1984

1984
https://www.databazeknih.cz/img/books/54_/544171/bmid_1984.jpg 5 11869 11869

1984 je bezesporu jedním z nejpozoruhodnějších románů 20. století.

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: audiokniha , Tympanum

Nineteen Eighty-Four, 1949

Interpreti: Vasil Fridrich

megizze
09.03.2021 5 z 5

V dnešní době opět velmi aktuální, že?

Edera
08.03.2021 5 z 5

Román 1984 by si měl opravdu přečíst každý, přidávám se k těm co ho doporučují. Co si z toho kdo vybere, jak to zpracuje, pochopí či se knihou nechá či nenechá ovlivnit, to už je věc jiná.
Zpočátku jsem se hůř začítala, je tam hodně popisů a kniha je málo dějová (o ději a příběhu to primárně opravdu není), ovšem trpělivost se rozhodně vyplatila. Právem jedna z nejzásadnějších knih 20. století.

Sidonka3
08.03.2021 5 z 5

Poměrně depresivní kniha, na kterou nikdy nezapomenu. Četla jsem jí nerada, ale jsem ráda, že jsem jí četla. Největší přínos tohoto geniálního díla vidím v tom, jak detailně popisuje zpracovávání lidí do podoby, ve které ho chce mít a vidět TO, co jde zjednodušeně nazvat „vládnoucí stranou.“
Popisuje nejenom totalitu, ale mnohé nástroje mocných, které podle mého vždy v každé historické epoše existovaly a nějakým způsobem a formě více či méně zasahovaly do lidských životů. Ne všechno se dělo a děje tak okatě a přemrštěně jako v Oceánii, ovšem podle mého názoru dodnes v různých zemích a v různé míře fungují skryté a důmyslnější formy sledování lidí, likvidování nepohodlných názorů, ovlivňování občanů pomocí médií, sbírání informací apod. Dnes tu máme všemocné mezinárodní korporace a jejich diktát, sledování přes internet, diktát někdy až pochybné tzv.politické korektnosti a spoustu jiných nástrojů, které nám určují co máme říkat a neříkat, co si máme myslet, co kupovat a čím se zabývat.
Ale zpět k románu 1984, který tyto jevy dovedl do totální nesvobody, amorálnosti a absolutně nepřijatelného extrému, kdy se z lidí stávají nemyslící roboti bez vlastního názoru, až to jsou prázdné skořápky bez mozku, bez morálky a bez lásky. Orwellův popis ovládání lidí, včetně kontroly jejich myšlení, je geniální. Pojmy jako dvojité myšlení (doublethink), odstranění nepohodlných lidí a vymazání jejich činnosti i samotné existence (vaporizace), uměle vytvořený jazyk (newspeak), „zločin“ proti vládnoucí straně, byť jen v podobě nevyřčené myšlenky (ideozločin) se staly legendárními a výstižně popisují, jak snadno lze manipulovat s občany.
Dostala jsem lekci, jak udržet dvě protikladné informace a zároveň oběma uvěřit a jak vycvičit člověka v tom, aby v rozporuplném neviděl rozpor. Že jde zblbnout člověka až do té míry, že nevěří ani vlastním vzpomínkám a pokládá je za výplod choré mysli. Jde vymazat nebo změnit minulost, jakkoli se to zdá na počátku románu nemožné a přimět člověka, aby upřímně miloval svého trýznitele a věřil zcela zjevným lžím (2+2=5, když se to straně hodí tvrdit). Občan je tolik tyranizován (státem, v němž dokonce i obyčejní občané tyranizují a udávají jeden druhého), trestán a chaotickými změnami všeho a všech oblbován do té míry, až ztratí vlastní rozum, svoje nitro i veškeré zásady. („Přivedeme tě k hranici, odkud není návratu. Budou se s tebou dít věci, ze kterých se nevzpamatuješ. Nikdy už nebudeš schopen lásky, odvahy nebo poctivosti. Budeš dutý. Vymačkáme tě, až budeš docela prázdný. A pak tě naplníme sebou.“…“ Nedovolíme ani mrtvím, aby povstali proti nám (třeba jako mučedníci“..)
Orwell má občas smysl pro ironii, jak v umění vymýšlení protikladů (staré známé Ministerstvo lásky, kde se mučí a zabíjí političtí vězni a další ministerstva). Nebo například tato citace: „Julie věřila, že strana vynalezla letadla. On si pamatoval, že strana si nárokovala jen vynález vrtulníků. A v další generaci si už osvojí vynález parního stroje.“
Člověk v Oceánii nemá nebo ztratí všechny kolem sebe, svojí rodinu, která je vychovávána k udávání či je vaporizována, ztratí pseudopřátele i sám sebe. Je tady toho tolik o čem jde přemýšlet a každý si to musí v sobě zpracovat sám.

