evelinaevelina diskuze
Souhlasím s tím, že zde se to bude různit, podle toho, o jakého filozofa se jedná.
Například na již zmiňovaného Kanta jít pouze s elementárními znalostmi, to by patrně zájemce - začátečníka o jeho filozofii mohlo zahltit nebo i odradit.
a) + b)
Když vezmu jako základ tvrzení ...".. (za předpokladu, že už mám elementární znalosti v tomto oboru)..." tak vzhledem k tomu, mohu dopředu odhadnout, zda mohu zkusit některé z děl daného filozofa číst přímo nebo jako první zvolit některý z úvodů do jeho díla (zde ovšem je také podstatné, zda dokáži také vybrat s těmi svými pouhými elementárními znalostmi přínosný úvod do studia děl daného filozofa, bude to spíše o více pokusech)
c)
Pokud budeme číst nějaký z úvodů do studia děl daného filozofa, i tak se s nimi seznámíme. Bude na nás a na výběru daného filozofa, zda si zvolíme nejprve bližší seznámení s tímto jeho předchůdcem (předchůdci). A vždy můžeme i při čtení díla daného filozofa toto udělat, pokud se nám bude zdát že je potřeba v rámci pochopení se blíže seznámit s myšlenkami předchůdců (nebo něco porovnávat a ujasňovat souběžně s četbou).
K zajímavé otázce, kde je položeno - zda je možné začít číst jednoho filosofa a následně dalšího nebo to vzít od prvních známých filozofů pěkně chronologicky.
Myslím, že ony elementární znalosti získané z četby dějin filozofie či odjinud, každého z nás přilákají právě podle vlastního způsobu myšlení a vnímání světa k nějakým filozofickým směrům, které nám budou blízké, budou nás zajímat a následně tím pádem se nám budou dobře číst díla jejich představitelů - jednoho za druhým. Pak budeme volně přecházet třeba k odpůrcům, třeba k následovníkům či předchůdcům, sami budeme chtít blíže se seznamovat i s dalšími filozofiemi a filozofy, dojdeme i k těm které podstatně ovlivnily chod dějin nebo alespoň myšlení lidí, pokud nás tato nauka vezme do svých tenat.
Začít komplexně a postupovat chronologicky, to je jako bychom se vydali na studia filozofie na vysoké škole :-) Podle mne začátek by byl úžasný, protože bychom přistupovali ke všemu s elánem a chutí - toho by ovšem ubývalo v obdobích nám méně blízkých, kde bychom se těšili přesně jako studenti, až jeden myšlenkový směr a jeho představitele vystřídají další :-)
Zprávy zde se staly prakticky nyní jakýmsi chatem - je to prostě pouze sled konverzace....je povážlivé zachovávat označení Zprávy, v rámci změn to při současném stavu přejmenovat na Chat, by bylo výstižnější a přesnější.
Zvykneme si, ano - budeme s tím pracovat jako s chatem, zprávám ovšem s jejich definicí a službami jako takovými myslím odzvonilo.
Sama jsem tedy zvědavá, na kolik se podaří skloubit na DK výhody zpráv i chatu v jednom při tomto pokusu. Zatím to nevypadá nadějně s tím skloubením...
I já souhlasím s tenaxovým komentem ohledně důvodu změn u něčeho, co fungovalo.
Lorde Snape - budeš tedy posílat osobku Danovi?
Jak zde zaznělo - aby nebyl zahlcen spoustou zpráv stejného typu.
V případě, že došlo ke změně, která bude ještě upravovaná...tak dobře. Jinak se mi zprávy na DK staly novou smysluplnou náhradou za nefungující tematické diskuze, kde komunikuji s dalšími uživateli DK , proto současný stav mi nevyhovuje nejen pro nesnadnost mazání zpráv (nepochybuji, že někdo zde v odpovědi k mému příspěvku připíše - ať si na "zprávování" používám gmail nebo podobnou chytrost ;-)
Také děkuji za upozornění. Karla IV. už jsem měla v plánu, ale přidala jsem i Izrael a Palestina: přehodnocení, revize, vyvracení. Zaujalo mne to .
