Chirurg

Chirurg
https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/421766/bmid_chirurg-SRE-421766.jpeg 4 2894 2894

Před sebou neutečeš! „Nedokážu být ani rovnej, ani křivej. Můj život se rozlomil vejpůl a já už nečekám žádný pevný lano, který mě bude jistit,“ přemítá MUDr. Hynek Grábl, chirurg v příhraniční nemocnici, který už ani nedoufá, že by se jeho život ještě někdy mohl vyvíjet příznivěji. Kariéra špičkového odborníka na pražské klinice předčasně skončila kvůli jednomu karambolu s alkoholem a následky teď musí nést nejen on, ale i jeho věčně nespokojená žena a dospívající děti. Životní ani finanční účetnictví nevykazují příznivou bilanci a na horizontu zítřka se objevují všechny symptomy krize středního věku. Gráblova snaha nalézt východisko se však podobá spíš jízdě na horské dráze a často končí kocovinou. Pomůže mu milovaná profese, milenka nebo nová šance vrátit se k zajímavé operativě a kariérně růst? Na operačním sále i mimo něj se občas dá jen těžko poznat, kdo jakou hru hraje, kdo je vítěz a kdo poražený a kam povede další cesta. Hynkovi G. často nezbývá než věřit, že se nepotopí na úplné dno. –––– „Tak to zavřem, ne?“ uvažuju nahlas. „Co jinýho?“ říká Havlát. „Ukáže se na histologii.“ Zatímco šijeme, obíhačka chystá formaldehyd, do kterýho se tkáň naloží a odešle do labiny. Andrea sice podává šití, ale pořád obhlíží ten kus tkáně. „Andreo, jedeme,“ hukne na ni Havlát, když vidí, jak jí váznou ruce. „Pane doktore, víte, co se mi zdá? Jako by v tom byly nitky,“ pootočí útvarem. „Jaký nitky?“ hrne se k tomu hned Vincz. Čumíme na to znova, pak Havlát vezme skalpel a zkusí do toho říznout. Skrz naskrz mřížkatá struktura. A jsme doma! „No fakt, zapomenutej tampon z nějaký předchozí operace,“ koukám na Havláta. Ještě do toho pro jistotu dvakrát řízne, ale není pochyb. – ukázka z knihy... celý text

cerna7151
06.05.2021 3 z 5

I když dějově to nebylo TOP, kniha byla napsána hezky čtivě.
Příběh že života, který se možná odehrává kousek od nás , ani nevíme.
Jsem ráda, že jsem si knihu přečetla.

barakara
04.05.2021 4 z 5

I když dělá hlavní postava blbosti a věci, se kterými nesouhlasím, svým způsobem s ním soucítím. V knize je tématika alkoholu, nevěry, podrazáctví, manželství, rodinných vztahů i vztahů na pracovišti. Knížka je napsaná čtivě, sama jsem ji zdolala během pár dní.

kleozpatra
03.05.2021 4 z 5

Věřila jsem mu, dík Petře, všechno to nasrání i touhu se zvednout zpod tíhy. Věřila a četla jedním dechem, nicméně tuhle knihu v žádném případě nelze doporučit před nástupem do nemocnice, moc víry v bílé pláště to nenalévá.

janina66
28.04.2021 5 z 5

Naprosto úžasný a dokonalý příběh doktora Hynka. Jeho myšlenky, postřehy a vykreslení operací, povah všech lidí kolem něho. Je to příběh ze života. Hynka a jeho celé rodiny, lidí z nemocmice, sester kolegů atd. Hlavní postava chirurga je místy až trochu arogantní, jeho manželka furie. Jediné kladné postavy je dcera Anička a Zdena, sestra z ambulance. Též jsem jsem vyposlechla audio, a dokážu si Pavla Baťku představit ve filmovém zpracování. Kniha i poslech mě moc potěšil.

gaaabi
28.04.2021 5 z 5

Čtivé a navíc poučné... moc mě to bavilo!

Allla9
26.04.2021 5 z 5

Každý člověk je chybující, ale je potřeba se nevzdávat a jít dál.

Křovinka
26.04.2021 5 z 5

Kniha sice není svým námětem a dějem nikterak zajímavá, nová či převratná ... ale ukazuje každodenní realitu mnoha lidí ... "Pan chirurg" dostal v poměrně krátkém času opravdu naloženo, tak není nutné hodnotit či odsuzovat, spíše popřemýšlet o možnostech projít si tím lépe ....

LeHor
26.04.2021 5 z 5

Čtivý a uvěřitelný příběh ze života. Hezky se to čte, na konci mi bylo líto, že už to skončilo, četla bych dál.

