Jiný Jih
edice
8 knih, nakladatelství ArgoEdice Jiný Jih se zaměřuje na autory, kteří pocházejí z Jihu Spojených států (přibližně území bývalé Konfederace) a v jejichž dílech se objevují typicky jižanská témata: dozvuky otroctví a rasové segregace, násilí, silná náboženská víra, kazatelství, lidé tělesně i duševně odlišní (zrůdy a šílenci), svazující, sevřená komunita.
Jedná se o odnož zavedené edice anglo-amerických autorů AAA.
Jih Spojených států, pokrývající přibližně území bývalé Konfederace (státy Florida, Georgie, Severní a Jižní Karolína, Virginie, Západní Virginie, Alabama, Kentucky, Mississippi, Tennessee, Arkansas, Louisiana, Texas, dále také Oklahoma, Maryland, Washington D.C., Delaware), představuje v rámci U.S.A. svébytný politický, společenský a kulturní prostor. Americký Jih dal světu nejen bourbon, osobitou kuchyni (kreolskou, cajunskou, apalačskou a afroamerickou, tzv. „soul food“, částečně též tex-mex) a charakteristický dialekt, ale také přehršel hudebních žánrů (rock’n’roll, gospel, country, rhythm and blues, bluegrass, soul, jazz, zydeco) a v neposlední řadě řadu vynikajících spisovatelů.
Za prvního jižanského spisovatele bývá považován „otec americké literatury“ – Mark Twain, první významnou ženskou spisovatelkou byla průzkumnice ženské sexuality Kate Chopinová. Celosvětově jižanskou literaturu proslavil William Faulkner, nositel Nobelovy ceny z roku 1949. Následovali další výrazní autoři: Tennessee Williams, Katherine Anne Porterová, Allen Tate, Thomas Wolfe, Robert Penn Warren, Walker Percy, Carson McCullersová, Eudora Weltyová, Flannery O’Connnorová a James Dickey.
V současnosti se jedná o spisovatele jako je Fred Chappell, Larry Brown, Lewis Nordan, Harry Crews, Richard Ford, Ernest J. Gaines, Elizabeth Spencerová, Peter Taylor a mnozí další. Mezi jižanské autory jsou někdy řazeni také Truman Capote, John Kennedy Toole, Tom Robbins či Cormac McCarthy.
Z historických důvodů v tomto regionu, často označovaném též jako „Bible Belt“, neboli „biblický pás“, vznikala literatura s charakteristickou tématikou a motivy: dozvuky otroctví, důraz na půdu a zemědělství, silná náboženská víra v duchu protestantství a s tím spojené kazatelství, sevřená, až svazující komunita či rodina, vyřazení ze společnosti, násilí, tělesné i duševní odlišnosti (zrůdy a šílenci).
Jižanská literatura dnes existuje v mnoha žánrových a stylových podobách (hororová „jižanská gotika“, tradiční vyprávění, psychologický realismus, existencialismus, texty s absurdním či groteskním přístupem, postmoderní experimenty) a vystupuje jako silný a nepřehlédnutelný hlas americké literatury.... celý text
Dobrého člověka těžko najdeš (10 povídek) 2. v edici, Flannery O'Connor, 2010
Vysvobození 3. v edici, James Dickey, 2011
Velká ryba 4. v edici, Daniel Wallace, 2011
Moudrá krev 5. v edici, Flannery O'Connor, 2011
Zlatá jablka 6. v edici, Eudora Welty, 2016
Všechno, co se povznáší, se musí setkat 7. v edici, Flannery O'Connor, 2013
Obdivné hvízdnutí 8. v edici, Lewis Nordan, 2014