1984

1984
https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/472517/bmid_devatenact-set-osmdesat-ctyri-YWr-472517.jpg 5 11869 11869

WINSTON SMITH provede v dubnu 1984 něco nepřípustného. Ve válečných podmínkách Oceánie drcené krutovládou jedné Strany si začne psát deník, kterému svěřuje pochyby, jež ho už léta mučí. Úředník londýnského Ministerstva pravdy, kde se retušují, falšují či přímo likvidují dějiny, však ve svých zápiscích obtížně hledá srovnání s dřívějšími normálními časy, jejichž útržky doluje ze zasutých vzpomínek, dennodenně atakovaných přívalem propagandistických žvástů. Je snad jediný, kdo si v téhle zemi zachoval zdravý rozum a paměť? Opravdu kdysi zahlédl něco, co představuje zásadní trhlinu ve fazoně Velkého bratra, z jehož všeobjímající náruče není úniku? Ve zrůdném, avšak svým způsobem dokonalém totalitním režimu je Winstonova touha po špetce nezávislosti možná předem odsouzena ke zmaru… Zcela nový český překlad nejslavnější antiutopie míří ke generaci, jež už krutý a posléze groteskní komunistický útlak nezažila. Kniha, již autor dokončil v roce 1948, ukazuje s prorockou jasnozřivostí smrtelné nebezpečí ideologie zaštiťující se všeobecným dobrem, když žádá, aby se s ní lidé zcela ztotožnili. Fanatici a mocichtiví oligarchové stále číhají na příležitost. Stačí, když na chvíli přestaneme dávat pozor.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: ekniha , Leda

Nineteen Eighty-Four, 1949

Lienilda
17.09.2021 4 z 5

Poprvé jsem ji četla na střední. Podruhé teď a myslím, že dvakrát za život stačí. Je to deprimující, je to výbušné a nekompromisní. Kniha jako celek je skvělá, jen vprostřed je příliš dlouhý výňatek z Goldsteinovy knihy plny filozofickych řečí, které se neustále omílají dokola, ale asi přes 30 stran! Poslední třetina na Ministerstvu lásky se mi četla těžce, ale pomalu spěla k tomu co se z Winstona nakonec stalo. Tento rok jsem četla Svědectví o životě v KLDR a neskutečné jak se jejich totalitní režim v mnohém shoduje s Orwellovym 70 let starým dílem.

Fifka
14.09.2021 3 z 5

1984 byla pro mě velmi depresivní kniha. Vybrala jsem si ji do maturitní četby, nakonec jsem si ji u maturity i vylosovala. Pro maturanty jako dělaná, krásně a dlouze se o ní dá mluvit. Doporučuju!

Pavlína197
13.09.2021 5 z 5

Knihu jsem si vybrala do výzvy ( letos se hodí asi ke třem tématům) a opravdu to pro mě výzva byla - žánr antiutopie mi nic neříká. Naštěstí se mi knížka četla dobře, až na jednu krátkou pasáž, která pro mne byla nudná a složitá.
Zajímavá, nadčasová četba - i když jde o příběh smyšlený, působí děsivě a mrazivě, protože se zdá, že je v každé době z nějakého důvodu aktuální. Obdivuji, jak to měl Orwell promyšlené, dotažené do detailů.
Knížka mi zůstane v hlavě dlouho, vyvolala ve mně spoustu nepříjemných pocitů. Jsem ráda, že to končí se zavřením knihy, a vážím si svojí byť relativní svobody.

lernami
12.09.2021 5 z 5

Geniální dílo, které si mě pro jeho nadčasovost a autentičnost naprosto získalo.
Knihu jsem četla již po druhé a věřím, že ne naposledy. Také jsem zrovna po dotčení Svědectví o životě v KLDR a některé paralely jsou opravdu děsivé. Jedna věc je fikce, ale něco úplně jiného je, když si člověk uvědomí, že mnoho principů předložených v knize je reálných a že takovým způsobem někdo i v dnešní době může žít.
1984 je velké dílo.
Klaním se, Orwelle!

DomYell
12.09.2021 5 z 5

Kniha, ktera nikdy neztrati aktualnost... Kniha, ktera je paralelou spolecnosti

iv.ča
09.09.2021 5 z 5

Co to k tomu napsat? Dokonalé!!!!

WowKokinko
06.09.2021 5 z 5

mrazivé, děsivé a místy neskutečně pravdivé. Svoboda je otroctví.

iam.sokol
28.08.2021 5 z 5

K 1984 jsem se po letech vrátil v rámci čtenářské výzvy a jako před lety, i nyní po přečtení cítím, že na mě jde deprese a úzkost. Mistrovské a zároveň děsivé dílo, které nutí přemýšlet, jak asi vypadaly předchozí totalitní režimy, a zda by se něco podobného mohlo stát i nám v budoucnu (ačkoliv nemám iluze, že v některých státech "odlehčenější" verze Strany jedou na plný výkon).

