Černobílý svět

Černobílý svět
https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/259128/bmid_cernobily-svet-ibG-259128.jpg 5 2537 2537

Společenský román a jedna z nejúspěšnějších amerických knih posledních let. Hluboký a dojemný příběh zasazený do 60. let 20. století na americký Jih je vyprávěn očima tří výjimečných žen. V době panující rasové segregace se mladá běloška slečna Skeeterová s pomocí moudré Aibileen a rázovité Minny rozhodne ukázat svět očima černých hospodyň, čímž převrátí vzhůru nohama město i způsob, jakým se na sebe dívají ženy – matky, dcery, pečovatelky, přítelkyně. Za otázkami rasismu i postavením ženy ve společnosti tkví hlubší poselství o hranicích, těch skutečných i těch, které existují v našich myslích.Ukázka z textu„Aibileen, mám pro vás překvapení. Rozhodli jsme se s panem Leefoltem, že budete mít vlastní toaletu.“ Paní Leefoltová plácne rukama a vystrčí na mě bradu. „Je tamhle v garáži.“ „Ano, paní.“ Ona si snad myslí, že jsem tu celou tu dobu nebyla? „Takže odteď nepoužívejte koupelnu pro hosty, ale tu dole. Není to výborné?“ „Ano, paní.“ Dál žehlím. Pořád tam stojí a kouká na mě. „Takže budete používat tu v garáži, jasné?“ Nedívám se na ni. Nesnažím se dělat potíže, ale už mi přece řekla všechno, co chtěla. „Nechcete si vzít papír a jít to tam vyzkoušet?“ „Já teď zrovna nepotřebuju.“ Paní Leefoltová na sobě má spoustu makeupu. Má ten žlutej makeup i na rtech, takže skoro není vidět, jestli vůbec má nějakou pusu. Řeknu to, co ode mě chce slyšet: „Odteď budu používat koupelnu pro barevný. A pak půjdu a vydezinfikuju i tu pro bílý.“ „No, žádný spěch. Udělejte to, až budete mít čas.“ Ale jak tam stojí a hraje si s prstýnkem, je vidět, že chce, abych to udělala hned. Pomalu odložím žehličku a cítím, jak mi to hořký semínko narůstá v hrudníku. Nevím, co jí říct. Jen vím, že to neřeknu. A vím, že ona taky neřekne to, co mi chce říct, a děje se tu něco zvláštního, protože nikdo nic neříká a stejně mezi náma probíhá rozhovor.„Kathryn Stockettová napsala zázračný román. Budete uchváceni příběhem z časů, kdy ženy měly v životě jen málo možností, ale jejich sny o budoucnosti byly bez hranic.“... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Knižní klub

The help, 2009

evikt
05.11.2015 5 z 5

Uzasna kniha stejne jako film, je krasne zpracovan.

Carry
04.11.2015 5 z 5

Skvělá knížka! I díky ní mi došlo, že člověk nemusí mít kožený oblek a laserové oči, aby byl hrdinou, a že ne všechny ženské se starají jen o to, jestli mají v tom tričku pěkná prsa, uskakují před pavouky a řeší, co se kde šustlo.

limetka2008
04.11.2015 5 z 5

Skvělá knížka od začátku do konce, jsem ráda, že jsem film viděla až po jejím přečtení, protože ten rozhodně na nejvyšší hodnocení není, kniha ano.

