1984

1984
https://www.databazeknih.cz/img/books/54_/544171/bmid_1984.jpg 5 11869 11869

1984 je bezesporu jedním z nejpozoruhodnějších románů 20. století.

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: audiokniha , Tympanum

Nineteen Eighty-Four, 1949

Interpreti: Vasil Fridrich

originál
27.09.2020

Velice dobrá kniha s myšlenkami, které na mě dotírají i měsíce po přečtení.. Stojí za to.

knihomolkajanca
24.09.2020 5 z 5

Za poslední dobu jsem si hodně oblíbila dystopie. Možná proto, že člověka nutí přemýšlet o tom, jak by společnost vypadala za určitých podmínek, ale také nad tím, jak vypadá společnost v současnosti. Každopádně 1984, to je jiný kalibr. Očekávání jsem měla vysoká a musím říct, že se rozhodně naplnila.

1984 je útlá nenápadná knížečka, nicméně nečekejte, že ji přečtete rychle. Alespoň pokud u čtení přemýšlíte a věřte, že tady najdete podněty k přemýšlení snad na každé stránce.

Co mě zarazilo je, s jakou přesností dokázal autor téměř nahlédnout do budoucnosti a člověku se skoro nechce věřit, že tento román vyšel už v roce 1949. Rozhodně doporučuji přečíst i československý doslov ke knize (i když jsem se dozvěděla, že není ve všech vydáních, já měla nějaké starší půjčené z knihovny), jelikož i ten byl hodně zajímavý, ať už se to týkalo informací o autorovi samotném nebo podobností románu a reality, která byla dříve v Československu.

Čtení je rozvážné, Winston musí jednat s nejvyšší opatrností, takže vlastně trvá docela dlouho než dojde k nějakému velkému zvratu. Když na něj ale dojde, tak doufáte, že to nebude tak hrozné. Ale ono je, je to ještě horší a to, co čtete se vám vlastně vůbec nelíbí, ale přesto čtete dál. Konec byl pro mě trochu nečekaný, jiný než jsem doufala, že bude, ale nutí stejně jako celá kniha k zamyšlení. Kolik lidí za totality okusilo podobný osud?

hanka24
20.09.2020 5 z 5

Četla jsem asi před 10 lety, nedávno slyšela jako audioknihu, až jsem po ní musela sáhnout znovu. Nepřestává mě fascinovat jaký byl Orwell "vizionař". Na vlastní kůži jsem období totality nezažila, spíš mě v tom kontextu ale děsí i doba, kterou zažíváme teď. Google nás vidí, všechny další aplikace nás vidí, a co se to teď děje kolem covidu.. Nechtějí nás jen nahnat do nějakého stavu strachu, abychom bezmyšlenkovitě dělali co se po nás chce.. Svoboda je velký luxus a i když možná máme pocit, že jsme svobodní, je to opravdu tak?

MaggieR
15.09.2020 4 z 5

Neuveriteľne nadčasová kniha. Autor očividne pochopil vzorce správania ľudí ktoré sa bohužiaľ nemenia. Desivá kniha lebo dáva moc veľký zmysel.

Kate72
15.09.2020 4 z 5

Tak to bylo šílené. Normálně by člověk řekl, že Orwell musel pobývat ve čtyřicátých, padesátých letech v Rusku, pak si nachvíli odběhl k nám. To je samozřejmě blbost...... jak na to přišel ...... ?? No, každopádně Farma zvířat je
jen odvárek proti této knize. Klobouk dolů.

FrutyZ
14.09.2020 4 z 5

(SPOILER) Na začátku knihy autor bravurně popisuje prostředí města, politické ideály a hlavního hrdinu s tím, že se okamžitě vžijeme do jeho role. Jedná se o obyčejného člověka, který se začne postupně v díle měnit. Dochází ke konfrontaci s prostředím a dojde i na milostný vztah. Sice nemá dlouhého trvání, ale je vášnivý a nabitý energií. V díle se najednou z jedné z kapitol stane okamžitý převrat. Hrdina se dostane do vezení, které autor popisuje velmi děsivě, až reálně. Poslední kapitoly jsou popisem změny psychiky hlavního hrdiny pomoci mučení a vydírání, které vedly až ke ztrátě své identity. Byl tak vnitřně zlomený, že dokonce žádal o smrt a týraní své lásky před ním. Poslední věta knihy shrnuje vše, za co Strana bojovala: "Zvítězil sám nad sebou. Miloval Velkého bratra."

HanzKaufmann
14.09.2020 5 z 5

To ze je Orwell prorok a ze bude brzo zakazanej jsem zjistil u farmy zvirat.
Tady to potvrdil a ten gauner ukazal to ze je i excelenti psycholog a filozof.

Toto neni kniha pro deti!

