1984

1984
https://www.databazeknih.cz/img/books/54_/544171/bmid_1984.jpg 5 11869 11869

1984 je bezesporu jedním z nejpozoruhodnějších románů 20. století.

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: audiokniha , Tympanum

Nineteen Eighty-Four, 1949

Interpreti: Vasil Fridrich

Lac
08.12.2020 5 z 5

Všudypřítomná propaganda je ve všech režimech a dějiny vždy psali vítězové. Sci-fi předběhlo dobu jen sběrem informací, ty máme dnes na vyšší úrovni a technologie se neustále vyvíjí.
Pan Edward Snowden by mohl vyprávět, i knihu už vydal...

Dominika13
06.12.2020 5 z 5

Kniha, která se řadí do povinné literatury na školách, k maturitě. Opravdu je třeba, abychom četli i tento typ literatury. Příběh v antiutopickém Orwellově románu je (pro mě) jedna z těch nejhorších událostí, která může člověka v životě potkat. A díky které postupem času člověk přestává být člověkem. Omezení osobní svobody, manipulace, ztráta citů, deindividualizace, podřízení se režimu.. Jde z toho mráz po zádech. Myslím si, že kdybych tuto knihu četla k maturitě, asi bych to rozdýchávala dlouhou dobu. Každopádně na ústní zkoušku bych se nemusela vůbec připravovat, jelikož důležité prvky z knihy Vám zůstanou v mysli ještě hodně dlouho po přečtení.

LordBexr
02.12.2020 5 z 5

Je znepokojující, kolik podobností s dnešním světem můžeme v knize pozorovat. Není to příjemné čtení a přesto se nelze od knihy odtrhnout. Čtenář hltá příběh hlavního hrdiny až do hořkého konce.

Mindy
29.11.2020 5 z 5

Naprosto vynikající kniha.
Při čtení jsem skoro ani nedýchala. Opravdu jsem místy četla se zatajeným dechem a hltala každé slovo.
Je to další z knih, kdy mě fascinuje rok, ve kterém byla napsána (1949).

poutnik66
25.11.2020 5 z 5

Masakr. V roce 1984 jsem si říkal, on snad viděl naši současnost. V roce 2020 jsem si při repríze do výzvy říkal, on snad viděl i tuto naši současnost. A mám pocit, že za pár let si to budu říkat znovu.

Lavastan
20.11.2020 5 z 5

Originální, šokující a stále aktuální kniha. Dávám plný počet hvězdiček a doporučuji přečíst.

Jajina564
17.11.2020 2 z 5

Knihu jsem nedočetla, protože je hodně depresivní. Raději bych si ji nechala hodně ve zkratce převyprávět. V současné době čtení takových knih nepřispívá k duševní pohodě

Jarushka9
11.11.2020 5 z 5

Poslechnuto jako audiokniha. Naprosto strhující! Nejvíce mě, kromě obsahu, fascinuje rok, kdy byla kniha napsaná.

stgeorge
08.11.2020 5 z 5

Poprvé jsem knihu četl jsem v osmdesátých letech na vojně v samizdatovém vydání. Kniha mne tehdy hluboce zasáhla, ačkoliv vliv mělo i prostředí a doba, ve které jsem dílo četl. Rozhodně doporučuji.

000nugatovej
04.11.2020 5 z 5

Když jsem četl poprvé na počátku 90. let, myslel jsem si naivně, že jsme už to vše zažili v socreálném hávu a že je to za námi. Není: světu stále reálněji hrozí totalita. I u nás v současnosti vidíme, že bílé je vydáváno za černé a opačně, vidíme vykrádání jazyka ... Opojení mocí pro moc je stále obrovské... Stále aktuální čtení!

laker4life
29.10.2020 5 z 5

až děsivě aktuální...
a souhlasím, k této knize musí člověk mentálně dospět, aby ji pochopil a ocenil.

Abako
20.10.2020 5 z 5

Jak dlouho už je tahle kniha na světě a přesto se z ní svět nepoučil... Tohle je jedno z nejzásadnějších děl, co kdy vzniklo. Měla by to být povinná literatura.

Zentao
20.10.2020 5 z 5

1984 jsem poprvé přečetl na střední škole. V té době jsem knihu vnímal jako připomínku hrůz autoritářských režimů a varování do budoucna, abychom zabránili opakování těchto hrůz.