Dandy87
25.10.2015 5 z 5

Někdy mě napadá, že člověk je ten nejubožejší tvor, který se na Zemi objevil a jsou chvíle, kdy se stydím, že patřím k tomuto druhu. Ale zároveň jsem hrdá, protože z naší nedokonalosti a malosti dokážou někteří z nás vykřesat jiskru, která může změnit svět. Černý nebo bílý, křesťan nebo žid, nakonec stejně nezáleží na obalu, ale na tom, co je ukryté pod ním. Nádherná kniha o ženách, které bojují za lepší zítřky.

monika4684
13.10.2015 5 z 5

Škoda, že jsem knihu objevila až po filmu. Knížka byla úžasná. Tohle téma je přesně to, co hledám :-) Byla jsem fascinovaná po celou dobu čtení :-)

Radu00
06.10.2015 4 z 5

Velmi zajímavý příběh o zajímavém tématu, zajímavě zpracovaný. Mě však kniha uchvátila něčím jiným. Ano, byla to Aibileen, díky které jsem knihu přečetla takřka jedním dechem. Postava, která se pro mě stala živou po přečtení prvních řádků. Po celou dobu jsem měla pocit, že ji vidím vedle sebe, slyším její hlas a cítím její milující objetí. Tak silná postava s takovou odvahou a obrovským srdcem vás zkrátka nemůže nechat chladnými. Vřele doporučuji.

tatjana1737
02.10.2015 5 z 5

Pro mne velmi zajímavá kniha o americkém jihu, soužití bílého a barevného obyvatelstva, a to z netradičního úhlu černošských hospodyň. Velmi zajímavě popsaný kontrast toho, že chůvy Černošky vychovávají děti svých bílých zaměstnavatelů, hrají si s nimi, znají je líp než vlastní matky, učí je na záchod, aby jednoho dne děti vyrostly a staly se opět jen zaměstnavateli a mezi původně velmi blízkými lidmi se vytvořila neviditelná bariéra nejen díky společenskému statusu, ale i barvě kůže.
Po přečtení knížky, která na mne hodně zapůsobila, jsem se podívala i na film a rozhodně doporučuji předlohu. Film je hodně limonádový a neobsahuje v sobě onu děsivou neprostupnou bariéru, kterou se hlavní hrdinky snaží prorazit. A i scéna s koláčem vyzní trochu do ztracena, zatímco v knize dává větší smysl.

Klepsi
02.10.2015 5 z 5

Ačkoliv tohle téma není úplně můj šálek kávy, kniha mne opravdu zaujala a bavila. Je neskutečně čtivá - přesně jedna z těch, do kterých se začtete a nemůžete přestat :) Působivý náhled na svět, mnoho podnětů k zamyšlení. Můžu jen doporučit.

jakafe
02.10.2015 5 z 5

Výborná kniha, k zamyšlení. Příběh střídavě vyprávějí tři ženy, jejichž životy ničí dnes nepochopitelný svět předsudků, pravidel, nedotknutelných hranic, šikany a ponižování. Kruté důsledky to má i pro hlavní hrdinku Skeeter, která perzekuovaným černošským služkám a jejich rodinám pomáhá. Obdivuji ji pro její vnitřní sílu, se kterou zvládla osamocenost a opovržení od tzv. přítelkyň, rozchod s partnerem, rozhodnutí začít život v jiném městě úplně od začátku. Mnohokrát jsem při čtení ucítila, jak mi po tvářích stékají slzy. Rozhodně doporučuji!

Markulinka
16.09.2015 5 z 5

Nádherná knížka o soužití lidí odlišné barvy kůže. A jak autorka sama popisuje hlavní a velmi pravdivou myšlenku knihy "JSME JEN DVA LIDÉ. ZAS TOLIK NÁS NEODDĚLUJE. ROZHODNĚ NE TOLIK, JAK JSEM ČEKALA.", tak tento úryvek můžeme použít na jakýkoliv vztah mezi lidmi a řekla bych, že i na dnešní problematiku s imigrací.

galiana
16.09.2015 5 z 5

Tak tato kniha se mi líbila za poslední dobu snad nejvíc ze všech. Četla se doslova jedním dechem. Zpočátku jsem měla trochu obavy z tématu, ale autorka dovede vyprávět tak lehce a s takovým půvabem, že mé obavy rozptýlila. Něžně, hravě i vážně vypráví o těžkém životě černých na americkém jihu šedesátých let. A obstála na jedničku.

