1984

1984
https://www.databazeknih.cz/img/books/54_/544171/bmid_1984.jpg 5 11869 11869

1984 je bezesporu jedním z nejpozoruhodnějších románů 20. století.

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: audiokniha , Tympanum

Nineteen Eighty-Four, 1949

Interpreti: Vasil Fridrich

HollyUndead
21.01.2021 5 z 5

Sice se pohybujeme dějově v roce 1984, autor tedy naráží na starou známou éru stalinovského a břežněvovského socialismu, ovšem někdy mám pocit, že i někteří současní lidé u moci tuto knihu považují za jakousi brožuru, podle jejíchž zásadních myšlenek se také řídí.

Maevie
20.01.2021 5 z 5

Počtvrté přečteno, počtvrté silný čtenářský zážitek. Román 1984 je o světě, kde je minulost promyšleně ohýbána, překrucována a mazána a kde jsou osobní život, vztahy a emoce jednotlivého člověka potlačovány. Orwell načrtl svět, kde jedna skupina mocných dokázala pomocí řady promyšlených kroků potlačit individualitu člověka i jeho kritické myšlení a z obyvatelstva udělat samostatně neuvažujících masu. Ojedinělé projevy svobody jsou tvrdě trestány, a to nikoli okamžitou smrtí, ale promyšleným mučením vedoucí k úplnému psychickému rozkladu člověka.

Není pochyb, že 1984 je díky tématům svobody a demokracie nadčasovou knihou. Přesto si troufám říct, že význam knihy se s technologickým vývojem posouvá. Zatímco s totalitními režimy už zkušenosti máme, kam až může vést rozšíření technologií, se teprve dozvíme.

sandratea
13.01.2021 5 z 5

Vizionářská kniha.

Hani77
13.01.2021 4 z 5

Musím dát jen 4*. Je to napsané hezky, ale ne vždy se to četlo lehce, za což ubírám 1*. Mnohdy jsem v tom bohužel viděla naši minulost (masivní popravy začínající v 50. letech) nebo i náznaky současnosti, jen doufám, že to není naše budoucnost.

"Minulost byla vymazána, na vymazání se zapomnělo, lež se stala pravdou."

"Nestačí jen ustavičně slaďovat řečnické projevy, statistiky a všemožné záznamy s momentální situací tak, aby se předpovědi Strany beze zbytku potvrdily."

ČV 10.místo žebříčku 50 nejčtenějších knih

jitka7047
13.01.2021 5 z 5

Nepříjemná pravda....občas mám pocit,že se tam naše společnost sune...děsivé!

Haloon
11.01.2021 5 z 5

Šedá, to je barva která se mi vybaví při čtení tohoto románu. Šedá až na pestrobarevné vyobrazení ideologických znaků na stěnách panelových domů.
Strava chudá, v ulicích nesvoboda, tyranský Velký Bratr, maskující se za Spasitele. Také strach z vlastního souseda, vymývání mozků, nevědomí a všeobecné přesvědčení, že je raději lepší nevědět a na nic se neptat.
To je román o životě, který není životem, jen přežíváním. Na čtenáře padá skepse a údiv nad tím, zda se takto dá doopravdy žít.

džejnyy
07.01.2021 5 z 5

Při čtení si připadám jako člen ideopolicie, který narušuje Wilsonovi a Julii soukromí, vrtá v jejich stavu a odhaluje, co se dá. A nemůžu se dočkat, až je budu odhalovat znovu.

Terror
07.01.2021 5 z 5

Všechno už tady bylo vymyšleno, vyblito a rozčvachtáno. Nevěřil jsem ve výjimečnost této knihy a teď se před zrcadlem fackuju...

Pavlina50

„Pravověrnost je nevědomí“

….kdybych mohla dát 10 hvězd, dala bych je právě této knize. Je to prostě moje TOP kniha, ke které se neustále vracím.
Díky ní jsem si znovu uvědomila opravdovou hodnotu svobody, kterou jsem se postupem času naučila brát už jako samozřejmost.
Děj se odehrává ve fiktivním světě, v roce 1984, kde je vyžadována naprostá a bezvýhradná poslušnost pod neustálým strachem a hrozbou mučení a ponižování. Orwell tu varuje před totalitou, která se tu dostává až na úplnou hranu absurdity. Diktatura „Velkého bratra“ zde ovládá lidi takovým způsobem, že vlastně úplně přestávají jakkoliv myslet, kde prostě bezvýhradně věří tomu, co je jim předkládáno, byť jsou to sebevětší nesmysly a nelogičnosti (2 + 2 = 5), kde i minulost je lehce změnitelná a kde jsou lidé kriminalizováni ne za to, co učiní, ale za to, co si myslí.
Bohužel konec románu nedává žádnou naději, ukazuje jen na naprostou bezmoc člověka proti takovému systému.
Rozhodně to není snadné čtení, je to velice silný román, který má pořád co říct a který je snad, možná právě i s ohledem na některé znaky dnešní doby, víc a víc aktuálnější.

