Babička pozdravuje a omlouvá se

Babička pozdravuje a omlouvá se
https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/533018/bmid_babicka-pozdravuje-a-omlouva-se-65ddc103017fe.jpg 4 2039 2039

Audiokniha od Fredrika Backmana, autora celosvětově úspěšného románu Muž jménem Ove, jehož zvuková podoba obdržela cenu Audiokniha roku 2014 coby Absolutní vítěz. Každý sedmiletý dítě si zaslouží superhrdiny. Přesně tak to říká babička, která je ve svých osmasedmdesáti letech schopná vloupat do zoo, strašit sousedku sněhulákem, vzpírat se zatčení nebo vítat Jehovisty v rozhaleném županu Umí také vytvořit ten nejúžasnější pohádkový svět a své vnučce Else přichystá nezapomenutelné dobrodružství. V téhle honbě za pokladem je třeba doručit několik vzkazů s omluvou a zejména zjistit, že nic není takové, jaké se to na první pohled zdá být. Nejbližší sousedství, které působí jako důvěrně známé, je ve skutečnosti kouzelnou říší, jíž je nutno zachránit „Líbí se mi to ohromně a neskutečně. Plakala jsem miliónkrát, protože je to tak dojemné, tak citově zabarvené, tak úžasně napsané, že jsem chtěla být ta malá holčička. Je to nesdělitelný pocit a opravdu nádherný text,“ prohlásila o příběhu jeho vypravěčka Valérie Zawadská. A dodává: „Chtěla bych být takovou babičkou!“... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: audiokniha , OneHotBook

Min mormor hälsar och säger förlåt, 2013

Interpreti: Valerie Zawadská

Ajinka126
09.02.2017 3 z 5

Pro mě velké zklamání. Postavy mi přišly neuvěřitelné a děj uměle vybičovaný tak, aby to naplnilo nějaké životní poselství. Nebylo mi to velmi příjemné. A kniha mě spíš nudila.

Vierka_kikanika
08.02.2017 4 z 5

Veľmi nevšedná kniha, zaujímavý autorský štýl, prelínanie reálneho sveta videného detskou optikou so svetom fantázie a rozprávkových hrdinov. Zvláštny smutno-veselý príbeh, láskavý humor. Mnoho posolstiev zašifrovaných na viacerých rovinách, každý čitateľ odhalí v texte tie "svoje". Spočiatku čitateľ vôbec netuší, kam bude príbeh smerovať, ale od istého momentu je vývoj deja aj záver ľahko predpovedateľný, čo ale v tomto prípade nie je negatívom.
Na jednej strane oceňujem svojský prístup k téme, ktorý obaľuje (niekedy) tvrdú realitu do mäkkej detskej optiky, na strane druhej určite nesadne tento štýl každému čitateľovi.

Truck3
07.02.2017

Po knize jsem sáhla, protože se mi velmi líbil Ove. Musím říci, že zklamaná jsem opravdu nebyla. Tato kniha sice nemá tolik vtipných pasáží, ale zase je plná silných příběhů a osudů. Můžu opět jen doporučit

hellena1523
05.02.2017 3 z 5

Autorova prvotina mě uchvátila, a tak jsem čekala, že tomu s Babičkou nebude jinak. Bohužel...asi jsem až příliš čekala, že babiččin charakter bude podoben Ovemu, což byla ta největší chyba. Že Backman skvěle píše, o tom se již mnozí přesvědčili právě díky Ovemu, a zřejmě je zbytečné rozebírat, jak skvělé tempo jeho knihy mají a jak bezvadně se čtou.
Kniha je opět vtipná i dojemná současně, čtenář z ní nasaje zvláštně pozitivní dojem, nicméně mohu-li srovnávat, pak bych řekla, že je slabší, než předchozí titul...Takže takový moc hezký, lepší průměr.

