Populární knihy
/ všech 9 knihNové komentáře u knih Věra Jirousová
Hostům z hlubin mrazu. Antologie básní o roku 1968
„Antologie, která mi v těchto dnech přišla tématem bohužel velmi blízká.
Některé básně mě oslovily, některé jen prošly kolem. Zajímavá předmluva a ilustrace.
Děkuji za možnost legálního stažení zdarma.“... celý text
— Awča
Co je tu, co tu není
„„jen údolím kudy kráčím
znovu jde se mnou strach
kruh noci sevřel horu dne
ve skále vězní hodinu
skrz mlhu září prach z hrobu
krev z boku kříž z masa a kostí
vlasy ve větru otevírají hlavu
přetéká klid s první kapkou světla
je tíseň pryč k činu sklíčených
jsem klíč“
Stejně jako Ronnie68, i já jsem byl nejvíc zaujat básněmi z pozdějšího období autorčiny tvorby. Svůj dar imaginace a slovní tvořivosti v něm Věra Jirousová prezentuje formou více sdělnou – typografické básně z prvního období na mě působily dost neklidně (což byl nejspíš záměr) a jaksi samoúčelně. Ale neodradilo mě to, za což jsem byl v druhé půlce knihy odměněn pohledem do světa vnímavé ženy, která je své pocity schopna také působivě popsat – něžně a naléhavě zároveň.
Setkání to bylo nakonec velmi podnětné, téměř čtyřhvězdičkové.
„Lev s beránkem
bdí nad spánkem
a dýchá ústy
ve kterých svět mlčí
kde tady jsem?
dům doutná rozpadá se v prach
bezpečně loďka na vlnách““... celý text
— mirektrubak
Bohuslav Reynek - Pieta v loďce / Pietà dans la barque
„U Reynka nelze odtrhávat básně a překlady od grafiky, ale jako člověk zajímající se především o jeho poezii jsem ocenil především lapidární příspěvek Martina Putny, který se úspěšne snaží zhustit na pár stran obsah zasluhující monografii.
I když se některé informace napříč příspěvky opakují, každý je zaměřen trochu jinak a stojí zato je přečíst všechny. Představa, kterou o Reynkovi čtenář získá, se podobá jeho autoportrétům. Nelze čekat mnoho jasných linií, ale spíše spoustu přes sebe vedoucích čar, přičemž nápovědou je pouze jejich proměnlivá hustota (a všem kdo se vyznají ve výtvarném umění se omouvám).“... celý text
— matej.kulistak
Tweety 1956-1963
„Věra Jirousová byla bez diskuse velmi zajímavým člověkem, osobně jsem toho o ní mnoho nevěděla, proto s povděkem kvituji životopisnou pasáž. Zaujala mě zejména část, v níž se snažila objasnit svůj komplikovaný vztah s otcem, což se promítalo i v deníkových záznamech. „Tweety“ samotné jsou působivé zejména ve smyslu pokroku myšlení i stylistiky autorky. Podíváme-li se na rok 1956, najdeme útržkovité věty, znuděnou školačku, která si potřebuje občas postěžovat. Jak ale roky míjí, Věřina potřeba vypsat se z nejrůznějších frustrací stoupá a my můžeme pomalu ale jistě tušit zrod významné osobnosti, která si stojí za svým a umí to se slovy. Obecně se při čtení deníků cítím vždycky tak trochu jako voyeur a nejinak tomu bylo v tomto případě, notabene když vyšly posmrtně a byly uspořádány autorčiným synem. Jedná se dle mého o ten typ knihy, v němž si každý najde nějakou zajímavou myšlenku a bude se k ní vracet a přemýšlet o ní třeba i s odstupem let. I já si pár takových našla. Nesmím ještě opomenout zmínit grafické zpracování – linoryty Matěje Lipavského jsou překrásné, výborně vystihují náladu a činí z Tweetů umělecký předmět.“... celý text
— Sorrow
Bohuslav Reynek - Pieta v loďce / Pietà dans la barque
„Skvělý úvod do tvorby Bohuslava Reynka a to jak na poli literárním (M.C.Putna), tak grafickém (Věraj Jirousová). Doporučuji.“
— puml
Věra Jirousová knihy
Žánry autora
Povídky Literatura česká Poezie Duchovní literatura Literatura naučná Biografie a memoáry
Štítky z knih
deníky umělci rodina dospívání 50. léta 20. století dvojjazyčná vydání 60. léta 20. století rok 1968 antologie básnířky
Jirousová je 1x v oblíbených.