Babo
09.09.2015 5 z 5

KNÍŽKA SE MI LÍBILA. PROBLÉM SEGREGACE JE JISTĚ DOCELA ZNÁMÝ,ALE UKÁZAT JEJ NA "SOUŽITÍ" ČERNÝCH HOSPODYŇ A JEJICH BÍLÝCH PANIČEK JE OPRAVDU ZAJÍMAVÝ.
I KDYŽ AUTORKA UKAZUJE NA OBROVSKÝ PROBLÉM,KTERÝ NIKDY ÚPLNĚ NEZMIZEL, JE KNIHA NAPSANÁ LASKAVÝM STYLEM BEZ ZBYTEČNÉHO POPISOVÁNÍ NÁSILÍ A KRUTOSTÍ.

kobyb
23.08.2015 4 z 5

Hezká knížka, musím jen dodat, že takový pokrytci jako Hilly jsou na světě pořád, i když doba trochu pokročila ....

Nielada
17.08.2015 5 z 5

Asi poprvé jsem četla knihu proto, že miluji film, který je podle ní natočený. Vždy se snažím o opačný postup, ale nedalo se nic dělat, film přišel dříve. A ačkoliv jsem ho viděla mockrát a znám ho téměř zpaměti, kniha mě uchvátila. Prožívala jsem napětí, emoce, vychutnávala jsem si, co v knize je a ve filmu ne. Je to jedna z těch knih, do které se běžíte schovat a nechce se vám ven. Škoda, že už jsem venku a škoda, že Kathryn Stockett zatím nic dalšího nenapsala. Doufám, že nad něčím dalším úchvatném právě sedí.

Paja85
16.08.2015 5 z 5

Opravdu skvělá kniha. Právem získává 5 hvezdiček!

Radka_p
05.08.2015 5 z 5

Jedným slovom SKVELÁ kniha....páčilo sa mi na nej skutočne všetko, od toho ako sa vyvýjala hlavná postava od prvej po poslednú stranu a ako jej k tomuto osobnostnému posunu pomohli v tej dobe podradne vnímané domáce pomocnice....a najkrajšie pre mňa bolo ako tie "podradné ženy" získali slobodu narozdiel od paničiek pre ktoré pracovali, ktoré naopak ostali navždy spútané svojou "malosťou". Odporúčam !!!!

Lenny33
03.08.2015 5 z 5

Jedna z nejlepších knih co jsem kdy četla. Rozhodně na ní budu ještě hodně dlouho vzpomínat.
Moc doporučuji.
...
Prostě si jí přečtěte.

Valentine
22.07.2015 4 z 5

Kniha tajemná i vtipná, drsná i láskyplná. Asi stejně jako samotné hlavní protagonistky... Pohnutí zaručeno!

sabca
20.07.2015 5 z 5

Kniha se četla nádherně. Přesto, že šlo o téma velice vážné, občas jsem se i zasmála. 400 stránek jsem zhltla za 3 dny. Taky byl zajímavý dovětek spisovatelky z vlastní zkušenosti s černošskou hospodyní. Na film se koukat nebudu, protože jsem si udělala představu a všech postavách a nerada bych byla zklamaná. Myslím, že kniha stojí za přečtení a doporučuji

pastelka53
19.07.2015 5 z 5

ÓÓÓÓ ano!
Jakožto milovník fantasy knih jsem si řekla, že vyzkouším něco z jiného soudku.

VYPLATILO SE!!! :) ♥

Musím se přiznat, že ze začátku jsem od knihy nic neočekávala, ale když už mě děj popoháněl a nakonec i nutil číst dál, prostě jsem tu knížku zhltla!! Ledová královna .. no, upřímně jsem si i trochu poplakala, což vyděsilo jak mě tak i lidi v tramvaji, když jsem knihu četla. Donutila jsem se podívat i na film a musím říct, nezklamal mě!

Každopádně lidičky, kdo nečetl tak doporučuji!! :)