Babička pozdravuje a omlouvá se

Babička pozdravuje a omlouvá se
https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/533018/bmid_babicka-pozdravuje-a-omlouva-se-65ddc103017fe.jpg 4 2039 2039

Audiokniha od Fredrika Backmana, autora celosvětově úspěšného románu Muž jménem Ove, jehož zvuková podoba obdržela cenu Audiokniha roku 2014 coby Absolutní vítěz. Každý sedmiletý dítě si zaslouží superhrdiny. Přesně tak to říká babička, která je ve svých osmasedmdesáti letech schopná vloupat do zoo, strašit sousedku sněhulákem, vzpírat se zatčení nebo vítat Jehovisty v rozhaleném županu Umí také vytvořit ten nejúžasnější pohádkový svět a své vnučce Else přichystá nezapomenutelné dobrodružství. V téhle honbě za pokladem je třeba doručit několik vzkazů s omluvou a zejména zjistit, že nic není takové, jaké se to na první pohled zdá být. Nejbližší sousedství, které působí jako důvěrně známé, je ve skutečnosti kouzelnou říší, jíž je nutno zachránit „Líbí se mi to ohromně a neskutečně. Plakala jsem miliónkrát, protože je to tak dojemné, tak citově zabarvené, tak úžasně napsané, že jsem chtěla být ta malá holčička. Je to nesdělitelný pocit a opravdu nádherný text,“ prohlásila o příběhu jeho vypravěčka Valérie Zawadská. A dodává: „Chtěla bych být takovou babičkou!“... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: audiokniha , OneHotBook

Min mormor hälsar och säger förlåt, 2013

Interpreti: Valerie Zawadská

saez
17.07.2017 5 z 5

Pohádka nepohádka o jiném děvčátku, její bláznivě rozumné babičce, o rodině, o hodnotě lidského života...a i když je to pohádka nepohádka, má vlastně dobrý konec.

miky103
17.07.2017 4 z 5

Tak za mě opět palec nahoru. Lehké a čtivé, přesto plné emocí a nenápadné moudrosti. Perspektiva dítěte příběhu dodala šťávu a prolínání pohádkového světa s realitou tuto formu vyprávění skvěle dokresluje.

lavendy
16.07.2017 1 z 5

Backman opravdu není mým autorem.

Romžiry
10.07.2017 5 z 5

Ze začátku jsem byla trochu zmatená. Ale pak kniha měla spád. Čtivé, humorné a i na slzy došlo.

Morrisek
07.07.2017 4 z 5

Jinak kniha měla krásné kouzlo, čtivé, vtipné, k zamyšlení, ani slzy nechyběly.
O hvězdičku méně dávám, protože jsem po Ovem čekala víc. Od začátku jsem porovnávala. Zásadní rozdíl je ten, že Ove nebyl pohádkový, upřímně, tu pohádkovost bych klidně vynechala, chvílemi nudila. Oveho to nenahradí, ale místo v srdíčku to dostalo.
Jak již někdo psal v komentářích níže- Milý příběh o tom, že k pochopení chování druhých je potřeba znát jejich příběh a minulost.

rielle
07.07.2017 5 z 5

Stejně jako Ove - na začátku člověk neví, co si má myslet, ale ve finále je všechny prostě musí zbožňovat... jen otázka šikany ve škole mi přijde podivná, ale kdo ví, jak to tam na severu vlastně chodí?

bararich8
05.07.2017 5 z 5

Knížka se ke mně dostala náhodou a po trochu rozpačitém začátku, kdy jsem se musela zorientovat ve všech postavách a faktech, mě příběh dokonale vtáhl. Celou dobu jsem Else moc fandila a obdivovala jsem autorovu (potažmo Elsinu) nekonečnou fantazii a všemožné hrátky se slovy, na kterých má zřejmě velký podíl i překladatel. Co jsem ocenila, bylo členění do krátkých kapitol, díky kterým text svižně plynul a dobře se "dávkoval". (Ačkoli někdy bylo vskutku těžké se odtrhnout.) No prostě výborné čtení, které kromě napětí a emocí skrývá i mnoho mouder k zamyšlení.

