Súostrovie Gulag diskuze
Alexandr Isajevič Solženicyn
Souostroví Gulag série
>
Nové slovenské vydanie Súostrovia Gulag vychádza v revidovanom preklade doplnenom novými poznámkami a doslovom, ktorý sa zameriava na slovenské obete gulagu a dobové politické súvislosti. Solženicynovo prelomové dielo odhaľuje pomery v sovietskych komunistických koncentračných táboroch. Stalo sa symbolom politickej a ľudskej obžaloby stalinizmu, pričom však neobchádza fakt, že základy totalitného štátu siahajú až k Leninovi – už počas jeho vlády začali masové popravy, položil základy plánovanej ekonomiky, vytvoril Čeku a vznikli prvé tábory, neskôr známe ako gulag. Autor čerpal z vlastných skúseností politického väzňa, ktorý prešiel hrôzami gulagu, ako aj z dobových dokumentov a mnohých autentických svedectiev. Sleduje osud jedného väzňa od zatknutia, cez vyšetrovanie, súd, transport do tábora a život v ňom, ako aj ďalšie príbehy jednotlivých väzňov a na pozadí týchto udalostí uvažuje o nezmyselnej krutosti a absurdite sovietskeho zákonodarstva a pomerov v Stalinovej ére. Podľa Solženicynových prepočtov prešlo gulagom počas jeho existencie okolo šesťdesiat miliónov ľudí. Keď roku 1970 získal Nobelovu cenu za literatúru, vedelo iba pár zasvätených, že už dvanásť rokov pracuje na svojom najdôležitejšom diele. Súostrovie Gulag patrí medzi najvýznamnejšie knihy 20. storočia. Ako napísal americký diplomat a historik George F. Kennan, je to „najväčšie a najsilnejšie jednotlivé svedectvo o politickom režime, aké sa v modernej dobe objavilo.“... celý text
Literatura světová Historie Historické romány
Vydáno: 2012 , PremediaOriginální název:
Архипелаг ГУЛАГ (Archipelag Gulag), 1973
více info...
Diskuze o knize (6)
Přidat komentář
E. Witerez, nemyslím si, že chlubí, prostě konstatuje...a proč, se lze dočíst zde (s dovolením přikládám odkaz z iLiteratura):
http://www.iliteratura.cz/Clanek/28885/solzenicyn-alexandr-souostrovi-gulag
Ona také existuje nakladatelská praxe, že se kniha o které se předpokládá, že půjde na dračku vydá ve velkém nákladu a třeba i s plánovaným vyšším podílem zisku, aby vydělala na knihu ztrátovou nebo rizikovou. A viděl jsem někde na webu rozpisy podílu jednotlivých aktérů na ceně knihy a mám dojem, že největší "kus koláče" si neuhryzl ani autor ani nakladatel či knihkupec, ale distribuce (bez záruky- možná se mi to už s odstupem času plete).
Jinak souhlasím s vámi oběma :
- kalkulace ceny se musí dělat na každý nový produkt, ať je to rohlík nebo kniha,
- cena za Soustroví je opravdu dost natažená - v dnešní době už Solženicyn tolik netáhne jako před léty a lidé, kteří by si jej koupili mají poněkud loktem do kapsy a rozhodně to není kategorie čtenářů Larssona.
paulhunter: Takhle jsem to někdě četl: když vydavatel vydává knihu, tak si musí spočítat za kolik a kolik kusů musí prodat aby se mu to vyplatili nebo aby na tom neprodělal. A upřímně, takovej Larsson se prodává ve velkým, to se zaplatí hned a klidně by se to mohlo prodávat i pod litr (komu by se ale chtělo, že) ale tohle musí vyhnat nahoru aby se to zaplatilo - možná ztratí pár potenciálních kupců ale cena o 600 vyšší to zaplatí. Tak jsme to někde četl ale myslím že to je celkem logické.
Nové vydání je příšerně předražené. Box tří knih stojí nějakých 1 900, což mi opravdu normální nepřijde, dkyž si vezmu, že jedna vychází na více než 600 Kč.
Jen pro porovnání - Larssonova trilogie (vázaná) v boxu stojí cca 1 000 K.č. (Tím ale nechci srovnávat kvalitu díla).
Štítky knihy
totalitní stát gulagy vraždy násilí Sovětský svaz masové vraždy, sériové vraždy totalitní režimy zločiny komunismu komunistický režim represálie, represeAutorovy další knížky
2000 | Jeden den Ivana Děnisoviče |
2011 | Souostroví Gulag: 1918–1956 |
1990 | Souostroví Gulag - 1. díl |
1991 | Rakovina |
2004 | Dvě stě let pospolu. Díl 1, Dějiny rusko-židovských vztahů v letech 1795-1916 |
E.Witerez, nemáte zač děkovat, samotnou mne to zajímalo...