Při zmínce o Gagarinovi si od jisté doby vybavím článek Karla Pacnera, kde poukazuje na to, že při tehdejší honbě za prvenstvím Sověti pozapomněli sdělit to, že mezi místy startu a přistání bylo ca 1500 km rozdíl, a to by technicky nemělo být uznáno jako "oblet Země".
Ale Gagarin byl první ve vesmíru, to je neoddiskutovatelný fakt :-)
S knihami, které původně nebyly vydávány jako série, máte pravdu. Tuším, že o tomhle už kdysi některá z diskusí probíhala. Ale je to prakticky neřešitelné, pokud se má zachovat určitý status v zadávání knih.
Byl to pouze návrh woodwarde :-) a netýkal se pouze sérií, ale i vyhledávání edic a podpora toho návrhu na vyhledávání překladatelů.
Rozumím, že každý návrh nebude akceptován, protože může být zbytečný nebo scestný.
Děkuji ale, že jste zareagoval.
Vím, když znáte nějakou první knihu, lze u ní kliknout na sérii nebo edici a rozbalí se. Měla jsem na mysli, když tuto první knihu neznáte (v případě sérií asi málokdy, to je pravda). Přidat pro jednodušší hledání jako samostatně se rozklikávající odkaz např. právě v Seznamech, kde jsou takto rozklikávající se Štítky (a přidat tam i ty překladatele i edice, eventuelně série).
Za tento návrh, vyhledávání překladatelů, bych se také přimlouvala. Přidat, jak zmínila siena možnost vyhledávání do "Ostatní" .
(Kdysi mne napadalo, že by nebylo i marné hodnocení překladu knihy nebo překladatele - využít znalostí a zkušeností některých uživatelů zde, kteří mají skutečně přehled, jako pomoc pro nás ostatní. Ale to by asi nebylo schůdné. Nebo spíš moc relevantní, protože možnost hodnotit by měl každý uživatel a ne každý by byl soudný, aby hodnocení přidával pouze když je jeho přehled dostatečný.
Ještě bych si troufla tam přidat návrh na vyhledávání podle edic a sérii. Např. jako nyní je možnost rozkliknout Seznamy a objeví se "klikací" štítky, tak aby se tam objevovaly i edice a série.
Vím, že tato vyhledávání nebudou tak častá, koneckonců proto je to "pokročilé vyhledávání", ale myslím že občas využita budou.
(Napadlo mne to v minulých dnech, kdy jsem v jakési diskusi o knihách ve Čtenářské výzvě doporučovala ke knihám do 200 stran knihy Malé řady nakl.Volvox Globator. V osobních zprávách mne pár uživatelů pak oslovilo, jak tuto edici vyhledat. Navrhla jsem řešení, které zde psal HTO a slíbila vytvoření veřejného seznamu, ale pokročilé vyhledávání by bylo snazší.)
Ztotožňuji se s wodwardem v tom, že do CHYSTÁM SE ČÍST zaklikávám především tipy z diskusí, komentářů, z veřejných seznamů jiných uživatelů na DK nebo jinou náhodou zde zjištěných a rovněž "vrhám" tituly, co vyčítavě zírají.
Seznam povážlivě pouze narůstá, ikdyž z něho pravidelně ubírám :-) především jako Hanka_Bohmova při návštěvách knihovny.
Přivítala jsem i funkci v osobních seznamech, kde jsem si interně pořídila kolonky Resty a Odložené. K Restům radši bez komentáře :-) ale v Odložených především vedu knihy, co nemají zatím v knihovně, takže čekají jestli je místní knihovníci zakoupí nebo na meziknihovní službu a pravidelně tam mrkám při různých příležitostech, kdy mí blízcí se rozhodnou mne obdarovat - takže rozdávám tipy.