"Minulost byla vymazána, vymazání bylo zapomenuto, lež se stala pravdou."

lukaskmn1

Geniální.

jan37

Velký milostný román

Bethanee
05.01.2021 5 z 5

Kniha, která fakt donutí zamýšlet, jak velkou moc má vláda a jaké možnosti máme my. Po přečtení jsem byla fakt vděčná, že žiji tam, kde žiji.

Pepa62
01.01.2021 5 z 5

Když jsem knihu, někdy před třiceti lety, četl poprvé, bylo to pro mě naprosté zjevení. Do té doby jsem nic podobného nečetl a navíc kniha velmi přesně a výstižně popisovala věci tak běžné v režimu, který u nás panoval několik desítek let. U knihy jsem seděl jako přikovaný a i po přečtení jsem dlouho nemohl určité pasáže dostat z hlavy. Teď při opakovaném čtení se už, asi pochopitelně, takové ohromení nedostavilo, poprvé je prostě poprvé, přesto platí, že nemohu než souhlasit se všemi superlativy, které knihu už tolik let provází. Zásadní román.

Lisa_Fox
01.01.2021 5 z 5

Tuhle knihu si můžu přečíst klidně i 10x, stejně mě pokaždé překvapí její nadčasovost a nakolik to sedí s tím, co se ve světě dělo a pravděpodobně se ještě bude dít.

Andrushka
30.12.2020 5 z 5

Opravdu skvělá kniha, přímo nadčasová. Mám z toho až děsivý pocit, jak to všechno pasuje do dnešní doby. Ledasco si člověk uvědomí, Velký bratr Tě sleduje.

plutoking
27.12.2020 5 z 5

Možná budoucnost? Telestěnu naštěstí doma nemám :)

icewind
27.12.2020 5 z 5

Temné, depresivní, zlomek naděje se objeví jen v několika okamžicích, které ale zase rychle pominou....je dobré mít ty okamžiky stále na paměti, aby je nepohltilo to co o ně dnes a denně usiluje, je jedno jestli tomu budeme říkat crimestop, doublethink nebo třeba korektnost.....

J.P.S.
27.12.2020 5 z 5

Poprvé jsem tuto knihu četl na střední škole, když mi bylo 16 let. Tehdy mě upoutal především popis totalitního zřízení v románové Oceánii vyplněné osobním příběhem hlavního hrdiny. Znovu jsem se k tomu románu vrátil po dalších šestnácti letech a po druhém přečtení oceňuji především popis způsobu manipulace s lidským vědomím a hrozivou promyšlenost celého systému. Právě vysvětlení toho, proč tvrzení očividně rozporná s realitou mohou být schopna ovládat davy a udržovat vládnoucí systémy, představuje největší poselství této knihy a činí ji skutečně nadčasovou.
Až dnes mi dochází, že "doublethink" není žádný Orwellův výmysl, ale běžná manipulační technika, kterou používají mnozí lidé i v našem reálném světe, a to nejde zdaleka jen o politiky - na doublethinku stojí i mnohé korporátní marketingy.
V dnešní době plné dezinformací je poselství tohoto Orwellova románu více než aktuální.

lucygreen
22.12.2020 5 z 5

Neskutečně mě to dostalo. Vůbec jsem neočekávala, že se bude zápletka takto vyvíjet a že kniha bude tak neskutečně poutavá a napínavá. Bylo to fakt skvělé a skoro nikdy jsem se nenudila (jen část asi za půlkou týkající se knihy). Farmu zvířat také obdivuji, ale toto mě dostalo snad ještě víc, jelikož jsem nevěděla do čeho jdu. Nějaké části knihy na mě byly docela dost drsné, ale patřilo to k tomu. Každému bych doporučila přečíst si tuto knihu.

Lizard
10.12.2020 5 z 5

Poslechnuto jako audiokniha a WAU! Orwell se svou vypravěčskou zručností napsal skvělý román o manipulaci a zneužití moci se zachycenou nadějí. Opravdu čtenářský zážitek. Příběh mě hned dostal a ještě dlouho ve mně bude doznívat. Ke knize se určitě ještě vrátím.