Chirurg

Chirurg
https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/421766/bmid_chirurg-SRE-421766.jpeg 4 2894 2894

Před sebou neutečeš! „Nedokážu být ani rovnej, ani křivej. Můj život se rozlomil vejpůl a já už nečekám žádný pevný lano, který mě bude jistit,“ přemítá MUDr. Hynek Grábl, chirurg v příhraniční nemocnici, který už ani nedoufá, že by se jeho život ještě někdy mohl vyvíjet příznivěji. Kariéra špičkového odborníka na pražské klinice předčasně skončila kvůli jednomu karambolu s alkoholem a následky teď musí nést nejen on, ale i jeho věčně nespokojená žena a dospívající děti. Životní ani finanční účetnictví nevykazují příznivou bilanci a na horizontu zítřka se objevují všechny symptomy krize středního věku. Gráblova snaha nalézt východisko se však podobá spíš jízdě na horské dráze a často končí kocovinou. Pomůže mu milovaná profese, milenka nebo nová šance vrátit se k zajímavé operativě a kariérně růst? Na operačním sále i mimo něj se občas dá jen těžko poznat, kdo jakou hru hraje, kdo je vítěz a kdo poražený a kam povede další cesta. Hynkovi G. často nezbývá než věřit, že se nepotopí na úplné dno. –––– „Tak to zavřem, ne?“ uvažuju nahlas. „Co jinýho?“ říká Havlát. „Ukáže se na histologii.“ Zatímco šijeme, obíhačka chystá formaldehyd, do kterýho se tkáň naloží a odešle do labiny. Andrea sice podává šití, ale pořád obhlíží ten kus tkáně. „Andreo, jedeme,“ hukne na ni Havlát, když vidí, jak jí váznou ruce. „Pane doktore, víte, co se mi zdá? Jako by v tom byly nitky,“ pootočí útvarem. „Jaký nitky?“ hrne se k tomu hned Vincz. Čumíme na to znova, pak Havlát vezme skalpel a zkusí do toho říznout. Skrz naskrz mřížkatá struktura. A jsme doma! „No fakt, zapomenutej tampon z nějaký předchozí operace,“ koukám na Havláta. Ještě do toho pro jistotu dvakrát řízne, ale není pochyb. – ukázka z knihy... celý text

Fanda74
02.04.2021 4 z 5

Dobře se to četlo, ze všech postav mi byl asi nejsympatictejsi syn hlavního hrdiny. Jinak všichni naštvaní a negativní... Na druhou stranu knížka která se neodklada.

kap66
29.03.2021 3 z 5

(SPOILER) Je to trend v tvorbě našich současných autorek, nebo jsem měla podruhé smolnou ruku? Postavit román na postavách dávajících neustále najevo frustraci, naštvanost, otrávenost, nenávist, závist, žárlivost. Nechat je vést hádavé, nepříjemné dialogy. Protagonistovi vložit do charakteru slabošství propletené s pocitem, že jsou všichni kolem kreténi, a v hlavě mu vymezit vyjadřovací prostor mantinely „kozy“, „šukat“, „vychcat“, „hajzl“. Prošpikovat mu život alkoholem, manželkou satorií a chápavou milenkou-zdravotní sestrou. Něco v něm zlomit pomocí starého táty.
Těsně po dočtení jsem přidělila tři hvězdy, dvě a půl za nakouknutí do lékařské profese a půl za vzpomínku na Dědinu. Měnit to už nebudu, ale s odstupem pár dnů mi zůstává v hlavě pocit spíš nepohody než čehokoliv milého.

stanislava7096
27.03.2021 4 z 5

Líbí se mi styl, kterým je kniha napsaná. Realistické, lidské, bez pozlátka. Možná právě proto mě hlavní hrdina ke konci knihy už neskutečně iritoval tou svojí povahou. Kniha se mi četla velmi dobře.

helenkan
24.03.2021 4 z 5

To je tak děsivě uvěřitelný příběh až z něj mrazí. Zvláště když se to týká životů a zdraví obyčejných lidí. Žádná z postav mi nebyla sympatická,snad jen Zdena na ambulanci a Anička. Doktor si aspoň ujasnil,co miluje víc. Svojí práci nebo chlast. Je to pěkně napsané a určitě to stojí za přečtení.