Ano, souhlasím woodwarde. Stejně tak i databazeknih.cz/knihy/dalsi-doteky-dejin-246057 a http://www.databazeknih.cz/knihy/nevsedni-doteky-dejin-218186 , ikdyž člověk narazí na občasné připomínky o zjednodušování faktů.
Mírně i například iliteratura.cz/Clanek/34403/pacner-karel-nevsedni-doteky-dejin
Se zpožděním, ale přece jsem pročetla příspěvky zde (Velikonoce brouzdání po netu nepřály) - a chci nejdřív napsat díky koka a Lectorovi za příspěvky z 26.3.
Lectorovým odkazem na Pacnerovo výročí je myslím otevřen prostor k mnohovrstevnaté diskuzi, protože jak jste zmínili, rozsah oblastí, o které se zajímal a psal je větší.
Já se k němu dostala zase přes špionáže - a jak napsal Lector, také jsem v to období hledala co všechno bylo možné od něho ještě přečíst :-) Připomnělo mi to i sérii dokumentů, které se vysílaly v televizi (musela jsem si najít) http://www.ceskatelevize.cz/porady/1052236772-ceskoslovensko-ve-zvlastnich-sluzbach/ Knižní vydání bylo http://www.databazeknih.cz/knihy/ceskoslovensko-ve-zvlastnich-sluzbach-i-19738 - a další tři díly. Vím, že jsem ale na tento jeho soubor později četla i recenze, kde se mu vytýkaly menší faktografické a historiografické chyby a především osobní sympatie či naopak nevraživost vůči různým osobám. Tak můj názor na to tenkrát (i nyní) byl, že osobní názor a přístup k tématu o kterém píše má každý autor, ikdyž se to týká předkládání historických faktů a Pacner je nikdy nepředkládal přesmíru tendenčně.
Ještě bych připomněla i jeho zájem o lékařské osobnosti (že by stopy díky záchraně jeho života penicilinem?) http://www.databazeknih.cz/knihy/rytiri-lekarskeho-stavu
A odkaz na jeho osobní web, zmiňuje tam v nejnovějším příspěvku, že už má i svou první audioknihu CD DOTEKY DĚJIN - to pro ty z vás, kdo jim dáváte přednost před čtením.
http://www.karelpacner.cz/
Souhlasím. Musela jsem se znovu podívat, který příspěvek myslíte. Vaše srovnání s vypjatými hovory zde se mi zdá trefné. Když sledujete diskuse vedené odborníky, tak často jako laik dojdete k závěru, že největší spory bývají o "relativně" nejmenší drobnosti. A myslím, že tak je to i u nás na DK.
Ještě bych řekla, že čím větší kapacitou se někdo sám cítí v daném oboru, o to více se domnívá, že jeho postoj je ten pravý, protože pro něj má to správné odůvodnění. Záměrně píši "se cítí" , protože to, jaký je jeho pocit - a jaká kapacita skutečně je, v tom bývá občas rozdíl, právě u těchto diskutérů.
A i ti skutečně uznávaní odborníci v daném oboru se dokážou velice vehementně přít, to je dost obvyklé (k vaší připomínce o profesorech). Dobře se mezi sebou znají, víceméně vědí, že v debatě nikdo nevyhraje, protože nikdo neustoupí - ale je to prostor k předvení svých názorů - prostě předvedení se.
A přesně to samé se děje v DK čas od času :-) - jako jinde.
Na webu lze tyto diskuse prodlužovat do nekonečna (obrazně).
Richie1: Ráda jsem předběhla :-) Co se týče těch jazyků - sice nevím přesný počet, ale vím že jich ovládá hodně, takže to číslo vám budu věřit. A s náčelnictvím to je pravda - je čestným náčelníkem indiánského kmene Kickapoo. Ještě mu musíme přičíst ke cti, že zdárně šíří slávu Čechů po světě, protože se jeho knihy hodně překládají.
yenda1: Díky za odkaz na archiv, připomněl jste mi dalšího, který by stál za zmínku
http://www.databazeknih.cz/vydane-knihy/cyril-hoschl-40805
Prvotně jsem se s ním seznámila kdysi přes články v Reflexu, a když už jsem se dnes zmínila o psychologii, tak by bylo škoda ho neuvést.