„Minulost byla mrtvá, budoucnost nepředstavitelná.“
„Vždyť to vlastně ani žádný podvrh není. Jde jen o to nahradit jeden nesmysl jiným.“
„Všechna doznání jsou pravdivá. Děláme je pravdivými.“

zandu
07.03.2021 4 z 5

"Minulost byla vymazána, vymazání bylo zapomenuto, lež se stala pravdou."
Fandila jsem mu, ale stejně ho dostali...
Co napsat. Děsivé...

ditul
06.03.2021 5 z 5

Tuto knihu číst v této virové krizi, když člověk vidí, co se za tím vším děje, rozpoutá v hlavě hromadu zajímavých myšlenek.. Takové "varování" pro lidstvo.. (Moje úvaha z duch. hlediska: Třeba jsme si tohle už prožili a teď v přítomnosti jsme dostali možnost změnit svou budoucnost. Kdo ví?)
* To, že je v menšině a že je možná jediný, z něj ještě nedělá šílence. Je pravda a je nepravda, a když se člověk drží pravdy, třeba proti celému světu, není šílený.
* Je zvláštní, že obloha je táž pro každého... A lidé pod touto oblohou jsou také skoro stejní - všude na celém světě, miliardy právě takových lidí, kteří navzájem nevědí o své existenci, odděleni zdmi nenávisti a lži, a přeci téměř přesně stejní - lidé, kteří se nikdy nenaučili myslet, ale v srdcích, v útrobách a ve svalech hromadí sílu, která jednoho dne vyvrátí svět.

Dom95
04.03.2021 4 z 5

Nepochybně převeliké dílo, které se s přibývajícími roky stále více přibližuje současnosti.

Dejf_ano
04.03.2021 5 z 5

1984 je nadčasové dílo což skutečně platí. Uvážíme li dobu a poměry ve kterých Orwell román psal tato úvaha se opravdu potvrdí.
Nejvíc oceňuji fakt, že autor nekritizuje konkrétní totalitní režim, ale pouze poukazuje na společné znaky těchto totalit. Pokud se skutečně oprostíme od konkrétní ideologie můžeme tyto totalitní prvky najít i v dnešní době a společnosti.
Je skutečně bolestné vidět nastupující tendence totality v roce 2021 a ještě větší utrpení je, že lidé tyto prvky mnohdy nevidí a nadšeně tleskají ve jménu demokracie.

Adusa68
02.03.2021 5 z 5

Upřímně nevím, na co jsem tak dlouho čekala, než jsem se odhodlala vzít tuto knihu do ruky a pořádně se začíst. Je to fenomenální dílo, které přesně odhadlo a popsalo, co se dělo v průběhu druhé poloviny 20. století. Zároveň spousta dějových linek zůstalo pro čtenáře záhadou a myslím, že to tak je správně.
Knihu je ale dobré číst v naprostém soustředění tak, aby vám neunikla podstata místy až filozofického textu.

Noeni
01.03.2021 5 z 5

Neuvěřitelná kniha. Mistrovské dílo. Já nemám slov. George Orwell byl geniální. Tahle kniha je geniální. A děsivá. Hodně děsivá. Zanechala ve mně takové pocity jako ještě žádná kniha. Měl by si ji přečíst každý. Přečetla jsem ji asi měsíc zpátky, i když v mé knihovně byla nějaký ten pátek a myšlenek na ni jsem se dosud nedokázala zbavit. A asi už ani nezbavím. V maturitním kánonu ji nemáme, což je ohromná škoda, myslím si, že by ji tam měla mít každá škola. Jsem opravdu ráda, že jsem si tento literární skvost mohla přečíst.

