Eric Arthur Blair
George Orwell · pseudonym
anglická, 1903 - 1950
Diskuze (24)
Přidat příspěvek
K tomuto autorovi mne táhne mraky vzpomínek na dětství. Dobré i špatné. Po tatínkovi vlastním všechny svazky.Nedám dopustit
Nejdříve jsem ho nemohla číst, takové výplody...nyní před panem Orwellem hluboce smekám a nechápu jak mohl tak jasně vidět. A kladu si otázku co bylo dříve 1984 nebo detailně propracovaný komunistický režim? Používají komunistické vlády knihu 1984 nebo Farmu zvířat jako manuál?
Jednoznačně je to jeden z nejlepších autorů všech dob, alespoň pro mě. Jeho knihy jsou velmi přímé a zároveň v sobě nesou jasné poselství.
Lidé, čtěte Orwella, dokud to jde... Nejlépe pořídit si knihy do vlastních knihovniček, než se z jeho díla stane samizdat:
https://www.novinky.cz/kultura/clanek/knihy-vas-mohou-urazit-varuje-univerzita-precitlivele-studenty-hlavne-pozor-na-orwella-a-becketta-40384944
"Univerzita v Northamptonu varuje dospělé studenty před studiem slavných děl světové literatury. V jednom kurzu čtou třeba texty George Orwella (1984) či držitele Nobelovy ceny Samuela Becketta. Ty mohou být podle univerzitního upozornění „urážlivé a znepokojující“, informoval Daily Mail."
Je naprosto neuvěřitelné, co se teď v posledních letech kolem děje. Orwell se musí v hrobě obracet...
Když čtu nadšené komentáře na spisovatele britského původu E.A.Blaira alias G.Orwela,nedá mi to,abych neupozornila na našeho českého "Orwela",který napsal na stejné téma knihu už 20 let před ním...Jmenuje se Jan Weiss,kniha se jmenuje Dům o tisici patrech.Myslím,že je teď časově módní obdivovat G.Orwela.a zapomíná se v této euforii,že už před ním stejná témata zpracovalo mnoho jiných autorů.Je to dáno asi tím,že s jedná o autora z mnohamilionového národa,na rozdíl od pár milionů českých..
Orwella mám s každou přečtenou knihou raději a patří k mým nejoblíbenějším autorům, ale nejméně ze všeho se mi paradoxně líbí 1984.
Já vím, že se rouhám božstvu a že za to mnoho nadšení nesklidím, ale tenhle názor v diskusi zatím nezazněl, a tak bych ho ráda vyslovila já. Antiutopickou společnost podle mě mnohem zdařileji (a dříve) popsal v Cestě do otroctví Friedrich August von Hayek, jehož novořeč mi přijde o něco výstižnější než ta Orwellova. Jenomže Hayek jakožto ekonom a filosof bohužel nemá šanci oslovit tolik čtenářů.
Naopak všechny ostatní Orwellovy knihy, které jsem zatím četla (aktuálně je jich šest), mě nadchly. Jednoznačně nejvíc "Farářova dcera". Proto mi přijde obrovská škoda, že dvě díla suverénně zastiňují celý zbytek autorovy tvorby. Orwell-realista, Orwell-humanista, Orwell-mistr slova a humoru se projevuje přinejmenším stejně, ne-li víc, v klasických románech a reportážích.
Osobně na něm nejvíc obdivuji, že to byl naprosto fér člověk, k sobě i k jiným. Jeho četba mě provází všemi stupni školství od základky po universitu (ostatně jsem z něm matarovala) a nevylučuji, že od něj postupně pročtu úplně všechno.
Orwella považuji za jednoho z nejlepších spisovatelů historie (aspoň pro mě) a hluboce se před jeho uměním skláním. Jasnozřivost jeho stěžejního díla 1984 je až mrazivá, což dobře ví každý, kdo tuto kultovní klasiku četl.
At už romány a nebo eseje s pohledy na společnost jako takovou...
Představuje skutečnou srdcovku.Pocity při jeho řádcích vyzařují upřímnost a opravdovost s vypravěčskou bravůrou.Silné většinou negativní.Samozřejmě jak jinak.
Člověk jak stárne,ideály šednou ne však ve většině názorů spolu s Orwellem.Odvěké přání lidí jako takových.Lidštější s více harmonie.
Na autorovy je pozoruhodné jak se rozcházel postupně s levicovými pohledy.S revolucí jako faktem.Každá jen skončí v žumpě moci a manipulace.A tak dále.Je to na delší vyprávění...a v tom je právě jeho skrytá síla.Smutné je,že mu nebylo dopřáno více pozemských dnů.I tak je autor nepřéhlednutelný.Odkaz žívý,poučný a zárověn čtivý.