Pročetla jsem se zájmem příspěvky, které včera ještě přibyly.
Z krásně vybrané citace HTO od S.J.Gouldy jsem se definitivně rozhodla, že tedy od toho pána si něco přečtu. Díky za to, že jste mě k němu přivedl :-) (Byť to byla skutečně citace smutnějšího rázu, právě pro svou pravdivost.)
S vnímáním krásy matematických rovnic bych to viděla asi tak, jak to napsal Lector.
Ano, pro pochopení je třeba vysoká míra abstrakce (stejně jako u plného pochopení a vnímání vší krásy např. uměleckých děl) - ale s měrou abstrakce, kterou většina z nás má, u konečných výsledných "děl" už jen maximálně žasneme - ale nedoceníme plně, je to bohužel tak.
Osobně bych řekla, že popularizace matematiky bude asi ze všech oborů (zde v Čechách) nejnáročnější....čistě můj dohad. Já znám pouze pana Vopěnku, a to ještě pouze z díla http://www.databazeknih.cz/knihy/hadani-v-hospode-174638 , takže to nebude moc relevantní.
Narozdíl od takové psychologie, která má problémy s popularizací zase v opačném směru. Popularizace obrovská, knižní pulty (web i další média) zavalena příručkami typu Psychologie snadno a rychle. Nedivím se, že na tomto poli odborníci bijí na poplach a popularizace mají občas plné zuby.
Možná, pokud to pod toto vlákno také spadá, by nebylo marné občas podiskutovat právě i o tomto protipólu. Které vědní oblasti to již potkalo, že se staly až příliš moderními a v samém důsledku je to nyní paradoxně v určitých aspektech poškozuje.
Zatím to tedy nebudu rozvádět, jen starší odkaz, který jsem vyhledala, možný k diskusi či polemice.
http://psychologie.cz/stinna-stranka-popularizace/
Jinak bych ještě přidala odkaz na etnografa, který cestovatelství povznesl do velkých výšin (mám ho ráda, no :-)
http://www.databazeknih.cz/autori/miloslav-stingl-727.
HTO: Tvá asociace se známým scholastikem bude asi končit v momentě, kdy bych si měla představit, že by nám Cílka za nějakou tu dobu prohlásili za svatého :-) Ale jinak to sedlo přesně.
Ovšem - spousta chytrých lidí své doby bohužel byla zapomenuta nebo vůbec nevyslyšena bez možnosti řádně obhájit své názory, protože nedokázala vládnout uměním řečnickým. Proto i v historii i v současnosti dík za každého, kdo dovede ovlivnit myšlení a cesty lidí pro pozitivní věci, protože historie ukazuje bohužel pravý opak. S tím ovlivňováním myšlení mas lidí v současném mediálně propojeném světě, kdy už řečník nemusí shromáždit nejprve dav lidí ke svému kameni , ze kterého bude kázat, bychom se ale dostali v tématu úplně jinam. Stejné zůstává pouze to, že většina lidí kolem toho kamene i teď kolem Cílka pouze názory přijme, nepřemýšlí nad nimi, ale to je o lidech, ne o řečníkovi.
S.J.Goulda je mi cizí, stydím se, už jsem otevřela jeho profil.
Richie1: Nevím jestli ve všech jeho knihách umí propojit tak výborně historii se současností, četla jsem od něho pouze mnou zmiňovanou Velkou knihu klimatu zemí Koruny české a http://www.databazeknih.cz/knihy/tri-svice-za-budoucnost-143897 - i tam si vybavuju, že se místy projevuje jako správný zahrádkář :-).