ajasin
01.03.2021 5 z 5

1984 - nejhrozivější kniha, jakou jsem zatím četla. Diktatura dovedená k dokonalosti. Totalita, z níž není úniku.
Co mě však zaujalo je „Československý doslov„ o úctyhodném rozsahu téměř 100 stran. Autorem je pan Milan Šimečka, doktor filosofie, původně člen KSČ a posléze disident, kterému se tato kniha dostala do rukou v polovině šedesátých let minulého století. Samozřejmě v originále.
Svůj doslov začíná tím, že každý člověk si nejspíš přál prožít některý z příběhů, který četl. A ano. Sama jsem si vzpomněla, jak jsem si jako sedmi nebo osmileté dítě přála žít v Bullerbynu nebo jet s Neználkem do Slunečního města. A panu Šimečkovi se to povedlo. Jeho život se v určité fázi hodně podobal životu hlavního hrdiny z románu 1984. Samozřejmě, aniž by si to vůbec kdy přál.
Nakonec jsem tento doslov četla déle, než samotnou knihu. Bylo to fascinující, ale zároveň náročné. Tak jsem si četbu raději dávkovala po troškách.
Vím, že příběh Winstona Smitha už nejspíš nikdy číst nebudu. Zároveň vím, že ho mám v hlavě vypálený tak, že ho nikdy nezapomenu. Ovšem rozbor díla a jeho vliv na autorův osobní život od pana Šimečky, bych mohla číst opakovaně. Mnohokrát. A jsem přesvědčena, že bych vždy našla něco nového.

Marcela23
28.02.2021 5 z 5

Děsivé varování před totalitou k níž vede dokonalá propaganda a represe. Nejsmutnější na té knize je, že jsou státy a systémy, kde se v různé míře toto odehrává. KLDR je toho asi nejdokonalejším obrazem. Takže, lidé bděte!

Pikalenka
26.02.2021 5 z 5

Poprvé jsem tuto knihu četla na střední, kdy si mě získala hromadou myšlenek ke zpracování. Po několika letech jsem ji otevřela znovu a opět ji přehltala. Líbí se mi, že je to ten typ knížky, který nám v každém věku předá trochu něco jiného.
No a navíc, zkuste si tu knížku číst v době coronavirové... dostává zase úplně nový rozměr!

LEGACY
22.02.2021 5 z 5

Skoro si ani netroufám napsat jakoukoliv odezvu na tento srdcebolný příběh, který nám dal v mnoha ohledech pocítit, co se opravdu skrývá za zrůdnou ideologií totalitních autokratických systémů, které jsou bohužel i nyní všudypřítomné a rozumnému člověku dělají oprávněné starosti. Kniha je přesycena momenty, kdy je vám špatně, chcete do mdlob, říkáte si, že vlastně číst dál je bolestné, ale chcete znát víc. Orwell předběhl dobu a jej mohu docenit až teď, když si trochu všímám politiky a chápu souvislosti mezi řádky a na co kupříkladu směřuje satira Farmy zvířát. 1984 je cennou příručkou pro každého voliče. Dystopický svět, kde jsou všechny ctnosti a morální hodnoty znehodnoceny a pošlapany, lidé obracejí zbraně proti sobě, není vám dán kousek prostoru, špetku kreativního svého myšlení, popření čehokoliv lusknutím prstu, nebo snad překroucení historických událostí a zákonitých norem je demogogie nejvyšší úrovni, která je okrajově znát i v našem skutečném světě. Člověk nemusí být zrovna bystrý, aby dokázal vyjmenovat ty státy, kterých se to týká, jako zajímavost bych podotknul, že v tom jednou z hlavních bylo dílo až do roku 1990 zakázáno. Nejčistší formu aplikace 1984 do nynějšího světa bych zařadil kupříkladu Čečensko. Místo, kde každýmu někdo zmizel, kde zemřela pětina obyvatel, kde byl dosazen 28 letý prezident, kde jsou mučírny na homosexuály, kde je hladomor, nedostatek práce, ale za to propagandistické plakáty a neochvějnou moc armády zde člověk neunikne. A ano hádáte správně. Jeden z nejlepších prostředků jak si trochu přilepšit, když kolem vám je jen bída a bolest je prásknout svého souseda, vítej v novém tisíciletí Orwelle. Za zdmi režimů, za obrazovkami našich displejů je zkrátka neviditelná síla, která skutečně vidí a sbírá naše informace a ku "vyššímu prospěchu" (nám mnohdy neznámému) s němi pracuje. .............
Každopdáně, ani ta nejkrásnější lež se nemůže rovnat nejprostší pravdě. ....... Jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četl .......... a nejkrásnější varování, co se vám může dostat do rukou, zvláště dnes v období koronakrize. ..... Zápřemýšlejme všichni, co na nás čeká ve sto jedničce a teď si jdu pro žiletku, protože tento myšlenkový experiment, který kulminoval v komentář je jasným projevem ideozločinu a tudíž tou nejohavnější urážkou.