Bylo by škoda skončit s Georgem O. u 1984 a nebo Farmou zvířat.Jsou to díla sice proslulá,ale i ostatní tvorba je nadmíru kvalitou.Směle se jim vyrovnává.Alias v ničem nezaostávají.A to bylo právem to nejpříjemnější zjištění.
Ta nadčasovost jeho knih je až děsivá. Pokaždé, když vezmu Osmdesátčtyřku do ruky a chystám se ji znovu přečíst, tak se musím podívat na datum Orwellova narození a úmrtí. Buď to byl opravdu výborný vizionář nebo fakt cestoval časem. Mě by to ani nepřekvapilo. K jeho knihám musí člověk dozrát. Mrazí mě v zádech, když někde zmerčím Orwellovo jméno.
Jeden z nejlepších autorů, co kdy žili. Všechna jeho díla jsou neskutečně nadčasová a nutí čtenáře k zamyšlením nad světem a sebou samotným. I přesto, že Farma zvířat a 1984 jsou jeho nejznámější díla, já mám od něho asi nejradši Na dně v Paříži a Londýně.
Rok 1941. Anglie. Slavná dystopie se v kontextu těchto slov začíná pomalu rodit:
"Při psaní mi létají nad hlavou vysoce civilizované lidské bytosti a snaží se mě zabít.
Nepociťují nepřátelství vůči mně jako jedinci, ani já vůči nim. „Konají pouze svou povinnost,“ jak se říká. Nepochybuji o tom, že jsou to většinou laskaví státotvorní lidé, které by v soukromém životě ani nenapadlo někoho zavraždit. Ovšem pokud se jednomu z nich podaří roztrhat mě na kusy dobře namířenou bombou, nebude kvůli tomu trpět nespavostí. Slouží své zemi, což ho zprošťuje viny, ať se dopustí jakéhokoli zla." (Lev a jednorožec: Socialismus a anglická národní povaha)
Eric Arthur Blair musel zemřít, aby se mohl narodit George Orwell. Tohoto autora mám dnes ve své top, což je zajímavé, protože je asi jediný, který mě tolika ovlivnil jen jednou knihou. 1984 je pro mě dnes klasika a kniha knih, která formulovala mé myšlení v dospívání, s jehož trváním se potýkám doteď a zároveň i mohutně nastartovala chuť číst fantastické příběhy všemožných hrdinů. Tenkrát pro mě sci-fi byly jen vesmírné lodě, mimozemšťani a roboti. Pro případné rýpaly musím podotknout, že Orwell se nikdy netajil tím, že Zamjatinovo "My" jeho nejslavnější román inspirovalo, páč zrovna tuto knihu v oné době jako novinář a literární kritik recenzoval. Hodně to rozebírá i Burgess ve své knize "1985".
Kvůli fašismu a hrozbě 2. světové války přiklonil k nefunkčnímu socialismu, který nakonec díky komunistům vedl stejně k takové totalitě a hromadné cenzuře o kterou právě on nestál, což je takový paradox jeho života. Mít Wellsův stroj času, rád bych si s ním pohovořil, pokud bychom vynechali politiku a zaměřili se na lidskost a svobodu, protože věřím, že o těchto tématech by měl určitě co říci.
První setkání s Orwellem bylo strhující a zneklidňující zároveň. Vyrval mne i s kořeny z "černobílého" substrátu jednoznačného světa, kde je teplo a útulno. Zničil mi aspoň zdánlivou víru v média a vládnoucí aparát, zatřásl s mým vnímáním člověka jako tvora v zásadě ušlechtilého. A především mi sdělil, že přemýšlet je málo. Že někde úplně vzadu je ještě jakési kritické myšlení a že by nebylo od věci se jeho prostřednictvím něčím zaobírat...
Morálka a pravda, to jsou pilíře díla George Orwella. Morálka ateistická a strohá, však v pevném sevření s hlubokým lidstvím, pravda pak historická, jejíž věrohodnost musíme bedlivě zkoumat a citlivě doplňovat o pravdu subjektivní.
A ke všemu ještě ten báječný sarkasmus a ironie!
Eric Arthur Blair - knihy
2024 | Listy |
2000 | Farma zvířat |
2021 | 1984 |
2015 | Na dně v Paříži a Londýně |
2007 | Válečný deník |
2015 | Hold Katalánsku |
2021 | 1984: grafický román |
2008 | Farma zvířat / Animal Farm |
2011 | Cesta k Wigan Pier |
1997 | Uvnitř velryby a jiné eseje |
Žánry autora
Literatura světová Fejetony, eseje Komiksy Literatura faktu Povídky Romány
Štítky z knih
eseje Indie antiutopie, dystopie, kakotopie totalitní stát Anglie druhá světová válka (1939–1945) prvotina deníky bajky satira
Blair je 1 253x v oblíbených.
Tak bola len otázka času kedy liberálnej spodine začne prekážať do nedávna ich modla:
https://www.pokec24.cz/blog/nepohodlny-je-uz-i-orwell/