barbora5337
23.03.2021 5 z 5

Přidáno do oblíbených knih. Kniha, která Vás odvede od všedních starostí a přenese do nemocničního prostředí, které je moc krásně vykresleno. Pro čtení jsem zapomínala na to, že nemáme rozmrazené maso na zítra, i na to že mám prádlo v pračce. :-) Pokaždé jsem se těšila na nečekané zvraty v ději, co ještě chudáka doktora potká, co se zase vys*re. Moc hezky se to četlo... Na scénku s uplavaným žlučníkem se nedá zapomenout .

marwinmh
22.03.2021 4 z 5

Nenáročná kniha ze života jednoho chirurga. Na mě to celé působilo depresivně, jakoby hlavní hrdina měl nad sebou bouřkový mrak a vůbec neměl zájem se z pod něj dostat pryč. Všichni pacienti, manželka, kolegové i nadřízení byli idioti, kreténi hnusní, tlustí, prostě pod úroveň Pana Chirurga, který si byl sebou taaaaak jistý navzdory všem průserům, které udělal, že to až hezké nebylo.
Co mě zaujalo, bylo vykreslené nemocniční prostředí a především operace.
Navzdory spíše negativnim pocitům, přesto hodnotím 4*. Četla se dobře.

Radka_p
22.03.2021 4 z 5

Kniha Chirurg sa mi veľmi ťažko hodnotí, hlavný hrdina mi bol nesympatický a nepríjemný hádam od 10-tej strany, no nedá sa povedať, že inými príjemnými postavami by sa v knihe roztrhlo vrece. Na druhej strane ale nemocničné prostredie opísala autorka veľmi čtivo a priebeh každej operácie som čítala s napätím. Kúsok mi chýbalo niečo aspoň mini pozitívne, nejaké zmena vo vývine Hynka ale mám pocit, že aj o ďalších dvesto strán by ostal úplne rovnaký.

Markéta948
21.03.2021 3 z 5

Kniha se mi četla dobře. Taková oddechovka. Klasický děj s jasným závěrem. Kniha nenadchla, ale stojí za přečtení. Kdo má rád lékařské prostředí, tak se kniha bude líbit.

Allena24
21.03.2021 5 z 5

Poslouchala jsem audioknihu, kterou dokonale namluvil Pavel Batěk (klobouček dolu).
Vůbec jsem netušila, do čeho jdu. Neměla jsem očekávání a i proto jsem si poslech jen užívala. Byla jsem vtažena do života pana doktora Grábla a jeho chlapského přístupu.
Za mě jasných 5*.

knihomolkadorfa
19.03.2021 4 z 5

Po knížce jsem sáhla, protože se mi hodila do Čtenářské výzvy. A líbila se mi. Bavil mě styl psaní i to, jak se autorka dokázala vcítit do mužské role. I když je to moje první knížka od Petry Dvořákové, tak rozhodně ne poslední.

rohlajda
19.03.2021

Na knihu jsem se moc těšila, ale očekávala jsem víc. Mám pocit, že mě přivedla k životní krizi jako hlavního hrdinu.

EvieS
17.03.2021 3 z 5

Dle vysokého hodnocení jsem čekala daleko víc. Kniha mě neoslovila

Andulino
17.03.2021 3 z 5

(SPOILER) Kniha jedné z nejoblíbenějších českých autorek současnosti, od které jsem dosud četla pouze Sítě, řekla jsem si a po Chirurgovi sáhla s nadšením. Hodnotím však jen třemi hvězdičkami.

Nejdříve k tomu pozitivnímu: Kniha mi utíkala velmi rychle, četla se krásně. Rovněž v našich krajích oblíbené prostředí nemocnice mě potěšilo, bylo zajímavé nahlédnout pod pokličku toho, jak to tam možná chodí.

Autorka se úžasně vcítila do role muže středního věku, který si život trochu pokazil. Z řádků jsem cítila aroganci, suverénnost, denodenní naštvanost a negativitu, ale i přes to všechno nějaké zbytky morálnosti, lítosti nad kroky vedoucími do současnosti i melancholické vzpomínání na minulost.

Celou dobu jsem při čtení přemýšlela nad tím, PROČ. Proč si už tak dost pokažený život Hynek komplikuje dál a pracuje na tom, aby byl ještě víc pokažený? Je jasné, že v životě člověk spoustu věcí neovlivní, ale většina je pouze důsledkem předchozích rozhodnutí, jen chtít. Hynek, hlavní hrdina, mi tak byl krajně nesympatický, což možná bylo autorčiným cílem. Přece jen i na přebalu knihy stojí "Před sebou neutečeš!". Ještě více ve mně zarezonovala věta z knihy: "Člověk si svoje peklo připravuje sám."