1984 jsem si přečetl podruhé na konci svého doktorského studia. Knihu jsem četl po měsících čtení suchých akademických textů. A snad právě proto mne střet s kvalitní literaturou úplně vyzul z pantoflů. Kniha není pouhým mementem dávné minulosti, která je zdánlivě za námi. Ta kniha naopak rozstřílela napadrť naše současné „myšlení“. 1984 je pro mne geniálním manifestem skepticismu pro 21. století. Ano, Orwell svůj manifest vykreslil na pozadí autoritářských režimů připomínajících zlovůli autokratických vůdců, ale ačkoli tito vůdcové zmizeli v učebnicích a kulisy se změnily, poselství Orwella přetrvává. Nesmíme zapomínat, že všichni pořád žijeme v Platónově jeskyni, i když se samotná jeskyně proměňuje. Moderní verzí Platónovy jeskyně se stal virtuální svět, jenž je naší nedílnou součástí. A jedině pokud si to budeme každý den připomínat, můžeme zabránit tomu, abychom se vrhli do zkázy kvůli tomu, co nám někdo jiný předložil ve virtuálním světě, ale my jsme to nikdy neviděli, nevyzkoušeli jsme si to, nesetkali jsme se s tím a nerozumíme tomu. Jenže je to tak obtížné, když moderní verze jeskyně (v podobě obrazovky) je tak svůdná, tak individualizovaná, tak zábavná, tak jedinečná, tak zdánlivě spojující s ostatními, tak snadno přístupná, tak všudypřítomná, ale přesto tak zavádějící, tak tiše sledující, tak nevypočítavá, tak ďábelsky elegantní a návyková. Velký bratr už není člověk či jeho idea, ale server a v něm běžící software, který s námi komunikuje prostřednictvím nevypnutelné obrazovky.

„Není tu obrazovka!“ neubránil se.

„Ach,“ řekl starý muž, „nikdy jsem nic takového neměl. Příliš drahé. A nikdy jsem jaksi necítil potřebu to mít.“

(vice píšu ve své recenzi)

Terkishead
11.10.2020 5 z 5

Je prostě příliš mnoho analogií v daleké minulosti, minilosti i současnosti ( vlastně autorově budoucnosti) na to aby se dalo po přečtení říci jen: "Tfuj to ale byla ošklivá pohádky, ještě že skončila"....

mataj
08.10.2020 5 z 5

Myslím, že o této knize již bylo napsáno téměř vše. Kniha je opravdu nadčasová a aktuální - jako memento. Je v ní tolik bolesti, strachu a beznaděje, že jsem ji četla se sevřeným žaludkem.

aktijnov
06.10.2020 5 z 5

Přečteno jedním dechem a hluboce se klaním autorovi. Nadčasové, geniální, vizionářské...

Roubas
04.10.2020 5 z 5

(SPOILER) Nadčasové, podmanivé, strhující, děsivé, odporné a zlé. Tahle kniha nepopisuje nic víc než čiré Zlo, které člověk je schopen stvořit, uctívat a udržovat pro pocit moci. Potvrzuje fakt, že moc je nejsilnější drogou současnosti, která hýbe světem.
Dějiny je třeba chránit, udržovat na papíře i v mysli, protože lepší poučku do budoucna nenajdeme. Orwell s neuvěřitelnou přesností tušil, kam se společnost ubírá. Naše země svého Velké bratra měla a proto se stále divím, že se ještě všechny třešně nerozšlapali na kaši.
Čirá bezmoc ze zmíněného vymazání všeho. Člověk nemůže nic předat, nic vytvořit, v něco sám věřit, někým být. Lidský duch zašlapán do země. Osud horší než smrt.
"Může se jim poskytnout intelektuální svoboda, protože nemají intelekt." Fuj.

Jarka_rybář
30.09.2020 4 z 5

Děsivá, ale dobrá kniha. Občas mne až zarážela podobnost některých rysů se současností. Například všudypřítomné sledování.

Lie
28.09.2020

Nic děsivějšího jsem ještě nečetla. Konec jsem už vůbec nedávala, knihu jsem zavřela a nechala si to radši dovyprávět, protože mi z toho bylo zle. Něco velmi podobného se klidně může jednou stát. Mimo varování před totalitou kniha obsahuje také rozbor lidské psychiky, který je neméně děsivý.

Addelka
28.09.2020 4 z 5

Převelice těžký text, jak tématem, tak formou. Četla jsem jako fyzickou knížku a četla jsem ji dlouho. Prvních cca 100 stran jsem ji chtěla odložit. Druhých 100 stran se četlo jedním dechem a posledních 100 stran byl zase boj. Kniha rozhodně není špatná je výborná, já jsem jen čtenářsky zlenivěla na čtení takových textů. Všechny ty young adult knihy se čtou snadno a rychle, je tam spousta dialogů a krátké kapitoly. Nic takového v 1984 nečekejte. Obsahem je to šokující až extrémní, kam dokázal Orwell ideologii „strany“ dotáhnout. Winston, hlavní postava, v celém tom kolotoči zákazů a příkazů, chce jen jednoduchou věci a to vidět minulost takovou jaká skutečně byla. Bez lží, překrucování a lhaní. Ta část, která se věnuje Winstonovi a jeho životu byla ta jednodušší na čtení. Když došlo na popisování ideologie a vůbec celého systému, který ovládá svět změnil se text v jednu velkou hroudu zarovnanou do bloku, bez odstavců, či jakéhokoliv jiného dělení. Věty dlouhé skoro na půl strany a k tomu překrucování a popírání popíraného – jednodušše to bylo jako kdyby na mě někdo hodil deku a knihou jsem se musela probít. Jsem ráda, že jsem si ji přečetla, dala mi spousty podněntů k zamyšlení, ale v dohledné době si 1984 nehodlám přečíst znovu.