ArkAngel
18.08.2021 4 z 5

1984 jako další z Orwellových protitotalistických děl ukazuje, co se může stát, když je lidstvo zbaveno "okovů svobody". Vše, co činí člověka člověkem, postupně mizí, iluze se stává skutečností a na scéně zůstává čirá moc, která rozhoduje o pravdě a existenci. Osobně na mne více zapůsobila Farma zvířat, ale 1984 v člověku zanechá daleko tísnivější a nepříjemnější pocity. Třetí část je vskutku geniální, ale popravdě musím říct, že mi v těch prvních dvou něco chybělo.

archandelka
18.08.2021 5 z 5

"Chápeš, že jediným cílem newspeaku je zúžit rozsah myšlení? Nakonec dosáhneme toho, že ideozločin bude doslova nemožný, protože nebudou prostředky, kterými by se dal vyjádřit. Vlastně ani žádné myšlení nebude, v tom smyslu, jak jej chápeme dnes. Být pravověrný znamená nemyslet - nemít potřebu myslet. Pravověrnost je nevědomí."
Šílené - jakou moc mají slova. Šílené, jak dlouho jsme i my žili v přetvořené realitě. A bohužel i dnes existují lidé, kteří nemají potřebu myslet...
Orwell je neskutečně nadčasový...

VlaďkaK
16.08.2021 5 z 5

Hodně drsná kniha, která nutí k přemýšlení.

Nikola086
05.08.2021 3 z 5

Kniha opravdu k zamyšlení. Musím uznat že autorova Farma zvířat byla o kapku lepší, ale ani román 1984 nezklamal. Vřele doporučuji jako výběr z doporučené četby. Další ukázka toho, že ne vždy povinná/doporučená musí být nudná :)

simona g.
04.08.2021 4 z 5

Pořád zpracovávám... Dobrá kniha, po dočtení hlava plná zvláštních pocitů. Místy trochu moc filosofických pasáží (zbytečně dlouhých a rozvleklých), ale to maže zbytek knihy, ta to dorovná a překvapí. Nooo, docela síla je to...

ElInWonderland
31.07.2021 5 z 5

Už klasika, kterou musíte přečíst. Jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četla a mrzí mě jen to, že jsem ji nepřečetla daleko dřív.

Aoibhe
24.07.2021 5 z 5

Sáhla jsem po ní kvůli čtenářské výzvě a rozhodně nelituji. Kniha je skvěle napsaná a zároveň je velkým varováním, kam se až může za určitých okolností dostat lidská společnost. V nevědomosti je síla, to vystihl Orwell dokonale...
Dokonce bych řekla, že tato kniha je takovou "povinnou četbou" pro všechny.

Gejitka
23.07.2021 5 z 5

Dnešními slovy řečeno - hustá kniha. Když jsem ji začala číst, věděla jsem pouze, že existoval nějaký pan Orwell a že napsal román 1984. Nevěděla jsem vůbec, o čem kniha je. Kniha je rozdělena do 3 částí. 1. část popisuje běžný život člena strany v Angsocu (anglický socialismus) v roce 1984. Ve druhé částí se prolíná milostný poměr hlavního hrdiny se svou stranickou kolegyní Julií a popisování tehdejší ideologie (válka je mír, otroctví je svoboda...). 3. část nabrala velký spád - hlavní hrdina uvězněn na ministerstvu lásky (to jsem z vývoje knihy vůbec nečekala), mučen a nakonec bylo převedeno jeho myšlení na ideologii strany - miloval Velkého bratra.

Munchkin451
21.07.2021 5 z 5

Masakr!

Ivetaa
20.07.2021 5 z 5

Za mých studií nebyl autor z pochopitelných důvodů zařazen do povinné četby. Letošní čtenářskou výzvou si tedy doplňuji zároveň vakuum ve vzdělání... Jinak kamery, čipy, atd. - to vše mi nějak připomíná naši současnost - ač v románu vydaném rok před smrtí autora (1949) je to čirá utopie. Smekám klobouk nad úžasným dílem, poplatným dnešní době.

Lucienka
16.07.2021 5 z 5

Letos jsem se po mnoha letech vrátila k famóznímu panu Orwellovi a v pořadí nejprve film a poté kniha, jsem byla opět nadšena, protože z knihy se toho dozvíte samozřejmě mnohem více. S dlouhým odstupem byla četba náruživější než před lety, ale o to smutněji doléhala, s vědomím jak jsme historicky nepoučitelní.

VítekP.
08.07.2021 5 z 5

Tak to byla pecka! G. Orwell dokázal srozumitelně vystihnout vztah mezi myšlením a jazykem. Tento vztah je v tomto díle promítnut do totalitního světa, který svým nikdy nekončícím dilematem mezi bezpečím a svobodou dělá tuto knihu tolik nadčasovou.