Černobílý svět

Černobílý svět
https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/259128/bmid_cernobily-svet-ibG-259128.jpg 5 2503 2503

Společenský román a jedna z nejúspěšnějších amerických knih posledních let. Hluboký a dojemný příběh zasazený do 60. let 20. století na americký Jih je vyprávěn očima tří výjimečných žen. V době panující rasové segregace se mladá běloška slečna Skeeterová s pomocí moudré Aibileen a rázovité Minny rozhodne ukázat svět očima černých hospodyň, čímž převrátí vzhůru nohama město i způsob, jakým se na sebe dívají ženy – matky, dcery, pečovatelky, přítelkyně. Za otázkami rasismu i postavením ženy ve společnosti tkví hlubší poselství o hranicích, těch skutečných i těch, které existují v našich myslích.Ukázka z textu„Aibileen, mám pro vás překvapení. Rozhodli jsme se s panem Leefoltem, že budete mít vlastní toaletu.“ Paní Leefoltová plácne rukama a vystrčí na mě bradu. „Je tamhle v garáži.“ „Ano, paní.“ Ona si snad myslí, že jsem tu celou tu dobu nebyla? „Takže odteď nepoužívejte koupelnu pro hosty, ale tu dole. Není to výborné?“ „Ano, paní.“ Dál žehlím. Pořád tam stojí a kouká na mě. „Takže budete používat tu v garáži, jasné?“ Nedívám se na ni. Nesnažím se dělat potíže, ale už mi přece řekla všechno, co chtěla. „Nechcete si vzít papír a jít to tam vyzkoušet?“ „Já teď zrovna nepotřebuju.“ Paní Leefoltová na sobě má spoustu makeupu. Má ten žlutej makeup i na rtech, takže skoro není vidět, jestli vůbec má nějakou pusu. Řeknu to, co ode mě chce slyšet: „Odteď budu používat koupelnu pro barevný. A pak půjdu a vydezinfikuju i tu pro bílý.“ „No, žádný spěch. Udělejte to, až budete mít čas.“ Ale jak tam stojí a hraje si s prstýnkem, je vidět, že chce, abych to udělala hned. Pomalu odložím žehličku a cítím, jak mi to hořký semínko narůstá v hrudníku. Nevím, co jí říct. Jen vím, že to neřeknu. A vím, že ona taky neřekne to, co mi chce říct, a děje se tu něco zvláštního, protože nikdo nic neříká a stejně mezi náma probíhá rozhovor.„Kathryn Stockettová napsala zázračný román. Budete uchváceni příběhem z časů, kdy ženy měly v životě jen málo možností, ale jejich sny o budoucnosti byly bez hranic.“... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Knižní klub

The help , 2009

Radim.01
26.03.2019 5 z 5

Jedna z mých oblíbených knih. Četl jsem poprvé asi v 25letech a čím jsem starší, tím více se mi líbí.
I film stojí za to.

misssicccka
20.03.2019 5 z 5

Jsem vzdy tak stastna, kdyz mam tu cest drzet a cist takhle dobrou knihu. Je to neuveritelne silny pribeh, ktery stoji za precteni. Plny zla, zloby, predsudku a omezenosti, na druhe strane plny cti, hrdosti, neutuchajici nadeje a uprimne vdecnosti. Ja jsem vdecna autorce.

Andi
16.03.2019 5 z 5

Bichle, která stojí za to být přečtena. Mnohem lepší než film.

veronika1461
04.03.2019 5 z 5

Skvělá kniha, krásně se četla a k tomu hodně silný příběh, reálný a skutečný. Moc se mi líbila od začátku až do konce, doporučuji

wiana82
23.02.2019 5 z 5

Silný příběh, který mě držel v napětí až do konce. Vypráví střídavě Minny, Aibileen a Skeeter. Všechny tři jsem si oblíbila a prožívala s nimi jejich životy a psaní knihy o černých hospodyních v bílých domácnostech. Všechno bylo tak děsivě reálné, jako by se to tak opravdu dělo, možná takové podobné příběhy by se sepsaly i doopravdy. Zaujal mě i konec, zcela reálný, žádný sladký happyend. Určitě doporučuji, je to jedna z knih, ke které se jednou ráda vrátím.

Anitta36
21.02.2019 5 z 5

Skvělá a poučná kniha, kde je silný celý příběh, ať už konec dopadne jakkoliv. :)

-markéta-
18.02.2019 5 z 5

Jedna z nejlepších knih, které jsem kdy četla!
Doopravdy tento příběh doporučuji. Kniha se čte krásně sama. Má velmi napínavý děj a tím vás to nutí číst stále dál a dál, protože vás zajímá, jak to vlastně nakonec skončí.
Nádherný příběh!

Kikina100
16.02.2019

Náderná, velmi čtivá kniha. Přečetla jsem jedním dechem.