ZuzaZam
03.02.2017 5 z 5

Ze začátku jsem měla trochu problém se do knihy začíst, nakonec začetla a nelituji! Nádherný dojemný příběh plný laskavého humoru a smutku na straně druhé, pohled sedmileté (vlastně skoro osmlileté) holčičky na svět dospělých, který není vždy úplně pohádkou.

LusSyNDA
28.01.2017 5 z 5

Království Miamas, přála bych si mít také svoje království :-) Moc krásný příběh, už se těším na knihu o Britt-Marie :-)

martina1199
28.01.2017 5 z 5

Nádherný, dojemný příběh, u kterého zažijete i spoustu legrace :) Vyprávění o lásce a hlavně o odpuštění. O tom, že je naprosto v pořádku být jiný.

O tom, že život není vždy pohádka a že ne každá pohádka musí skončit hned dobře. Ne hned.

Nakonec ale bude dobře. Bude líp.

Dagmar9
24.01.2017

Je to první kniha, kterou jsem od autora přečetla. Určitě sáhnu i po další. Moc se mi Babička.. líbila. Vše ostatní vystihují i komentáře přede mnou.

pikoa
19.01.2017 5 z 5

Kniha v níž se snoubí smutek s radostí ze života. Stává se mi málo kdy, že mě ta samá věta, odstavec, kapitola rozesměje i rozbrečí najednou. Hlavní postavy se, jako i v jiných Backmanových knihách, vymykají normálu. Jsou z části nesympatické, z části sociálně neobratné a podivínské...jenže není to v tom skutečném životě také tak? Každý jsme přece svým způsobem divný, zvláštní a toužíme po tom, aby nás měl někdo rád, abychom někomu scházeli, hledáme si přátele, na které se lze v životě spolehnout...přesně to jsem v knize našla...všechno...za mě prostě palec hore. Doporučuji!

narcisonanis
11.01.2017 2 z 5

Bohužel se nepřidám k nadšeným zástupům, kterým babička učarovala. Čekal jsem román ve stylu Backmanovy prvotiny, ale severský autor se vydal trochu jiným směrem, než se mně pozdávalo. Možná to bylo tím, že hlavní postavy mi byly hrozně nesympatické, neustálé vyzdvihování „nenormálnosti“ Elsy mi bylo protivné (to chce snad autor říct, že žádné děti nečtou Harryho Pottera, nemají rády gramatiku a nejsou odmalička zvídavé a hltají informace i jiné než určené pro svůj věk?) a glorifikování jakési nezávislosti babičky mi připadalo takové poplatné dnešní době – všichni chtějí být svobodní, dělat si co chtějí, nestarat se o závazky a pravidla, jen si užívat... a hádejte co? No nakonec to dohnalo i babičku a všem se musí omlouvat. Hm... ze zvědavosti zkusím ještě třetí knihu, třeba si Backman spraví reputaci :)

aruba
09.01.2017 5 z 5

Z těch tří knížek, které zatím od autora vyšly, se mi líbí nejvíc. Je to vlastně pořád na stejné téma jako další dvě knížky, o osamělosti, ztrátě, smrti, odpuštění a objevování přátel tam, kde by je člověk nečekal. A i tahle kniha v sobě mísí humor a smutek, takže se člověk chvíli směje, a chvíli se mu zase chce brečet. Jen hlavní hrdinka je tentokrát malá holčička, a celý příběh se odehrává kromě reálného světa i ve světě pohádkovém, který pro holčičku vytvořila její babička. Doporučuji knížku přečíst před "Tady byla Britt-Marie" protože se tu Britt-Marie vyskytuje také, a čtenář se tak může dozvědět jak celý její příběh začal.
(Pro zajímavost - googlila jsem si z jakého jazyka pocházejí názvy těch království a vyšlo mi Esperanto. :-))

