Nová kniha
Extáze, úžasy a vidění - Rudolf Richard Hofmeister
Sbírka fantaskních, vizionářských minipovídek z pera výrazného regionálního autora, vydaná roku 1922. Autor, který se proslavil především svými knihami zasaz... detail knihy
Nové komentáře u knih Rudolf Richard Hofmeister
V jeskynním bludišti moravském
„Hodně netradiční popis vzniku jeskyní Moravského krasu formou vědecké básně v próze. Hofmeister se zde pravděpodobně inspiroval předhistorickou beletrií J. W. Jensena, která byla tou dobou populární. V české kotlině lze tuto publikaci zařadit k tematicky podobným dílům z pravěku Eduarda Štorcha a Josefa Augusty. Na rozdíl od těchto mladších autorů zde Hofmeister používá vzletné (místy až patetické) obrazy tvořené dlouhými souvětími. Filozofické meditace o vesmíru a plynutí času zase odkazují na Otokara Březinu.
Poetické vize vznikajících jeskyní, krápníků a propastí ale začnou brzy nudit. I ve své době dílo nezískalo velkou popularitu, ač bylo uznáváno mnoha odborníky kvůli propojení vědy a umění.
Co mě osobně zaujalo, je třetí kapitolka věnující se vzniku propasti Macocha. Autor zde umělecky ztvárňuje teorii o propadnutí stropu tehdejší obří jeskyně pod tíhou ledovce v době ledové, jehož roztáté vody navíc rozhlodaly jeskynní strop:
„Na ploše veliké skály, která jako starý vydutý strom skrývala svou kouzlaplnou dutinu, vyvěžil se ledovec do obrovské výše, a jeho hrozná tíha mnoha milionů tun ležela na klenbě jeskyně jako rána obrovského meteoru, jehož tíha den ze dne vzrůstala. Rozhlodaná báň klenby jeskynní nemohla už unésti děsné tíhy ledové hory, prolomila se s děsným rachotem, strop, roztržený v obrovité balvany, sřítil se do černé hloubky a hluboká, úžasná propast, jaké nebylo na celé zeměkouli, rozevřela svůj ohromný jícen jako příšerná saň podzemního labyrintu, žádající si krvavých obětí.““... celý text
— David81
Kosmický smích
„Jako žádná jiná, jen název si pro sebe upravuji na "Nebeský smích".
Pohled na nebeskou říši na její rozmanitost a historii s humorem a poutavým poučením.
Citace:
"Tys to ovšem věděl, suchý vlasatý kaplane v dlouhém, černém, šosatém kabátě, neboť jsme se ti zpovídali ze svých hojných zločinů čtyřikrát do roka, a cítili jsme při tom dobře, že stálé rozmnožování našich hříchů by nerozvázala ani zpověď každodenní.
Vždyť nejmilejší naše hra byla na četníky a loupežníky, a při té by ani andělé nebeští bez hříchu neobstáli!
A potom jsi nás učil všem božím vlastnostem, tak úžasným a nepochopitelným, že jsme je tak přirozeně a samozřejmě hned zase zapomínali, sotva jsi nás z nich vyzkoušel a zapsal nám pěknou jedničku z náboženství do svého posvátného zápisníčku.
Bohužel, nebývala to vždy jen jednička
A všichni svatí a andělíčkové v nebi kormoutili se asi nad námi, ztracenými syny, když jsi tam zasmušile psal jinou číslici a ostré rysy tvé tváře tvrdly jako kámen!
Tenkrát to bylo, ve čtvrté třídě obecné školy, kdy se v mé hlavě zrodila první kacířská myšlenka, že za mé tak hojné, ba nespočetné hříchy měl by vlastně býti potrestán můj andělíček strážný, že na mne nedává větší pozor!
A dokonce mne napadalo, že snad právě on má radost z mých povedených taškařin a kdožví, jestli mi je nakonec sám nevnukává!
Ale chránil jsem se říci to před tebou, velebný pane kaplane starorožmitálský, který jsi tak obětavě chodil do naší obecné školy poučovati tolik nenapravitelných darebů!
Neboť po škodě i hloupý zmoudří, praví staré přísloví, a také já jsem už tehdy dávno zmoudřel z mnohých trpkých zkušeností, které jsem byl pod tvým vedením učinil."
Příjemný zážitek, díky za KZ.“... celý text
— Jaruš7
V kolébce Praslovanstva
„První díl popisuje boj Čechova kmene Slověnů se Skythy a obsahuje skutečně brutální scény. Slované jsou vylíčeni jako mírumilovní lidé, oproti zvířeckým typům z Asie. Od vydání knihy uplynulo necelých 100 let a dnes by byl autor označen za rasistu a extrémistu.
"A přivést skythské ženy do našich sídel - toho nikdy neučiním, abych náš lid zachoval při čistotě jeho krve, kterou nechť se vždy chrání pokazit sveřepou, ukrutnickou krví skythskou! Bojím se následků takového křížení!".
Dobrodružné, vlastenecké a naivní čtení s dlouhými poetickými popisy krajiny. Knihy Adolfa Velhartického se mi líbily daleko víc.“... celý text
— braunerova
Soumrak Slovanů
„V knize je několik dost drsných scén, které jsou docela živě a někdy až zbytečně detailně popsané. Zbytek knihy je taková ranně středověká mayovka z Asie. Celkově to je ale dobrodružné čtení. Nebýt těch drsnějších částí, řekl bych že je to dobrodružná kniha dobrá i pro starší děti“... celý text
— DuncanIdaho
Soumrak Slovanů
„I přes zdlouhavé popisy lyrična krajiny, mě kniha zcela pohltila.“
— Amazonkaaa
Rudolf Richard Hofmeister knihy
1928 | Sto a jeden den lovce dojmů |
1998 | Soumrak Slovanů |
1928 | V kolébce Praslovanstva |
1922 | Život v pravěku |
1928 | Kosmický smích |
1931 | Pravěk Čech |
1927 | Eopsyché |
1971 | Uštvaný génius a jiné příběhy |
1926 | Pod žezlem Jahvovým – biblické obrazy |
1931 | Cesta člověka |
Štítky z knih
pravěk Šumava dinosauři Slované, slovanství jeskyně Moravský kras Brdy jižní Čechy Otava Písecko
Hofmeister je 5x v oblíbených.