PoetickaM
21.02.2021 5 z 5

Poslední rok se této vizi stále přibližujeme víc než chceme a připouštíme si
Válka je mír
Svoboda je otroctví
Nevědomost je síla

kululinka
20.02.2021 3 z 5

(SPOILER) Asi jsem byla hodně ovlivněná vychvalováním knihy v recenzích, ale u mě se prostě žádný wow efekt nekonal. Kniha je dobrá, dost člověka nutí k zamyšlení, ale čekala jsem asi něco víc. Dost těžko se mi četla a rozhovory Winstona a Julie mě úplně vytáčely. To neustálé oslovování “má lásko”...působilo to dost uměle. Ale možná to byl autorův zájem. Každopádně souhlasím, že tuhle knihu by si opravdu měl přečíst každý.

doc2rack
18.02.2021 5 z 5

"Dřívější civilizace tvrdily, že se zakládají na lásce či spravedlnosti. Naše stojí na nenávisti. V našem světě se emoce omezí výhradně na strach, vztek, radost z vítězství a sebeponížení."

Dada077
17.02.2021 5 z 5

"Kedysi bola bláznovstvom viera, že Zem sa otáča okolo Slnka; dnes viera, že minulosť sa nedá zmeniť. "
"Aj od radového straníka sa očakáva, že bude schopný, pracovitý a v úzko vytýčených medziach aj inteligentný, ale zároveň je nutné, aby bol dôverčivý a obmedzený fanatik, v ktorého emóciách prevláda strach, nenávisť, pochlebovanie a orgazmus z víťazstva."

soupik2012
12.02.2021 4 z 5

Po této knize jsem sáhla poté, co mi jeden známý, který pravidelně jezdí do Pekingu vyprávěl co se tam děje. Přitom se o tom vůbec nikde nepíše. Ale mnoho věcí z této knihy v tomto městě, nevím jestli v celé Číně, právě tak funguje. Lidé jsou tam sledováni na každém kroku. Každý obyvatel tohoto města má své osobní hodnocení. Hlídá se co kdo nakupuje. Za nákup cigaret a alkoholu se jim strhávají body. Naopak za nákup zeleniny, mléka se body přičítají. Hlídá se kdo se jak vyjadřuje na sociálních sítích. No nechtěla jsem tomu věřit, ale ukázal mi video, kde si pán který již má málo bodů, nemůže koupit jízdenku na vlak. Ztratil právo na hromadnou dopravu. Je to síla, je to Orwell. Neskutečně nadčasově dokázal předpovědět jak se bude chovat totalitní stát, když bude mít tak obrovské technologické možnosti, jaké máme právě v dnešní době. Jaké štěstí, že již nežijeme v totalitě. Nejvíc mě dostal samotný závěr. Někoho zničit zlikvidovat a udělat z něj mučedníka? Orwell přišel na lepší způsob boje. Snad to zůstane na vždy jenom v této knize. Audioknihu čtou tři narátoři. Jaromír Meduna, Jan Vondráček a Jitka Moučková. Barva hlasů a způsob načtení je v pořádku, ale zkritizovat musím zvukovou nevyváženost. Vondráček a Moučková jsou načteny příliš potichu. Z tohoto důvodu tuto audioknihu doporučit k poslechu nemohu. Jsou i jiné verze a zdá se že lepší.

Huarascán
09.02.2021 5 z 5

Zejména v souvislosti s politikou a zákony uslyšíte lidi často říkat, že "to je jako z Orwella". Přitom ale mám po přečtení pocit, že to většina z nich ani neotevřela. Mě osobně zaujal nejen ten systém, ale spíše sorta lidí, které vytváří - informačně negramotné, ale o to agresivnější hlupáky, anebo naopak ignoranty, kteří se o nic nezajímají a snaží se maximálně tak uspokojit vlastní pudy. Mrazivě aktuální. Jinak je ale knížka jako obrovská bonboniéra, ze které si každý může vybrat, co chce.

marcela0282
07.02.2021 5 z 5

Uzasne nadcasova kniha, jejiz myslenky se daji aplikovat na spolecnosti dnesni doby. Behem cetby jsem si vzpomnela na me oblibene sociologicke seminare, obsazene koncepty by se daly rozebirat cele hodiny. Dnes prvky moci nejsou sice tak zrejme a viditelne, jak popisuje autor, ale jsou na nas uplatnovany stejne mocne. Souhlasim, ze by mela byt v povinne cetbe. Kazdy by si mel uvedomit, ze nic se nedeje jen tak a i pouha volba slov, kterymi je zprava sdelovana, ma obrovsky dopad.