A pak mi došlo, že opravdu každý z nás někdy dělá chyby, akorát některým se menší chyby sejdou dost nešťastně. Pocit určité beznaděje a nekonečnosti trápení je pak nevyhnutelný. Velmi mě rovněž dojal pláč Hynka u pohřbu a autorčina schopnost překrásně popsat emoce muže, který je jinak poměrně bezcitný.

I tak mi ale chyběla jakási eskalace, wow moment nebo překvapení, víceméně všechny události jsem tak trochu předvídala a ostatními zmiňované stereotypy se v této knize vskutku naplnily do puntíku.

Knihu budu ráda doporučovat dál, těším se rovněž na další knihy autorky. Tři hvězdičky ale dávám především proto, že věřím, že ze skvěle rozehraného příběhu se dalo vytvořit ještě něco víc.

Jetelka
13.03.2021 5 z 5

Velmi me to prekvapilo. Jsem spise na “tezsi” literaturu, tuto knihu jsem cetla jen v ramci vyzvy a udelala jsem moc dobre. Velmi ctive, napinave, obcas hrdinovi fandite, obcas nadavate. Moc hezka oddychovka. Na dovolenou asi ne, za dva dny nemate co cist, ale rozhodne stoji za precteni!

Ivanule
13.03.2021 5 z 5

Opět výborná kniha od autorky, do knížky vás vtáhne děj, který rychle ubíhá a vy ho se od ní nedokážete odtrhnout, já teda nemohla a chtěla číst dál a dál, jinak se mi moc líbilo, že hlavní hrdina byl muž, a jeho pohled na věci,tak jako muži nepřemýšlí udělá a pak teprve zjišťuje,že takhle asi ne ale hned to zase hodí za hlavu:D

vassovka
11.03.2021 4 z 5

Jednoduché čtení, odpočinkové, neurazí. Líbí se mi náhled do lékařského prostředí a ostrý jazyk, ale ne vulgární.

Hakl54
11.03.2021 5 z 5

Knihy o skutečném životě miluji. Skvěle napsané.

TomHr
09.03.2021 5 z 5

Mužská duše a mysl je nesmírně jednoduchá. Jinak si neumím vysvětlit lehkost, s jakou ženy spisovatelky (P. Dvořáková, V. Bendová...) důkladně proklepnou mužské nitro a všechny pochybnosti, strachy a mindráky, které se tam skrývají před světem. Motivace a pohnutky hrdiny příběhu působí velmi uvěřitelně. Při tom autorka nezapomíná na dějový spád a čtivost, knížka baví a není problém ztotožnit se s doktorem Gráblem v některých situacích, které musí řešit.
Výrazným plusem románu je jeho autenticita. Mnohé situace z knihy zcela jistě pozná ten, kdo má doma puberťáka. Prostředí nemocnice je popsáno do obdivuhodných detailů, sál, služby, různé typy doktorů a sester... Jako doktor (chirurg) můžu napsat, že autorka v zájmu příběhu sem tam nějaký detail přibarvila, ale jinak ano, přesně takhle to ve špitále chodí! Upřímně, neošetřujeme klienty, ale támhletu ženskou a tohodle dědka :-) Ale s alkoholem, to fakt ne.
Výborná knížka se sympatickým hrdinou... až mi bylo líto, že už je konec.

Amy27
08.03.2021 4 z 5

Přišlo mi, jak kdybych nalistovala náhodný rok v něčím deníku, konkrétně v deníku chirurga... Příběh neměl začátek ani konec, prostě jen tak plynul. Líbilo se mi vykreslení postav, konkrétně hlavní postavy Hynka - chirurga, který popisuje veškeré dění v nemocnici (ať již na sále, ambulanci či v lékařáku), ale i v osobním životě. Spisovatelka umí psát velmi čtivě a reálně. :) Vlastně nemám co vytknout (až na ten děj - to mi moc nesedělo).

PetiJelinkova
05.03.2021 5 z 5

Za mě výborný!
Moje první knížka od této spisovatelky a určitě ne poslední. Líbí se mi její styl psaní a sedí mi. Jako bonus bylo pro mě nemocniční prostředí.
Co se týče hlavní postavy, tak mi Hynka bylo víceméně líto, ale místy mě i pěkně štval.
A za mě škoda tak useknutého konce. Klidně bych pár stránek ještě přidala. :)