DanaKa81
12.09.2020 5 z 5

tak tohle dílo od Orwella je mistrně napsané. Kolik takových Winstonů a Julií v naší minulosti už bylo a vzdorovalo totalitnímu režimu...Moc doporučuji

Claudius
08.09.2020 4 z 5

(SPOILER) Jsem asi rád, že jsem si tuto mezeru ve vzdělání doplnil až teď. Trocha humanitního vzdělání jistě pomáhá knihu správně vnímat a jen se zvyšuje dopad, který na čtenáře má.
Z první části jsem byl nadšený. Winston postupně čtenáři ukazuje zrůdně geniální podrobnosti Oceánie, odkrývá mu jednotlivé mechanismy Strany a postupně se osměluje v myšlenkové nezávislosti, díky čemuž svou situaci komentuje a glosuje.
Pasáže s Julií jsou s odpuštěním slabší. Milostná rovina měla podtrhnout zrůdnost celého Orwellem vytvořeného systému, ale moc se jí to nedaří. Winston se místo té hlavní hvězdy románu, totiž Straně, věnuje víc Julii - a to je přeci jenom trochu škoda.
Závěr na Ministerstvu pravdy je nevyhnutelný a docela očekávatelný. Optimistický konec snad nikdo nečekal, že?
Jenom doufám, že tato autorova imaginace z roku 1949 nebyla inspirací totalitním režimům v druhé polovině 20. století. Protože autor je ve svých předpovědích někdy až děsivě přesný.

Lumíček
07.09.2020 4 z 5

Opravdu hodně nadčasová. Jednoduše se mi nečetla, ale je depresivně dobrá.

jiri4861
05.09.2020 5 z 5

Moc nadčasová kniha a stále aktuální.

martin_aston
02.09.2020 5 z 5

Mrazivé, v určitých podobách stále tak pravdivé. Totalita dovedená do dokonalosti.

Steew
30.08.2020 5 z 5

Pět hvězd tomu nedávám jen proto, že je to Orwell a že je to tak známý titul. Pět hvězd tomu dávám proto, jak je to děsivé a zároveň krásné.
Velmi dobře se to čte, nicméně jedna pasáž mi přišla nudná a dodatek jsem přeskočil, jinak se to čte jedním dechem.
V průběhu jsem přirovnával knihu k současným totalitářským režimům a přitom mi běhal mráz po zádech.

Ajda300
29.08.2020 5 z 5

Tak tahle kniha mě rozhodně poznamenala. Ať už v dobrém či špatném slova smyslu.

Přestože se v příběhu nic moc nedělo, bylo to čtivé a hrozně zajímavé. Winston byl obyčejný člověk, průměrný (až na jeho myšlenky) a to se mi líbilo. Dodávalo to postavě na upřímnosti.
Když během knihy poznáváte více a více tajemství Strany, přejíždí vám mráz po zádech a máte chuť přestat číst. Konec byl hrozný a v jednom kuse jsem měla sevřený žaludek.
Celkově knihu hodnotím kladně a stejně jako Farma zvířat ve mně něco zanechá. Takže doporučuji a nezapomeňte - Velký bratr vás sleduje.

Kačí81
21.08.2020 5 z 5

Mrazivá kniha. Zneklidňující podobnost a dnešním světem...
Tato kniha by měla být brána jako povinná četba.

GerhartRoth
20.08.2020 5 z 5

Opravdu mistrovské dílo, které jsem přečetl na jeden zátach, což se mi u takhle dlouhé knihy rozhodně nestává často. Genialitu díla podtrhává, že většina politického spektra knihu respektuje a často cituje.

Doporučuji všem co se trochu zajímájí o svět kolem sebe a je to jedna z těch knih, která vám pomůže se na události kolem sebe dívat trochu jinak.

Astarothh
19.08.2020 5 z 5

Ponurou a depresivní atmosféru audioknihy podtrhl famózní výkon vypravěče Pavla Novotného.

KaryAestas
09.08.2020 5 z 5

Asi nejdepresivněnší kniha, jakou jsem četla.

Miliarda
09.08.2020 5 z 5

Orwell v románu 1984 ukazuje naplno svůj spisovatelský um a předkládá čtenářům dle mého soudu jedno z nejvíce stěžejních děl světové literatury. 1984 je sice antiutopistickým románem, nicméně řada v něm popsaných praktik Strany a Velkého bratra je bohužel v řadě států světa i v současné době v mírně obměněné podobě každodenní realitou, ostatně i naše republika má z dob minulých tyto praktiky zažité. I z tohoto ohledu je román 1984 "poplatný" i v dnešní době a zároveň může sloužit i jako jakési "memento" dob minulých. Kromě brilantního popisu totalitní společnosti však dokáže Orwell mistrně pracovat i s emocemi čtenáře, když ho v podstatě "nutí" jedny postavy milovat a druhé nenávidět, což eskaluje především v závěru knihy, kdy se u jednotlivých postav odhalí jejích pravé já. Pokud existuje kniha, kterou by si měl každý přečíst je to právě román 1984, jelikož myšlenky v něm zachycené jsou nesmírně obohacující (byť v trochu "děsivé" formě) a zároveň je tento román nesmírně čtivým, tudíž i z tohoto pohledu se jedná o dílo hodné čtenářské pozornosti.

vodyn18
07.08.2020 5 z 5

Tohle dílo by si měl povinně přečíst každý, i když.... Kniha je hodně složitá a pochybuji, že každý by dovedl pochopit o čem vlastně je. Každopadně, i když je prezentována jako hrozba totalitních režimů, ruku na srdce, kdo to četl a používá selský rozum, tak může jasně vidět, že se to týká každého režimu - sledování, přikazování a zakazování nesmyslných pravidel, že vlády potřebují v každem režimu držet lidi v nějakém strachu, napětí a masírovat je nesmysli, protože jen tak se s nimi dá krásně manipulovat... Zkrátka ta kniha má hlubší kořeny, než jak je prezentována. Jen je opravdu potřeba používat zmíněný selský rozum...