Připomnělo mi to, že na toto téma volně navazuje http://www.databazeknih.cz/knihy/neco-se-muselo-stat-nova-kniha-promen-218345 , o kterém sice vím, ale v naší knihovně ho nemají, takže jsem už nečetla.
Co se týká těch esejí,osobně si myslím, že by s ním zahradní architekti i členové zahradnických spolků dokázali zcela jistě v něčem nesouhlasit :-) a pro nás by bylo opět podnětné takovou diskusi si přečíst.
Ten Konfuciův výrok sem sedí :-)
"....V současnosti vychází tak obrovské množství populárně naučných knih z úplně každé oblasti lidského konání, že je velmi obtížné dopátrat se pravdy...." - souhlas. A pokud se člověk o nějaké téma začne blíž zajímat, Cílek nabízí první směr úvah a možnost prvotních názorů. Je potřeba na nějakém úseku začít tu cestu za jádrem věci, odpíchnout se, pokud je laik. Ta cesta poznávání je stejně právě nejhezčí a ani nevadí, že člověk dopředu tak nějak tuší, že k tomu jádru se možná tak pouze přiblíží, nikdy nedojde. Cílek udělá své, dokáže k bližšímu poznávání daného přitáhnout dost laiků, to je jeho největší přínos myslím.
Co na něm obdivuji, je jak dokáže souvislosti řádně propojit na základě historických faktů (já se k němu dostala vlastně přes historii) a přenést do současnosti, protože tím vztyčí prst a říká, ikdyž nejste přívrženci historie, různé věci se vás mohou dotýkat i nyní. Nabádat čtenáře hledat souvislost - ve všem, na co narazíte, mezi historií a současností,neoddělovat je, je podle mne podstatná věc, kterou Cílek umí, a za to má můj respekt.
Vytýká se mu populismus? Beru ho jako prvního tahouna té káry za poznáním, který bere lidi přímo z ulice a říká jim, nastupte, uvidíte že to bude stát za to. A lidi do té jeho káry nasednou - a to je podstatné. Cestou mohou přesedat, jít pěšky, ale už na té cestě jsou, to je velký Cílkův přínos podle mého.
Koho by zajímalo, nejnovější příspěvek k jeho posledním esejím (pod článkem jsou i eseje minulé)
http://echo24.cz/a/i8sfV/nejsme-v-divocine-evropa-zduraznuje-jiny-rad-sveta
Četla jsem například http://www.databazeknih.cz/knihy/velka-kniha-o-klimatu-zemi-koruny-ceske-163290 .
Musím souhlasit s Lectorem, že občas se člověk i při četbě přistihne, jak je manipulován určitým směrem a k určitým pohledům. Ale snad právě proto mám Cílka ráda. Vtáhne laika a pouhého nadšence pro věc (zde konkrétně klima v minulém tisíciletí) do obrazu, rozvede fakta i myšlenky a je na čtenáři, aby se tématem zabýval nebo nezybýval dál, s autorem vnitřně souhlasil nebo polemizoval, hledal pro a proti třeba v další literatuře, souhlasil s jeho úvahami nebo tvořil vlastní. On využívá své znalosti a schopnost pozitivně ovlivnit okolí pro své hypotézy. O hypotézách a polemikách s nimi vlastně většina těchto děl je,ne?
Tak těch, ze kterých člověka přejde nejen chuť k jídlu, ale občas přijde i lehká až těžká otrava nálady se taky pár najde.
Jde jen o to, z čeho se ti dělá nejvíc špatně . Já osobně dám vždy přednost před zkažením nálady hrozbě přibývajících kil.
Zde něco dietního:
Postavila před něho skleničku vody.
"Chceš?"
Aleš V. Poledne - Jekty
Slovy českého velikána ...
Já bych si s dovolením vzal.
Já bych si s dovolením také vzal.
Já bych si s dovolením také vzala.
(....když teda pán může pouze to pyré)