whiolet
04.07.2017 5 z 5

Co bych vám o téhle knize mohla napsat?
Při jejím čtení jsem se smála i brečela zároveň.
Bylo to milé čtení, takovým tím nenásilným stylem psaní a já se při ní díky tomu neskutečně bavila.

si_mi
29.06.2017 3 z 5

Pohádka pro větší děti/dospělé. Milý příběh o tom, že k pochopení chování druhých je potřeba znát jejich příběh a minulost.

tulipa
26.06.2017 5 z 5

Po dlouhé době kniha, která mi svými pasážemi ježila chlupy na rukou, místy mě rozplakala a několikrát rozesmála. Myslím, že kniha má v sobě spoustu moudra. O to více,že hlavni postavou je skoro osmiletá Elsa, která ve mně vzbutovala obrovské pocity smutku, zároveň jsem jí ale celou dobu fandila, aby se necítila tak jiná a aby v sobě našla superhrdinu. Protože svět potřebuje superhrdiny.

Dani25
22.06.2017 2 z 5

Na to, aký marketing sa rozbehol okolo tejto knihy, podla mna slabe...

HollyGolightly
18.06.2017 4 z 5

Po rozpačitém začátku se mi ani moc nechtělo pokračovat. Každopádně mám radost, že jsem knihu neodložila. Nakonec mě i přinutila ponocovat, vtáhla do děje i rozbrečela. Nelze než doporučit :)

Dukatka
08.06.2017 3 z 5

Očekávala jsem uplně neco jinyho... ale i tak kniha velmi dobrá

Luciluc
03.06.2017 3 z 5

Knížka mě zaujala názvem a je to první kniha od Backmana, kterou jsem četla. Ze začátku jsem z ní ale nijak nadšená nebyla. Na to, že mám ráda fantasy, Miamas a vše kolem něj mi nějak nesedělo a občas jsem se v tom i ztrácela. Pak ale nastal zlom, a když se do příběhů, které Else babička vyprávěla začínaly prolínat reálné příběhy, začalo mě čtení bavit. Co mě ale zarazilo bylo to, že Elsu ve škole šikanují a nikdo s tím nic nedělá.. Postava Elsy mi byla sympatická, byla to taková vševědka :) Babička mi přišla někdy až moc bláznivá, sprostá a lehkovážná, ale i tak jsem oceňovala, co všechno byla schopná pro Elsu udělat. Trpělivost Elsiny mamky bych chtěla mít. Vztah Elsy s worsem byl úžasný, stejně tak s Příšerou. Osudy všech postav byly zajímavé, ať už šlo o Alfa, Černou sukni, Kenta či Britt-Marii (ta mi tedy lezla na nervy, někdy jsem ji až nemohla vystát). Elsin biologický táta byl zvláštní tvor, George mi byl jako táta milejší. Postavy a jejich osudy byly zajímavé a dobře propracované. Překvapila mě také "současnost" příběhu - wikipedie, Harry Potter, X-meni atd., to jsem při čtení anotace nečekala. V knize najdete humor, ale i smutek, pohádky i realitu, ale hlavně lásku, tu rodinnou.

Eremites
26.05.2017 3 z 5

Ač od přečtení knihy uběhl už měsíc, pořád si nejsem jistá, jak se k tomuto dílu vlastně postavit (či posadit) ... proto jsem ji ani nehodnotila hvězdičkami, k čemuž se uchyluji jen výjimečně.

Předně - nemyslím si, že je to primárně určeno pro děti a mládež.