99jana99
09.02.2019 5 z 5

Skvělá kniha. Nebyla ani chvilka, kdy by mě nebavila.

bábuška
05.02.2019 4 z 5

Z 'bílých' slečinek čiší naivita a hloupá nadřazenost, z jejich černých služek vyzařuje zkušenost a moudrost jejich rasy. Je veliká odvaha bílé dívky Skeeter veřejně upozornit tyto poměry na Jihu Států, kde vždy vládla nadřazenost 'bílých' kteří se nemohou se stávající situací smířit. Velice pěkně napsaná kniha, čtivý příběh.

Miretti
29.01.2019 5 z 5

Díky Ladyce jsem se dostala k této knize a moc jí děkuji za toto skvělé doporučení.
Je málo knih, o kterých přemýšlím několik dní po jejich přečtení. Tato k nim rozhodně patří a vím, že se k ní budu vracet. Je to nádherný příběh několika silných žen v nelehké době rasové diskriminace. Autorce se povedlo Vám tyto ženy představit tak , že jste jednou z nich. Skvěle je vykreslena i postava nenáviděné Hilly. Ač se kniha dotýká nelehkých témat, je psána lehce, s velkou dávkou optimismu , je v ní i tolik potřebný humor, ale i životní moudra. Zanechala ve mě krásný hřejivý pocit i přes slzy, které se nejednou dostavily.
Kniha byla velmi dobře filmově zpracována.

Katoka2008
28.01.2019 5 z 5

Moc krásná kniha

PetK
26.01.2019 5 z 5

Tohle se mi opravdu moc líbilo. Jako bych z celé knížky cítila zvláštní váhání (které mimochodem autorka přiznala v doslovu), zda má jako bílá právo mluvit o problémech černých lidí. Navíc když se v té situaci přímo nacházela jako "bílá panička". Ale ten příběh je jednoduše lidský - o odvaze, předsudcích, váhání a nejtěžších rozhodnutích. Hrozné je, že nám to připadá jako nějaká vzdálená minulost, ale 60. léta byla nedávno a černoši tehdy opravdu ještě nemohli do knihoven a bílí věřili, že šíří nemoci, na které běloch může umřít. A lidi to brali jako fakt. Ne, dnes to jistě není ideální, ale díky za to, že už žijeme přece jen v jiném světě, než je ten Černobílý.

domihruzkova
25.01.2019 5 z 5

Úžasná kniha, která mě pohltila od první stránky. Vždy, když čtu podobné téma, stydím se za nás, lidi, čeho všeho jsme schopni.

Alzbetta
24.01.2019 5 z 5

Moc hezká kniha.

dancadragneel
21.01.2019 5 z 5

Kniha velmi překvapila. Furt se v ní něco odehrávalo a člověk neměl skoro vůbec klid od akce. Konec naprosto dostane... Za sebe doporučuji.

ladyka
18.01.2019 5 z 5

Tuto knihu nelze nedoporučit, o čemž svědčí i fakt, že jsem ji po pár letech četla podruhé (a zřejmě ne naposled). Je totiž velmi čtivá. Pojednává sice o vážném tématu rasové diskriminace, ale žádným složitým psychologickým či filozofickým způsobem. Naopak - příběh lehce plyne střídavým vyprávěním jednotlivých postav a dostane se vám velmi brzy pod kůži, až máte pocit, že stojíte kousek od hrdinek a díváte se na ně. Tak je kniha reálná a příběh "plastický". Kéž by autorka zas něco napsala!

Eeli
17.12.2018 5 z 5

Přestože autorka uvedla, že se jedná převážně o fikci, povedlo se jí stvořit naprosto přesvědčivý příběh, v němž věříte každému slovu a jen kroutíte hlavou nad tím, jak hloupě se může chovat člověk k člověku. Skvělá kniha o (ne)lidskosti, která ač je zasazena do konkrétní doby, má mnoho co říci i dnes...

sikope
30.11.2018 5 z 5

Kniha byla tak čtivá, že bych si s radostí přečetla i Hospodyně!

Lujza031
23.11.2018 5 z 5

Krásná knížka, je zajímavá a místy se i zasmějete. Nesouhlasím s některými názory, že je nahlíženo na bílé jen negativně a černé pozitivně. Češi takový život v této zemi a době absolutně neznají, takže těžko ji mohou posoudit. Sama vidím jak někdy civí na nějakého černocha, kterého potkají na našich ulicích, takže se domnívat, že v USA, kde byl vždy velký rasismus navíc době situované v knize je dost nízké si myslet, že to je vymyšlené a přehnané. Proto ten název sedí. I celkem hodní lidé byli poznamenaní výchovou a okolím. A když čtu co si ty černošky myslí a mluví, tak mi to přijde úplně trefné a věřím jim to. Zhlédla jsem mnoho filmů, četla pár rozhovorů a charakterově ty postavy prostě takové opravdu jsou. Moc dobře napsané.
A pozor není to nic pro romantičky, i když se zdá, že to je čtení pro ženy. Přečíst by si to měli i chlapi. Kdyby chlapi četli více takových knížek, hloupě by se pak stále nedivili, co těm ženským pořád je a jak je nechápou.Pochopili by, že i žena je člověk a nejen něco co jim vybrakuje peněženku nebo přes den uklidí a večer roztáhne nohy.