knihy pustíte.
.
Jednotlivé příběhy spolu nijak nesouvisí. Takže se nic nestane, pokud přečtete jeden a za týden se pustíte do další povídky. Doporučila bych ale dát si mezi nimi čas z důvodu zamyšlení se.
.
Není povídka, kde by se šetřilo fantazií. Kdybyste po mně chtěli vybrat tu nejlepší, asi bych se na věčnost zasekla. Každá byla jiná, nějak výjimečná... Ale sem tam i na mě přitažená za vlasy a já nechápala, co to vlastně čtu.
.
Tím knihu nechci nijak zavrhovat, ale občas byly momenty, kdy jsem jen zírala a snažila se pochopit, co se na stránkách děje. Zkrátka, na mě možná až moc fantazie.
.
Co se týká typu povídek, tak tady najdete snad všechny témata, od lásky, přes horor až po každodenní život. Říkala jsem si, že autorka musela sršit nápady jako ohňostroj!
.
Méně známé nestvůry pro mě byla rozhodně překvapivá četba. Ne špatná, ale jak jsem čekala něco jiného, byla místa, kdy jsem se zasekla a nedokázala jsem se pozitivně odpíchnout dál. Za mě tedy průměr, ale nevylučuji, že se ke knize nevrátím časem, protože myšlenky tu byly skvělé!“... celý text
— Áňa 998
Méně známé nestvůry 21. století
„Od sbírky povídek jsem půdovně, podle názvu, čekala něco jiného, ale nakonec to bylo rozhodně zajímavé čtení.
Do jednotlivých příběhů se velice snadno začetlo, jen ty závěry byly všechny takové zvláštně useknuté... Na můj vkus až moc otevřené.“... celý text
— PetikLozik
Méně známé nestvůry 21. století
„jak nejsem povídkový, tak touto sbírkou "obrazů z budoucnosti" jsem okouzlen podobně jako Příběhy vašeho života od Teda Chianga; snad jen kromě povídky Liddy s fantaskním motivem (křídla tu ovšem chápu jako symbol dospívání) jsou ostatní zasazeny do více či méně vzdálené "reálné" budoucnosti bez "magických" propriet
kdo čeká akci, a jak se dnes říká, "epické" vyprávění, bude zklamán (jak čtu z komentářů níže), protože Kim Fu se dělí se čtenářem o dojem, emoci, niterný stav, který nastává po zážitku zachyceném příběhem, a k jeho navození či rozšifrování čtenář potřebuje obdobnou životní zkušenost = možná hledám v povídkách to, co do nich autorka sama nevložila, ale to není v beletrii podstatné, mě oslovily téměř všechny (Písečný muž, Panenka, Dvacet hodin)
povídky Kim Fu jsou mimořádně empatické sondy do nejhlubších duševních stavů a prožitků člověka, a kdybych měl hledat společného jmenovatele, použil byl slov jako "samota", "opuštění", "vydělení", "prázdnota", "nemožnost dorozumět se s druhými", "nepochopení", "neschopnost naslouchat blízkým" = ostatně tak typickými pro současnou společnost“... celý text
— los
Méně známé nestvůry 21. století
„Po knize jsem sáhla v knihovně podle obálky a čekala jsem podle anotace teda něco docela jiného. Moderní bestiář? Vážně? Marně bych tam něco takového hledala. Většina povídek mi přišla o ničem, hledala jsem pointu nebo nějaké rozuzlení, ale nenašla jsem ho. Buď jsem hloupá a někde jsem to tam, hluboko v podtextu, přehlédla a nebo to tam prostě není. Hodně z nich navíc působí useknutě, jakoby v polovině a já si jen říkala "A dál? Proč se to dělo?" ale odpověď jsem zkrátka nedostala. V podstatě o ničem a spíš mi to připadalo jako nepovedené sci-fi než kombinace fantasy a moderna. Rozhodně zapomenutelné.“... celý text
— Thalin