Už od začátku ve mně autor vyvolával lehce schizofrenní pocity - chvíli jsem byla z příběhu nadšená, chvíli nevěřila vlastním očím, jedna kapitola mi přišla fakt dobrá, druhou jsem četla s přemáháním. Musím uznat, že tohle se zatím u mně povedlo málokteré knize.

Takže to i v komentáři vezmu protipólně:
+ nápad jako takový - jak se jednotlivé postavy propojují a ukazuje se jejich pravá tvář i s jejich minulostí. Tohle se autorovi skutečně povedlo.
- pasáže (hlavně v úvodu knihy) o bájné říši Miamasu byly nekonečné a úmorné, jenže až v polovině mi došlo, že když jsem jim nevěnovala pozornost, nedává mi následný děj úplně smysl.
+ hlavní postava Elsa - je fajn ukázat, že nejsou všechny děti jako přes kopírák a i ty "jiné" děti mohou být v něčem skvělé a zábavné
- hlavní postava Elsa - ano, chápu odlišnosti dětí s určitými diagnózami (jedno mám doma) ale začínat každou kapitolu o Else větou "Nenávidím.....!" je no....divné. V některých kapitolách nás autor přesvědčuje, jak je Elsa geniální (přečetla všechny Dickensovy romány a hledá si údaje o palestinském konfliktu na wikipedii ve svých sedmi letech) a v další kapitole není to samé dítě schopno pochopit, že někdo truchlí pro smrt svých dětí? Když zas jinde "chápe, jak tatínkovi bylo, když....". Navíc se Else skoro v každé kapitole někdo zajíkavě omlouvá za ....vlastně za cokoliv, že vůbec dýchá. Takové ciráty s "divnými" dětmi opravdu páchat netřeba. Má v tom autor poněkud nekonzistentní hokej a to já v knihách nemám úplně ráda....
+ přítomnost Obludy a vzájemné poznávání a vztah s Elsou
- pasáže ke konci knihy, kde je o osudu Obludy rozhodnuto (nebudu více prozrazovat) jsou dle mého zcela záměrně citově vyšponované jak struna na kytaře - takové autorovo vykalkulované citové vydírání a to já nemám ráda.

Tož tak. Líbilo i nelíbilo.

galadrielin
22.05.2017 4 z 5

Nesmírně laskavá kniha, souhlasím s komentářem níže - pohladí po duši, zasmějete se u ní, možná budete muset zadržovat slzy, protože vás doopravdy dojme. Elsina babička je třída - lidská bytost z masa a kostí, která je dobrosrdečná, hodná, ale občas dělá chyby. A omlouvá se. Protože tak se to v Miamasu dělá.

Polajda
14.05.2017 5 z 5

Nádherná knížka a Backman opět nezklamal. Bylo to pohlazení po duši.

Eleanor-ka
13.05.2017 2 z 5

Nevím, zřejmě jsem knize neporozuměla tak, jak by si zasloužila.

Flower081
08.05.2017 5 z 5

Úžasná. Ze začátku jsem měla trochu obavy, jestli to nebude jen Ove v bledě modrém, Babička ale předčila všechna moje očekávání. Byla milá, upřímná, vtipná i smutná zároveň.... Zkrátka nádherná. Určitě můžu doporučit i pokud hledáte hledáte cizojazyčnou knihu, která skutečně zaujme. Já jsem četla v angličtině a užila jsem si ji dokonce více než Oveho, kterého jsem četla před časem v češtině.

lenkaabooks
06.05.2017 4 z 5

"Ove" byl skvělý. "Britt-Marie" perfektní. Obě knihy od první stránky. S "Babičkou" jsem měla na začátku problém, neseděl mi pohádkový svět, rušil mně. Ale pak. Začalo to dávat smysl. A z osudů mi šel mráz po zádech. Ráda jsem se znovu potkala s "hašteřivou babyznou" Britt-Marie, jejíž další příběh je v samostatné knize.
Byl to dojemný příběh malé Elsy, její báječné babičky, celé její rodiny a sousedů.