Darebačka
04.01.2017 5 z 5

Musím říct, že dlouho ve mně kniha nevyvolala tolik různorodých emocí jako tato kniha. U některých pasáží jsem se nahlas smála, což se mi u knih často nestává, u jiných si pobrečela. Neuvěřitelně zvláštní a kouzelný text. Jak tu psal někdo přede mnou, váhala jsem, jestli si vůbec tuto knihu koupit. Vlastně jsem tak učinila jen díky jedné čtenářské výzvě. Pár let zpátky jsem totiž četla Oveho a z toho jsem tak u vytržení nebyla. Dávám plný počet bodů!!! Knihu zařadím mezi ty, které budu číst opakovaně.

orson
03.01.2017 4 z 5

Dlouho jsem rozmýšlel, zda si tuto knihu koupit či ne (Ove byl super, ale Britt-Marie mě trochu zklamala), ale nakonec jsem si ji pořídil v některé slevové akci a nelituji. Dobře vymyšlené téma (ač místy trochu nudnější), které se postupně otevírá, takže čtenář dlouho netuší o co vlastně v knize půjde. A pro mě v tom byl malý bonus v podobě postavy Britt Marie, jejíž osudy jsem četl dříve :)

GaleW
31.12.2016 5 z 5

Co napsat? Opět skvostné! Tento Švéd napsal zatím pouhé 3 knihy, já četla 2 (ta třetí na mě už naštěstí čeká v knihovně) a stal se jedním z mých nejoblíbenějších autorů. Aby člověk pochopil opravdové kouzlo této knihy, musí být pořád ještě trochu dítětem. A další plus této knížky je, že si při jejím čtení člověk zavzpomíná na vlastní babičku a i jenom za to by stačilo 5 hvězdiček, ale tahle knížka vám dá mnohem víc, jen jí dejte šanci.....

tweed
19.12.2016 4 z 5

Mám k této knížce asi milion výhrad.
ALE… ono to je všechno, tak krásně podáno. Backman je skutečně nadprůměrným vypravěčem. Miliony mých výhrad mě vůbec neobtěžovaly. Po dočtení jsem si pročítala názvy kapitol a měla jsem příjemně nostalgický pocit… KAFE… ach ano, to bylo tehdy, když jsme měli domovní schůzi! MÝDLO… ach, takhle vlastně voněl ten byt!
Je velice lehké se stát součástí této knihy, přehlédnout veškeré její nedostatky a mít ji rád.

stafbul
18.12.2016 5 z 5

Knížka mne dvakrát rozplakala a stokrát rozesmála....a po ní zůstala velmi dobrá nálada a úsměv na líci.

Marryzlis
17.12.2016 5 z 5

Tahle knížka mě prostě dostala. Zaujal mě název, dřív jsem od autora nic jiného nečetla. Je prostě kouzelná, stejně jako pohádky v ní. Kudy chodím, tudy doporučuju. Snad každé dítě by mělo mít takovou babičku!

Michaeles
11.12.2016 3 z 5

Kniha mě moc nezaujala. Pohádka se smutným začátkem a v celé knize se vše točí jen kolem předávání dopisu. Znovu se do knihy určitě nepustím, ale třetí knihu si určitě přečtu.

Alysa
03.12.2016 1 z 5

Po první skvělé knížce od Backmana je Babička hrozným zklamáním.
Žánr knihy jsem přehlídla a očekávala další skvělou knihu jako je Ove. Domíchat pohádky s románem se mi nezamlouvá ani trochu. Elsa je navíc hrozně nesympatické a otravné dítě.

Po celou dobu čtení jsem přemýšlela, pro koho je kniha určena. Děti ji zcela nepochopí a dospělé pohádkový svět tak úplně nezaujme.

May
29.11.2016 5 z 5

Prostě úžasné!!! Četla jsem Oveho a říkala si, že další kniha už nemůže být tak dobrá, ale je... Je stejně geniální.... rozesměje až k slzám a rozpláče tak, že nestačí kapesníky ... Moc se těším na další knihu pana Backmama, naštěstí už na mě čeká v knihovně :-)