VFD
24.04.2021

Čtivá, v jistých okamžicích drsná. Asi skvělé popisující krizi středního věku a neporozumění ve vztahu po letech manželství chirurga na malém městě. Je lékaři jsou jen lidé.

Elosha
24.04.2021 3 z 5

Kniha nenadchla, neurazila. Oddechové čtení. Spád má dobrý. Iritovala mě až příliš hovorová čeština a i hrubka, která se u toho samého slova opakovala (nešlo tedy o překlep).

Godgifu
21.04.2021 4 z 5

Paní Dvořáková to umí podat tak, že jí věřím každé slovo. Navíc valí vtipné hlášky jako nic. Zneklidňující ale na tom je, že pokud takto naše zdravotnictví funguje aneb prachy až na prvním místě, tak to potěš koště - felčarům se raději vyhýbat obloukem...

Nicméně Hynek... další zkrachovalá existence... jako by spisovatelé už neuměli psát o ničem jiném. Znamení doby asi. Mnohem raději čtu o tom, jak udatný princ složil draka, ne naopak (jak to je dnes běžné), že drak složil zženštilého prince. O princeznách raději nemluvě. Ale ten Hynek... no, nebyl to zas tak úplně špatnej chlap.

leucantha
19.04.2021 5 z 5

Dooost dobré čtení, i doktoři jsou jen lidé...

Mišák240
18.04.2021 5 z 5

Kniha se mi velmi líbila. Příběh ze života lékaře, který dělá jeden přešlap za druhým, vždy se z toho nějak dostane a řítí se znovu do dalšího průšvihu. Hynek, ač mě v knize občas štval, tak jsem mu stejně musela držet palce.

Hanaluna
17.04.2021 3 z 5

Knihu hodnotím jako povedenou. Vykreslení postav, prostředí, zápletek bylo propracované, autentické a čtivé. Ale úplně už nesdílím, že by ve mě kniha zanechala hezkou stopu. Samozřejmě je to pouze subjektivní pocit, zřejmě jsem již přehlcena negativitou a frustrací v současných dílech, a to nejen knižních.

DAGISIKI
16.04.2021 5 z 5

Knihu jsem přečetla během dvou podvečerů. Nadšení maximální. Vrhám se na další dílo od autorky.

Zdenas5
12.04.2021 4 z 5

Kniha se četla velmi dobře, nemocniční prostředí vykresleno perfektně, hvězdičku ubírám za nesympatické postavy.

akšuram37
12.04.2021 4 z 5

Knihu jsem opět "přečetla" jako audioknihu, namluvil jí Pavel Batěk a namluvil jí naprosto parádně! Chvilkama jsem si říkala, že to je jak v reálným životě, pokud by byl někdy seriál/film, hned bych ho dala do hlavní role!

Kniha se mi celkem líbila, je to jiný žánr, než který čtu. Dvořáková, Grábla vykreslila naprosto perfektně! Doktor, otec, milenec, alkoholik... A nejen jeho chování, myšlenky, ale i momentky z nemocnice byly až do detailu přesné. To se jí vážně povedlo!

Jinak arogantnost Hynka se mi tolik nelíbila a jeho chování povětšinu času taky ne, neříkám, že jsem dokonalá, to nejsme nikdo, ale on se občas choval jako naprostý idot.

Janina2609
08.04.2021 4 z 5

“Poprvý v životě mně dojde, že člověk si svoje peklo připravuje sám. Zčistajasna mi dochází, že tím peklem není nic jinýho než to, co člověk ze sebe za svůj život udělá”.
Je hodně vidět, že autorka pracovala jako zdravotní sestra. Popis prostředí a situací v nemocnici líčí naprosto přesně, při čtení jsem si připadala jako v práci :), což mně vlastně bylo příjemné. Hynek Grábl pro mne už tolik příjemný nebyl, pro jeho slabosti, mnou neakceptovatelné, jsem mu vlastně vůbec nefandila. Přesto, a i když příběh nejde moc do hloubky, jsem si knihu užila a hodnotím 4*

Hugoline
08.04.2021 4 z 5

(SPOILER) Kniha je čtivá, hned vtáhla do děje. Přiznám se, že jsem čekala a bála se, že se příběh bude vyvíjet popisem utápějícího se člověka v alkoholu. Další a další nabalující se problémy, které na konci vygradují a pošlou doktora na úplné dno. Děj však dostal jiný spád a já už jsem druhou půlku dala na jeden zátah.

jes09
03.04.2021 4 z 5